İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - 1.6 Tdci Yakit Tüketimi

Ahmet Türedi

Recommended Posts

• 5 ay sonra...
fatih uyanık

33500 km oldu 6.5 lt altı ortalama hiç görmedim urfadan otobana giriyorum konyadan çıkıyorum 130 a sabitliyorum 6.5 aşşağısını yaktıramadım araca 4.4 falan yazan arkadaşlar arabayı itikleyerekmi götürüyorlar bu aracın fabrika verisi 4.2 zaten bu ölçümleride hava direnci olmayan sürtünmesiz ve düz zeminde yaptıklarını düşünürsek mantığa aykırı geliyor

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

100-110 ortalama ile 5 lt civarlarını yakalarsınız.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)

33500 km oldu 6.5 lt altı ortalama hiç görmedim urfadan otobana giriyorum konyadan çıkıyorum 130 a sabitliyorum 6.5 aşşağısını yaktıramadım araca 4.4 falan yazan arkadaşlar arabayı itikleyerekmi götürüyorlar bu aracın fabrika verisi 4.2 zaten bu ölçümleride hava direnci olmayan sürtünmesiz ve düz zeminde yaptıklarını düşünürsek mantığa aykırı geliyor

Fabrika verilerini yakalayabilmeniz için 90km sabit süratle gidilmeli, ani hızlanma ve durmalardan kaçınılmalıdır. 130 ile yol alırsanız elde ettiğiniz verileri yakmak olası olsa da kesinlikle daha az yakması gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğiniz yakıt değerleri için aracın yük altında klima açık ve sert sürüş dinamikleriyle kullanılıyor olması lazım. Hava filtresi gibi sarf malzemeleri de bu farklılıklara sebep olabilir.

Edit: imza

tarihinde Ahmet Gül78 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

130 km hızla 5 litreleri dahil görmeniz imkansız.110 sabit hızla güzergahı gidiş dönüş hesap ederseniz 5-5.5 litre arası tüketir.

130 ile git gel hiç denemedim ama sizinkinden farklı yakacağını sanmam.100 km ile 4.5-5 litre arası oluyor.

Anlayacağınız yavaş giderseniz az yakar iteklemeye gerek yok  :)

Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Ben aracı sadece şehirler arası seyahatlerde kullanıyorum. Şehirci neredeyse yok gibi. Toplam 5800 kilometre oldu araç. Genel ortalamayı hiç sıfırlamadım ortalama yakıt 6.0 litre görünüyor. Her Seyehat sonrasında da depoyu genellikle doldururum. Ortalama 140-150 km hızla 100 km de 5.8 - 6 litre arası yakıt sarfiyatı var (depo doldurarak ölçüm yapıyorum, gerçi bilgisayarda yaklaşık aynı değerleri gösteriyor). Daha önce 2012 model 1.6 TDCİ Mondeom vardı. Aynı şeklide sadece şehirler arası seyahatlerde kullanıyordum 100 km de 5.5 litrenin üzerine çıkmazdı. km arttıkça yakıtta düşer diye ümit ediyorum

Aracı şehir içinde hiç kullanmıyordum. Diğer aracı 2 ay önce baştan sona yaptırmaya karar verdim ve ustalara teslim ettim. tek araç kaldığı için okul açıldığından bu yana yaklaşık 1 aydır şehir içinde her gün kullandım. Depo yarıya gelince 3 kere yeniden doldurup ölçüm yaptım. Ortalama 2 kere 6.3 litre ve bir kerede 6.5 litre olarak hesapladım. Ancak benim şehir içi kullanımım yoğun şehir içi kullanım değil, günlük yaptığım 60km nin (geliş gidiş) sadece 2 kmsinde dur-kalk trafiğe giriyorum, bunun haricinde sadece trafik lambalarında duruyorum (güzergahımda 12 adet trafik lambası var didiş geliş 24 lamba), ayrıca starp stop hiç açmıyorum. Bana bu ortalama ideal gibi geliyor ama yakıt son zamanlarda oldukça arttı.

