İçeriğe Yönlendir

1.3 Cdti Devir Dalgalanması-Stop Etme (Videolu)

Canberk Eken

Recommended Posts

Canberk Eken

Merhabalar, 1 ay kadar önce kendime dizel corsa d almıştım. Araba havaların soğumasıyla bütün sorunlarını bana kusuyor galiba, aldım alalı daha hiç ses dinlemeden, sağı solu koklamadan rahatça arabayı kullanamadım. Opelin sorununu burda niye arıyorsun derseniz opel forumunda 4 gün önce açtığım başlığa daha bırakın cevaplanmayı, görüntüleyen bile olmadı :D

1-Soğuk çalıştırma sonrası ilk 1 dk aracın devri sürekli düşerek, motorun gaz vermesiyle yükseliyor, bu 30 saniye kadar bu şekilde bir aşağı bir yukarı devam ediyor. Çevremdeki çoğu cdti kullanıcısında bu durum sanırım var ama beni fazlasıyla rahatsız ediyor.

2-Aracı çalıştırdım, devrin sabitlenmesini bekledim ve yola çıktım. Hareket ettikten sonra aracı boşa alıp ayağımı debriyajdan çektiğimde stop ediyor. Debriyajdan çekmediğim sürece sıkıntı yok. (Videoda bunu çektim. Videodaki yer 4 katlı bir otopark ve en yukardan en aşağı inene kadar 4 kere o şekilde araç debriyajdan ayağı çekince stop etti.)

3-Uzun bir yolculuktan sonra yavaşladığımda ve ya park ederken geri geri gelme esnasında klima açıksa çok yoğun bir şekilde yanmış yağ kokusu olduğunu tahmin ettiğim zift kokusuna benzer koku alıyorum. Gözle görünür yağ kaçağı, yağ eksilmesi yok. Galiba biraz antifirz eksiltiyorum, onun sıcak yere temasından olabilir diye düşünüyorum ama gözle kaçak göremiyorum.

4- Beşinci ve ya altıncı vites 2000 rpm civarlarında gaza yüklenildiğinde hava filtresi civarından yırtık turbo hortumu gib bir süpürge sesi geliyor. Focusdan tanıdık olduğum için sesi duyar duymaz hortum yırtıldı diye ustaya gittim ama bütün hortumlar borular kontrol edilmesine rağmen bulamadık. İşin ilginci bu sesi her zaman değil, sadece hızlı bir kalkış sonrası 5. ve 6. viteslerde geliyor.

Aracın gidişiyle bir sorunum yok, aşırı yüklenmelerde biraz duman bırakmam harici motordan memnunum, çekiş düşüklüğü hissetmiyorum. Başına gelen, duyan, bilen varsa cevaplarını, yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yetkili servise hiç götürdünüz mü? Belki kronik problemdir, çözümü sabittir? Dizelin titremesi, stop etmesi, nadirdir sonuçta.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Yetkili servise hiç götürdünüz mü? Belki kronik problemdir, çözümü sabittir? Dizelin titremesi, stop etmesi, nadirdir sonuçta.

Yetkili servisten korkuyorum, ayaklarım geri geri gidiyor açıkçası. Şu sıra yetkili servisin altından kalkabilecek de durumda değilim zaten ama en azından ücretsiz check upla tech2'ye bağlatıp çıkarsa eğer arızaları görmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

En fazla pc ye baglama parasi ya da ustaya bi harclik vereceksiniz, korkmayin bu kadar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mjet te carbon clean şart. zira zaten periyodik bakımlarda yapılıyor 30 bin. km de bir. öncelikle bu yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

mjet te carbon clean şart. zira zaten periyodik bakımlarda yapılıyor 30 bin. km de bir. öncelikle bu yapıldı mı?

Cc yapıldı mı, yapıldıysa en son ne zaman yapıldı bir fikrim yok. Ben hafta sonu depoya würth atarak çoğunluğu yüksek devirde istanbula gidip geldim her hangi bir azalma olmadığı gibi sanki arttı da. O videoyu da istanbulda çektim zaten.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o başka bir marka ve amaç için. caebon clean başka. bosch veya fiat servisine başvurup yaptırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçmiş olsun.

opel forumunda okuyan bile çıkmadı ha :D

citroen forumunda da ben bişey sormuştum,cevap veren olmamıştı galiba.

bu forum bambaşka ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

geçmiş olsun.

opel forumunda okuyan bile çıkmadı ha :D

citroen forumunda da ben bişey sormuştum,cevap veren olmamıştı galiba.

bu forum bambaşka ;)

