İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - TDCI Motordan Gelen Tuhaf Ses

İbrahim Çelik

Recommended Posts

İbrahim Çelik
(düzenlendi)

Arkadaşlar aşağıdaki videoyu dikkatlerinize sunuyorum. Video da özellikle 30. ve 35. saniyeler arasına 45. saniyenin hemen sonunda 46. saniyeye ve 52. saniyeye dikkat etmenizi rica edeceğim. Bu zaman aralıklarında ses çok bariz. Çır çır çır. Dikiş makinası vari bir ses.

https://www.youtube.com/embed/KDMU-SgOvx8

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

aynı ses bende de var. aracım 16. tdci. çekiş te soruın yok. bikaç ustaya gösterdim farkedemediler. özellikle dar sokak ve duvar yanından geçerken yansıyan sesten çok farkediyor. ve gaza sert yüklenince artıyor. tahminen aynı ses.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Evet, standart bir sesten biraz farklı. Yüksek devirde vuruntu tadında ama vuruntu değildir muhtemelen. Konu hakkında yorumum yok ama takip ediyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Araç dizel hocam bu gün dikkat ettim gazı yavaş yavaş sabit oranda artırıyorum bu ses oluştuğunda arabada hafif bir titreme oluyor ve devir saati gezinmeye başlıyor. 

Arkadaşlar seslere çok takıyorum. Bu ses bana arabayı sattıracak. Ya da tamiri mümkünse tamir ettireceğim. 

Özellikle Çağlar ustaya rica ediyorum dinleyip fikir beyan ederse çok memnun olacağım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Abi korkutmak istemem ama sanki enjektörlerle alakası var gibi. Yakın zamanda enjektör katkısı kullanıldı mı bu arada? Yapılmadıysa temizlik amaçlı kullanılabilir ilk etapta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Focus'un tipik traktör sesi var? Bana farklı bi ses varmış gibi gelmediği gibi, sürücü koltuğundan da duymak zaten pek bi şey ifade etmez.

Ha, illa bi kontrol ettirmek isterseniz egzoza ve katalitiğe baktırın dilerseniz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Konuya katkısından dolayı bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Özellikle gazdan ayağımı çektiğimde 46. saniye ve 52. saniyede başlayan bir ses var bu ses tiz bir çırlama(dikiş makinesi gibi) şeklinde başlıyor ve rolantide bu ses son buluyor. Araç sabit devirdeyken belli gaz seviyelerinde özellikle duyulur oluyor. Hasan Yılmazın dediği gibi duvar kenarlarından geçerken iyice duyuluyor.

Arkadaşlar bu sesten özellikle focus kullanıcılarının muzdarip olduğunu araştırmalarımla gördüm. Hatta bu forumda da konular var. üzerine düşer ve sorunun kaynağı hakkında fikir sahibi olursak büyük bir iş yapmış olacağız. 

Yorum bağlantısı
Yasin Gökcan

TDCI motorun klasik enjektör sesi var. Duvar kenarlarından geçerken yansımayla daha da kendini belli eder. 
Başkaca bir anormallik yok bana göre. Enjektörlerden emin olmak, kafayı rahatlatmak adına bir kontrol ettirilebilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Ibrahim hcm kucuk seylere takilip buyuk hata yapma...benim gibi....

Benimde 2008 cool. Tdci vardi gulunecek seyleri kafama takip araci sattim, 2010 benzinli aldim hic keyfini bulamadim bu aracin, guc yok dizeli degil mum, fenerle ariyorum.pismanligin bini bin para...

Benimki sizinki kadar sesi sert degildi ama ben yinede ustama gittim.abi bin arabana bas git dedi buyutme arabanda hic bisey yok dedi.

size acizane tavsiye yapilacak bisey varsa yaptirin kiymayin huyunu suyunu bildiginiz araciniza...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Fatih araçtan çok memnunum satmayacağım. Ancak ses beni iyiden iyiye delirtti. Seninde belirttiğin gibi bu güne kadar bu denli memnun kaldığım başka bir araç olmadı. Yine de dizel sesi bana göre değilmiş onu da anlamış oldum.

