İçeriğe Yönlendir

Kuga - Race Chip

Emre Ayaz

Recommended Posts

Emre Ayaz
(düzenlendi)

Selamlar foruma üye olalı 3 ay kadar oldu 2013 kuga ikinci el aracımı temmuz ayında aldım gayet güzel bir araç yapmış ford.özellikle akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemi harika. 180 hp nin 1750 kg altında bazen ezilmesi beni araçta motor üzerinde değişiklikler yapmaya itti. Bu bağlamda dün race chip ultimate box aldım montajı yapıldı. Güç artışını 215 hp ile sınırladık ve ilk verilerde 0-100 hızlanma 11.2 sn den 9.0 sn ye ye düştü ve motor alt devirlerde inanılmaz canlı hale geldi.Box tan alabileceğim 20 hp daha güç var ancak siparişini verdiğim K&N 57s-4000 hava filtresi geldikten sonraki duruma bakarak karar vereceğim.

Kuga modifiyeyi çok kaldıracak bir tasarıma sahip burada mesele off-road mu yoksa asfalt mı ?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre bey, tebrik ediyorum cesaretlenip güç artırma işine girdiniz.

Kuga sahibi ben ve benim gibi bir çok arkadaş böyle bir çalışmanın başlatılmasını bekliyordu.Bu kapsamda race chip i aldığınız yer, ayarlamanın nasıl yapıldığı,montaj, önceki ve sonraki tüketim değerleriniz vb konuları  imkan dahilinde fotoğraflı paylaşmanızı rica edeceğim.

İlaveten hava filtresini neden K&N E-2993 yerine K&N 57s-4000 olarak sipariş geçtniz. Ses artışı dışında bu filtrenin kazandırdığı ek diğer özelliklerini de bildirirseniz sevinirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

Emre bey, tebrik ediyorum cesaretlenip güç artırma işine girdiniz.

Kuga sahibi ben ve benim gibi bir çok arkadaş böyle bir çalışmanın başlatılmasını bekliyordu.Bu kapsamda race chip i aldığınız yer, ayarlamanın nasıl yapıldığı,montaj, önceki ve sonraki tüketim değerleriniz vb konuları imkan dahilinde fotoğraflı paylaşmanızı rica edeceğim.

İlaveten hava filtresini neden K&N E-2993 yerine K&N 57s-4000 olarak sipariş geçtniz. Ses artışı dışında bu filtrenin kazandırdığı ek diğer özelliklerini de bildirirseniz sevinirim.

Turhan Bey merhaba

Teşekkürler ford motoruna güvendiğim için yaptım.Race Chip istoç oto ticaretteki distribütöründen aldım.Kendileri taktılar ayar basit takıldıktan sonra kutu içindeki ayar düğmesi ile yapıyorsunuz bende D modunda 215 hp alıyoruz e ve f var maksimum 233 hp görüyor ünite.

O filteryi seçmemin nedeni kn nin güç artışı garanti vermesi bununla ilgili aşağıda linkini verdiğim videoyu seyredebilirsiniz.

Box ın resimlerini istanbula dönünce paylaşırım harici bağlanıyor.

Saygılar

chip bu kadar beygir veriyor mu?

Kani Bey merhaba

Chip turbonun çalışması ile ilgili yazılımı kandırdığından artış oluyor. Normalde max 11 psi kadar aldığım turbo basıncı 13 psi ları görüyor şu an.Ben ELM ye bağlı OBDII cihazı var bluetooth ile torque programıno kullanarak birçok anlık veriye ulaşabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre bey, merhaba

240 Nm tork değeriniz Race Chip sonrası hangi değere geldi.  Bir de henüz k&n filtreyi takmadan önceki ve şu andaki tüketim değerleriniz hakkında bilri rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

Onu ölçemedim ama tahmini 290 civarlarındadır.Sakin kullanımda tüketim yaklaşık 1 lt fark etti.Filtreyi daha takamadım takınca tekrar bilgi veririm.

