İçeriğe Yönlendir

Kilometrenin Yazılı Olduğu Belgeyi Imzalarken Dikkat

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Tüv Türk'de meydana gelen ve kullanıcıları zor duruma sokan olay hakkında uyarıda bulunulmuş, benim hiç dikkat etmediğim, bundan sonra dikkat edeceğim bir husustur. Sizlerle paylaşmak istedim.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, araçların belli periyotlarda girmesi zorunlu tutulan muayenesinin ardından imzalanan kilometrenin yazılı olduğu belgede, kilometre bazen yanlış yazılabildiğini belirterek, "Araç sahiplerinin bu belgeyi çok iyi okuması lazım" dedi.

Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de e
gzoz emisyon ölçümü konusunda birçok firmanın yetki alabildiğini ifade ederek, bu yetkiye sahip en büyük kuruluşun aynı zamanda araç muayenesi için tek yetkili firma olan TÜVTÜRK olduğunu söyledi.

Kilometrenin yazılı olduğu belgeyi imzalarken dikkat

Çakar, araçların belli periyotlarda girmesi zorunlu tutulan ve TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenelerinde, kilometrelerinin yazılı olduğu belgenin araç sahiplerine imzalatıldığını anımsattı. 

Bu belgede, kilometrenin bazen yanlış yazıldığına dikkati çeken Çakar, "Araç sahiplerinin bu belgeyi çok iyi okuması lazım. Çünkü bazen kilometre yanlış yazılabiliyor. Bu durumda araç sahipleri mağdur oluyor" diye konuştu.

Araçlarını satışa çıkaran kişilerin, bu durumu fark ettiğini söyleyen Çakar, bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını kaydetti.

Böyle bir durumda ne yapılır?

Böyle bir durumla karşılaşan araç sahiplerinin ilk olarak yaşadıkları sorunu anlatan dilekçeyi TÜVTÜRK’e onaylatmaları gerektiğini belirten Çakar, "Araç sahiplerinin bu mağduriyetlerini kanıtlayan belgeyle bu dilekçeyi Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğüne vermeleri gerekiyor. Daha sonra ilgili daire başkanlığının yapacağı incelemenin ardından durum düzeltiliyor" dedi.

Kaynak: AA

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

insanların okumadan altına imza attıkları belgeler, ne işler açıyor başlarına. ahhh ah. dikkat şart.

:rtfm:

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Mağlesef milletçe okumayı sevmiyoruz daha sonra birsürü sorunla karşılaşıyoruz dikkatli olmakta fayda var...

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

tuvtürk te tedbir almış daha 2 hafta önce vizedeydim.birinci tedbir önceden diğer bilgilerin yazıldığı punta yazılan kilometre puntu baya büyütülmüş ve koyulaştırılmış ikincisi muayneyi yapan görevli klometrenizi kontrol edin ve öle imzalayın diye uyarıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

ya okunacak gibi kısa da olmuyor ki bu tür şeyler, iki cümleyle anlatılacak şeyi uzatıyorlar uzatıyorlar maraş dondurması gibi, hem o esnada arabanın geçtiğine sevinip, başıma bir iş açmasınlar da diye tüyer telaşesinde oluyoruz:=)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

ya okunacak gibi kısa da olmuyor ki bu tür şeyler, iki cümleyle anlatılacak şeyi uzatıyorlar uzatıyorlar maraş dondurması gibi, hem o esnada arabanın geçtiğine sevinip, başıma bir iş açmasınlar da diye tüyer telaşesinde oluyoruz:=)

Aynen, o sevinçle bir an önce imzayı atıp kaçayım tribine giriyor insan :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

20 gün sonra muayene girecek benim araba. Mutlaka bakacağım.

Paylaşım için teşekkürler Eray.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

TÜVTÜRK E rakip olması şart. Tekel olan yerlere laf anlatmakta çözüm bulmakta sıkıntılı. Muayenedeki kişilerin bize karşı tutumlarını az çok bilirsiniz. Osman Bilgin Bey'in aktardığı gibi strese sokuyorlar insanları.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

insanların okumadan altına imza attıkları belgeler, ne işler açıyor başlarına. ahhh ah. dikkat şart.

:rtfm:

Kredi kartı pos cihazını okeylerken kaç kişimiz tutarı kontrol ederek, okeyliyoruz acaba! 

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

tuvtürk te tedbir almış daha 2 hafta önce vizedeydim.birinci tedbir önceden diğer bilgilerin yazıldığı punta yazılan kilometre puntu baya büyütülmüş ve koyulaştırılmış ikincisi muayneyi yapan görevli klometrenizi kontrol edin ve öle imzalayın diye uyarıyor.

bende 3 hafta önce bornovada girdim aynen öyle. Kalın büyük rakamlarla km yazıyordu aracı teslim etmeden önce km kontrol edin öyle imzalatın dediler. Bu olaydan 3 gün sonra mersinde babamın aracını götürdüm, hiç km falan umurlarında değildi. direk verdiler aracı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Mareanın muayenesini geçen hafta yaptırdık, üç yere imza attırmışlar. Muayene sonuç raporunda araç km. bilgileri sarı çerçeve içinde gerçekten dikkat çekecek şekilde yazılmıştı. Bu uygulama bazı şeylerin düzeleceğine ilişkin umutlarımı artırdı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

En yakın tarihte burada bir abi gitti muayeneye..Geldikten sonra ne oldu dedim tamam dedi hafif kusurlar var dedi. İyi dedim. Km yi kontrol ettin mi dedim.. Yoo dedi. Bi bakayım dedi. Elinde ki raporda 3 dakika km bilgisinin yazıldığı yeri bulamadı :) Sonra ben baktım kabak gibi kocaman yazmışlar ve altını da sarı zemin yapmışlar.. ben bunu gördüm ama kod numarası sanmıştım diyor :)

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Kredi kartı pos cihazını okeylerken kaç kişimiz tutarı kontrol ederek, okeyliyoruz acaba! 

ben kontrol ediyorum abi. neme lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Erdem Terzioğlu

Forumda konusu da vardi benim eski aracima muayenede bu sekilde kilometre hatali yazilmisti gorevliyi ikaz ettigimde raporun onaylandigini degistiremeyeceklerini soylediler. Cok asiri bir fark olmasa da inat ettim. Ayrica sadece km degil tescil tarihi adres bilgisi gibi bazi bilgilerde de hata vardi. Sonra kabul ettiler bu sefer de sistem yok dediler. Baktilar bem istasyondan gitmiyorum bu kez de aracin tekrar muayeneye girecegini soylediler. Kayitlara iki kez muayene islenecek dediler. Olsun dedim. Calisanin cebinden cikacak dediler inat ettim. Sonra sistem yok yarin gelin dediler. Musteri hizmetlerini aradim ve aracim daha sonra baska bir istasyonda tekrar muayeneye girdi ve parasini obur istasyon odedi. Dikkat etsen de savsakliyorlar iste.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Dün aracımı muayeneye götürdüm. İlk etapta muayene bitince usta bana kağıdı getirdi ve önce kağıdın altına,sonra üstte "Sarı Renkte İşaretli Km Bilgisi" altını imzalattı. Abi bu Km bilgisi ,üzerinde yazan ,doğrumu diye sordu? Evet deyip imzaladım. Demek ki biraz daha önem vermeye başlamışlar bu Km olayına...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...