İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - 1.5 Ecoboost Yakıt Tüketimi

Muhittin Özer

Recommended Posts

Muhittin Özer

Merhaba arkadaşlar,

1.6 TDCi için yakıt tüketimini paylaşmış arkadaşlar forumda. 1.5 Ecoboost benzinli araçlarda sizlerin ortalama yakıt tüketimi nasıl merak ediyorum doğrusu.

Benim aracım henüz 1000km yol yaptı. Yaklaşık 450km uzun yol kalanı (İzmir'de) şehir içi kullanım ve şehir içi kullanımın %60'ı dik rampalara inip çıkmakla geçti.

Sonuç 12.5lt/100km

Daha önce dizel araç kullanmış biri olarak bu yakıt tüketimi çok fazla geldi bana. 2000km'den sonra motor alıştıkca biraz daha azalır şeklinde yorumlar alıyorum ama en iyi ihtimalle 10-11 arası falan olur heralde diye tahmin ediyorum.

Sizlerde durum nasıl?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

1.5 ile 10 litre altı hayal gibi.Dediğiniz gibi 10 -11 arası normal şartlarda tuturabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

1.5 ile 10 litre altı hayal gibi.Dediğiniz gibi 10 -11 arası normal şartlarda tuturabilirsiniz.

Ahmet Bey o kadar yakıyor mu bu meret yahu. İnanın sakin kullanımda şehir içi 10-11 lt yakıyor benim araç da. Ben 1.5 EB sanki 8- civarı olur diye tahmin ediyordum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ahmet Bey o kadar yakıyor mu bu meret yahu. İnanın sakin kullanımda şehir içi 10-11 lt yakıyor benim araç da. Ben 1.5 EB sanki 8- civarı olur diye tahmin ediyordum. 

Genel kullanıcı yorumları bu yönde hatta uzun yolda 8 litrelerde geziyor araç.Belki uzun yolda 90 km ile gidilirse az yakma ihtimali var ama kimse 110 dan aşağı hız yapmıyor artık yani ortalamada 10 litre altında dolaşmak hayal.

Ben zamnında 1.6 T insignia alırken 8 litre yakarım hayali kurdum ama hep hayallerimde kaldı :) 10 litre altına indiremedim.

Birde ford otomatik vites konusunda biraz daha yol alması gerekiyor hem performansı hemde yakıtı törpülüyor bu tork konvertörü.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Birde şöyle bişey var ben şuan kendi aracımda aldığımdan beri 2400 kmde 6.9 ortalamaya ancak inebildim.Tamam uzun yolda gayet iyi ama ş.içi bu boyutta bir araç dizel olsa bile yakıyor yani.buda genel ortalamayı etkiliyor.Uzun yol denemelerim 1.6 dizel yakıt tüketimi sayfasından görülebilir.İlerleyen zamanlarda yapacağım diğer denemeleride resimli şekilde paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

istanbul trafiğinde dur kalklarda 11 lt, veriler normal gibi,

uzun yolda düşecektir 5-6 lt gibi...

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan

focus 1.6eb ile yaklaşık 10 bin km yaptım, kesin bilgi olarak şehir içi 42-45 kr arası alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serhad İncedere

15.xxx kmlerde 1.6 dizel kiralamıştım. Ankara - Adana yaptım. Min. 110km hızla ortalama 4.5-5 sıralarında geziniyordu. Daha sonra Urfa'da kiraladım 5.xxx km'de şehiriçi 7.5 falan gösteriyordu. Bence yakıtınız düşer.

Yorum bağlantısı
Muhittin Özer

Yorumlar için teşekkürler. Açıkcası uzun yolda 110-120 civarı sabit hızda "anlık yakıt tüketimi" 5-8 arası seyrediyor rampa çıkış-iniş, düz yol olma durumuna göre. Ama o veriler ne kadar gerçekçi bilemiyorum. 2000km'den sonra en az 1 depo tüketeceğim bir uzun yol deneyimi yaşayıp test etmeyi düşünüyorum bir de. Ben de verileri burdan paylaşıyor olurum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

uzun yolda 5-8 lt arası fazla değilmi. 5 eyvallah da 7-8 bence çok 

Dizelde bile 5 ortalama tuturmak zor iken benzinlide neden çok olsun.Aracın gücüne göre normal değerler, benzinli bir araç ve 1600 kg civarı ağırlığı var daha ne olsun :)

Yorum bağlantısı

Dizelde bile 5 ortalama tuturmak zor iken benzinlide neden çok olsun.Aracın gücüne göre normal değerler, benzinli bir araç ve 1600 kg civarı ağırlığı var daha ne olsun :)

Doğru söylüyorsunuz buda benim aracın

c2a839fa6e1352b1ac89a8882a894996.jpg benzinli [emoji4]

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Doğru söylüyorsunuz buda benim aracın

c2a839fa6e1352b1ac89a8882a894996.jpg benzinli [emoji4]

Sizinki dizelden az yakıyor :) yelken falan mı var arabada :)

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Aynı motorun Kuga olanına sahibim. Şehir içi (İzmir ) 9,8-10,3 arası, şehir dışı 7,5-8,0 arası tüketimim var. Kuga da 1700 kg civarı. Bu motorlar ilk kalkış ve ivmelenme sırasında gerçekten çok benzin yiyorlar ancak ivmelenme sonrası tüketimleri neredeyse dizel seviyesinde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1- kısa mesafe kullanıyorsanız (10km altı) motor ısınana kadar çok yakar. 

