İçeriğe Yönlendir

Kredili Eve Konut Sigortası

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Herkese iyi akşamşar.

Sorunum özetle şu: krediyle aldığım evin dask, konut ve hayat sigortasını yenilemek istedim. Hatta dask ve konutu dışarıda yaptırdım ancak iş bankası illa bizden yapmalıydın diyerek poliçelerimi kabul etmedi. Var mı böyle bir durum. SöLeşmede var mı dedim var dedi ama kem küm etti biraz. Sigortacımı aradım ilk defa duydum diyor. Eşimin bankasına sordurdum (Vakıfbank) yok öyle birşey dediler.

Özetle kesilen poliçeleri iptal et gel bi yapalım diyor iş bankası. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Teşekkürler şimdiden

Imla hataları için kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Recep Güney

daha ucuza aynı kapsamda yapın gelirim diyin bence. bende yaptırıyorum ziraat bankasından çekmiştim krediyi sigortacım hesapladı aynı meblağlar çıktı o yüzden bankadan yaptırmaya devam ettim. öyle saçma sey olmaz size göstersinler poliçeden o maddeyi o zaman yapacak birşey yok deriz ancak bizde böyle diyip kestirip atmak olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Dask daha ucuz ama konut daha pahalı çıkıyor ama yine de 30 40 tl fark var da ben parasında değilim bu şekilde üslup hoşuma gitmedi. Hazır yapılmış poliçeyi olmaz diyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Öyle bir zorunluluk yok. Ben Halk Bankası ile çalışıyorum. Ama daskı evin sigortasını Mehmet Özyürek Abimde yaptırıyorum ve bankaya poliçeleri Mail atıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

benim dask dışarıdan  lakin kredi kullandım banka konut ve hayat sigortasını uygun verdi için oradan devam ediyorum sizi zorlayamazlar öle bir şart yok personel kota doldurmaya çalışıyor ki pirim alsın ayıp ve istense hayat sigortası bile yaptırılmaya biliyor mevzuat ta tabi güvence iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Geçen ay akbankdan olan kredime halk sigortadan konut sigortası yaptırdım. Aksigortadan 90 tl daha uygun fiyat verdiler. Bence sözleşmede size bu maddeyi göstermelerini isteyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Sözleşmede maddeyi isteyin, şube müdürü o olmazsa üstü ile uygun bi üslupta konuşun, olmadı konuyu BBDK ve yasal mercilerde arayacağınızı bilgisini verin, arkadaşım şimdi hatırlamadığım bişeyden dolayı bireysel başvuruda bulunmuştu sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Dask kayıtsız şartsız zorunludur. Konut ve hayat sigortası da sözleşmede şarta bağlanmışsa yaptırılması gerekir. Eğer sözleşmede belirtilmemişse konut ve hayat sigortası zorunlu değildir. Ancak, yaptırılmaması durumunda risk oluştuğunda tüm maddi yük, krediyi çekenin veya mirasçıların üzerine kalır. Konut sigortasında (daini mürtehin şerhi) krediyi verenin belirtilmesi yeterlidir. Kişi istediği firmadan sigorta yaptırmakta özgürdür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Bankacıyım..öyle bir uygulama olamaz..Banka poliçeyi kabul etmek durumunda..konuyu uzatırlarsa tüketici hakem heyetine gidin..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Daha onceki donemlerde dask haricinde diger riskler icin de konut policesi yaptirmak bankanin tasarrufunda ve zorunlu tutulan bir uygulamaydi. Gunumuzde ise konut policesi yaptirma zorunlulugunuz yok ama size bir yazi imzalatirlar sorunlulugun sizde olduguna dair. Siz baska yerden konut policesi yaptirmissiniz. D.m serhi koydurmussaniz kabul etmemek gibi bir durum sozkonusu olamaz. Israrci olsa da sube size zorlama ile police yaptiramayacaklar. Kredinizi de kapattiramazlar. Yani bir yaptirimi olamaz.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Hayat sigortası dahil ben isteyerek yaptırıyorum. Cüzi bir miktar zaten ama kızdığım beni zorlaması. Müsait bi zamanımda bankaya gidip arkadaşla konuşacağım. Benim esas canımı sıkan sigortayı yaptırdığım arkadaşa ayıp olacaktı.

Cevap veren herkese teşekkür ederim

Ayrıca o ismini söyleyemediğim şerh konuldu poliçeye :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

benim gibi yapıyormuşsun :biggrin:

Adres tek. Şaşmam. [emoji106][emoji6]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Daha iki gün önce yaptırdım. Konut başka sigortadan daha ucuz oldu. Krediyi Finansbanktan aldım. Dask her yerde aynı olduundan uğraşmadım. Hayat sigortası ise aynı bankadan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yasal bir zorunluluk yok... 

Bankanın yaptırımıdır. İkna etmeye çalışın.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Kesinlikle öyle bir şey yok. O saydığınız sigortaları yaptırma zorunluluğunuz bile yok. (Dask sözde zorunlu ama yaptıran sayısı çok az.)

Yapı Kredi'den konut kredim var 5 yıldır ödüyorum. Sadece krediyi ilk aldığım yıl için sigortaları yaptılar. Ondan sonra yaptırmadım.

Keyfe keder geçen yıl yuvam (ev) sigorta poliçesini farklı bir firmadan yaptırdım. Çatı aktı, masrafları sigortadan alabilmek için yaptırdım onuda...

Herkese iyi akşamşar.

