İçeriğe Yönlendir

Lpg De Tekleme 3 Silindire Düşme

Engin Ünal

Recommended Posts

Engin Ünal

Fiat marea marka aracımı aldığımda üzerinde gelen  Aldesa Marka lpg kitini 5-6 aydır sorunsuz kullanmaktaydım. Dün aracım LPG ye geçtikten sonra teklemeye başladı , üç silindir çalıştığı her halinden belli. Benzinde hiç bir sıkıntı yok , hararet 90 dereceye gelene kadar benzinde bindim lpg de yine tekleme devam ediyor. İşin enteresan tarafı bulunduğum şehirde Aldesa'ya bakan bayi yok. Bir tane varmış o da kapatmış iş yerini.Sorun ne olabilir .

- Enjektör

- Beyin (ECU)

-Ateşleme sistemi

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Fiat marea marka aracımı aldığımda üzerinde gelen  Aldesa Marka lpg kitini 5-6 aydır sorunsuz kullanmaktaydım. Dün aracım LPG ye geçtikten sonra teklemeye başladı , üç silindir çalıştığı her halinden belli. Benzinde hiç bir sıkıntı yok , hararet 90 dereceye gelene kadar benzinde bindim lpg de yine tekleme devam ediyor. İşin enteresan tarafı bulunduğum şehirde Aldesa'ya bakan bayi yok. Bir tane varmış o da kapatmış iş yerini.Sorun ne olabilir .

- Enjektör

- Beyin (ECU)

-Ateşleme sistemi

Öncelikle ateşleme sistemi kontrol edilmeli ateşleme bobini ,buji,buji kablosu,  unutulmamalıdır ki ateşleme sistemi benzinde  belirli oranda hatayı kabul eder. Lpg ateşlemeyi hatasız olarak alırsa işlev görür. Eğer aracınızın bu saydığım parçaların değişim vakti yakınsa veya değişim tarihi bilinmiyorsa değişmesi lehinize olucaktır. Değişim sonrası çözüm olmamışsa bile aracınıza bakım yapmış olursunuz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bobin kaynaklı olabilir, bir benzeri başıma gelmişti. Benzinde 4 göz çalışıyor lpg de çalışmıyordu. Sorun bobinde çıktı. Lpg nin elektriğini 4. göz bobinden almışlar, o da bobini tembelleştirip bozuyormuş, bobin değişip elektrik sigorta kutusuna bağlandı.

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Sadece lpg de 3 enjektör çalışıyorsa lpg benzin enjektörü bağlantılarına bakılmalı.Normalde bu kabloların lehimlenmesi lazım ama malesef bağlayıp geçiyorlar.Lpg enjektörlerinin birinin bobini de arızalanmış olabilir.Aldesaya bakması çok da önemli değil iyi bir lpgciye gidin önce sıkıntılı silindire giden enjektörün bobinine baksın, olmazsa kablo demetine bakılacak.En kötüsü ,istenmeyen, lpg Ecusu da bu tarz sıkıntılara yol açabilmekte.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Bunlara iş yaptırmak ne mümkün , 4 ayrı  lpg ciye gittim kaputu aç , açtım , bizde bunun programı yok yenisini takalım dedi hepsi sinirle bastım eve geldim.

En son  gittiğim ,  enjektörler arızalı programı yok ama internetten araştıralım falan dedi , bende internetten 6 tane aldesa programı buldum indirdim , yarın götürücem bakalım ne olacak.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Kablo girişleri uymazssa program bir işe yaramaz.Örneğin Atiker akl wentgas Lavato aynı kabloyu kullanıyor.Allah kolaylık versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Sakın ha bu lpgcilerin yeni taktiği 3-5 yıl kullanılmış yeni kitlerde en ufak arızada hemen ön kit değişimi deyip parayı cebe indiriyorlar.Sorun öncesi bir sıkıntınız yoksa söylediklerime bir baktırın derim 20 dakikalarını almaz.

1.Enjektör değiştirsin.Çalışmayan silindirin lpg enjektörünün bobini, soketi veya kablosunda sıkıntı olabilir.

2.Benzin lpg enjektör bağlantı kablolarına baksın.

3.Bunlar değilse lpg ecu.(Tamiri 50tl civarı yapılıyor.)

