İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - TDCI Motordan Gelen Tuhaf Ses

İbrahim Çelik

Recommended Posts

Hasan Yılmaz Konya

Motorun sağ üst tarafında gelen bir ses bu, hafta sonu triger kayışının kapağını söküp dendedim ses ordan değil. tahminim siboblar yada eksantrik zincirinden geliyor. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben bu ikinci seçeneği tuttum.

1. Enjektör tamir takımı etrafındaki metale vuruyor.

2. Egzantirik zinciri gergi noksanlığından dolayı şakırdama yapıyor.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Ben bu ikinci seçeneği tuttum.

1. Enjektör tamir takımı etrafındaki metale vuruyor.

2. Egzantirik zinciri gergi noksanlığından dolayı şakırdama yapıyor.

İnşallah diyelim. 1. seçeneğin maliyeti 2750 gibi. 2. seçenek ise 650 civarında bitiyor.

Bu arada usta beni kovaladı. Hocam araban çok iyi o ses ford'un nişanesi dedi. Boşuna para harcama dedi. Dedi de dedi.

Sonuç: fikrim değişmedi. Ses gitmeli.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Dün gece yarım depo mazot üzerine 1 kutu würth enjektör temizleyici aldım. Aksaray Niğde yoluna çıkıp devir kesiciye gire çıka 50 km yol yaptım. Gelip evin önüne durdum. Seste en ufak bir azalma yada artma yok. Enjektör olsa bu ses değişiklik göstermez miydi?. Sonuçta 3500-4000 gibi devirleri zorluyoruz ses değişmiyor. 

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Vites halatı, ısı kalkanına değdiğinden bu sesi yapıyor araya sünger gibi esnek bir parça sıkıştırın ses düzelecektir..

Katkılar hiçbir zaman bir tamir yöntemi değildir. Enjektör bozuksa eğer daha çok arızayı tetikler..

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Vites halatı, ısı kalkanına değdiğinden bu sesi yapıyor araya sünger gibi esnek bir parça sıkıştırın ses düzelecektir..

Katkılar hiçbir zaman bir tamir yöntemi değildir. Enjektör bozuksa eğer daha çok arızayı tetikler..

Göksel ben o katkıyı biraz da sesteki değişiklikleri izlemek için koydum. Amacım yakıtta farklılık oluşturmak suretiyle sesteki değişiklikleri incelemekti. Fakat sonuç umduğum gibi olmadı seste hiç bir değişiklik olmadı.

Bu denemeden sonra zincir olayını kuvvetlendirmiş olduk sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya
(düzenlendi)

Hasan bey, araç rölantide çalışırken direksiyonda titreme oluyor mu?

hayır herhangi bir titreme, çekiş problemi, duman, sesli çalışma gibi problem yok, sadece ses var hepsi bu.

Göksel ben o katkıyı biraz da sesteki değişiklikleri izlemek için koydum. Amacım yakıtta farklılık oluşturmak suretiyle sesteki değişiklikleri incelemekti. Fakat sonuç umduğum gibi olmadı seste hiç bir değişiklik olmadı.

Bu denemeden sonra zincir olayını kuvvetlendirmiş olduk sanırım.

bende eksantrik zinciri gerginin devir artınca gevşeyip bir yere sürttüğü yada devir artıp motor sıkışınca sibopların bir yere vurduğunu tahmin ediyorum. ancak ses siboptan gelse bu kadar net ve ince olmazdı galiba, 

Bahsettiğiniz düzenlemeyi ben 2 sene önce yapmıştım, bence çok faydalı ve yapılması  gerekli, ne yazıkki eksoz ıs kalkanı çok gevşek bir şekilde duruyor. ancak bu ses o bölgeden kaynaklanmıyor. gevşek bir parça sesi değil daha ziyade devir arttıkça motor içinde bir yere çarparak ses yapan bir parça gibi. Motorun yolcu tarafı üst kısımdan gelen bir ses

tarihinde Hasan Yılmaz Konya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Aracınızda dpf varsa, dpf üstündeki ısı kalkanının civalatarıda zamanla gevşeyip bu sesi yapabiliyor. Lifte kaldırılıp, kontrol edilmesinde fayda var.

Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Aracınızda dpf varsa, dpf üstündeki ısı kalkanının civalatarıda zamanla gevşeyip bu sesi yapabiliyor. Lifte kaldırılıp, kontrol edilmesinde fayda var.

DPF yok katalitik var, ancak oda 2 ay önce sökülüp temizlendi. ama inat ettim bu sesi bulacam. bu arada geçen aylarda ford yetkili servise gittim, araçta 1500 devirde titreme vardı, usta baktı enjektöredendir yakıt kötüdür dedi, bunda siemens enjektör var dedi. yuh dedim içimden bizim araçlarda bal gibi bosch enjektör var. zaten sorun enjektörde de değil turbo westgate in tam çekmemesindne kaynaklanıyormuş, yani diyeceğim şuki, ford yetkili servisleride çoğu zaman sallıyor.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Turbo selenoid valfinden dolayı titreme yada anlık tutukluk yapar. Diline herkes bir türkü tutturmuş enjektörde enjektör. Doktor çareyi bulamayınca sigaradan der ya o misal :)