Açılan tonla çözüme kavuşmamış başlık var. Kiminin üstünden seneler geçmiş tek cevap yazan olmamış, kiminin de cevaplar var çözüme dair bir şey yok. Forum düzeni karmakarışık, kimse birbirini tanımıyor vs vs. Daha bi anladım buranın kıymetini :D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Peki bu stop etmenin debriyajla nasıl bir bağlantısı olabilir? Neden ayağımı boşta debriyajdan çektiğimde devir düşer? Park yerinden çıkıp rampayı ayağım debriyajda insen sıkıntı yok ama boşa alıp debriyajı bıraksam hemen stop.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özkan Pehlivan

Debriyaj ile ilgili bir sensör mevcut. Hata vermiş olması lazım. Bilgisayara bağlatınca ortaya çıkar diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki bu stop etmenin debriyajla nasıl bir bağlantısı olabilir? Neden ayağımı boşta debriyajdan çektiğimde devir düşer? Park yerinden çıkıp rampayı ayağım debriyajda insen sıkıntı yok ama boşa alıp debriyajı bıraksam hemen stop.

Devir anlık düşüyor.. Debriyaja bastığınızda gazı da bırakıyorsunuz... 

Debriyaja basınca araçla bağı kopan motor kendi haline kalıyor ve devir düşünce stop ediyor.. Debriyaj basılı değil iken, araç yürür halde olduğu için, motor stop etme eğilimine girse bile, aracın ivmesi motoru dönmesine devam ettiriyor.. 

Yani vites boşta olsa, debriyaja basmasanız bile stop edecek.. 

Subap sorunu değil ise, elektronik bir sorun olabilir... Bilgisayara bağlanıp arıza kodu var mı bakılmalı.. 

Akla gelebilecek olan kötü tablo ise enjektörler olur.. Egzoz duman rengi normal mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ilhan yalçın

Peki arabanin cekisinde dusme var mi

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Debriyaj ile ilgili bir sensör mevcut. Hata vermiş olması lazım. Bilgisayara bağlatınca ortaya çıkar diye düşünüyorum. 

Görünen herhangi bir arıza yok bilgisayara bağlanınca.

Peki arabanin cekisinde dusme var mi

Açıkçası arabanın olması gereken çekişini bilmediğim için (daha önce bu motor corsa kullanmamıştım) çok net bir şey diyemiyorum buna. Ama his olarak araba yürüyor hatta eski 1.6 tdci focus kadar yürüdüğünü bile söyleyebilirim ilk 3 viteste.

Devir anlık düşüyor.. Debriyaja bastığınızda gazı da bırakıyorsunuz... 

Debriyaja basınca araçla bağı kopan motor kendi haline kalıyor ve devir düşünce stop ediyor.. Debriyaj basılı değil iken, araç yürür halde olduğu için, motor stop etme eğilimine girse bile, aracın ivmesi motoru dönmesine devam ettiriyor.. 

Yani vites boşta olsa, debriyaja basmasanız bile stop edecek.. 

Subap sorunu değil ise, elektronik bir sorun olabilir... Bilgisayara bağlanıp arıza kodu var mı bakılmalı.. 

Akla gelebilecek olan kötü tablo ise enjektörler olur.. Egzoz duman rengi normal mi ?

Yok Mehmet Abi durumu tersten anladın; araba debriyaja basınca değil, debriyajdan çekince stop ediyor. Araçla hareket halindeyken boşa atsam ve ayağımı debriyajdan çekmesem yürüse de dursa da stop etme yok. Araç hareket halinde ve ya değil boş viteste ayağımı debriyajdan çektiğimde stop ediyor. Yani aracın hareketiyle alakası yok.

Geçen sürede sorunun kaynağını tespit ettim zaten; hava akış metre sensörü(debimetre)

Debimetrenin fişini çekip 4-5 gün o şekilde kullandım. Ne sabahları stop etme, ne devir düşmesi ne tekleme. Fişini geri taktığımda zaman zaman devir düşmesi ve tekleme oluyor ama her sabah stop eden araba fişini geri taktığımda iki hafta içinde sadece bir kez stop etti.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hooop geldim.. 

Bazılarına cevaplarım var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

1. Bu olay bende yok, ilk çalıştırmada normal ilerliyor.

2. Tam olarak bu değilde bende arabayı aldığımda Beşiktaş'ta dik yokuştan inerken vites boşta ufak ufak frenle inerken 2 kere stop etti. ( Sende dene ama yokuş aşağı olsun ) Maslak OPC opel servisinde hem ana ustaya hemde ikinci ustaya sordum, normal olduğunu EGR den dolayı olduğunu söyledi. Tekrar yasamadım test ediyorum. Bu olayın aynısı Ustanın aracında da varmış, onda da benim arabanın aynısından var.