2- sürüş tarzınız atmosferik gibi ise çok yakar. "çok" yakar.

Yorum bağlantısı
Muhittin Özer

2- sürüş tarzınız atmosferik gibi ise çok yakar. "çok" yakar.

Bu kısmı anlamadım biraz açabilir misiniz rica etsem?

Aynı motorun Kuga olanına sahibim. Şehir içi (İzmir ) 9,8-10,3 arası, şehir dışı 7,5-8,0 arası tüketimim var. Kuga da 1700 kg civarı. Bu motorlar ilk kalkış ve ivmelenme sırasında gerçekten çok benzin yiyorlar ancak ivmelenme sonrası tüketimleri neredeyse dizel seviyesinde.

İvmelenme konusu çok bariz fakediliyor zaten anlık tüketime bakıldığında. Kalkışlarda 30-40'ı vuruyor belli bir hıza kavuşana kadar 10'un altına düşmüyor. Otobanda 140-150km seviyesine gelip sabit hızla devam edildiğinde 4-5 seviyesinde seyrettiğini bile gördüm.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Levent Onder
(düzenlendi)

Herkese Selam

Bende 2106  Mondeo 5K 17 inch jant selective 1,5 ecoboost Euro 6 var.

Aracımı nisan da aldım şu anda 10000 km yi geçti. İstanbul trafiğinde yoğun dur kalklar ve klima açık kullandığımda 12 lt/100 km yakıyor.

Uzun yolda yaklaşık 750 km lik bir yolda  100 110 km ile kullandığımda 7.9 l/100 km yaktı. ancak aynı yolu 180 200 km hızla kullandığımda 16.8 l/100 km yaktı.

Aracıma her benzin aldığımda road trip diye bir uygulama var ona tüm verileri yüklüyorum. ayrıntılı bilgiler elde ettim..

10268 km de 1111 litre benzin kullanmışım ortalama yakıt tüketimim 10,3 l/100 km

benzin fiyat aralığı bu sürede 4,57 ila 4,27 arasında değişmiş..

en ucuz km de 35 kuruş yakarken, 180 200 ile gittiğim yolda km de 76 kuruş yakmış. ortalama 10268 km de ortalama 46 kuruş yakmış.

4200 km sini uzun yolda diğer 6000 km yi istanbulda şehir içinde yaptım.

Aracın klimasını hiç kapamadım tüm 10000 km boyunca hep açıktı. benzin tüketimini ne kadar etkiler kapalı olsaydı rakamlar ne derece değişirdi o konuda bir fikrim yok..

bu arada aracın yol bilgisayarı 10268 km de oratalama 9,8 l/100 km olarak hesapladı.

10000 km 0.5 l/100 km hata payı var.

tarihinde Levent Onder tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

1.4 tsi süper kullandım 2 yıl civarı kasa olarak mondi ile aşağı yukarı aynı sayılır belki biraz daha ağırdır şehir içi 7-7.5 lt arası yakıyordu 1.5 mondi gerçekten fazla yakiyormus ama arada sanzuman varki var 6 ileri manueldi otamatik vites ne kadar etkiler bilmiyorum ama sanki tsi eb dan daha başarılı bir motor

tarihinde Mustafa_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Güler

Bu aracın manuel i olsa gerçekten az yakacaktır. Şanzımanı gerçekten kötü özellikle yakıt tüketiminin bu kadar yüksek olmasının tek sebebi şanzımandır. Manueli gelse eminim satışları da yükselecektir fakat geleceğini de düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...

Mondeo 2015 1.5 ecoboost. şehir içi 12-13 litre civarı yakıyor. Ama yeni aldığım için motor sesinin gazına gelip biraz sert kullandım. LPG için 7500 tl istiyorlar. LPG taktıran varmı.?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bülent Devrim
(düzenlendi)

Mo84V1.jpgBenim aracı aldıktan hemen sonra şehir dışı 350 km yol yaptım. 250 km bölünmüş yol 100 km, 100 km otoban 120 km ortalama hızlarla geldim. sonuç:6,5 lt/100km.

Daha sonrası şehir içi çok soğuk havalarda çok kısa mesafeler. 15lt/100 km.

Kişisel düşüncem, normal şehir içi kullanım 11-12 litre olur diye düşünüyorum.

tarihinde Bülent Devrim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...