İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Yağ Eksiltme

Ahmet Kürkçü

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc
5 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Kalın yağ daha zor yanar ondan öyle diyorlar. Bence 5w30 a devam edin. 

yag yakan araba her turlu belli eder ust kapak yada egzostan farkettirir kendini

ama arkadasin sorun cok buyuk ihtimalle yag kacagi var ve ince yag konuldugunda kacak her nerdeyse ordan daha kolay siziyor. ayni sorunu bende yasamis biri olarak konusuyorum  10w40 attim kacirma olayi cok cok azaldi fakat motor sogukken dizel motoru gibi calismasi psikolojik olarak beni zorla tamir ettirmeye zorladi.  fordun yag konusunda belli bir standart koymasi (5w30) kullandigi motorun piston yuzukleri subaplar ve sogukken ilk calistirmada karterdeki yagi en  cabuk sekilde yukardaki hareketli parcalara iletme konusunda olculmus ve kanitlanmis oldugu icindir. sadece 5w30 olarakta bitmiyor ayrica belirli bir sertifika daha istiyor  a1a2 b1b2 sertifikali olmasi lazim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
(düzenlendi)

Arkadaşlar geçen hafta ustaya gittim.. 80km yol yaptıktan sonra motoruna baktık aracın.. Gaza dokunduğunda Egsozdan Baya bi Mavi Duman Atıyor. .

Usta Motor Ciddi yağ yakiyor dedi.. araba Otobanda 150'yi gecmiyor rampa çıkarken de bayılıyor çekmiyor bi de bu mavi duman çıkınca canım çok sıkıldı. .. usta Motoru açacaz.. bahtina ne çıkarsa diyor... üst kapak ile kurtarirsan 1000-1500 aşağıya inersek 5-6bin i bulur masrafın diyor..

Ne yapmam gerekiyor.. aracı alalı 6 ay oldu Motoruna kefilim demişti arkadaş şimdi rektefiye yaptırmak zoruma gidiyor.. araç temiz diye piyasanın üzerinde almıştım o zaman.. sizCe ne yapmalıyım böyle binsem ne olur yaptırsam değer mi? 

tarihinde Halil Daban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Üst kapak ile yağ nerden yanıyormuş

Üst kapak ilk tepkisi idi.. sanırım arabayı bırakmam için söylediği ilk şeydi.. subap mı siboplar mı bişey dedi.. üst kapak rektefiye ile performansın artar ama sonra daha büyük zararlar olabilir komple rektefiye yapmak en doğrusu açınca ortaya çıkar dedi... 6 aydır ford kullanıyorum burada 2 tane ford ustası var ve tanıdık değil. . Açıkçası çarpılmak istemiyorum.. Gerçekten ederi ne ise onu alsalar guvenecegim ama..

Çok ağır parçalar değişmez ise parça parası çok tutmuyor ama işçilik çok söylüyorlar genelde.. o yüzden ne yapacağımı bilemiyorum.. satsam alacak kişiye bu durumu mecbur anlatcam o da ölü bi fiyat verecek yaptırsam Usta ne diyecek sürpriz 

(Bana bi connect gösteriyor 4-5 bin e mâl olur diye bıraktı sahibi 8bin tuttu motor tamiri diyor) gözüm korktu açıkçası  

tarihinde Halil Daban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mavi duman yağ yakıyor demek o da segman blok piston tarafı. Sadece üst kapakla bitmez işlem.

Maaelsef klasik bir taktiktir Connect de aynısını yaşamış. Baştan doğruları söyleyen ustaya bırakan da müşteri az o da ayrı konu. Sizdeki masraf connectten az çıkar ama

Yorum bağlantısı
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Mavi duman yağ yakıyor demek o da segman blok piston tarafı. Sadece üst kapakla bitmez işlem.

Maaelsef klasik bir taktiktir Connect de aynısını yaşamış. Baştan doğruları söyleyen ustaya bırakan da müşteri az o da ayrı konu. Sizdeki masraf connectten az çıkar ama

Hocam şunu sorsam

Segman

Piston

Blok

Conta vs..

Çok ekstrem bir durum olmadıkça tahmini ne fiyat çıkar 

Yani şunlar değişirse şu 

Şunlar değişirse şu fiyat çıkar denebilir mi?? Tahminen

Bir de arabanın motorunda hiç ses yok.. çekiş ve mavi duman dışında bir şikayetim de yok.. Bu şekilde binsem olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çekiş düşüklüğü ve duman zaten yeterince masraf kapısı. Anlaşılan yağ yakıyor yani rektifiye olacak. Motor sökülecek blok ölçümü ile segman la kurtarır mı ortaya çıkacak veya piston da değişecekmi o zaman karar verilecek. Rakam bilemem her hafta herşeye zam geliyor sadece ucuza yaparım ağbi diyenden uzak durun onlarda masraf katlanır

Yağ yakan motorda ses olmaz zaten

Bu şekilde aşınma artar kullandıkça masraf büyür

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...