3. Yol sonrası değil ama ilk marşta bir beyaz duman ve kotu kokulu duman var bende de, bu sorunu hem Bosch Car servise kontrol ettirdim hemde OPC maslak servisine üst kapaklarda olan subap dedi sanıyorum onun oringi eskiyince yağ kalıyormuş ilk marşta o yanıp beyaz duman ve koku yapıyormuş. Zararı olmayacağını söyledi 2 ayrı serviste, çözüm için üst kapak açılması gerekiyor hiç masraf etme dediler. Sadece ilk marşta var ve ustanın kendi aracında da var bu.

4. Bu sorunu yaşamadım bilemiyorum.

Giderken tam gaz yapınca bir duman atıp bırakma olayı bende de var, bizim motorlu Corsa larında birçoğunda var sorunlu birşey değil yine EGR. 

EGR iptali mekanik olarak yapılmıyor, yapılsa arıza ışığı yakıyor, Yazılımla iptali gerekir çok uğraşmak isteyene. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

1. Bu olay bende yok, ilk çalıştırmada normal ilerliyor.

2. Tam olarak bu değilde bende arabayı aldığımda Beşiktaş'ta dik yokuştan inerken vites boşta ufak ufak frenle inerken 2 kere stop etti. ( Sende dene ama yokuş aşağı olsun ) Maslak OPC opel servisinde hem ana ustaya hemde ikinci ustaya sordum, normal olduğunu EGR den dolayı olduğunu söyledi. Tekrar yasamadım test ediyorum. Bu olayın aynısı Ustanın aracında da varmış, onda da benim arabanın aynısından var.

3. Yol sonrası değil ama ilk marşta bir beyaz duman ve kotu kokulu duman var bende de, bu sorunu hem Bosch Car servise kontrol ettirdim hemde OPC maslak servisine üst kapaklarda olan subap dedi sanıyorum onun oringi eskiyince yağ kalıyormuş ilk marşta o yanıp beyaz duman ve koku yapıyormuş. Zararı olmayacağını söyledi 2 ayrı serviste, çözüm için üst kapak açılması gerekiyor hiç masraf etme dediler. Sadece ilk marşta var ve ustanın kendi aracında da var bu.

4. Bu sorunu yaşamadım bilemiyorum.

Giderken tam gaz yapınca bir duman atıp bırakma olayı bende de var, bizim motorlu Corsa larında birçoğunda var sorunlu birşey değil yine EGR. 

EGR iptali mekanik olarak yapılmıyor, yapılsa arıza ışığı yakıyor, Yazılımla iptali gerekir çok uğraşmak isteyene. 

2.sorun evet, park ettiğim yer dolayısıyla parktan çıkışım ve ilk hareketim hep yokuş aşağı oluyor. Hiç düzde yaptı mı diye düşünüyorum ama düz yolda da hiç boşa atmamışımdır o yüzden sanırım yapmadı. Zaten debimetre fişini çekince o sorunların hepsi ortadan kalktı ve fişi geri taktığımda büyük oranda azaldı. Belki de fişin temasıyla alakalı bir sıkıntı var.

3. ve 4. sorun birbiriyle bağlantılı olabilir. Bir hdi araç sahibinin benzer ses nedeniyle serviste bütün turbo hortumlarını değiştirip hala sesinin devam etmesi üzerine başka bir serviste emme manifoldunda çatlak olduğunu ve sesin ordan geldiğini, manifoltu değiştirince çözüldüğünü okumuştum.  Benim bu aldığım kokuda genelde o sesi duyduğum kullanımlardan sonra geliyor. Ama bir süredir koku sorunu devam etmekle birlikte sanki bayadır o sesi duymuyorum.

Tüketimim makul olduğu sürece dumanı sorun olarak görmüyorum artık ki şu an Ankara içi 5.8-6 civarı bir tüketimim var.

Yani genel anlamda şu sıra iyi anlaşıyoruz, pek dertlerimiz yok. Ha bir de şunu sorayım, gerçi sendeki koltuklar spor olması nedeniyle farklı olabilir ama kafalık başını destekliyor mu? Bana baya geride kalıyor ve kafamı dayadığımda nerdeyse tavanı seyrediyorum, dayamadığımda da boyun ağrısı

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2.sorun evet, park ettiğim yer dolayısıyla parktan çıkışım ve ilk hareketim hep yokuş aşağı oluyor. Hiç düzde yaptı mı diye düşünüyorum ama düz yolda da hiç boşa atmamışımdır o yüzden sanırım yapmadı. Zaten debimetre fişini çekince o sorunların hepsi ortadan kalktı ve fişi geri taktığımda büyük oranda azaldı. Belki de fişin temasıyla alakalı bir sıkıntı var.