Sorunum özetle şu: krediyle aldığım evin dask, konut ve hayat sigortasını yenilemek istedim. Hatta dask ve konutu dışarıda yaptırdım ancak iş bankası illa bizden yapmalıydın diyerek poliçelerimi kabul etmedi. Var mı böyle bir durum. SöLeşmede var mı dedim var dedi ama kem küm etti biraz. Sigortacımı aradım ilk defa duydum diyor. Eşimin bankasına sordurdum (Vakıfbank) yok öyle birşey dediler.

Özetle kesilen poliçeleri iptal et gel bi yapalım diyor iş bankası. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Teşekkürler şimdiden
Imla hataları için kusura bakmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yukarıda arkadaşlarında söylediği gibi böyle bir yaptırım yok. Ben ilk kez sizden duydum. İlgili gayrimenkul ile alakalı tüm poliçeleri dışarıdan yaptırabilirsiniz. Banka bunu kabul etmek zorunda. Ha ne olur ben uğraşmam derseniz o zaman bankaya her sene yenileyin şunları diyebilirsiniz.. Bunun haricinde zorunluluk yok. Sadece DASK zorunlu diğerleri isteğe bağlı.. daskı da dışarda yaptırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Konut kredim HSBC, konut ve Dask poliçemi dışarıdan acenteme Güneş Sigorta'dan yaptırıyorum. İlla bankadan yapılacak diye bir zorunluluk yok.

Yanlız geçen başıma şöyle bir hadise geldi. Evde hasar oluştu, tazminat tutarının yatırılabilmesi için doğal olarak DM banka şubesinden muvafakat yazısı istediler. Kendilerinden poliçe yaptırmadığım için yok taminatlar girilemedi, doğru olmasına rağmen ev adresi yanlış yazılmış gibi sudan sebeplerden beni baya uğraştırmışlardı. Mesleğimden dolayı hespinin ağzının payını verdilm. Sonuç olarak yazıyı sigorta şirketine gönderdiler ve tazminat tutarı hesabıma yattı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kesinlikle öyle bir şey yok. O saydığınız sigortaları yaptırma zorunluluğunuz bile yok. (Dask sözde zorunlu ama yaptıran sayısı çok az.)

Yapı Kredi'den konut kredim var 5 yıldır ödüyorum. Sadece krediyi ilk aldığım yıl için sigortaları yaptılar. Ondan sonra yaptırmadım.

Ben kredi veren olsam... Sigortasız eve kredi vermem. Hatta kendim yaparım... Bu sebeple poliçe isteyene hak veririm.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ben kredi veren olsam... Sigortasız eve kredi vermem. Hatta kendim yaparım... Bu sebeple poliçe isteyene hak veririm..

Tuketici yasasi engelliyor üstad. Yasal olarak konutu da hayat sigortasini da serbest birakti. O borcu arkadan kim oder dusunen yok ama biraz da bddk'nin bircok masraf kalemi nedeniyle bankalarin sirin gostermek icin kabul ettigni dusundugum bir duzenleme.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Ofisimize sigorta yaptırdım 55 TL ye.2 sefer çatı yüzünden duvarlar hasar gördü 2 defa 500 TL x 2 toplam 1.000 TL hasar ödemesi aldım..

Hayat sigortası zorunlu olmasa bile kimsenin garantisi yok.Aileniz zaten arkanızdan üzülürken bir de yüklü bir konut kredisi borcu bırakmayın arkanızdan.yılda 200-300 lirayla kimsede zengin yada fakir olmaz ama geride kalanların hayatını o sigorta ödemesi çok değiştirir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Çiçek

Sözleşmede kişinin rızası alınmak şartıyla yapabilir diyor. Dün müdürleri baya tartıştım iş inada bindi. Kibarca kovdu beni genel merkeze yazdim. Dönüş bekliyorum. Poliçelerimi teslim almadı. Teslim almadığınıza dair tutanak tutalım dedim. Imza atmam dedi.

Sonuç olarak şimdi bir dilekçe yaZdım poliçeler ektedir diye. Çok sinirliyim çok. İadeli taahhütlü gönderirsem kabul etmeme durumu olur mu? Ayrıca sizin poliçeniz yenilendi dedi. Anadolu hayatı aradım adıma bir poliçe yok. Şu an sigortalı olan evime ikinci sigorta yapılabilir mi? Yaparlarsa yaptırı mı var mı?

Yorum bağlantısı

Almasin. Almamak bir cozum degil zaten. Anadolu Sigorta'dan duzenlenmis/duzenlenecek policelerin tahsilati hesabinizda esnek hesap tanimliysa cekilebilir. Esnek hesabinizi kapatabiliyorsaniz kapatin. Tahsil edilmeyen policenjn hukmu yoktur. Tahsiledilirse de mukerrerlikten iptal ettirme hakkiniz var. Policenize d.m yazdirmaniz hukuki olarak yeterli. Ibraz etmek icin bankanin internet kanalini kullanip, size gosterilen tavri begenmediginizi yazin, bu konuda size musteri haklariniz dogrultusunda gerekli ozurde bulunulmazsa bddk ve hazine kanalindan konuyu gundemde tutacaginizi yazin. Bence sorun hallolacaktir

Saygilarimla

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Güncelleyelim.

Bankadan msj geldi konut ve dask sigortanız yelenMeMiştir diye. Sorunu siteden müşteri hizmetlerine bildirdim. Telefonla da arayıp işbank gibi kurumsal bir firmanın bu şekilde davranmaması gerektiğini belirttim. Şimdi poliçe bugün itibariyle ilk günü tamamladı bir gün sonrasında yeni poliçe kesebilir mi?

Ikinci sorum: şimdi dosyalarında poliçeleri yok. Bunu bulabilirler mi yoksa isteyecekler mi benden?

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...