İçeriğe Yönlendir

Araç Değer Düşüklüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bayram Aktaş

Recommended Posts

Bayram Aktaş

Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz yaklaşık 1 ay önce maddi hasarlı bir kaza geçirdim. Araçlarımız yapıldı ve bizlere tanınmış olan değer araç değer düşüklüğü ile ilgili başvurular da bulundum. İnternet ortamı olsun bilir kişiler olsun kimseden değer düşüklüğü ile alakalı kesin ve net bir bilgi alamadım. Yaklaşık 15 gündür bu iş için uğraşıyorum ve birçok bilgiye sahip oldum. Bu bilgilerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Allah korusun kaza yaptınız neler yapmanız gerektiği konusun da bu bilgilerden yola çıkarak sizler de hakkınızı arayabilirsiniz.

1. Eksper raporları açıklandıktan sonra eğer %100 karşı taraf suçlu ise elinizdeki belgeler ile ( Ruhsat, kimlik fotokopisi,ehliyet fotokopisi,servis faturası,resimler aynı şekilde karşı tarafın bilgilerini içeren belgeler) karşı tarafın sigorta firmasına başvuru yapıyorsunuz.

2. Sizin adınıza bir dosya açıyorlar ve sizlerden Hazine Müşteşarlığının onayladığı eksper raporunu istiyorlar. Normalde paylaşılması gereken bir belge ama eksperler bu belgeyi resmi belge niteliğinde olduğu için sizlere vermiyor sigorta firmasının kendilerinden talep etmesini istiyorlar.

3. Eksper raporu ile alakalı karşı tarafın sigorta firmasını arayarak durumu izah ediyorsunuz ve kendilerinin talep edeceğini iletiyorlar.

4. Sigorta firması rapora ulaştıktan sonra sizlerden aracın sahibinin Banka Hesap Bilgilerini istiyorlar.

5. Araç değer düşüklüğünün hesaplanması için tekrardan yeni bir eksper atanıyor, ortalama 1 - 3 iş günü içerisinde rapor hazırlanıyor.

6. Eksperin sunduğu rapor sigorta firması tarafından onaylanıyor ve sizlere konu ile alakalı bilgi veriliyor. Ödeme yapılacak tutar bildiriliyor. Ödeme kanalı olarak İş Bankası Referans numarası paylaşıyorlar. Sizler bu numara ile beraber hesaplanan tutarı çekebiliyorsunuz.

Süreç bu şekilde ilerliyor. Sigorta firması burada aracı olarak sadece hesaplanan tutarı ödemekle yükümlü. Eksperler hazine müsteşarlığına bağlı olduğu için her şey resmi olarak işlemek zorunda.

Son olarak şunları da aktarmak istiyorum. Doğru bildiğimiz yanlışlar var. ( Araç değer düşüklüğü parasını almak için )

1. Aracın ön tarafın da gelen hasarlar değer düşüklüğü kapsamına girmiyor.

2. Aracın sabit parçaların da olan hasarlar değer düşüklüğü kapsamında. ( Sağ arka çamurluk, sol arka çamurluk tavan, yan direkler vb sabit parçalar. ) Asıl değer düşüklüğünün kapsamı şase.Şase de olan hasarların %100 değer düşüklüğü kapsamın da.

Umarım bir nebze olsun sizlere değer düşüklüğü ile alakalı bilgi vermişimdir. Hazine müsteşarlığı eksperinden almış olduğum değer düşüklüğü pdfinde konu ile alakalı tüm bilgiler mevcuttur. Hesaplama formülü,kapsamına giren parçalar tüm bilgiler mevcuttur. Pdf'i detaylı bir şekilde incelerseniz tüm aklınızdaki sorulara yanıt bulacaksınız.

Aşağıdaki linkten pdf dosyasına ulaşabilirsiniz.

