İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Balata Disk Değişimi

Gökhan Şen

Recommended Posts

Gökhan Şen

Arkadaşlar benim aracım da fren basınca titreme yapıyor  nedeni ise yüksek hızda ıslak zeminde fren bastığım için disk ler yamulmuş...

Sorum ben şimdi diskleri değiştireceğim ancak olay şu ;usta diskler ile beraber balatalarında değişmesi gerektiğini söyledi, çünkü diskler balataları bozmuş ancak benim balataları değiştireli daha 10 bin km olmadı şimdi napmam gerekiyor .ayrıca bana disk ve fren balatası markası önerirseniz sevinirim.Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yamulmuş disk balatada yer edinir. Düz disk taktığınızda balata bu sefer eski diskin düzensiz şeklinde yeni diske baskı uygulayacağından yeni diskin yine bozulma ihtimali çok yüksek.

Disk ve balata beraber değiştirmenizi öneririm. Ayrıca fren hidroliğini de aradan çıkartmanızı tavsiye ederim.

Bosch, Kale, TRW gibi markalar tavsiye edilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Disk taşlama denilen işlemi yaptırmanızı tavsiye etmem, bir takım balata daha harcanıyor. Zaten yaptırmaycaktım diyecek olursanız peşin tecrübemi paylaşmak istedim. Mondeo ağır ve ebatlı bir araç olduğu için orijinal parça ve balata kullanmanızı öneririm. Benimkini İzmir'de Sabri ustam (Ustaeller) değişti Alaçatı'ya tatile giderken uğradım ilgilendi sağolsun.

Yorum bağlantısı
Celal Altan

Orjinal alın hocam. Her zaman en kalitelisi orjinaldir. Uçuk fiyatlı çok iyi firmalarda var onlardan bahsetmiyorum tabi ki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşkın

Hocam ben de yasadim yakin zamanda fren problemi. On diskleri tasladilar onlere de fredo diye bir marka taktilar usta orjinal dedi. Simdilik frenler gayet iyi gibi geldi.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ozan Coşkunserçe

Benim araçta da disk yamulması problemi oldu. Ustada da mondeo mk3 araç var ve aynı sorunu sürekli yaşadıklarını söyledi. O yüzden disk değişmedik sadece taşlama yapıldı. Balatalardan da sadece birinin bittiği görüldü. Diğer 3 balata sağlam. Yeni balata seti alındı, sağlam 3 tanesi yedekte bekliyor. Sanırım mondeoların ön düzendeki genel bir sıkıntı var.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yeni başlık açmayıp buradan sorayım. Benim de diskleri ve balataları değiştirmem lazım. Değiştirmişken delikli veya çizgili daha büyük spor disk ve spor balata alayım diyorum. Brembo vs. tavsiyeler ne olur? Araç s-max, mondeonun aynısı.

Ebc kullan abi performans disk ve balata isini gorecektir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Peki EBC diskler ebat olarak orjinalin birebir aynı ölçüsü mü yoksa daha büyük çaplı mı?

Ayrıca frenler elden geçtikten sonra koni amortisör + yay da düşünüyorum. Sonrasında da chip.

Caglar abinin dedigi gibi cap ayni, hatta mk4 un ebc diski cok havali duruyor. Balata da renkler sicaklik durumlarina gore degisiyor.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Link isterim :p

link mühendisi olma tükkana girmeli kaliperler... anlatım disk başında

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
(düzenlendi)

Ebc kullan abi performans disk ve balata isini gorecektir.

ses ve titreme konusunda memnuniyetsizlikler varmış.ben hiç kullanmadım.nette bakınırken gördūm.

tarihinde İsa Erdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

ses ve titreme konusunda memnuniyetsizlikler varmış.ben hiç kullanmadım.nette bakınırken gördūm.

Mk4 icin kullanan bende duymadim ama Mk3 te yakinen tanidigim kullananlarin yorumlari cok iyi abi.
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

yazılanlar mondeo için değildi zaten.farklı marka araçlar.ses ve titremeden şikayetler var.

bende sizin önerinize istinaden baktım zaten.

titreme konusunda 3 kere diskleri degistirince konu dikkatimi cekti=)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...

Aracıma uygun TRW balatayı tam olarak nerden bulabilirim, orijinal olanı olmayanı var mı acaba bunların?  :unsure2:  Teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Aracıma uygun TRW balatayı tam olarak nerden bulabilirim, orijinal olanı olmayanı var mı acaba bunların? :unsure2: Teşekkür ederim...

5027ccb03a77053f98ea5517687e1b7f.jpg

Bende sıfır duruyor [emoji2] aradığınız model budur..

Yorum bağlantısı

Satılık mı Semih hocam, fiyat nedir? [emoji848]

bi de 4 adet midir? Bi de mondi mk 4 içindir di mi? [emoji14] [emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Satılık mı Semih hocam, fiyat nedir? [emoji848]

İsa bey bildiğiniz üzere aracım satılık şuan forum dışından bir pazarlığım var haftasonuna netleşir. Ama forum içerisine balatalarla vereceğimi söylemiştim. Elde kalırsa uygun fiyata veririm..

bi de 4 adet midir? Bi de mondi mk 4 içindir di mi? [emoji14] [emoji23][emoji23]

Mk4 için ve sadece ön..
Yorum bağlantısı

Tamamdır Semih hocam, teşekkür ederim, tekrardan hayırlı satışlar dilerim, iyi akşamlar [emoji1303]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Ayat

orjinal disk veya orjinale yakın kaliteli disk alabileceğim güvenilir web sitesi varmı arkadaşlar bildiğiniz?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İsa Acar

Merhaba, aracımı aldığım ocak ayından bu yana 2 kere disk torna yaptırdım ve yine direksiyon titretmeye başladı. Bu defa yenilemeyi düşünüyorum diskler ve balataları fakat arka disklerin de değişmesi gerekir mi? buna usta mı karar verecek? veya belli bir km var mıdır? Teşekkür ederim... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Gül

Merhaba, aracımı aldığım ocak ayından bu yana 2 kere disk torna yaptırdım ve yine direksiyon titretmeye başladı. Bu defa yenilemeyi düşünüyorum diskler ve balataları fakat arka disklerin de değişmesi gerekir mi? buna usta mı karar verecek? veya belli bir km var mıdır? Teşekkür ederim... :unsure2:

Titreme varsa sadece önleri degistirin tabiki balatalar ile birlikte..

araciniz kac model

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...