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan
(düzenlendi)

Filtre elbet katkıda bulunacaktır tabi ama 18 hp gerçekçi bir sayı değil. Ben amerikadan aem dry flow getirttim, k&n ler yağlı olduğu için temizliğini yapmak zor. Chip yerine yazılım daha mantıklı geliyor bana. Chip'in cazip olması için fiyatının yarı yarıya düşmesi gerekiyor bence.

tarihinde Murat Erdoğan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

Filtre elbet katkıda bulunacaktır tabi ama 18 hp gerçekçi bir sayı değil. Ben amerikadan aem dry flow getirttim, k&n ler yağlı olduğu için temizliğini yapmak zor. Chip yerine yazılım daha mantıklı geliyor bana. Chip'in cazip olması için fiyatının yarı yarıya düşmesi gerekiyor bence.

Yazılım konusunu çok bilmiyorum ama chip oldukça güzel filtre taktırdırdıktan sonra dyno testini yaptırmaya gideceğim değerleri de paylaşırım.
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre bey, Merhaba

Race chip + hava filtresi sonrası son durumdan memnun musunuz. Gerek tüketim, gerekse ivmelenme için görüşlerinizi bekliyoruz. AEM filtreyi internet yoluyla aldıysanız ilgili linki de paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

K&n filtreyi carid.com dan aldım. İvmelenme son derece iyi 9.0 8.7 arası 0-100 alıyorum motorun sesi harika.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre bey, Diyelimki standart 180 hp yi 200 hp ye çıkarmak istiyorum Race chip in 3 modeli de bu sınırı rahat yakalıyor. Burada seçim yaparken maliyet harici dikkate alınacak başka bir unsur var mıdır? ( İşlemci, çekirdek hızı vs ). 

Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

En üst modelde modlar var ve gücü 230 hp ye kadar alabiliyorsunuz.Cihazların işlemci hızları farklı.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre Bey, Merhaba

Son durum hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Aracı dyno ya çıkardınız mı? Tüketim verileriniz ne durumda. Diğer kuga araç sahiplerine de önerir misiniz?

Selamlar,saygılar

Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

Dyno ya çıkaramadım hala yakıt şehir içi kullanımda şu anda 10 lt.Ben tavsiye ederim eski bir ibiza cupra kullanıcı olarak yakın bir tad almaya başladım araçtan.

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Emre bey, tekrar merhaba   Böyle ara ara sorularım için kusura bakmıyorsunuz dur inşallah. Bu aralar pro2 versiyonu alma durumum var ancak kafamdaki olumsuz düşüncelerden kurtulmam lazım.

Son durumda aracı hiç cihaza sokup arıza kodu verip vermediği konusunda bilgi verebilir misiniz. Malum aldığınız cihaz 2 yıl garantili. Sistem arıza kodu verirse yine garanti sürecinde cihazı geri alma gibi bir vaat söz konusu mudur?

Yorum bağlantısı
Emre Ayaz

Turhan bey merhaba estafurullah. Aracı hiç teste sokmadım şu anda görülen ya da hissedilen bir arızası yok 2000 km sonra bakıma girecek orada bakacaklar araca.

Aracın motoru da racechip garantisinde chipin kendiside.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Hakan Atuğ

Arkadaşlar Race chip konusunda son durum nedir? Taktıran var mı? Takıldığında motor garanti kapsamı dışına çıkıyor mu? Kuga nın 182 bg gücü iyi ama 1700 kg bir araç için 240 newton yetersiz kalıyor. Rampada motorun sürekli böğürmesi gıcık ediyor. Race chip i chip tuning e, aracımın garantisi devam ettiği için ve çıkarılıp takılabildiği için tercih ediyorum. Bu işlemin zaman içerinde motora vereceği zarar var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ben dusunuyorum ama biraz daha bekleyecegim. Aracim henuz 2500km'de. 3 ay sonra 10binlere gelip ben araca, arac bana alistiginda yuksek ihtimalle uc modelden ortada olani alacagim. Aslinda benim hedefim yakit ekonomisi, Racechip varken daha cok yakip batmak da ihtimal tabii :)

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Ben dusunuyorum ama biraz daha bekleyecegim. Aracim henuz 2500km'de. 3 ay sonra 10binlere gelip ben araca, arac bana alistiginda yuksek ihtimalle uc modelden ortada olani alacagim. Aslinda benim hedefim yakit ekonomisi, Racechip varken daha cok yakip batmak da ihtimal tabii :)

