İçeriğe Yönlendir

Kuga - Bagaj Kapısı Kendiliğinden Açılıyor

Hakan Atuğ

Recommended Posts

Hakan Atuğ
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, konu başlığı komik ama ilk kez eşim arabayı garaja park ettikten bir kaç saat sonra tekrar arabaya döndüğünde bagaj kapısının ardına kadar açık olduğunu ve bana "sen mi açtın diye sordu" ☺ bende "arabayı kapatırken yanlışlıkla bagaj açma düğmesine basmışsındır" dedim. başka gün diş doktoruna gittiğimizde aracı park ettim, pencereden baktığımda neden sis farları açık kalmış diye düşünürken sonrasında arabanın yanına gittiğimizde bagaj kapağı gene açıktı. sonrasında bir arkadaşı evine girerken görünce garaj kapısının önüne gelip durdum ve arabadan inip sohbet esnasında bu konudan bahsederken bağaj kapısı beni yalancı çıkarmamak için hoop kendiliğinden açılmaz mı? ben de bu kadar tesadüf olmaz dedim ve bir danışayım dedim. Ne dersiniz

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Kugalarda oyle bi özellik var diye biliyorum ayağınızı tamponun oraya tutunca bagaj kapağı otomatik aciliyo. Aracınızda o özellik olmasin

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Bu tip bir arızayı ilk defa duyuyorum. Tek çözüm servis, ama bu meretin orada da arıza vermeyeceği tutar şimdi:) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Kapıyı açmak için küçük bir switch var. Büyük ihtimal ıslandı. SW focusumda aynı sorunu yaşamıştım.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Kugalarda oyle bi özellik var diye biliyorum ayağınızı tamponun oraya tutunca bagaj kapağı otomatik aciliyo. Aracınızda o özellik olmasin

bu özelliği biliyorum ve kullanıyorum, sorun ben arabanın yanında değilken bağajın açılması
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Anahtar cebinizde iken düğmesine basılıyor olabilir mi?

Eski c-max imde 2 kez başma geldi o yüzden söylüyorum.Anahtarlık kullanıyorsaız ve cebinizde kumanda düğmesine baskı yapar ise adımlarken bile bagajınız açılabilir.

Veya en kötü olasılık kilit bozulmuştur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Kuncan

Herkese selam forumda yeniyim 2014 kuga trendx 1.5 sahibiyim sanırım konu çözülmüş ama gereksiz kalabalık yapmamak adına yeni başlık açmadan buradan kugaların bagajlarıyla ilgili iki sorum olacaktı. İlki motor çalışırken içeriden bagaj kapağını açamıyorum illa kapıyı açıp inmem lazım( avm lere veya bagaj kontrolü gereken yerlere girerken ) bu normal midir? diğer sorumda trend x donanıma akıllı bagaj kapağı sonradan taktırılabiliyor mu? saygılar

Yorum bağlantısı
Gökhan Kuncan

Araç "P" konumunda deneyiniz lütfen.

teşekkürler yarın deneyeceğim
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hakan Atuğ

Herkese selam forumda yeniyim 2014 kuga trendx 1.5 sahibiyim sanırım konu çözülmüş ama gereksiz kalabalık yapmamak adına yeni başlık açmadan buradan kugaların bagajlarıyla ilgili iki sorum olacaktı. İlki motor çalışırken içeriden bagaj kapağını açamıyorum illa kapıyı açıp inmem lazım( avm lere veya bagaj kontrolü gereken yerlere girerken ) bu normal midir? diğer sorumda trend x donanıma akıllı bagaj kapağı sonradan taktırılabiliyor mu? saygılar

Araba Çalışırken vitesi park moduna almazsanız açılmaz. Aksi taktirde hareket halindeyken ben bir kaç kez iç sirkülasyon düğmesi yerinde bağaj açma düğmesine basmıştım. iyiki açılmıyor :-)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Anahtar cebinizde iken düğmesine basılıyor olabilir mi?

Eski c-max imde 2 kez başma geldi o yüzden söylüyorum.Anahtarlık kullanıyorsaız ve cebinizde kumanda düğmesine baskı yapar ise adımlarken bile bagajınız açılabilir.

Veya en kötü olasılık kilit bozulmuştur.

Benim 2 kez Mondeo'da başıma geldi. Kot pantalonda filan anahtar cepte sıkışıyor ve düğmeye basılı olduğundan global açma özelliğinden dolayı camlar ve sunroof açık buluyorum. Artık dikkat ediyorum. :)

Ancak anahtar tasarımı daha iyi olabilirdi. Bir de menzil gördüğüm kadarı ile çok yüksek onun da etkisi var. Ben böyle menzil görmedim, sanıyorum 50 m falan görüyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Benim 2 kez Mondeo'da başıma geldi. Kot pantalonda filan anahtar cepte sıkışıyor ve düğmeye basılı olduğundan global açma özelliğinden dolayı camlar ve sunroof açık buluyorum. Artık dikkat ediyorum. :)

Ancak anahtar tasarımı daha iyi olabilirdi. Bir de menzil gördüğüm kadarı ile çok yüksek onun da etkisi var. Ben böyle menzil görmedim, sanıyorum 50 m falan görüyor.

