İçeriğe Yönlendir

2.500 Tl Bütçe Ile Alınabilecek Fotoğraf Makinesi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Bizim hanım fotoğraf çekmeyi çok seviyor, buluşmalarda, gezilerde falan fotoğraf çekmeye bayılır :)

Kaç zamandır (uzun zaman :) ) şöyle yarı profesyonel bir makine alalım diyor.

En son şu ürünü bulduk, sizce bu mu yoksa yerine ne önerebilirsiniz?

https://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/x-pro1__18-55mm_basic_kit_2

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Furkancim Canon 600d veya 650d al, ilk etap da 18-55 kit lens i yeter sonrda da 50mm ve 55-250mm zoom lens ile makinayı guncel olarak 5 sene kullanirsiniz, fiyatlari da oldukça düşük 600 lerin yeni modeller geldiği için.

http://www.gold.com.tr/canon-eos-650d-18-0-megapixel-slr-fotograf-makinesi_u

Teknosa da 1500 lira

http://www.teknosa.com/urunler/135175963/canon-eos-650d-18-55-is-kit-dijital-fotograf-makin

Bu daha yeni model 700d

http://www.vatanbilgisayar.com/canon-700d-18-55-dc-18-mp-3-dijital-fotograf-makinesi.html

700d yi al kalan 500 liranin 250 lirasi ile 50mm al efsane fotograflar cekin, manzara ve zoom icin de 600 liraya falan 55-250mm is Canon lens alirsiniz 10 numara set olur. Nerden biliyorsun dersen bende o 3 lensli Canon 500d var hala nefis kareler yakaliyorum ;) 50mm zevkine varin hele, elinden dusurmez senin hanım

2.el de cok temiz lensler var sifir veya ayarinda, millet alip 3 kere kullanip satiyor, denerek alabilrsin yavaş yavaş ;) Canon body ler iyidir ve canon lensler uygun fiyatlidir.

b99540a923bc4e6f19e5511a74a9cc87.jpg

92b3a5e865204ebd13c3d25d84a22f3c.jpg

50mm ile cekilen fotoğraf ornekleri.

c35d9001a25f4811fe0b7f83a79c8600.jpg

3785d33be8c2583dd1a1f203f978ffcb.jpg

Ayrica yurt dışına o, özellikle abd ye gidecek tanıdık varsa son model fotoğraf makinasini tr ye gore %40 ucuza alirsiniz. Abd kamera cenneti

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ali abi, kasanın küçük boyutlu olmasını istediği için fuji ye bakmıştık, acaba o boyutlarda var mı başka bir makine?

Yorum bağlantısı
Misafir

Sony A6000 aynasiz oneriyorum. Butce ile ilave lens de alinabilir. Makinenin cikis fiyati 2600tl idi.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

650d (kendim de kullanıyorum tavsiye ederim) veya 60d (biraz daha üst sınıf bir makine) ile birlikte Ali beyin söylediği gibi 50mm 1.8 lens alınırsa, tadından yenmez. İlerleyen zamanlarda da söylenildiği üzere 55-250 gibi bir zoom lens alınır.

Ya da bütçe yetiyorsa sadece 18-200 ve 50mm lens fazlasıyla yeterli gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Canonun yarı pro serılerı xxd ve xd serılerıdır.70d,7d,6d,vs.Benım tavsıyem bu makıneler yerıne gırıs sevıyesı govdeler.650d,700d,100d gıbı.Artan para ıle lense yatırım yapmak akıllıca olur.Fotografta olay eger carpanlı makıne alınacaksa bodyden cok objektıfte bıter.

650d daha buyuk,agır ve ergonomıktır ama 100d hafıf,kucuk ve daha tasınabılırdır hemde 650d den asagı kalır yanı yoktur.Bayanlar ıcın 100d onerımdır.

Lense gelırsek ben kıt lens dedıgımız 18-55,18-135 vs lensler yerıne body ve lensın ayrı alınması gorusunu savunuyorum.Bu nedenle lens secımıde onemlı.

Ne cekecegınız onemlı.