1453121689172.gif

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Çok güzel bir paylaşım. Teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Ne demek faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Paylaşım için teşekkürler, umarım hiçbirimiz bu bilgileri kullanmalık durum yaşamayız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Faydali paylasim icin tesekkurler.. insallah lazım olmaz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Paylaşım için teşekkürler, inşallah kimseye gerekmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

Bayram bey oncelikle paylasim icin tesekkurler. Malesef 3 ay once bende talihsiz bir kaza yasadim ve arkadan carptilar. Kusurun tamami karsi tarafta. Yetkili serviste aracimi yaptirdim ve deger kaybi olayini arastirmaya basladim. Sizin kadar yol katedemedim. Aracima onarim onayi veren eksperim ile gorustum ve konuyla ilgili yeni duzenlemelere gidildigini vidali parcalarin kapsam dışına cikarildigini soyledi. Hal boyle olunca servisin kestiği fatura ile alabilecegimiz deger kaybi farki da azalmis oldu. 6binlik kayitta 2binlere kadar düşüşler yaşanması gibi. Yeni duzenlemeye itiraz yapıldığını soyledi. Kaza sonrasi iki yil zaman aşımı suresinin oldugunu itiraz sonucunu bekleyebilcegimizi belirtti. Islemler icin de bir miktar para yatirmak gerektini de soyledi ama miktari hatirlayamadim. Sizin hasar kaydi ile alabildiginiz deger kaybini oranlarsak aradaki fark ne kadar oluyor. Ben ekspere eski ve yeni duzenlemeye gore alinabilecek deger kaybini hesaplatiyorum kisa zamanda buradan paylaşırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Belki de bu sayede sadece boyanan veya degiseni olan araclar degerini koruyacak, saseden hasarli gercekten agir kazaya karismis araclar deger kaybedecek ve alicinin arac alirken nasil bir kazaya karistigi ile ilgili on bilgisi olacaktir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Osman Tokdoğan

Bilgilendirmeler için teşekkürler, Allah kullanmak zorunda bırakmasın kimseyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Hiç lazım olmaz dileklerimle , paylaşım için teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Allah kimseye bu durum da kalıp kullanmayı nasip etmesin çok zor bir durum.

İyi dilekleriniz için ben teşekkür ederim aklınıza takılan bir durum olursa ö.m atmanız yeterlidir.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bazende sigorta firmaları örneği benim yaşadığım maddi hasarlı kazada olduğu gibi karşı taraf %100 kusurlu olmasına rağmen değer kaybını çeşitli nedenlere sığınarak ödemiyor. Bu durumda Sigorta Tahkim Komisyonuna müracaat ediliyor. 2400 tl + 236 tl ekspertiz ücreti için Sigorta Tahkim Komisyonuna 50 tl ödeyerek şikayette bulundum. Dosyam kabul edildi ve şuan da bir bağımsız sigorta hakemine havale edildi. 4 ay içinde karar çıkması gerekiyor. Mart ayının başında dosyam karara bağlanacak. Sonucu buradan paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Bazende sigorta firmaları örneği benim yaşadığım maddi hasarlı kazada olduğu gibi karşı taraf %100 kusurlu olmasına rağmen değer kaybını çeşitli nedenlere sığınarak ödemiyor. Bu durumda Sigorta Tahkim Komisyonuna müracaat ediliyor. 2400 tl + 236 tl ekspertiz ücreti için Sigorta Tahkim Komisyonuna 50 tl ödeyerek şikayette bulundum. Dosyam kabul edildi ve şuan da bir bağımsız sigorta hakemine havale edildi. 4 ay içinde karar çıkması gerekiyor. Mart ayının başında dosyam karara bağlanacak. Sonucu buradan paylaşırım.

Sonucu merakla bekliyoruz hocam.

Buradan paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Süleyman Kaya87

Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. 

Fakat takıldığım konu önden hasarlı araçların değer kaybının olmaması. Şimdi bana arkadan çarptılar bende bu çarpmanın etkisi ile öndeki araca çarptım. Ön taraftan hasar aldım n'olcak şimdi :)

Yorum bağlantısı
Murat Bozok

Paylasim icin tesekkurler, basima gelirse neyapabilirim diye dusundugum bi konuydu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...