İçeriğe Yönlendir

Focus 3 - Ses Sistemi Bu Hafta Yapiliyor :)

Okan Kurtulan

Recommended Posts

Okan Kurtulan

Iyi aksamlar Ford Club ,

Bu hafta aracima ses sistemini yaptirmak icin profesyonel ses sistemi ustamdan randevu aldim.

Cihazlarim su sekildedir :

- Pioneer 9601 bass kontrollu mono anfi

- Pioneer 8604 4 kanal stereo anfi

- Hertz 30 cm Es serisi portlu bass

- Kapilar icin 2 takim infinity referance serisi kompenant

- Boss 3.5 farad kapasitör

- Kapilara ses yalitimi yapilacaktir.

- Ekstra olarak arka pandizota 2 veya 4 tane koselere tweeter koydurabilirim. Su an bu gereksiz fazlalik mi olur yoksa yapmalimiyim ustamlada tam mutabik olamadim.

Resim ve videolari yapildiktan sonra paylasacagim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Iyi aksamlar Ford Club ,

Bu hafta aracima ses sistemini yaptirmak icin profesyonel ses sistemi ustamdan randevu aldim.

Cihazlarim su sekildedir :

- Pioneer 9601 bass kontrollu mono anfi

- Pioneer 8604 4 kanal stereo anfi

- Hertz 30 cm Es serisi portlu bass

- Kapilar icin 2 takim infinity referance serisi kompenant

- Boss 3.5 farad kapasitör

- Kapilara ses yalitimi yapilacaktir.

- Ekstra olarak arka pandizota 2 veya 4 tane koselere tweeter koydurabilirim. Su an bu gereksiz fazlalik mi olur yoksa yapmalimiyim ustamlada tam mutabik olamadim.

Resim ve videolari yapildiktan sonra paylasacagim.

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin
(düzenlendi)

Ürünleriniz hayırlı olsun.Keyifle dinleyin. Kesinlikle zevk işi tabi ki ama ekstra tweeter bağlamanıza gerek kalmayacak bence. İnfinityler 90 rms olması lazım. 2 takımda 4 tane bulunuyor ve çok parlak çalıyorlar.  Montajdan sonra gerek duymadığınızı hatta ayarlardan kıstığınızı göreceksiniz :) Forumdan Uğur Gürkan iki takım aldı benden. Parçalar güzel. Yalıtım da yapılacakmış. Kaliteli işçilikle beraber yeni sistemin sizi tatmin edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Montajda dikkat etmeniz gereken gain ve kesme frekansını güzel ayarlatmayı unutmayın ve imkanınız dahilindeki en iyi ve kaliteli kablolamayı yaptırın. Altyapıyı kesinlikle basite almayın. Hem ses kalitesine hem de sisteminizi güvenli bir biçimde kullanmanız için kaliteli altyapı olmazsa olmaz  :good1:

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

bu sistem için kapasitör gereksiz kalır pionner mono anfi ler asırı ısınmadan kesme yapabilyor diye duydum 

Yorum bağlantısı
Okan Kurtulan

bu sistem için kapasitör gereksiz kalır pionner mono anfi ler asırı ısınmadan kesme yapabilyor diye duydum 

Kapasitörün görevi bahsettiğiniz husus haricinde, Araba çalışmazken akünün geç bitmesini. Ayrıca araç çalışırken bass yüksek seviyede vurduğunda gece farlar açıkken dalgalanmaları kesme gibi başka konularda işe yarıyor diye biliyorum. Neticede ses sisteminde bence olması gereken bir cihaz. Kaldıki olması olmamasından daha yararlı diye düşünüyorum Uğur Bey.

Ürünleriniz hayırlı olsun.Keyifle dinleyin. Kesinlikle zevk işi tabi ki ama ekstra tweeter bağlamanıza gerek kalmayacak bence. İnfinityler 90 rms olması lazım. 2 takımda 4 tane bulunuyor ve çok parlak çalıyorlar.  Montajdan sonra gerek duymadığınızı hatta ayarlardan kıstığınızı göreceksiniz :) Forumdan Uğur Gürkan iki takım aldı benden. Parçalar güzel. Yalıtım da yapılacakmış. Kaliteli işçilikle beraber yeni sistemin sizi tatmin edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Montajda dikkat etmeniz gereken gain ve kesme frekansını güzel ayarlatmayı unutmayın ve imkanınız dahilindeki en iyi ve kaliteli kablolamayı yaptırın. Altyapıyı kesinlikle basite almayın. Hem ses kalitesine hem de sisteminizi güvenli bir biçimde kullanmanız için kaliteli altyapı olmazsa olmaz  :good1:

Kablolama konusunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Atatürk Maslak Oto Sanayi '' Speed Sound '' adlı dükkanda bu 3. aracıma yaptıracağım sistem olacak. Hiç bir zaman problem , tatminkarsızlık, pişmanlık yaşamadım. Erdoğan ustam her zaman gerekenin en iyisini yaptı :) 

Mid takımına gelince İnfinity bütçesine göre baz alındığında gerçekten canavar gibi bir cihaz. Daha iyileri yok mu tabiiki var. Mesela gönül isterki Hertz Esk takalım ama maalum bütçe :) Dediğiniz gibi İnfinity zaten parlak tiz kalitesi iyi bir hoparlör ama hep 2 takım infinity kullandım. Şimdi acaba şunuda mı eklesem diye düşünüyor insan :) Hatta perşembeye kadar 1 takım oval koaksiyel pandizota koyup 1 takımda tweeter yapsammı diye düşünüyorum :) 

Orjinal ana üniteye mi yapılacak bu işlemler?

