İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Silinen/Dökülen Tuşların Onarımı

Mustafa Serhat

Recommended Posts

Mustafa Serhat
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Aracı aldığımda 3 tuşun tamamında boya sökülmesi ve kabarma vardı. Daha önce eski araçlarım olduğu için bu tarz işlere elim yatkındır. 
Yapılabilecek işlemlerden birisi boyası tamamen sökülmüş düğmeye serigrafi yaptırmak. Bunu herkesin yapmayacağını düşündüğüm için kolay bir yolu seçtim folyo kaplamasına baskı yapıp üzerine yapıştırdım.
Bu işlemin bir tek eksi durumu var düğme üzerindeki ışıklar gözükmüyor. Fakat ben o iğrenç görüntüye bunu değişirim dedim ve işlemi yaptım.

Rezistans düğmesi gözükmüyor ama hepsinden daha kötüydü.

000.jpg

Tuşları sökmek basit, araya falçatanın ucunu sokup hafif bastırarak çektiğinizde yerinden çıkıyorlar.

001.jpg

Tuşlar söküldükten sonra üzerindeki boyayı tuşu çizmeden çıkarmak gerekli. Önce koli bandıyla zayıf yerleri resimde görüldüğü gibi kolayca aldım.
Daha sonra sırasıyla 180,320600, ve 1000 zımpara ile zemini düzleştirdim.

002.jpg

Tuşun içi şeffaf ve bu şekilde bağlandığında tuşun tamamı yanıyor.
Bu resimde denemek için tek kat folyo yapıştırdım malesef kapatmadı.

003.jpg

Tuşların ölçüsünü aldıktan sonra gereken simgeler oluşturuldu.
Şablon hazırlandı.

Bu şablonu PDF olarak konunun sonunda bulabilirsiniz.

004.jpg

Folyolarımızı A4 boyutunda kestik .

005.jpg

Renkli laser bir printer dan çıktısını aldım. Yakınlarda bulunan bir baskı merkezine götürüp boyasının silinmemesi için laminasyon yaptırdım.
Malum malzeme folyo olduğu için tamamını düzgün yapamadı ama sorun yok içinden fazlaca çıktı.

006.jpg

Tuşun tamamının ışık olmaması için altına siyah folyo çektim.
Ben yapmadım ama istenirse ufak delikler açılacak tuşun ışığının görünmesi sağlanabilir.

007.jpg

008.jpg

Çalışma alanı.

009.jpg

Folyo kaplanmış ve kenarları kesilmiş hali.

010.jpg

Daha kusursuz olması için tuşun tamamı gri ye boyanabilir. Böylece kenarlardan başka bir rengin görünme ihtimali kalmaz.

011.jpg

Montaj sonrası sonuç,

Işıkları yanmasada eski kötü görüntüsünden eser kalmadı.

012.jpg

013.jpg

Şablon dosyası PDF

http://seronet.hol.es/blog/pictures/mondeotuslar/seronet.pdf

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 19
Yorum bağlantısı
Murat Gök
(düzenlendi)

Müthiş çalışma bence. Tebrikler. :bravo:

tarihinde Murat Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

İşte emek işte sonuç :bravo: ellerinize sağlık. ben genede beceremem :i-ih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

El emeği göz nuru, ellerinizi sağlık, birde ışıklar belli olsaydı tadından yenmezdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Çılgın

müthiş olmuş ellerinize sağlık.

sony mp3 çizikleri için de  bir  çalışma yaparsanız çok yararlı olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Beğenmenize sevindim, bu tasarımla gece ışık olmayacak doğru.

İstenirse ilk çekilen siyah folyo ya küçük bir delik açılabilir. O şekilde ışıklandırması da çalışacaktır.

Yaparken biraz aceleye geldiği için aklıma gelmedi. Dosya delgeçiyle yuvarlak düzgün bir delik açılabilir.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Harika çalışma elinize sağlık. Böyle şeyleri kendiniz yapabilmeniz ne kadar güzel. İmreniyorum valla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Enfes olmuş güzel bir kaynak olmuş tebrikler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Gerçekten harika olmuş, en kısa sürede halledeceğim  :good1: Emeğinize sağlık.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu işlem için hazırlıklarım vardı ama vakit denk getirememiştim. Bilgisayarıda formatlayınca unuttum. Şimdi konuyu görünce hemen bakındım ve psd dosyasını buldum, asetata negatifi bastım. Cumartesi serigrafi çerçevesini de yapıp bir deneyelim bakalım..

0b42a1f0a1499c6b7f0a150741b7ff50.jpg

ef5e79524e488f107d18d444e4eefc9c.jpg

Serigrafi için ince gözenekli bilmem kaç mikron tül hazır, gri boya lazım sadece ve çerçeve.. :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Bu işlem için hazırlıklarım vardı ama vakit denk getirememiştim. Bilgisayarıda formatlayınca unuttum. Şimdi konuyu görünce hemen bakındım ve psd dosyasını buldum, asetata negatifi bastım. Cumartesi serigrafi çerçevesini de yapıp bir deneyelim bakalım..

...

Sen daha bide mangal yapacaktın dimi abi?  :tease2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sen daha bide mangal yapacaktın dimi abi?  :tease2:

Güzel bir ocakbaşı buldum, gerek kalmadı.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Masallah super calısma ben yerınızde olsam gece gozume uyku gırmezdı ve tekrar sokup ısıklı hale getırırdım  :bravo:

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çok güzel çalışma olmuş ancak ışıklı olması çok daha güzel olurdu. Olmuşken o şekil olması için elimden geleni yapardım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Elinize sağlık süper olmuş gerçekten..Ancak bunu yapmak içinde biraz el yatkınlığı gerek diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

gerçekten emeğinize sağlık. yaptıklarınızı hayranlıkla okudum ve takip ettim. resmen emek var bu işlerde. ustalık kokan hareketler. güle güle kullanın. ben daha 2005 focus 2 min havalandırma tuşlarını yerinden sökemedim. o değişik şekilli olan tuşlarla değiştirecektim ama beceremedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...