İçeriğe Yönlendir

Tatlıların Tatlısı Aşure

Misafir

Recommended Posts

Ahmetcan Yiğit

Komsular olmasa yiyemeyecegiz vallahi :D

Allah kabul etsin asure yapan herkese :)

Yorum bağlantısı
Akın Demir

soğuğu da yeniiirrr sıcağı da  :) akşamın bir saati baya bir canım çekti. Kayseri şivesiyle "olsa da yisek"  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aşureyi sıcak sevmem. Buzdolabında 1 gün beklemiş ve kıvamı koyulaşmış candır :)

Olum yürü git :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aşureyi sıcak sevmem. Buzdolabında 1 gün beklemiş ve kıvamı koyulaşmış candır :)

Hayret orta bir yolda buluştuk :D

Olum yürü git :p

Biz bulup bunayanlardınız :D

Ya SEN :D

524610_10151997861833535_544059326_n.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Elbet, elbet bir gün.. İntikam soğuk yenir.. Soğuk yenen bir tatlıyla alacam intikamımı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Elbet, elbet bir gün.. İntikam soğuk yenir.. Soğuk yenen bir tatlıyla alacam intikamımı :D

Benim tatlıyla pek aram yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Benim tatlıyla pek aram yok :D

Soğuk yenen tatlı dendi aklıma güllaç geldi  :( ramazan ayı dışında hiç bir pastanede olmuyor anlamış değilim. Senede 1 ay yeme şansım var.

La olum dondurma var ya, adam maraşlı :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

La olum dondurma var ya, adam maraşlı :D

OoooooBak o ayrı bir konu :D

Servet abi Lokman abi Hakan Erken Mehmet Özyürek iyi bilirler :D

Bu arada Aşure ilgili kısa bir bilgi paylaşayım. kaynak:Vikipedi.

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh'un Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, kurufasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Tarifi hiçbir hayvansal ürün içermemesi itibariyle vegandır.

Aşure

Aşure, Arapça "aşu:re" kelimesinden gelmektedir.[1] Aşure, Ermeni ve Rum kültüründe de vardır. Ermeniler, 6 Ocak'ta "anuş-abur" yaparken; Rumlar, buğday, kuru üzüm ve bal ile yaptıkları "koliva"yı kilise kapısında dağıtıp ortasına bir mum diktikleri bir tabakla mezarın başına yerleştirmektedirler.

Alevi kültüründe, Kerbela Savaşı'nda Hz. Hüseyin'in öldürüldüğü günde aşure pişirilmesi ile aşurenin hiçbir hayvansal ürün içermemesi arasında bağlantı kurulur ve şiddetin genel olarak protesto edildiği ifade edilir. Aleviler, her sene aşurelerini pişirip konu komşu ile paylaştıkları Muharrem ayında 12 gün boyunca etin tüketilmediği bir oruç tutarak öldürmenin her türlüsünün (besin için kesilen hayvan dahil) şiddet olduğunu düşünürler.

Geçen Vedat Milor Maraştaydı. Dondurma yapan bir atölyeye gitti. Sonuç olarak Maraş dondurması özünü kaybetmiş dedi :(

O gelsinde Yaşar Pastanesi'nin kendi tezgahında sattığı dondurmadan yesin. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben dondurma sevmem. Normalde aramam, almam kolay kolay.

Ama Yaşar Pastanesi'nin dondurması olağanüstü lezzetli...

Senle yedik mi abi. Hatırlayamadım ?

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Müftülük üniversitede dağıttı çarşamba günü..

Sağolsun komşularımız bizi es geçmiyorlar.. :bravo:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu sene dağıtan çok oldu..Epeyce bir yedim :) Yapıp dağıtanlardan Allah razı olsun..

Yorum bağlantısı

Uffff harika gözüküyor...hemen hemen hergün yedim bu aralar  :p

Sen eksik kalmasan olmaz  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Uffff harika gözüküyor...hemen hemen hergün yedim bu aralar  :p

Sen eksik kalmasan olmaz  :biggrin:

Sen dua et cuma günü yapmadı hanım. Yoksa sende şu anda yorum yapıyor olurdun :D
Yorum bağlantısı

Sen dua et cuma günü yapmadı hanım. Yoksa sende şu anda yorum yapıyor olurdun :D

Ben ayın 13'den beri yogun ve aktif olarak aşure yiyorum...hiç sorun değil.  :D

Yorum bağlantısı

Dip Not: Ceviz ve incir i önceden yaparken koyarsanız rengi koyu, yaptıktan sonra ilave ederseniz açık olur  ;)  :p

Yorum bağlantısı

Buğday bir gece önceden önce bir taşım kaynatılır, kara suyu dökülür. Tekrar sıcak su ilave edilir, kapak kapatılır ve bir gece bekletilir. Sabaha tekrar su değiştirilir. Buğdaylar bembeyaz olur.

Dut, üzüm, kayısı, incir. Her birini ayrı ayrı kaplarda suda bekletilerek kara sularının çıkması sağlanır.

İncir ayrı bir tencerede kaynatılır, o su da dökülür. Tam indirmeye yakın incir aşureye eklenir bir taşım kaynatılıp altı kapatılır.

Böylece altın sarısı aşurelerimiz olur ;)

:bravo:  :bravo: 1 haftadır 8 çeşit aşüre yedim. Nedense koyu renkler hoşuma gitmiyor. En makbulü altın sarısı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dip Not: Ceviz ve incir i önceden yaparken koyarsanız rengi koyu, yaptıktan sonra ilave ederseniz açık olur  ;)  :p

Bak bak nasılda biliyor :)

Canım stedi be. Günaha giriyorsunuz ayıptır. :)

Hüseyin yengeye söyle yapsın :D

Maraş'ta altın sarısı bulman imkansızzzzzzz. Çünkü Maraşlılar Pekmezli yaparlar :)

Eklemeyi unuttum. Maraşlıların yaptığı aşure sıcak bol şekerli pekmezli ve içinde susam var. Çorba kıvamında olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...