İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - İç Isı Ölçer Fanının Sesi Ve Çözümü

Görkem Azizoğlu

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu
(düzenlendi)

Forumumuzdan okuduğum kadarıyla iç ısı ölçer fanı bir çok araçta vınlama yapıyor. Bende tozlanmadandır elbet diyerek temizlemek için söktüm. Fana ulaştığımda cidden toz içinde kaldığını ve temizlersem sesin tümden gideceğini düşündüm. Minik fanın motorunu kanatlarını bir güzel temizledim. Elimde iken çalıştırdım denedim ses sıfırdı. Sevinerek fanı yerine taktım bir de orada test ettim fakat o da ne, ses eskisinden daha azdı ama yine de duyuluyordu. Biraz kurcaladım ve sesin fan motorundan ziyade fanın takıldığı plastik şapkadan ve şapkanın bağlı olduğu plastik aksamdan geldiğini anladım. Fan motorunun titreşimi plastik parçada o duyduğumuz sesi meydana getiriyormuş tozlandıkça ses daha da artıyor tabi ki. Çözüm olarak fan motorunun takıldığı parçayı ince ses yalıtım keçesi ile kapladım ve yerine taktım. Ses hâlâ sıfır denebilecek kadar değil ama eskiye nazaran çok çok daha iyi.

Tam manasıyla çözüm olarak fan motorunun geçtiği şapkanın etrafı ve kendisi yumuşak bir malzeme ile kaplanıp sert plastik aksama teması kesilirse sesin tamamen gideceğini düşünüyorum çünkü fan motoru yerine takılmamış halede çalıştırıldığında zerre ses çıkarmıyor günahını almayalım garibin. :)

ZJd21G.jpg

o97nzb.jpg

l91BzJ.jpg

V6Y2yZ.jpg

PBMvY5.jpg

1rdj2j.jpg

rR9Ymm.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Güzel bir çalışma olmuş,elinize sağlık.

Teşekkürler

Bunu Eren görmeli.

Çok mu çekiyordu kendisi bu mevzudan Mükremin abi?

Yorum bağlantısı
Misafir

Çok mu çekiyordu kendisi bu mevzudan Mükremin abi?

Elinize sağlık. Aksine hiç şikayetim yoktu. Hatta o sesin farkında bile değildim. Bir gün ankaradayken mükremin abi benim araca binince kontağı çevirdi ve bu sesi sordu bana.  Meğer buymuş o sesin sebebi :) Boş bir anımda bir el atayım bakalım halledebilecek miyim.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

Bende de var bir vınlama. Bundan demek ki. Ne işe yarıyor bu fan. Baktım da sökemem sanırım. Servis halleder mi bunu.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Elinize sağlık. Aksine hiç şikayetim yoktu. Hatta o sesin farkında bile değildim. Bir gün ankaradayken mükremin abi benim araca binince kontağı çevirdi ve bu sesi sordu bana.  Meğer buymuş o sesin sebebi :) Boş bir anımda bir el atayım bakalım halledebilecek miyim.

Anladım şimdi. Teşekkürler :)

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

Bende de var bir vınlama. Bundan demek ki. Ne işe yarıyor bu fan. Baktım da sökemem sanırım. Servis halleder mi bunu.

Kabin içi sıcaklığı ölçüyor ısıtma soğutma ayarı yaptığım kontrol ünitesi için. Garanti varsa hallediliyor diye duydum serviste.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Kabin içi sıcaklığı ölçüyor ısıtma soğutma ayarı yaptığım kontrol ünitesi için. Garanti varsa hallediliyor diye duydum serviste.

Teşekkürler, garantim bitti ama yine de bir servise uğrayalım bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ozan Koc

güzel çalışma konuyu hortlatıcam ama 2012 tit x model yeni aldım ve aldıktan sonra duydugum ilk ses bu oldu yetkili servise gittim ustaya rica ettim sirkulasyon motoro dedi aslında demek istedigi sizin dediginiz parça, acaba diyorum sökmeden hava tutsak da aynı sey olmazmı neticesinden sıfır ses olmuyor diyorsunuz havadan sonra birde wd40 sıksak diyorum kesin çözüm varmıdır ben bu dediğim şekilde deneyeceğim olmazsa sizin dediğiniz gibi sök tak yapacagım tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Ozan Koc yazdı:

güzel çalışma konuyu hortlatıcam ama 2012 tit x model yeni aldım ve aldıktan sonra duydugum ilk ses bu oldu yetkili servise gittim ustaya rica ettim sirkulasyon motoro dedi aslında demek istedigi sizin dediginiz parça, acaba diyorum sökmeden hava tutsak da aynı sey olmazmı neticesinden sıfır ses olmuyor diyorsunuz havadan sonra birde wd40 sıksak diyorum kesin çözüm varmıdır ben bu dediğim şekilde deneyeceğim olmazsa sizin dediğiniz gibi sök tak yapacagım tesekkurler.

Wd40'ı bildiğinize göre forum muhabbetlerine aşinasınız :)

Sökmesi kolaydır, söküp temizleyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Koc
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Wd40'ı bildiğinize göre forum muhabbetlerine aşinasınız :)

Sökmesi kolaydır, söküp temizleyin. 

WD40 öyle bir sey ki yemeğin üzerine bile sıkası gelio insanın :D icat edenin aklına saglık :) denicem hafta sonu eyvallah abicim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben camdan hgs etiketini sökmeye uğraşırken. Wd40 yapar bu işi demiş ve denemiş, kolayca temizlemiştim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Koc

Arkadaşlar selam;

Bu hafta başı satın aldığım 2012 tit x model aracım ile ilk sürüşümde kulagıma gelen ince zırıltı sesini nette araştırırken bu forumda ki yazınıza denk geldim ve konuyu açan görkem  arkadasım görselleri ile direk mevzuya girdim.

Konu sahibi görkem arkadasım ses sıfır olmadı demesine ragmen aşağıda ki görsellerde de göreceginiz gibi vites topuzu altında ki gres yağından bir parça fan motorunun mil yuvasına sürerek sonsuz sessizliğe kavuşturmuş olduk.

Görkem kardeşime teşekkür eder.

iyi sürüşler iyi forumlar.

qJEyoR.jpg

MakRng.jpg

QpQyrZ.jpg

XEdlQk.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...