Yüzde doksan ilk 2 seçenekten biri.İyi bir ustanın yarım saatini almaz.Ön kit değişimden iyi para kaldırıyorlar.Artı sizden çıkan hurda parçaları da satıyorlar.Karar sizin.Takılan kitin 10 yıl ömrü var.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Dediğiniz gibi hepsi ön tarafını değiştirelim diyor türlü bahanelerle başka türlü de ilgilenen yok tamir ettiremicez galiba yıldırma politikası izliyorlar sanki hepsi tek iş yeri kime gitsen tüpü değiştirelim diyor bu gün gel demişti biri gittim PC açılmıyor dedi salladı

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.. Maalesef bilinmeyen yada artık kapanmış lpg markalarına pek bakan bulamazsınız. Adamın elinde olsa bile kablosu falan bir sürü şey söyler. Hep değiştir kurtul seçeneği öne çıkartırlar. Bence internet üzerinden ALdesa markasıyla iletişime geçin. Kütahya da yada yakın illerin birinde hala faal bir yer olabilir.

Ben şu iki yeri buldum birde siz bakın..

• ALTINIŞIK MÜHENDİSLİK 
    UMURBEY MH. YENİ SANAYİ SİTESİ 727 SK. NO:3 
    0274 412 55 52 

• DEMİRTAŞ MAKİNA 
    GEDİZ SANAYİ SİTESİ 772. SK.NO:4 
    0274 412 87 88 
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

LPG yedek parça diye bir internet sitesi var , arabamın üzerindeki enjektörlerin bire bir aynısı orda satılıyor , aracın motor hacmini mesajla bildirdiğimizde nozulları ayarlayıp gönderiyorlarmış. Ayar falan gerekmez diyorlar. Acaba burdan enjektörleri satın alıp değiştirsem , ayar yaptırmadan randuman alabilirmiyim . Lpg ayarından gayet memnundum , yakıtı çekişi çok iyiydi.

Enjektaörler bunlar bendeki ile aynı , ikili takım.

http://www.lpgyedekparca.com/aldesa-ikili-enjektor

Yorum bağlantısı
Misafir

Sakın ha bu lpgcilerin yeni taktiği 3-5 yıl kullanılmış yeni kitlerde en ufak arızada hemen ön kit değişimi deyip parayı cebe indiriyorlar.Sorun öncesi bir sıkıntınız yoksa söylediklerime bir baktırın derim 20 dakikalarını almaz.

1.Enjektör değiştirsin.Çalışmayan silindirin lpg enjektörünün bobini, soketi veya kablosunda sıkıntı olabilir.

2.Benzin lpg enjektör bağlantı kablolarına baksın.

3.Bunlar değilse lpg ecu.(Tamiri 50tl civarı yapılıyor.)

Yüzde doksan ilk 2 seçenekten biri.İyi bir ustanın yarım saatini almaz.Ön kit değişimden iyi para kaldırıyorlar.Artı sizden çıkan hurda parçaları da satıyorlar.Karar sizin.Takılan kitin 10 yıl ömrü var.

ben de de aynı sıkıntı var gibi, araç 90 dereceye gelene kadar baya sallıyor, 90 derece olunca düzeliyor, bulamadılar kaç yere gittim, kiti degiştir kurtul diyorlar, lpg enjektör bobini nedir ? nasıl kontrol edilir? 

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

ben de de aynı sıkıntı var gibi, araç 90 dereceye gelene kadar baya sallıyor, 90 derece olunca düzeliyor, bulamadılar kaç yere gittim, kiti degiştir kurtul diyorlar, lpg enjektör bobini nedir ? nasıl kontrol edilir? 

Değiştir kurtul , tek bildikleri bu .Bobin denilen şey enjektör içinde yaylı bir mekanizma var o galiba aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

http://www.lpgyedekparca.com/lpg-enjektor-temizligi-lpg-enjektoru-nasil-temizlenir-lpg-enjektoru-neyle-temizlenir

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

evet gördüm bobinin ne oldugunu, bu işlemi kendimiz yapmalıyız, bir kaç yere sordum brc temizlenmez dedi, herkes farklı bir şey söylüyor.

Brc nin enjektörleri daha farklı ama illaki temizlenir diye düşünüyorum.

http://www.lpgyedekparca.com/brc-tip-mavi-enjektor

http://www.lpgyedekparca.com/brc-tip-sari-enjektor

LPG yedek parça diye bir internet sitesi var , arabamın üzerindeki enjektörlerin bire bir aynısı orda satılıyor , aracın motor hacmini mesajla bildirdiğimizde nozulları ayarlayıp gönderiyorlarmış. Ayar falan gerekmez diyorlar. Acaba burdan enjektörleri satın alıp değiştirsem , ayar yaptırmadan randuman alabilirmiyim . Lpg ayarından gayet memnundum , yakıtı çekişi çok iyiydi.