Merhaba Mustafa bey, aslında RaceChip'i öncelikle yakıt tasarrufu amacıyla düşünüyorum. Düz yolda 182 Bg fazlasıyla yeterli ama rampada 240 Nm yeterli gelmeyince sarfiyatta artıyor, RaceChip te 1 lt/100 km tasarruf olduğundan bahsediyor firma, Racechip ultimate 1650 TL Nakşt ve takım ücreti de 100 TL, Pro modeli 200 euro daha düşük

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Merhaba Mustafa bey, aslında RaceChip'i öncelikle yakıt tasarrufu amacıyla düşünüyorum. Düz yolda 182 Bg fazlasıyla yeterli ama rampada 240 Nm yeterli gelmeyince sarfiyatta artıyor, RaceChip te 1 lt/100 km tasarruf olduğundan bahsediyor firma, Racechip ultimate 1650 TL Nakşt ve takım ücreti de 100 TL, Pro modeli 200 euro daha düşük

Mümkün olmasa da, RaceChip'ten sonra hiç fazla yakmadığımızı, hep 100 km'de 1 lt. ekonomi yaptığımızı düşünürsek 1 litre benzinin ortalama 5 TL olduğu ülkemizde, Ultimate modeli maliyetini ancak 33bin km sonra çıkarabiliyor :) Ben böyle bir uygulama sonrasında, zaman zaman ekonomi yapabileceğimi ama gerekince de gazlayıp fazla yakacağımı, ortalama tüketimimin yine RaceChip öncesi hatta biraz daha yüksek olacağını düşünüyorum. Dolaylı olarak çözüm benim için toplamda ekonomi sağlamayacak gibi gözüküyor.

Madem böyle bir işe giriyorum, o zaman da "fiyat / performans olarak en uygun modeli alayım, basınca da gitsin" deyince de, ön mantıklısı "PRO2" oluyor. Hatta "Standart" modeli bile İstanbul gibi basınca gidemediğiniz bir şehirde iş görür diyebilirim.

RaceChip Türkiye hakkında genelde forumlarda pozitif yorumlar okudum. Bu nedenle de alma aşamasına gelirsem, merkezlerine gidip PRO2 ve Standart modellerini aracım üzerinde deneyip memnun kaldığım modeli alabileceğim şekilde destek vereceklerini düşünüyorum.

6mDVzv.jpg

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Mümkün olmasa da, RaceChip'ten sonra hiç fazla yakmadığımızı, hep 100 km'de 1 lt. ekonomi yaptığımızı düşünürsek 1 litre benzinin ortalama 5 TL olduğu ülkemizde, Ultimate modeli maliyetini ancak 33bin km sonra çıkarabiliyor :) Ben böyle bir uygulama sonrasında, zaman zaman ekonomi yapabileceğimi ama gerekince de gazlayıp fazla yakacağımı, ortalama tüketimimin yine RaceChip öncesi hatta biraz daha yüksek olacağını düşünüyorum. Dolaylı olarak çözüm benim için toplamda ekonomi sağlamayacak gibi gözüküyor.

Madem böyle bir işe giriyorum, o zaman da "fiyat / performans olarak en uygun modeli alayım, basınca da gitsin" deyince de, ön mantıklısı "PRO2" oluyor. Hatta "Standart" modeli bile İstanbul gibi basınca gidemediğiniz bir şehirde iş görür diyebilirim.

RaceChip Türkiye hakkında genelde forumlarda pozitif yorumlar okudum. Bu nedenle de alma aşamasına gelirsem, merkezlerine gidip PRO2 ve Standart modellerini aracım üzerinde deneyip memnun kaldığım modeli alabileceğim şekilde destek vereceklerini düşünüyorum.

6mDVzv.jpg

Matematik kısmında haklısınız [emoji3] ultimate ile pro2 arasındaki farklar; işlemci, anlık işlem hızı ve çekirdek farkı var, bu farkların 200 euro ya değip değmeyeceği önemli. Belki fiyatı 33.000 km geri alırız ancak şehirler arası yolculuklarda çoğu rampada KUGA benim tam isteğimi karşılamadı bu sebeple bende daha inceleme aşamasındayım, avrupa yakasına geçince firmaya uğrayıp daha ayrıntılı bilgi alınca paylaşırım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...