Amac manzara ıse genıs acı,ornıto ıse zoom,portre ıse prıme,yakın cekım ıse macro lens tercıhı yapılmalıdır.Ama benım anladıgım sıze tak gez dedıgımız hem genıs acı hemde bıraz zoom barındıran genel amaclı lensler sımdılık ıhtıyacınızı karsılayabılır.

Lens ıcın onerım tamron 17-50 yada benım favorım gızlı l dedıgımız 15-85 usm ıyı lenslerdır.Tamron f2.8 oldugu ıcın dusuk ısıklarda sızı 1 stop daha rahatlatır.Hemde keskın bır lenstır.15-85 ise crop makıneler ıcın tak gez lensın kralıdır.Ikısınıde gonul rahatlıgıyla alabılırsınız.Ayrıca bu tıp lensler pıyasada tutulan lenslerdir.Ikıncı el alıp ılerde tekrar cok az zararla satabılırsınız.Bodyı sıfır almanız daha ıyı olur.

Son tavsıyem ıse eurosia garantili diye makınelere 500-600 fazla para vermeyın.Guvenılır bır yerden ıtalatcı garantılı alın bosa para vermeyın.Bu cıhazlar kullanıcı hatası olmadıgı surece arıza yapacak cıhazlar degıl.Zaten canon eurosıa garantılı urunlerde cogu seyı kullanıcı hatası dıyıp garantıye sokmuyor bılgınıze.

Insallah faydalı olabılmısımdır.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

...

Bilgilendirme ve yönlendirme çok doğru. Bende İstanbulda bir firmadan almıştım makineyi ve 2 sene olacak maşallah tık demeden kullanıyorum. Fiyatları çok çok daha uygun oluyor. Sanıyorum Gül Color du firmanın ismi. Araştırın gayet uygun fiyatlara güzel makinalar var oralarda. Doğubank falan..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Giriş seviyesi için 2500 TL lik bütçe bence çok fazla.Belli bir süre sonunda tecrübe arttırıp model yükseltme düşüncesine girillecek ise almayı düşündüğünüz makina maddi olarak çok zarar ettirir veya satması çok uğraştırır... Naçizane tavsiyem canonun 550d 600d veya temiz bulabilirseniz 20d,40d,50d gibi modellerinden alabilir artan para ile güzel lensler alır keyfinize bakarsınız.Yeteri kadar tecrübe edindikten sonra body değişimine gider yolunuza bakarsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Yapılan yorumların hepsini okuyamadım. Ancak 2500 tl bütçenin hepsini makine için kullanacaksanız toplam bütçeniz bence 3500 Tl civarı olmalı. Şöyle açıklayayım kendimden örnekler vererek. Kendimde Canon 650 d var. Ayriyeten 18-55 IsII ve 55-250 IsII lens var. 50 mm olmazsa olmaz. En kısa zamanda temin edeceğim lens. Ayrıca çeşitli filtre takımları var. Ayriyeten hafıza kartı yüksek gb li. Anlayacağınız ekipmanlar makinenin parasına yaklaşıyor hatta geçiyor. Bu makineyi bu tür konular açıldığında sürekli tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten iyi makine.  Video çekimi süper. Heleki stm lens ile.

- Asıl konuya gelelim. Bu ekip giriş seviyesidir. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu seti yıllarca değiştirmeden kullanabilirsiniz. Ama iş ticarete dökülecekse ya da çok mühim yarışmalara falan girilecekse tabi ki bu seviyedeki makineler yetmeyecektir. Makineyi lensleri 2. el alabilirsiniz. Millet anlamsız yere 2000 fotoğraf çekince başka dünyaya uçuyor ve d mark II seviyesine çıkmak istiyor.

Bendeki setle istersen örnek resimler çekip paylaşabilirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynasız al hem hafifi ufak hem de teknolojik ios9 gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

abi bende 650d kullanıyorum bence de 17-50 tamron gibi bir lenste alırsa şahane fotoğraflar çekebilir  :D

Yorum bağlantısı
Salih Temel

Bende iki tane dslr var ve bu ara satacağım ufak lensi değişebilen makineye geçeceğim 

taşımaktan bıktım çünkü

Sony A6000 sıfır fiyatı 1600-1800 TL arası asla pişman olmazsınız 

Sony 'nin image kalitesini çok beğeniyorum

nerden biliyorum 

SONY A700 VE SONY A33 makinem var severek kullanıyorum yine aynasız bir sony ile yola devam edeceğim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bende iki tane dslr var ve bu ara satacağım ufak lensi değişebilen makineye geçeceğim

taşımaktan bıktım çünkü

Sony A6000 sıfır fiyatı 1600-1800 TL arası asla pişman olmazsınız

Sony 'nin image kalitesini çok beğeniyorum

nerden biliyorum

SONY A700 VE SONY A33 makinem var severek kullanıyorum yine aynasız bir sony ile yola devam edeceğim.