Ford yetkili servislerini seviyorum. Volant problemini bulamayınca komple aksları, salıncaklarını, şanzuman ve motor takozlarını değiltirmişti garantiden 30.000 km de yürüyen komple yenilenmişti sayelerinde [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Aracımda 2 yıldır çekiş düşüklüğü ve gürültülü çalışma vardı. dediğiniz gibi nereye gitsem enjektör yada turbo , ikiside değişti yine çözüm yok, en sonunda sorunu kendim buldum, 1. katalitik tıkanmış vuruntu ondan kaynaklanıyormuş, 2. turbo westgate patlamış turboyu açmıyormuş. 400 tl ye katalitiği söküp yıkattım. 50 tl westgate değişti araba resmen canavar oldu. birde emme manifoldunu söktürüp içini temizlettim, egr yi, de iptal edince mis gibi oldu. siyah dumanı unuttum arık, ancak tek sorunum bu ses kaldı onuda nasipse çözecez :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya

Müjde. Sorun çözülmüştür :) Motorun yolcu tarafından geldiği doğruymuş ancak eksantrikten değilmiş, Bilenler bilri focus 2 lerde krank kasnağı düzdür ve 2 elemanlıdır, focus 2.5 lada delikli krank kasnağı tek parçadır. bendeki eski tip kasnaktı. Usta aracın altına yatıp sesi dinledi ve v kayışını sökünce ses kesildi. bunun üzerine yeni tip kasnak ile değiştirdik ve ses kesildi. yüksek devirde yalpa yaparak atraftaki parçalara değerek  ses yapıyormuş. bilginize

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Kaça maal oldu? Fotoğraf var mi?

Geçmiş olsun, yeni halinde video atarsanız karşılaştırınız, bende de ses var sanki sizin gibi.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Yılmaz Konya
(düzenlendi)

140 TL verdim kasnak ve işçiliğe, fotoğraf çekemedim çünki motorun altında parça. Ama internetten focus 2 krank kasnağı diye aratınca çıkan resimlerde 2 tipide görebilirsiniz. Eski Tipi Düz olan, Yeni Tipi ise delikli olandır

Kaça maal oldu? Fotoğraf var mi?
Geçmiş olsun, yeni halinde video atarsanız karşılaştırınız, bende de ses var sanki sizin gibi.

Yarın videoyu gönderiyim inşallah.

tarihinde Hasan Yılmaz Konya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Müjde. Sorun çözülmüştür :) Motorun yolcu tarafından geldiği doğruymuş ancak eksantrikten değilmiş, Bilenler bilri focus 2 lerde krank kasnağı düzdür ve 2 elemanlıdır, focus 2.5 lada delikli krank kasnağı tek parçadır. bendeki eski tip kasnaktı. Usta aracın altına yatıp sesi dinledi ve v kayışını sökünce ses kesildi. bunun üzerine yeni tip kasnak ile değiştirdik ve ses kesildi. yüksek devirde yalpa yaparak atraftaki parçalara değerek  ses yapıyormuş. bilginize

Hasan tebrikler. Arızayı bulup gidermiş olmana çok sevindim. İnşallah darısı bana.

Yorum bağlantısı
israfil yanık

bende de fusion 1.6 tdci var fusion sorunlarında yazdım ancak cok katkısı olan bir cevap alamadım. bende de grank kasnağı sorunu vardı kasnak ayrıca v kayışı ve gergiyi komple değiştirdim totalde işçilikle 380 tl ücret ödedim. ancak sonrasındada v kauışının üzerinde su depsunun sağ tarafında plastik bir kutu var. araba ilk çalıştırmada saat gibi çalışıyor. ancak motor ısınınca o kutunun içerisinden tıkır tıkır ses geliyor. kutunun üzerinde INA marka bir etiket var bu etikette 126000 yan taraftada 30000 yazıyor muhtemelen 30000 km de bir değişmesi gereken bir parça olabilir. bu etiketin manası ve hangi parçanın değişmesi gerektiğini öğrenebilirmiyim? fotoğraf yüklemeyi başaramadım maalesef.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

:s

Buna da şükür abi. Devamını bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
israfil yanık

Ayrıca uzerindeki yazı almanca. Biraz cevirmeye calistim triger kayıs falan biseyler cıkıyor. 30000 km de ne kayışı degisebilir ki bu arabada v kayısı ve triger kayışı dışında baska kayıs varmı ki :(

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
israfil yanık

fusionumdaki ses sorununu ustanında pek anladığını söyleyemem trigerin içinden geliyor dedi söküp baktı anlamadı sökmüşken değiştirelim dedik triger komple set halinde değişti ve ayrıca devirdaim falan da değişti kısacası 470 tl sıkışmış :)) sonuç itibariyle şu an ses yok. ayrıca bir sorum olacak bu 1.6 tdci motorlara servis 5-30 yağ koyuyor ancak 10-40 olmasını tavsiye edenlerde var ne düşünüyorsunuz??

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Bu forumu seviyorum yaa  :good1: dün akşam sağ önden aynı ses benim arabadan da geldi Trabzon'dan Of'a yolda kalmadan bi gitsek dedim.  kayın biraderle nerden geldiğini öğrenmeye çalışırken krank kasnağından geliyo sanki demiştik cumartesi sanayiye gidecektim. Tam da isabet oldu bu konu. Aynı yer ve aynı ses. Herhalde kasnak değişecek  

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben ilk videodan da bişey anlamadım ama sorunun çözülmesine sevindim. Triger değişimi sırasında kontrol edilip boşluk var diye febi marka ile değişim yaptırmıştım. Güle güle kullanın :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...