3. ve 4. sorun birbiriyle bağlantılı olabilir. Bir hdi araç sahibinin benzer ses nedeniyle serviste bütün turbo hortumlarını değiştirip hala sesinin devam etmesi üzerine başka bir serviste emme manifoldunda çatlak olduğunu ve sesin ordan geldiğini, manifoltu değiştirince çözüldüğünü okumuştum.  Benim bu aldığım kokuda genelde o sesi duyduğum kullanımlardan sonra geliyor. Ama bir süredir koku sorunu devam etmekle birlikte sanki bayadır o sesi duymuyorum.

Tüketimim makul olduğu sürece dumanı sorun olarak görmüyorum artık ki şu an Ankara içi 5.8-6 civarı bir tüketimim var.

Yani genel anlamda şu sıra iyi anlaşıyoruz, pek dertlerimiz yok. Ha bir de şunu sorayım, gerçi sendeki koltuklar spor olması nedeniyle farklı olabilir ama kafalık başını destekliyor mu? Bana baya geride kalıyor ve kafamı dayadığımda nerdeyse tavanı seyrediyorum, dayamadığımda da boyun ağrısı

Tüketim ışıktan ışığa dolduruyorum, 40 lt alıyor onunlada 750 800 km arası yol yapıyorum istanbulda. 

Koltuk kafalığına genelde kafamı yaslamıyorum koltuk dik pozisyonda belimi destekliyorum genelde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sen 1 depo ile kaç km gidiyorsun ? 

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Sen 1 depo ile kaç km gidiyorsun ?

Aslında aldım alalı daha hiç deponun tamamını normal kullanım ve ekstrem trafik durumlarına girmeden bitiremedim. En son 42litreyle 690km yapmışım, ondan öncekinde de 43 litreyle 780
Yorum bağlantısı
Misafir

İkinci el dizel almak hep riskli geliyor bana özellikle multijet'İn bakımsızı çok dert açıyor. Geçmiş olsun inşallah kısa zamanda sorunları çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

İkinci el dizel almak hep riskli geliyor bana özellikle multijet'İn bakımsızı çok dert açıyor. Geçmiş olsun inşallah kısa zamanda sorunları çözersiniz.

Herkes arabasına bizim gibi baksa hiç de böyle dertlerimiz olmaz aslında. Ben en ufak duyduğum bir seste soluğu ustanın yanında alırım. Çok defa usta 'o ses normal' 'o bunlarda hep var zaten' 'ondan bir şey olmaz' 'o daha idare eder' dediği şeyleri ısrarla değiştiririm. Önceki kaza yaptığım focus bunla aynı yaşta ve o da 180binli kmlerini aşmıştı ve bir defa turbo hortumu değiştirmem haricinde 4yıl boyunca sorun kaynaklı servise gitmemiştim. Koltukları hala bej renginden ödün vermemiş dışı hala pırıl pırıldı. Hiç ilanlarda denk gelmedim ama sigortadan alıp yaptıran kişi çok da rahatlıkla satmıştır. Ben herkesin arabasına benim gibi bakmadığını 2 aylık araba arama sürecinde anladım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Canberk Eken
(düzenlendi)

4- Beşinci ve ya altıncı vites 2000 rpm civarlarında gaza yüklenildiğinde hava filtresi civarından yırtık turbo hortumu gib bir süpürge sesi geliyor. Focusdan tanıdık olduğum için sesi duyar duymaz hortum yırtıldı diye ustaya gittim ama bütün hortumlar borular kontrol edilmesine rağmen bulamadık. İşin ilginci bu sesi her zaman değil, sadece hızlı bir kalkış sonrası 5. ve 6. viteslerde geliyor.

Şu mesajımda bahsettiğim 4.soruna ilişkin çok net olmasa da bir video çektim;

Özellikle 4, 5 ve 6.vites 2000 devir civarı gaza basıldığında gelip, gaz bırakıldığında blow off gibi ses çıkaran bu şeyin ne olduğunu 4 farklı usta da henüz bulamadı. Ama hepsi de benim ısrarıma rağmen turbo hortumlarında kaçak olmadığı yönünde.

Kulaklıkla dinlenirse daha rahat duyuluyor, tek başıma olduğum için çok sağlıklı bir çekim olmadı, son kısımlara doğru daha net.

tarihinde Canberk eken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...