Ilk mesajlarda a6000 oneren bir kisi olarak birkac ilavede bulanayim,

Su anda en hizli netleye makine. Seviye olarak nikon d5xxx, canon 6xxd seviyesinde. Ancak wifi ozelligi ile canon 70d, nikon d5300'e yaklasiyor. Optik vizorun avantaji; amator fotografcinin fotografi cekmeden olusturdugu konpozisyonu gorebilmesi. Aynali makinelerde klasik vizorden sadece aynadan yansiyan goruntu alinir, makiennin yaptigi ayarlarin katkis cekimden sonra anlasilabilir. Hafifligu nedeniyle zaten artik profesyonel dslr'cilerin bascek ihtiyacini aynasizlar karsiliyor ama genelde onlarin da ifadesi bu aynasizlarin cogu zaman dslr'lerine tercih etmeleri. Ozellikle guncel fiyati ile f/p oranini gakalayan a6000'in guclu rakibi samsung nx30 bile su anda sony'den pahaliya 2100-2300tl araliginda satiliyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Canon PowerShot SX50 ve SX60 HS iyi diye duymuştum. özellikle zoom konusunda başarılılar. youtubedan videolarına bakabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

ben olaya biraz farkli acidan yaklasayim :)

kendim 550d kullaniyorum 18-135 (tak-gez) lens ile...

600d nin avantaji ekraninin döynüyor olmasi (bazi durumlarda gercekten ihtiyac duyuluyor) ve ekstra akilli cekim modu olmasi (fark yaratiyormu bilmiyorum)

bu seriler orta seviye. eger dslr alinacaksa kesinlikle giris seviyesi önermiyorum (1000d gibi). üst seviye ise yeni baslayan icin cok pahali (eger kisa sürecek bir heves olursa paraya yazik olur). orta seviye en makulu bence.

eger amac daha cok ani fotograflari cekmekse kompakt kameralar yeni baslayan birisi icin daha memnun edici fotograflar verecektir. cünkü dslr kamerada odak noktalari ve yüz tanima gibi özellikler daha kisitli olmakla beraber bolca ayar yapma imkani vardir (bu ayarlari kullanmak belli bir zaman ve tecrübe gerektiriyor.)

manuel cekim ayarlari yapilabilen bir kompakt kamera veya sistem kamera (linkteki gibi objektifi degistirilebilir kompakt) düsünülebilir.

ikinci bir hususta dslrnin agirligi ve boyutu. benim esim istemiyor mesela, bir süre yaninda tasidiktan sonra vaz gecti :). o yüzden o sony kompaktla fotograf cekiyor ben canon 550d ile. ama bazen yaz sicaginda 550d yi bile tasimak bana bile zor gelebiliyor.

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tamer Topaç

Para kazanmayacağınızı ve ileri seviyede fotoğrafçılık yapmayacağınızı varsayarak, fotoğraflar keyif için çekilecek, iyi kalitede imaj isteniyor ve eşiniz kullanacaksa aynasız full frame dijital makineler uygun olacaktır. Canon, Nikon, Olympus veya Sony bakılabilir, birçoğu birbirine yakındır. Bunlar arasında Olympus çok ayrı bir dünyadır bilginiz olsun (Örneğin imaj sabitleme sistemi). Lens değiştirme imkanı olduğundan, gelişime açık cihazlardır. DSLR cihazların ise, en küçüğü bile bir süre sonra sıkılmanıza neden olacaktır. Bunlardan da Canon 100 D camiada küçük dev olarak anılır ki öyledir. Uygun fiyata alabileceğiniz yer tavsiyesinde bulunabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...