Yorum bağlantısı
Ferhat KUZOLUKOĞLU

Bu arada 11.000 km ye kadar yakıtı hep shell Vpover Nitro+ alıyordum, bunun büyük bir bölümü de güvendiğim tek istasyon dandır. (farklı şehirlerde, bilmediğim istasyonlardan yakıt almaktan hoşlanmadığım için seyahatten önce Ankara'da depoyu doldurup çıkarım, genelde gelene kadar yetiyor ama çok uzun yolculuklarda yetmediği durumlarda ise şehir içinde olan istasyonları tercih etmekteyim) anlaşılacağı üzere yakıt konusunda fazlaca hassasım ama yaklaşık 2 ay önce felan yine zorunluklardan dolayı Opetten yakıt aldım, Shellin yakıtına göre performansın arttığını ve yakıt sarfiyatının da azaldığını hissettim, o zamandan beri yine aynı şekilde belirli istasyonlardan opetin ultraforce dizel yakıtını kullanıyorum gayet memnunum, paylaşmak istedim.

Böyle bir takıntısı olan var mıdır benim gibi bilmem ama olan varsa yardımcı olur diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
ismail eriş

arkadaş bana itekliyomu demiş ama ben o tüketimi nerde tutturduğumu yazmıştım okumamış galiba nevşehir-konya arasında 110 civarı gittim ve aracı zorlamadım o yüzden öyle yaktı. yoksa o kadar düşmeyeceğini bende biliyorum kullanıma göre çok değişiyo sadece bunu biliyorum daha sonra ankara nevşehir arasında 150-160 süratle 6 litrenin üzerine de çıktı aynı araç

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Cihat Eyüboğlu

arkadaşlar burda önemli olan nokta 100 km/h yi geçtikten sonra yakıt sarfiyatı artıyo. ben de 2.0 tdci mk4 mondeo var. geçtiğimiz yaz ortalama ile 105 km/h hız, araçta 3 kişi, bagaj full dolu, klima kapalı gece yolculuğu, Kahramanmaraş'ta fulledim depoyu, Balıkesir-Burhaniye ilçesine geldiğimde yakıt doldur uyarısı verdi. tek depoyla 1280 km yaptım toplamda. tabi hızım 120-130 kmh olsaydı bu kadar km yapamazdım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Saygın Can Oğuz

42.500 km, artık 5.5lt/100km tüketim sabit (bilgisayar değeri)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
On 17.10.2016 at 23:08, fatih uyanık yazdı:

Gittiğiniz hız çok önemli Fatih bey 2012 1,6 tdci mondeo titanium aracımla,

90 km/h sabit hızda tam dolu bagaj ile 2 yetişkin ve 2 çocuk biraz dur kalk ile beraber 4,6 lt/100 km,

135 km/h sabit hızda Düzce-Ankara-Düzce ve 50 km Ankara şehir içi ortalama 5,8 lt/100 km,

80 km/h sabit hız ile Kütahya-Afyonkarahisar arası tam dolu araç ve bagaj ile 3,6 lt/100 km

Batum-Samsun arası hız limitlerine uyarak (şehir geçişleri 70 ve şehirler arası 90), Samsun-Düzce arası hız limitlerinin üstüne çıkarak (Ortalama 140) 1250 km lik mesafede tek depo ile 5,2 lt/100 km ortalamalarını tutturdum.

gaza az yüklenip az fren yaparsanız inanın bu değerleri yakalarsınız.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
zaten bu ölçümleride hava direnci olmayan sürtünmesiz ve düz zeminde yaptıklarını düşünürsek mantığa aykırı geliyor

Uzay boşluğunda mı yapıyorlarmış?
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
On 28.10.2018 at 21:36, Saygın Can Oğuz yazdı:

42.500 km, artık 5.5lt/100km tüketim sabit (bilgisayar değeri)

Ort. hız 44 bu değerde.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Metin Uzunoğlu

2016 mk5 1,6 tdci 26 temmuz 2019 da aldığımdan beri 5000 km ortalaması 6,3 lt/100km.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Metin Uzunoğlu

1,6 tdci 2016 Mondeo aracımı alalı yaklaşık 6000 km yol yaptım. Düzce Sakarya arası 130 km/h cruise kontrol ile gidişte 5,8 dönüşte biraz daha yüksek hızlarda 6,0 lt/100 km, depo ortalaması 6,1 lt/100 km, 6000 km ortalaması 6,2 lt/100 km dır. Yakıt olarak %90 opet, %10 shell kullandım.

Araç mk4 den yakldşık 100 kg ağır ve daha geniş lastikleri olmasına rağmen hemen hemen aynı yakıtı yakıyor.  Bunu şanzımanın son dişli oranını değişmelerine bağlıyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Yakıt tüketimi konusunda şunu da belirtmemde fayda var. Yol bilgisayarındaki ortalama ile pompa tabancası ilk tık edince yakıt almayı bıraktırdığım da pompa birebir uyuyor. Son iki depoda durum bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...