İçeriğe Yönlendir

Araç Değer Düşüklüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bayram Aktaş

Recommended Posts

Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Bugün Ankaradan bir sigorta eksperi tarafından arandım ve mail adresime sigorta tahkim komisyonunun aracımın değer kaybı dosyası için atanan bağımsız sigorta hakeminin verdiği ara karar yazısının gönderildiği, bağımsız hakemin dosya hakkında karar vermek üzere beni arayan eksperi bilirkişi olarak atadığı, bilirkişi ücretinin 300 tl olduğu, 5 gün içinde ücreti yatırmazsam dosyanın hakeme geri gideceği ve hakemin imzaladığı yazıda bilirkişiyi kabul etmeyip ücretini ödemezsem kararın eldeki dosyadaki delillere göre verileceği bildirildi. Gerçekten haklı iken bu kadar prosedür ve tekrar para istenmesinden sıkıldım. Zaten 236 tl değer kaybı için ekspertiz ücreti vermiştim. Birde sigorta tahkim komisyonuna 50 tl başvuru ücreti verdim. Şimdi de bağımsız hakem karar veremiyor, bilirkişi tayin ediyor, ücretini de benden istiyor. Bilirkişi zaten Ankarada. Aracımı görmeden karar verecek büyük ihtimalle. 300 tlyi ödemeyeceğim, Hakem elindeki dosyaya göre ne karar veriyorsa versin. Arkadan çarpılan benim ama sıkıntıyı çeken de benim.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Emre Şimşek

Bugün Ankaradan bir sigorta eksperi tarafından arandım ve mail adresime sigorta tahkim komisyonunun aracımın değer kaybı dosyası için atanan bağımsız sigorta hakeminin verdiği ara karar yazısının gönderildiği, bağımsız hakemin dosya hakkında karar vermek üzere beni arayan eksperi bilirkişi olarak atadığı, bilirkişi ücretinin 300 tl olduğu, 5 gün içinde ücreti yatırmazsam dosyanın hakeme geri gideceği ve hakemin imzaladığı yazıda bilirkişiyi kabul etmeyip ücretini ödemezsem kararın eldeki dosyadaki delillere göre verileceği bildirildi. Gerçekten haklı iken bu kadar prosedür ve tekrar para istenmesinden sıkıldım. Zaten 236 tl değer kaybı için ekspertiz ücreti vermiştim. Birde sigorta tahkim komisyonuna 50 tl başvuru ücreti verdim. Şimdi de bağımsız hakem karar veremiyor, bilirkişi tayin ediyor, ücretini de benden istiyor. Bilirkişi zaten Ankarada. Aracımı görmeden karar verecek büyük ihtimalle. 300 tlyi ödemeyeceğim, Hakem elindeki dosyaya göre ne karar veriyorsa versin. Arkadan çarpılan benim ama sıkıntıyı çeken de benim.

Korhan bey sonuç ne oldu acaba? Benim ufak kazayla ilgili araştırma yapıyorum.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İlk sayfadaki linkte pdf yok, değer düşüklüğünü kabaca hesaplayabileceğimiz bir formül var mıdır? Daha önce bu işi yapmış kimselerden yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

1. Aracın ön tarafın da gelen hasarlar değer düşüklüğü kapsamına girmiyor.

Burası kafama takıldı. Karşı tarafın %100 hatalı olduğu bir durumda örneğin uygun olan park alanında bulunan aracınıza geri geri gelip çarptı ya da freni patladı kafadan girdi. Araç önden hasar aldı ama hata oranınız 0 bu durumda değer kaybı başvurusu yararsız mı?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Paylaşımınız oldukça faydalı. Elinize sağlık.

Kaza sonrası araçtaki değer kaybı belirlenirken, kimi şirketler aracın tam olarak onarılması durumunda her parçasının eksiksiz fonksiyon yerine getiediği iddiasıyla değer kaybı bulunmadığını ve ödeme yapmayacaklarını söylüyorlar. Yani değer kaybını aracın çalışma fonksiyonlarındaki azalma olarak kabul ederek, birebir parça değiştiği içşn değer kaybı olmadığını iddia ediyorlar. Fakat açılan davalarda Yargıtay sigorta şirketlerinin bu iddiasını haklı bulmuyor. Yargıtay'a göre araçtaki değer kaybı, aracın kazadan önceki rayiç piyasa değeri ile tamir gördükten sonraki piyasa rayiç değeri arasındaki farktır.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...