İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - TDCI Motordan Gelen Tuhaf Ses

İbrahim Çelik

Recommended Posts

Hasan Yılmaz Konya

fusionumdaki ses sorununu ustanında pek anladığını söyleyemem trigerin içinden geliyor dedi söküp baktı anlamadı sökmüşken değiştirelim dedik triger komple set halinde değişti ve ayrıca devirdaim falan da değişti kısacası 470 tl sıkışmış :)) sonuç itibariyle şu an ses yok. ayrıca bir sorum olacak bu 1.6 tdci motorlara servis 5-30 yağ koyuyor ancak 10-40 olmasını tavsiye edenlerde var ne düşünüyorsunuz??

10-40 yağ kalındır. turbo kalın yağı pek sevmez. kışın motor kalın yağı daha zor akışkan hale getirir, yağ filtresi çabuk dolar. eğer araç çok eski ve yağ yakıyor ise kalın yağ terciih edilebilir. yoksa 5-30 ve mümkünse tam sentetik yağ tadından yenmez. ben en çok mobil 1 5-30 esp formülayı sevdim. shell , castroll vb. gibi pahalı değil, tam sentetik,  ve katalitik konvertör ile dpf yi tıkamıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Aldemir

Peki bu sesin başka bir zararı var mıdır? Acilen ben de baktırayım yoksa sadece ses mi yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Ankara da ya da yakınsanız seçkin pompaya gidin. Sorun enjektör kaynaklıysa adamlar iyi.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Ankara da ya da yakınsanız seçkin pompaya gidin. Sorun enjektör kaynaklıysa adamlar iyi.

Arkadaş krank kasnağını değiştirince ses düzelmiş. İki tip varmış ve yenisini takınca düzelmiş.
Sesten başka sorunlara sebep olacaksa acilen değiştirmek lazım [emoji4]
Fotoğraftakilerin ikisi de krank kasnağı ve biri de yapıyor. c64ae463abfcede73e88c4d5e1ad190c.jpg0a711bfd008ba849669a4e4ff737955f.jpg
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Arkadaş krank kasnağını değiştirince ses düzelmiş. İki tip varmış ve yenisini takınca düzelmiş.
Sesten başka sorunlara sebep olacaksa acilen değiştirmek lazım [emoji4]
Fotoğraftakilerin ikisi de krank kasnağı ve biri de yapıyor. c64ae463abfcede73e88c4d5e1ad190c.jpg0a711bfd008ba849669a4e4ff737955f.jpg

Pardon ben mevzunun çözüldüğünü atlamışım. Hayırlı olsun
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mk3 mondeo da benzer ses geliyor Çağlar abi. Başka bir konuda Serkan Toker' in alternatör kasnağını işaret ettiğini hatırlıyorum. Krank kasnağı ile alternatör kasnağı aynı şeyler midir? mk3 için bu sesi kesmenin yolu nedir?

Her iki kasnak da ses yapar.
Esas dengeyi bozan lak luk ses çıkmasına sebep olan alternatör kasnağıdır. Forumda konularda mevcut. Orjinal dışı farklı bir kasnakla bu sesi kesiyoruz. Krank kasnağı da bozulmuşsa o da ses yapar.
Ben ikisini de değiştirmiştim.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bu video benim aracın. Videoda görülen parçanın titremesi normal mi? Ses yapar mı? Kayış gergisi gibi bi parça.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bugün sanayiye gittim. Usta V kayışı söktü ama ses yine değişmedi. Enjektörlerden dedi. Bi tane dizel katkısı al at düzelir dedi?

Önceki gösterdiğim usta da sesin kayışın oralardan geldiğini söylemişti.

Kayışı sökünce ses değişmiyorsa sesin kasnaktan gelmediği kesin oluyor galiba değil mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Motor kulağı sağlam mı

Ona hiç kimse bakmadı. Videodaki ses motor kulağından olur mu ki?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sunroof ta ki zırıltı bile ordan çıkmıştı. Kontrolü de basit. Garip bir parça. Bence baktırın. Gözle bile anlaşılır çökme yapıp yapmadığı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Sunroof ta ki zırıltı bile ordan çıkmıştı. Kontrolü de basit. Garip bir parça. Bence baktırın. Gözle bile anlaşılır çökme yapıp yapmadığı

Sanayiye ilk gittiğimde kontrol ettireyim. Ama videodaki sesin normal olmadığı kesin değil mi?
Fordlarda bu ses normal diyen de oldu bugün [emoji3]
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Motor kulağı sağlammış. Bugün gittiğim Bosch servisteki eleman öyle dedi. Enjektörlerden geliyor dedi. Enjektörler kuru çalışmış dedi, sessizce ayrıldım oradan da.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Birde benim sesi dinleyin size zahmet, ben bile kaniksadim, focus dizel sesli çalışır diye.

Bu aralar rolentide titreme var, klima açılınca resmen sallanıyor araç. Klimayı açınca hafif, kapatınca yüksek bir "tık" sesi geliyor. 1:05 de klimayı kapatıyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir
Birde benim sesi dinleyin size zahmet, ben bile kaniksadim, focus dizel sesli çalışır diye.

Bu aralar rolentide titreme var, klima açılınca resmen sallanıyor araç. Klimayı açınca hafif, kapatınca yüksek bir "tık" sesi geliyor. 1:05 de klimayı kapatıyorum.

Video görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Video görünmüyor.

Mesajı düzenlerken silinmiş sanırım.
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bugün yine başka bi ustaya gittim normal dedi [emoji3] aldığın yakıt yapabilir dedi. Bi katkı atacağım ve farklı bi yerden yakıt alıp Kayseri 'de yaşar usta vardı galiba onun yanına gideceğim doğruca.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
On 7/2/2017 at 17:04, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Mesajı düzenlerken silinmiş sanırım.

Olmaması gereken bi ses duyamadım. Fan sesi gibi bir uğultu var, ona sebebiyet veriyorum ama.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1:06 dakika klima kapatılınca gelen "tak" sesi normal mi, önceden yoktu sanki.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bir önceki gün Kayseri Yaşar ustaya gittim ses için. Enjektörler kontrol edilse iyi olur ama bu sesin kesin bi çözümü yok dedi. Enjektör bakımı yapılırsa ses kesiliyor ama bir süre sonra ses geri geliyor dedi. Benim aracın sesi konuyu açan arkadaşın yüklediği videodaki sesle aynı neredeyse. V kayışı söktük, ses kesilmedi. Krank kasnağı değil kanaatine vardık sesin kaynağı. V kayışı Yaşar ustaya gitmeden söküp dememiştik.

Aynı Motora sahip bi ford bulursam bi de onda bakacağım sese.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bir de yolda iken video çektim. Bi dinleyebilir misiniz sesi?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...