İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - 1.6 Tdci Yakit Tüketimi

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Ahmet Türedi

20151115_183223.jpg

Yakıt tüketimi ile ilgili kafasında soru işareti olan arkadaşlar için bir deneme paylaşımı.

Güzergah Seydişehir -Konya arasıdır.Yaklaşık 20 km ş.içi geri kalan şehirler arası yol ortalaması.Şehirler arası 100 km hız ile sabırlı bir şekilde yolculuk yaptım basmamaya özen gösterdim işte sonucu :) Yol genel olarak, dağ yolu  %40 iniş çıkış, %60 lık kısım ise düz sayılır.

Umarım resim eklenmiştir mesajı atınca göreceğim.Eğer resim çıkmazsa sonuç şu şekilde;

Toplam yol : 203,7 km,ort.

yakıt :4.8 lt ,

toplam yolculuk süresi : 3 saat

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Şimdi dikkat ettimde nerdeyse çeyrek depo ile 400 km kalan mesafe göstermiş süper :)

Bu arada resimde eklenmiş.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Bilgi ekranından ziyade pompa hesabını görmek isteriz :) Sapmalar olabilmekte.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Onuda daha uzun süreli yolculukta deneyeceğim.Zırt pırt 50-60 TL lik yakıt almak işime gelmiyor açıkcası :) Birde adama fulle diyorum 50 TL lik alıyor depo ,adam içinden küfür eder.Neyse yinede çok sapma olacağını sanmam +-0,2 litre oynar en fazla.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ortalama hız bilgisi nedir? Focus TDCI ile ort hız 55, tüketim 4,6 lt (yol bilgisayarı)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ortalama hız bilgisi nedir? Focus TDCI ile ort hız 55, tüketim 4,6 lt (yol bilgisayarı)

Açıkcası ortalama hızıma bakmadım.Doğru söylüyorsunuz bir sonraki sefer onuda bakarım.Şimdi bakayım diyecem ama sıfırlamayı unutmuştum ortalama hızı.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Onuda daha uzun süreli yolculukta deneyeceğim.Zırt pırt 50-60 TL lik yakıt almak işime gelmiyor açıkcası :) Birde adama fulle diyorum 50 TL lik alıyor depo ,adam içinden küfür eder.Neyse yinede çok sapma olacağını sanmam +-0,2 litre oynar en fazla.

Evet. Daha uzun yol sonrasi gerceklige o kadar yaklasacaktir degerler.
Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Merhaba

Gittiğiniz yolu gözününe aldığınız ve yolun %40 ı iniş ise ortalama  daha yüksek çıkacaktır..ne kadar farkederki derseniz max farkediceği 0,5 dir

Ben istanbulda şehriçinde  hergün sabit olarak 94 km sabit yol gidiyorum ekstra çıkmaz ise 47 km sadece işe gidiş yani bunun 3/1i  trafikli bölüm dur kalk gibi malum köprü geçiyorum. 2,0 dizelle benim ortalamam 5,9 / 6,2  arası değişiyor..bu şehirdışına çıktığında rakam daha da aşağıya sizin söylediğiniz rakamlara düşüyor. ve hızım min 110 / 130km arası oluyor.

Pompa hesabında şaşma oluyor söyleki
son 1 hafta 1 depo 238 TL depo doldu ve ışık yandığı anda 750 km yol yapmıştım. Yani şehiriçi sarfiyatım 0,317 ışık yanınca min 130 km görünüyor ki daha da fazlasını yapabilir bence km si  0,272 çıkıyor

depo dolduğundaki hesapla son hesap tam olarak tutmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Aynı yoldan dönecekseniz, bilgisayarı sıfırlamadan, dönüşteki toplam ortalamanıza bakalım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aynı yoldan dönecekseniz, bilgisayarı sıfırlamadan, dönüşteki toplam ortalamanıza bakalım. :)

Sonuç zaten gidiş dönüş ortalamasıdır.Tek yön ortalama yapmak saçma olur zaten.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bir an tüm matematik bilgisi geçmişimi gözden geçirme ihtiyacı duydum :) Herkes ortalama hızı soruyor bende sıfırlamadığım için bilmiyorum diyorum ama zaten herşey resimde belli.

Toplam mesafe :203 km

Toplam geçen zaman : 3:08 saat yani 188 dakika.Oranlarsak sonuç;

Yani ortalama hız 64.7 km/saat eder :)

Herşeyide aracın hesaplamasını bekliyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Güney H. Baloğlu

Merhaba,

Bende de 1.6 TDCI Mondeo V var ve Antalya şehir trafiğinde son ortalamam 6.5L/100km civarında.