Saygılarımla.

Evet Evren Bey.

Çok düşündüm araştırdım ve malum 2015 kasaya double din taksak abez olur. Kaliteli bir multimedia 2.000 civarı şu anda bana ekstra yük gelir.

2 anfim için 2 adet dijital çevirici kullanıcaz. Bu çeviriciler de audi mercedes volswagen volvo araçlarının ses sistemi yapılırken en çok tercih edilen çevirici olduğunu öğrendim. Tabiki ana ünitem bahsettiğim markalardaki gibi kaliteli olmayabilir ama maximum kalite ve sıfır problemi elde edebileceğimizin garantisini aldım. Ustama güveniyorum. Resimleri paylaşacağım :)

Yorum bağlantısı

Uğur da Alper'de benden daha iyi bilir. Ancak Direk sub çıkışı olmayan bir ana ünteyi çevirici ile bağladığınızda bas hoparlörüne üst frekans seslerin gitmesi sözkonusu olabilir. Kulağınız alışık değilse istediğiniz sesi alamayabilirsiniz. Yanılıyorsam arkadaşlarım düzeltsinler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Bu kadar sistem yapılıp ana ünite kullanicaksa tad vermez diyim misal Pioneer 9350 Adler ikinci elleri 350 400 aeasi bu cihaz o sistemi ucurur

Yorum bağlantısı
İbrahim Can
(düzenlendi)

Kendi ses sistemimi sony oem uniteye yaptim. Bircok baska teyp kullanan arkadaslarimin araclarindan daha kaliteli ve guzel ses aldim. Guzel bi teyp ile besleseydim dahami iyi ses alirdim, evet alirdim ancak boylede gayet tatmin edici.

Uygulama konumun linki;

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/273268-Focus-2,5-Bagaj-Kabinli-Ses-Sistemi

tarihinde İbrahim Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Güle güle dinleyin şimdiden, Speed sound u duydum, bayağı başarılı ve meşhur bir yer, işçilik güzel olacaktır.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Uğur da Alper'de benden daha iyi bilir. Ancak Direk sub çıkışı olmayan bir ana ünteyi çevirici ile bağladığınızda bas hoparlörüne üst frekans seslerin gitmesi sözkonusu olabilir. Kulağınız alışık değilse istediğiniz sesi alamayabilirsiniz. Yanılıyorsam arkadaşlarım düzeltsinler.

Saygılarımla.

Estağfirullah abi yardımcı olmaya çalışıyoruz bilgimiz dahilinde. Çevirici ile mono amplifikatöre üst frekansların gittiği konusu doğrudur. Hatta çeviriciler var olan müzik sinyalinin voltajını düşürmekten başka bir işe yaramıyorlar. Fakat mono amplifikatörlerde LPF(Low Pass Filter) adı verilen alçak geçiş filtreleri vardır. Ayarlanılan frekansın üstünü woofera sinyal olarak göndermezler  :good1:  Misal LPF kesim frekansı 170 Hz de ayarlı bir mono ampli 170 Hz üstünü woofera okutmaz. Burada mono ampliden ziyade kalite farkı orta ve üst seslere etkisi daha büyük olan orijinal ana üniteden kaynaklanacak.Fakat amplifikatörler üzerinden kesim frekanslarının da güzelce ayarlanması durumunda oem üniteye rağmen tatminkar ses çıkışı elde ediliyor artık. Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Kablolaması ideal kesitlerde ve bakır kablo ile yapılmış, ampli çıkış gücüne ve ohmajna uygun bileşen bağlanmış, kazancı ve kesim frekansları doğru ayarlanmış bir amplide akü de yeterli ise aşırı ısınma ve kesme yaşanmaz. Bu durumları yaşayanların yukarıda bahsettiğim hususları gözden geçirmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Okan Kurtulan
(düzenlendi)

Ses sistemi yapılmıştır :)

Aynı sistemi pıoneer double din teypte kullanmıştım. 

2 adet dijital dek çevirici kullanıldı orjinal teybe ve sonuç olarak şu anlık performans ultra tatmin edici.

Tabiiki pıoneerın kalitesinde tam anlamıyla değil ama fark en fazla % 5 - 10 arası birşey diyebilirim. Tonlama bass tiz ses yüksekliği kalitesi herşeyi double din aratmayacak nitelikte. Bundan sonra kesinlikle teyp değişme işlemine girmem heralde bu kadar beklemiyordum :)

İstanbul'da ikamet eden ve bu işte kaliteli temiz işçilik arayanlara ;

Atatürk Maslak Oto Sanayi Sitesi

Speed Sound dükkanını tavsiye edebilirim. Erdoğan usta kesinlikle bu işin piri. 

Fuarlara gösterime çıkan araçların ses sistemini yapıyor. Ayrıca dükkanında Ferrari Porshe Bmw Mercedes marka araçlara çok ama çok denk geldim : :):)

Güven veriyor :)

Video en kısa zamanda atacağım.

tarihinde OKAN KURTULAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Gule gule dinleyin.[emoji2]

Bir bulusmada karsilasirsak dinleriz ins.

Yorum bağlantısı
Okan Kurtulan

Gule gule dinleyin.[emoji2]

Bir bulusmada karsilasirsak dinleriz ins.

İnşallah buuluşmaları takip ediyorum inşallah karşılaşırız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...