İçeriğe Yönlendir

Passat B7 - Konsoldaki Çıtırtı Seslerine Çözüm

Görkem Azizoğlu

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu
(düzenlendi)

Arkadaşım yeni aldığı 2011 Passatından bozuk yollarda konsoldan çok çıtırtı geldiğinden bahsetti. Hemen kolları sıvadık.

Gösterge paneli, Teyp çerçevesi, teyp, metal renkli plastik kısımın hepsi söküldü. Gerekli yerlere keçe ile destek yapıldı, arda kalan kısımların tümünün arkası ses yalıtım süngeri ile kaplandı. Sesler %95 kesildi. 

bM1jMG.jpg

0NX8NR.jpg

4qADqp.jpg

5m04mD.jpg

A6VE6z.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Aaa tostos öyle çıtırdaymıymış :)

eline sağlık :)

Skandaldan sonra çıtırtıyı kendi keser diye bekledik ama olmadı bizde el attık. :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Kapısını açıp kapatmayı denediniz mi?

:D :D

O kadar tok kapanıyordu ki anlatamam. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kışın bu sesler daha çok artar, yazın biraz daha rahatlar. Şükür 2011 Focusumda hiç trim sesi yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

VAG grubunda trim seslerinin kronik olduğuna inanmaya başladım. Aynı şikayetleri Seat, Skoda ve Audi'de de duymaktayım. Skoda'da bizzat yaşamaktayım.

o sesler VAG dan kapanıyormuş, opsiyonelmiş, aktif edilecek sadece  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

VAG grubunda trim seslerinin kronik olduğuna inanmaya başladım. Aynı şikayetleri Seat, Skoda ve Audi'de de duymaktayım. Skoda'da bizzat yaşamaktayım.

İnanın 10 yıl fiesta kullandım -25 dereceyi gördüm ama böyle bir senfoni fiestamdan gelmedi. 

Passatı biraz ben kullandım biraz arkadaş, o arada rahatça dinledim. Konsol üstündeki metal rengindeki çakma plastik kaplamaları vw ses yapması için takmış onu anladım. Bu işaretli yerlerin herhangi bir yerine parmağımla biraz baskı uyguladığım an çatır çıtır sesler geliyordu. Hani çalda bu kadar çalma be vw ayıptır günahtır. :D

D61aOZ.jpg

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Skoda'yı servise götürdüğümde trim seslerinden şikayetçi oldum. Önceki aracımda (Ford Fiesta '11)böyle sesler hiç yoktu dedim. Hatta 147000 km de halen araçta çıt yoktu ve ön konsol malzemesinde hiç yıpranma yoktu.

Servis danışmanı bana bu trim seslerinin güvenlik önlemlerinden kaynaklandığını, kaza anında plastik parçaların rahatça ayrılıp sürücüye zarar vermemesi için gevşek bırakıldığını söyledi. Hiç inanmadım ama sesli kullanmaya alıştım.

Sallamanın sınırlarını zorlamış danışman kardeşimiz. :D

Yapılacak şey çok basit. Şu metal renkli plastiğin konsola geçen ve konsola yaslanan plastik tırnakları var. O tırnaklar doğrudan konsola değince o çıtırdamalar geliyor. Fakat her tırnağın karşısına çok ince bir keçe koyarsanız o sesden eser kalmıyor.

Bakın fotoğraftaki mavi kare ile işaretlediğim yerlerde incecik keçeler var. Ford bu işi böyle çözmüş.

A6Vpp0.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Aracı sıfır alınca sökmek istemedim Görkem Bey, sadece emniyet kemer tokalarına keçe uygulaması yaptım. Onlar da plastiğe çarpıp ses yapıyorlardı. Ayrıca yan sütünlarda da baya ses oluyor. Araç biraz daha eskiyince söküp tamamen izolasyon yapacağım. Şimdilik sadece araç tabanına ses izolasyonu yaptırdım, ancak her yere izolasyon malzemesi sıkasım gelmiyor değil.

Ertelemeyin derim, erkence yapın sessiz sessiz keyifle satana kadar binin. Keşke taban için koltuklar filan söküldüğünde el atılsa idi trimlerede.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Tırtogen NOKTA  :D Das Tırtauto

Benim Fiesta da tık yok, Eeee satarmısınız Fiestayı   :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

direksiyon üstündeki bölüme bir tane kartvizit sıkıştırınca hiçbir şey kalmıyor. sökmeye cesaret edemeyenlere duyuru.

İnanın 10 yıl fiesta kullandım -25 dereceyi gördüm ama böyle bir senfoni fiestamdan gelmedi. 

Passatı biraz ben kullandım biraz arkadaş, o arada rahatça dinledim. Konsol üstündeki metal rengindeki çakma plastik kaplamaları vw ses yapması için takmış onu anladım. Bu işaretli yerlerin herhangi bir yerine parmağımla biraz baskı uyguladığım an çatır çıtır sesler geliyordu. Hani çalda bu kadar çalma be vw ayıptır günahtır. :D

D61aOZ.jpg

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Tırtogen NOKTA  :D Das Tırtauto

Benim Fiesta da tık yok, Eeee satarmısınız Fiestayı   :p

Sat ve C-max al Ali abi başka bir şey demiyorum. :D

direksiyon üstündeki bölüme bir tane kartvizit sıkıştırınca hiçbir şey kalmıyor. sökmeye cesaret edemeyenlere duyuru.

100 lük kartvizit bastırsak hepsini yerdi bu bizim ki Mehmet Hocam, yolcu tarafı da ayrı bir dünyaydı çünkü. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sat ve C-max al Ali abi başka bir şey demiyorum. :D

100 lük kartvizit bastırsak hepsini yerdi bu bizim ki Mehmet Hocam, yolcu tarafı da ayrı bir dünyaydı çünkü. :)

S-Max yada full Mondi dışında Ford almam kardeş, ha birde Mustang  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...