Şehirler arası 4.8L/100 km çok iyi bir tüketim bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ismail eriş
(düzenlendi)

dün nevşehirden konyaya gittim 110 km hız sabitleme ile aracım 4,4 litre tüketim değeri verdi toplam 250 km felan yol yaptım başında ve sonunda tekrar doldurdum 41 tl mazot aldı. resminide çektim ama buraya koymayı beceremedim

tarihinde ismail eriş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

dün nevşehirden konyaya gittim 110 km hız sabitleme ile aracım 4,4 litre tüketim değeri verdi toplam 250 km felan yol yaptım başında ve sonunda tekrar doldurdum 41 tl mazot aldı. resminide çektim ama buraya koymayı beceremedim

110 km hız ile gayet güzel bir ortalama olmuş.O yol gerçi baya düz ama yinede çok az yakmış.Ben aynı yolu gidiş geliş 5,4 litre ile tamamlamıştım 2012 c-max ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Türedi
Hafta sonu seydişehir-serik gidiş dönüş yakıt tüketimini test için sayaçları gidiş dönüş ayrı ayrı sıfırlayarak test yaptım.genelde 110 km hız ile gitmeye çalıştım.Güzergah çok dağlık olduğu için ortalama hız 90 km civarında gerçekleşti. 

Daha önce aynı güzergahta gidiş dönüş 6.1 ortalama yakalamıştım.Şimdi 5.8 gibi oldu.Motor alıştıkça yakıt tüketimi azalıyor.

Gidişte 2 yetişkin bir çocuk boş sayılacak bagaj,dönüş yolunda bagaj full dolu ve 1 yetişkin fazladan yolcu bulunuyor araçta.

Gidiş ortalaması seydişehir-serik

20151205_1428451.jpg

Geliş ortalaması serik -seydişehir

20151207_0741091.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ismail eriş

ben bu hafta nevşehirden izmire gittim ve geri döndüm gierken 4 kişi ortalama 250 kilo yükle 120 ortalamayla gittim 160 lira yaktı gelirken de tek başıma yüksüz 110 ortalama ile geldim 145 lira civarında yaktı nevşehir-izmir arası 780/800 km felan

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

ben bu hafta nevşehirden izmire gittim ve geri döndüm gierken 4 kişi ortalama 250 kilo yükle 120 ortalamayla gittim 160 lira yaktı gelirken de tek başıma yüksüz 110 ortalama ile geldim 145 lira civarında yaktı nevşehir-izmir arası 780/800 km felan

Tüketim gayet iyi.ölçümü nasıl yaptınız depoyu full leyerek mi?

Ortalama tüketimi sıfırlamışmıydınız?

Yorum bağlantısı
ismail eriş

evet depoyu fulledim gittiğim yerde yine fulledim tüektimide sıfırladım hep kontrol ettim 4,9 ile 5,3 arası ortalama verdi

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

evet depoyu fulledim gittiğim yerde yine fulledim tüektimide sıfırladım hep kontrol ettim 4,9 ile 5,3 arası ortalama verdi

Benzer tüketim yapıyoruz açıkcası bu sınıf bir araç için çok iyi değerler.
Yorum bağlantısı
ismail eriş

Benzer tüketim yapıyoruz açıkcası bu sınıf bir araç için çok iyi değerler.

bencede çok iyi gerçi mazotun ucuzlamasıda fark yapıyo ama yakıt konusunda harika 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun_Tekin

Abi bence cok iyi..bende 2015 focus var duz vites 1.6 125 bg kutahyaya gittim geldim o ara hesaplarima gore 165 kurus yaktim dizel ve mondeo gibi bi aracla benimle ayni degerleri goruyorsan ben bosuna biniyorm lpg li araca :) masaallah nazar degmesin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Saygın Can Oğuz

Değerler gerçekten çok iyi. Benim de 1200 km ortalamam 6.0. 

Kitapçıda 5000 km'den önce tüketim ölçümü yapmayın diyor. Zamanla daha da düşecektir.Zaten TDCI öncesinde de kullandığım motor. Bundaki S/S özelliği de tüketimi olumlu etkiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Ben aracı sadece şehirler arası seyahatlerde kullanıyorum. Şehirci neredeyse yok gibi. Toplam 5800 kilometre oldu araç. Genel ortalamayı hiç sıfırlamadım ortalama yakıt 6.0 litre görünüyor. Her Seyehat sonrasında da depoyu genellikle doldururum. Ortalama 140-150 km hızla 100 km de 5.8 - 6 litre arası yakıt sarfiyatı var (depo doldurarak ölçüm yapıyorum, gerçi bilgisayarda yaklaşık aynı değerleri gösteriyor). Daha önce 2012 model 1.6 TDCİ Mondeom vardı. Aynı şeklide sadece şehirler arası seyahatlerde kullanıyordum 100 km de 5.5 litrenin üzerine çıkmazdı. km arttıkça yakıtta düşer diye ümit ediyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...