Enjektaörler bunlar bendeki ile aynı , ikili takım.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Engin Abi orada olsam 5 dakikada hallederdim.Araca da o şekilde lpgde binme.Çevrende lpgli bir araç varsa Brc landi lovato romano hariç enjektörler uyar.5 dakikalık ödünç tak oluyorsa yeni enjektör al.Priz değiştirmek kadar basit.Bobin değiştirmek için yaylı kısmı açmaya gerek yok bobin mavi veya kırmızı enjektör plastiğinin içinde yer alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Engin Abi orada olsam 5 dakikada hallederdim.Araca da o şekilde lpgde binme.Çevrende lpgli bir araç varsa Brc landi lovato romano hariç enjektörler uyar.5 dakikalık ödünç tak oluyorsa yeni enjektör al.Priz değiştirmek kadar basit.Bobin değiştirmek için yaylı kısmı açmaya gerek yok bobin mavi veya kırmızı enjektör plastiğinin içinde yer alıyor.

enjektör değişince ayar yapmak gerekmezmi.
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Omaj tutuyorsa deneme amaçlı takılacaksa ayara gerek yok.Piyasadakilerin yüzde 90 ı 3ohmluk aynı enjektör.Takar denersiniz yakıt vs iyiyse ayara hiç gerek yok.Zaten ayar yapmasını bilen doğru dürüst usta da yok.

Yorum bağlantısı
Misafir

Omaj tutuyorsa deneme amaçlı takılacaksa ayara gerek yok.Piyasadakilerin yüzde 90 ı 3ohmluk aynı enjektör.Takar denersiniz yakıt vs iyiyse ayara hiç gerek yok.Zaten ayar yapmasını bilen doğru dürüst usta da yok.

bir soru daha sorayım[emoji5]brc bulamazsam hangisi uyum sağlar ?
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Enjektörler bire bir bunlar , benim araçta da iki iki ayrı takılmış , dördü bir yerde olanlardan değil yani , alıp değiştirmeyi düşünüyorum , ama benim araçta ulaşması biraz zor bir yerdeler :) takan , motorun üstüne değilde , ön kısma , motorun ortasına doğru karterin üst kısmına takmış , dediğim gibi ulaşması zor bir yerde ama çözücem kafaya koydum , boş yere kit değiştirip paramı yedirtmicem.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç
(düzenlendi)

Daha önceden yapmıştım detaşlı fotoğrafları da atiker bölümünü göndermiştim istersen bir incele 1 yada 2 tl ye halledebilirsin ama sakın lpg enjektörlerinin alyan ayarlarıyla oynama.

Hangi enjektörde arıza var önce onu tespit edin nasıl mı araba çalışsın lpg ye geçsin enjektörlerden çıkışları penseyle tek tek sıkın hangisinde çalışma değişmiyorsa arıza ondadır arızanın yeri belli olduğunda o bobinli yerini sökün içindeki pistonu çıkarın. Kontrol edin. İnşallah piston kafasındaki plastik tapa patlamıştır.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/275293-lpg-enjektör-kit-temizleme/

tarihinde Selim Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Enjektörleri söktüm biraz zahmetli oldu yanlız ,  erişilebilir bir yere takmamış takan , içlerini açtım söktüm temizledim , tapalar , lastikler sağlamdı , sonuç aynı tekleme devam ediyor , 4-5 tane lpg ciye gösterdim hepsi enjektörler arızalı dedi , tanıdık olan birine bıraktım bakalım enjektörleri değiştirecek , yanlız ayar için program yok , Aldesa topu dikmiş anlaşılan , servisi yok.Enjektörler değişince , ecu da problem yoksa ayara gerek kalmadan  %90 düzelir dedi  usta , düzelmezse ön kısmını değiştiricez. Denemekte yarar var , En azından direk lpg yi değiştirelim demedi bu usta :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Enjektörleri söktüm biraz zahmetli oldu yanlız , erişilebilir bir yere takmamış takan , içlerini açtım söktüm temizledim , tapalar , lastikler sağlamdı , sonuç aynı tekleme devam ediyor , 4-5 tane lpg ciye gösterdim hepsi enjektörler arızalı dedi , tanıdık olan birine bıraktım bakalım enjektörleri değiştirecek , yanlız ayar için program yok , Aldesa topu dikmiş anlaşılan , servisi yok.Enjektörler değişince , ecu da problem yoksa ayara gerek kalmadan %90 düzelir dedi usta , düzelmezse ön kısmını değiştiricez. Denemekte yarar var , En azından direk lpg yi değiştirelim demedi bu usta :)

hadi inşallah sıkıntı biter,benimki ısınınca düzeliyor, arızalı olanı bulamıycam galiba, söküp bakmak en güzeli.
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Bobin bozuksa temizlik fayda etmez, veya enjektör sinyallerinin alındığı kablo kopmuştur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...