İçeriğe Yönlendir

Motor Temizliği Hak.

Tufan Caliskan

Recommended Posts

Tufan Caliskan

Hafta sonunu değerlendirmek amacıyla hanımın aracının motorunu kendi çabalarımla temizledim.

Fakat bir çok sensör ve soket bağlantısının temizliğini aman bi yere bi zarar vermeyeyim diyerek atladım. 

Bu tip elektronik bağlantıların temizliğini yapmak amacıyla ne kullanabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kabası temizlenmiş motorun resmi; (imgur hata verdi yükleyemedim, dns ile alakalı galiba?)

Şimdiden bayramınız mübarek olsun. 

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Hafta sonunu değerlendirmek amacıyla hanımın aracının motorunu kendi çabalarımla temizledim.

Fakat bir çok sensör ve soket bağlantısının temizliğini aman bi yere bi zarar vermeyeyim diyerek atladım. 

Bu tip elektronik bağlantıların temizliğini yapmak amacıyla ne kullanabilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kabası temizlenmiş motorun resmi; (imgur hata verdi yükleyemedim, dns ile alakalı galiba?)

WD-40   :good1: 

4kB7mp.png 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

WD-40   :good1:

Ama elektronik yerler, beyin, seneörlere sıkmayın sadece mekanik aksama kullanın.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan
(düzenlendi)

UJn0Yr6.jpg

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gazi Kuşcu

tufan bey öncelikle kolay gelsin,

en güzeli bu iş için yapılmış çeşitli markaların (sonax,Arexons gibi) Motor Temizleme Spreylerini kullanmanız.  eski bir diş fırçası , nemli bir bez ve bezi temizlemek için bi kova ılık su , ama su dökmeyin motora . 

serdar bey wd-40 önermiş ama,yağlı bir yapısı olduğundan motoru kısa süreliğine parlatır sonra daha beter tozlandırır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Motor odasına hiç su girmiyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çok basınçlı olmadıkça verin suyu gitsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Görünen plastikleri zaten elinize sağlık, halletmişsiniz. Gerisini de bırakın gitsin bence. Yarın öbürgün sıkıntı çıkarır, neyinize lazım. 

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

4kB7MG.jpg

Resim konusunda bayağı bir cebelleştim, inşallah görünüyordur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Benzinli motor yıkanmaz derler, gerçekten öyle başıma iş açmıştım daha önce.

Düzgün markaların motor temizleme spreylerinden alıp, bezle sık sil şeklinde temizlendiği kadar temizleyin yeterli olur. Soket ve benzer yerler için fırçayla tozunu alsanız kafi.

Yorum bağlantısı

Tufan Bey,

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Yardımlarınız için teşekkür ederim, en iyi bu şekilde bırakmaktır sonucuna vardım.

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Geçtiğimiz haftalarda aracımı yetkili servise bakıma götürdüğümde iş bittikten sonra yıkadılar. Yıkarken de motor bölümü dahil her yeri fırçasız araç yıkama köpüğü ile yıkadılar. Keçeye ve motorun tamamına bolca köpük sıktılar ve tazyikli suyla yıkadılar. Bu yöntemi kullanabilirsiniz. Tertemiz yapıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Bende geçen ay arabayı yıkatırken yıkamacı abi motoru yıkayalım mı herhangi bir şey olmaz. Eğer olursa tüm sorumluluk benim dedi. Bende bukadar kendinden emin olduğunu görünce yıkattırdım. Önce bir temizlik sıvısı sıktı sonra bolca köpükleyip tayzikli su ile motoru yıkadı. Herhangi bir sorun olmadı. Yıkmadan sonra inanın oradaki kabloların bazılarının renkli olduğunu farkettim. Önceden herşeyi kara görüyormuşuz :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Nemli bezle siliyorum görünür yerleri. Yeter. Maksat benim göz zevkimi bozmasın. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

tdci şanslı yıkanma sonrası özel işlem gerektirmez

Temizliğin de özel işlemin de kralını yaptırıyorum ona ;)

gAm5gZ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Ekinci

yetkili serviste ufak bir sorunu hallettikten sonra arabayı bana teslim etmeden önce arabayı yıkadılar. motoru da tazyikli suyla yıkadılar. zararı olmaz mı dedim biz çok motor yıkadık bir şey olmaz dedi. yetkili servis olduğu için tamam dedim. ama sonra forumlara baktım çok kişi buna zararlı diyor. inşallah yıkattığıma pişman olmam.    

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yıkama sonrası gayet dğüzgünce kurutulması gerekir basınçlı hava ile.

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Motora neden su sıkılır anlamış değilim yıllardır.. Sonax Motor Temizleyici Sprey Sıvı, Bir adet wd40, Banyo fırçası gibi bir fırça ve bir adette bezle hallettim ben.

e29bbc139317b2387b082fd9fda852d9.jpg

d144253221955e477ea52ced1b6b88bb.jpg

204c284139e14ff60c7db866a14dfda8.jpg

5b54ebf02d889982f281234aab1427ac.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

Her motor yıkanır. Gerekli kurutma ile. Tdci daha rahat tabii buji ve bobin olmadığı için

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Reşat Özdek

Ben ilk önce bu iş için üretilen ve su itici özelliği olan spreyleri kullanarak motorun hassas elektronik parçalarını koruma altına alıyorum. Daha sonra bu parçaların üzerini su geçirmez bir poşet ile sarıp suyun verebileceği zararı en aza indiriyorum. Sonrasında plastik ve metal aksamları Meguiars, Sonax, 3M, Würth gibi markaların ürettiği motor temizleme ürünleriyle üzerlerinde ki yazılı kullanım talimatlarına uyarak temizliyorum. Önemli olan kurutma işlemi ve sonrasında motoru sürekli temiz tutmak. Periyodik olarak nemli bir bez ile temizlenip kurulanan bir motor kirlenmeyecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...