Bu motorlarda egzantirik gergi zincirinden bahsediliyor. O parça da ses yapabilirmiş. Bu konuda bilgisi olan var mıdır arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bu videoda zincir sesi var. Benzer mi?

Fatih araçtan çok memnunum satmayacağım. Ancak ses beni iyiden iyiye delirtti. Seninde belirttiğin gibi bu güne kadar bu denli memnun kaldığım başka bir araç olmadı. Yine de dizel sesi bana göre değilmiş onu da anlamış oldum.
Bu motorlarda egzantirik gergi zincirinden bahsediliyor. O parça da ses yapabilirmiş. Bu konuda bilgisi olan var mıdır arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Bu videoda zincir sesi var. Benzer mi?

Gökhan çok teşekkür ediyorum. Bu videodaki aracın trigeri zincirli. Dolayısıyla araç her daim ses yapıyor. Bende ses bazı devirlerde meydana geliyor. Yayınladığım videoda 46. Saniye ve 52. Saniyede araç rolantiye düşerken ve 30. Saniyede araç sabit gaz yerken bu ses var.

Arkadaşlar Fokus çift egzantirikli midir? Bu egzantirikleri birbirine zincir mi bağlamaktadır?

Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Gökhan çok teşekkür ediyorum. Bu videodaki aracın trigeri zincirli. Dolayısıyla araç her daim ses yapıyor. Bende ses bazı devirlerde meydana geliyor. Yayınladığım videoda 46. Saniye ve 52. Saniyede araç rolantiye düşerken ve 30. Saniyede araç sabit gaz yerken bu ses var.

Arkadaşlar Fokus çift egzantirikli midir? Bu egzantirikleri birbirine zincir mi bağlamaktadır?

evet bizim tdci duratorq motor çift eksantiriklidir ve zincir ile bağlıdır. trigger kayışlıdır. ancak eksantirik zinziri vardır. bizdeki ses rolantide duyulmuyor gaza basılınca ve bırakırken duyuluyor. genelde 2500-3000 devir arası

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

evet bizim tdci duratorq motor çift eksantiriklidir ve zincir ile bağlıdır. trigger kayışlıdır. ancak eksantirik zinziri vardır. bizdeki ses rolantide duyulmuyor gaza basılınca ve bırakırken duyuluyor. genelde 2500-3000 devir arası

Hasan sesi dinleyip ayırt edebildin mi? Acaba benim arabadaki sesle senin arabadaki ses aynı mıdır? Daha net bir video çekip yükleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben de seslere çok takıyorum. Yalnız İbrahim abi senin arabandaki sesi ayırt edemedim. Klasik tdci sesinden başka duyamadım.

Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Hasan sesi dinleyip ayırt edebildin mi? Acaba benim arabadaki sesle senin arabadaki ses aynı mıdır? Daha net bir video çekip yükleyeceğim.

inşallah yarın bende bi duvara yaklaşıp yakından sesi videoya kaydediyim. ancak fark ettiğim şuki ses şöför tarafında değil yolcu tarafından geliyor. yani triger ve eksantrik tarafından. ve 2500 devirden sonra çok bariz belli oluyor. motorun o kısmında motorla birlikte dönen triger ve eksantrik haricinde ses yapabilecek diğer parçalar bildiğim kadarıyla şunlar var: klima, vkayış kasnağı,alternatör. bunların haricinde ses yapabilecek bir aksam galiba yok. dolayısı ile benim aklıma ilk gelen eksantrik zincir. geçen ay ford servide götürdüm usta az bi dinledi ama duyamadı, çünki sanayide sesli ortamda zaten istese de duyamazdı. bende fazla zorlamadım. ama konuyu çözeceğim inşallah. saygılar.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

inşallah yarın bende bi duvara yaklaşıp yakından sesi videoya kaydediyim. ancak fark ettiğim şuki ses şöför tarafında değil yolcu tarafından geliyor. yani triger ve eksantrik tarafından. ve 2500 devirden sonra çok bariz belli oluyor. motorun o kısmında motorla birlikte dönen triger ve eksantrik haricinde ses yapabilecek diğer parçalar bildiğim kadarıyla şunlar var: klima, vkayış kasnağı,alternatör. bunların haricinde ses yapabilecek bir aksam galiba yok. dolayısı ile benim aklıma ilk gelen eksantrik zincir. geçen ay ford servide götürdüm usta az bi dinledi ama duyamadı, çünki sanayide sesli ortamda zaten istese de duyamazdı. bende fazla zorlamadım. ama konuyu çözeceğim inşallah. saygılar.