Haklısınız hatta menzil çok daha fazla.Dikkatli olmakta fayda var.Ben genellikle anahtarı koyduğum cebime başka bişey koymuyorum.Ayrıca anahtarlıkta çok alengirli bişey olmaması gerekli cepte sıkışıp düğmelere baskı yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Cevaplarınız için Teşekkürler Can bey ve Ahmet bey, bu seçenek benimde aklıma geldi ama bağaj kapağını açmak için 2 kez arka arkaya basmak gerekiyor. ama gene de olmayacak durum değil. yazın ne yapacağız ? Genelde anahtarı cepte taşıyoruz.  :)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bana verilen anahtarlığın uzun deri bir sapı var. o da yol açıyor olabilir. Bir de cebimde çoğu kez diğer aracın anahtarı da oluyor. Muhtemelen bu sebepler rol oynuyor.

Anahtarlıksız kullanmak, cepte başka anahtar taşımamak, sıkışık ise cebe koymamak olabilir.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Arkadaşlar, cuma günü aracımı aldım. Servis aç kapa artema yapıp 3 gün boyunca beklemiş, bağaj kapağının açılmayacağı tutmuş [emoji3], servis ford firmasının servis kayıtlarına bakmış, bu problem ilk kez bende ortaya çıkmış gözüktüğünü söylediler. Bende arabayı alıp üst bostancı'daki özel nesil ford servisine götürdüm. Buradaki usta bir müşterisinde böyle bir problem olduğunu ve bağaj switch ini ve kilidini değiştirdiklerini söyledi. Sonrasında da müşteri bir daha aynı sorunla gelmemiş, bu problem bir daha oluşursa servise kilidi ve switch'i değiştirteceğim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Bugün, bu problem ile ilgili webde araştırma yaparken aynı sorundan passatturkiye.com (http://www.passatturkiye.com/neyi-nasil-yaparim/10998-bagaj-kapagi-kendi-kendine-aciliyor.html) web sitesinde de bahsedildiğini gördüm.

Buı sorun başlamadan önce arabada boya koruma ve detaylı temizlik yaptırmıştım. Problem tekrar nüksederse aşağıda belirtildiği gibi kontrol ettirteceğim.

Detaylı temizlik yaptırdıysanız bağaş açma düğmesine detay ilacı sıvısı girmiştir.
Yada başka sıvı teması olmuştur.
Düğmeyi söktürüp içindeki sıvıyı kurutun varsa oksitlenmiş yerleri zımparalatın.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Hakan Atuğ

Herkese Merhaba,

Maalesef sorun yeniden ortaya çıktı. En son servise götürdüğümden bu yana uzun bir ara geçmişti. 1-2 hafta önce hastanenin kantininde otururken oğlum arabanın bağaj kapısının açık olduğunu söyledi. Aracı hastanenin valesine bırakmıştım. Valede, 10 mt ötemize park etmiş, (anahtarı vale panoya asıyor, anahtarın cepte sıkışmasından olduğunu zannetmiyorum) bağaj kapağını tekrar kapttıktan ve arabayı kilitledikten 10 dakika sonra gene bağaj kendiliğinden açıldı. Hastaneden çıkıp eşimle bir kafede oturduk ve aracı da 4-5 mt ötemize gözümüzün önüne park ettim. Bu konuyu konuşurken bağaj kapağının gene açık olduğunu farkedince Ford merkezi aradım. Bana yetkili servise götürün bizde takibini sağlayalım dediler. Yetkili servise götürdüm. Araç 1 hafta serviste kaldı. Ford merkezden de gelip kontrol etmişler ve her zamanki gibi araçta bir şey bulamadılar. Bende teslim alma belgesine Mahkeme hakkım saklıdır diye bir ibare koyup imza attım.

Bu sorun için acaba anahtar yakındayken altından kedi geçince bağaj açılıyor mu? :-) diye anahtarı arkadaşıma verip 4-5 mt ötede durmasını söyledim ve ayağımla bağaj kapağının açılması için ayağımı bağaj kapağının altında gezdirdim ama kapak açılmadı. Anahtar 1-2 mt yakındaysa algılılayıp kapak açılıyor.

Başka önerisi olan yada bu durumla karşılaşan oldu mu?

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Abi geçmiş olsun biran önce çözülür inşallah.

Teknoloji başa bela . amaaa olmazsada olmuyor behhh.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik açılma sistemini iptal edip denemek gerek.. Sensörün soketini çıkarıp deneyin. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

otomatik açılma sisteminin iptal edebilir miyim diye servise sordum Hayır iptal edemezsiniz dediler. Hırsıza davetiye çıkaran bir teknoloji olmuş da beni bulmuş :-)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...