Teşekkürler Hasan, ben tekrardan ustalarla görüştüm ve sesin enjektörlerden geldiğini kesinleştirdim gibi oldu. Daha önce de bu sesin enjektörlerden geldiğini söyleyenler olmuştu. Yine de iyice emin olup buna göre hareket etmek istiyorum. Sonucu beklemekteyim.

Ben de seslere çok takıyorum. Yalnız İbrahim abi senin arabandaki sesi ayırt edemedim. Klasik tdci sesinden başka duyamadım.

Genelde sesin normal olduğunu söylüyorlar ancak ben o sesi duymak istemiyorum. Birkaç araçta bu sesin olmadığına şahit oldum. Bende isterem yani :)

Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Teşekkürler Hasan, ben tekrardan ustalarla görüştüm ve sesin enjektörlerden geldiğini kesinleştirdim gibi oldu. Daha önce de bu sesin enjektörlerden geldiğini söyleyenler olmuştu. Yine de iyice emin olup buna göre hareket etmek istiyorum. Sonucu beklemekteyim.

Genelde sesin normal olduğunu söylüyorlar ancak ben o sesi duymak istemiyorum. Birkaç araçta bu sesin olmadığına şahit oldum. Bende isterem yani :)

enjektörden bu frekansta ses geleceğini sanmıyorum. çünki enjektörler 1000 devirde bile saniyede 8 kez açılıp kapanır. devir 2500 olduğunda 16 ya kadar çıkar. dolayısıyla ses değil ancak titreşim oluşturur. bizdeki ses ise çırrr çırrr diye bir ses, hafta sonu bende sanayiye götüreceğim bakalım bu sesi bulabilecekmiyiz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

enjektörden bu frekansta ses geleceğini sanmıyorum. çünki enjektörler 1000 devirde bile saniyede 8 kez açılıp kapanır. devir 2500 olduğunda 16 ya kadar çıkar. dolayısıyla ses değil ancak titreşim oluşturur. bizdeki ses ise çırrr çırrr diye bir ses, hafta sonu bende sanayiye götüreceğim bakalım bu sesi bulabilecekmiyiz.

Bekliyorum. İnşallah bulacağız bu sesi.

Ben de farklı bir ses almadım.

Saygın daha detaylı bir video çekeyim. Sanırım ses bulanık.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Maviş

Kamera çok benzin yakıyor sanırım. 4 saniye süre bence yeterli değil.  :)  

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
(düzenlendi)

buyrun yeterince uzun bir video 

https://youtu.be/ake9hWP_Z9A

Aynı ses sende de var. Sanki senin araba daha az ses yapıyor. Fakat zaman geçtikçe ilerleyecek o ses.

Bu aralar dikkat ediyorum. Her 10 focus ya da  c-max ın 7 si bu sesi yapıyor. Az ya da çok. Sağımdan solumdan çır çır çır geçtikçe deli oluyorum. Ustalar iyice kanıksamış. Bir kaç ustaya götürdüm sesi duydular ve direk enjektör dediler. Fakat Hasan enjektörlerin bu frekansta çalışmadığından bahsetmiş. Ben de kendimce şöyle bir açıklama getirdim. Doğru yada yanlış.

"Enjektör alttan pistonun sıkıştırmasıyla ses yapıyor olabilir mi? Piston sıkışırken enjektörlere ters basınç yapıp tamir takımlarında sese neden olabilir mi?"

Sese dikkat ederseniz çok sert iki metalin birbirine hızla vurması gibi. Zincir de mantıklı gelmeye başladı.

1. Enjektör tamir takımı etrafındaki metale vuruyor.

2. Egzantirik zinciri gergi noksanlığından dolayı şakırdama yapıyor.

tarihinde İbrahim ÇELİK tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...