İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Otomatik Vites Kilidi Problemi Ve Çözümü

Serkan Toker

Recommended Posts

İrfan Aşcıoğlu

Oraya tıkıştırılacak bir şeyler parçanın sürekli basılı kalmasını sağlar. Ancak mekanizma çalıştığında içerinden bir siviç bir rölenin çalışmasını sağlıyor, sürekli basılı kalırsa ne olur bilmiyorum. 

Bizim arkadaşın aracında 1 yıla yakın orası takılı kaldı. Herhangi bi sorun olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bizim arkadaşın aracında 1 yıla yakın orası takılı kaldı. Herhangi bi sorun olmadı.

Mıknatısın içinde bir siviç mevcut. Frene basınca parça kilidi açıyor ve o siviçe basıyor. Tam bu sırada direksiyonun altından bir röle sesi geliyor ama ne işe yarıyor bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Frenin üzerinde o kilidin açılması için bir siviç mevcut eğilip bakarsanız görebilirsiniz. Ya o kilit motorunda sıkıntı vardır yada frenin üzerindeki o siviçte.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Vesile ile, bende bir yerlerde bir mondeo mk3 tdci vites yuvası var, evde bir yerlerde olmalı. Bu bilgilere göre çalışıyor olmalı. Yetkili servis değiştirmişti. İhtiyacı olan olursa ulaşabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Bende de cızzz diye ses geliyor fakat çalışıyordu . 3 -4  defa kitlendi anahtar yardımıyla bastırınca vitesi oynatabiliyorsunuz o şekilde kullandım, idare ettim.

En son bende Ankarada soruna kökten çözüm buldum. Bu mekanizmanın sadece emniyet için yapıldığını başka bir işlevinin olmadığını öğrendim. Bu motorun soketini söküp bastırılan yerde onu geri iten bir yay var usta o yayı çıkardı ve mekanizmayı aşağı basılı haldeyken sabitlemek için yapıştırdı. Sorun tamamen ortadan kalktı ve artık ne cızzz diyor ne bızz diyor sessiz sedasız değiştiriyorum vitesi...benzer sıkıntısı olanlar direk siz de yaptırın derim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

serkan bey anladıgım kadarıyla p konumundaki vitesi firene basmadan d konumuna alabiliyorsunuz bu durumda  aman dikkat araç çalışırken çocuklar falan çekebilir vitesi. çözümü ise çok basit elektro mıknatısı degiştirmek çok basit ve ucuz. kimse bilmiyor fakat mk2 mondeonun vites mıknatısı mk3 uyumlu ve çıkmacılarda ucuz alıp vitesi sökmeden degiştirmek bilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vites mekanizmasını sökmeden kilidi sökmek mümkün değil.

Eline sağlık başgan, bu araçlar adamı usta yapıyor bea. :biggrin:

Ustalığı pekiştiriyor diyelim. Ben zaten ustayım.. :D

Bende orijinali neyse o olacak, takıntılıyım biraz.. ;)

Yorum bağlantısı
Ramazan Taş

Vitesin takılma sebebini ustamla birlikte bulduk, Serkan beyin gösterdiği parçanın içini açtık,resimde işaretlediğim yerdeki parça görevini yapmadığı için mıknatıs düzgün çalışmıyormuş, diot gibi bişey dediği parçayı değiştirdik, içini de düzgün bir şekilde gresledikten sonra zırıltı sesi de kesildi, şu anda gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.

Ads_z.jpg
yükle resim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vitesin takılma sebebini ustamla birlikte bulduk, Serkan beyin gösterdiği parçanın içini açtık,resimde işaretlediğim yerdeki parça görevini yapmadığı için mıknatıs düzgün çalışmıyormuş, diot gibi bişey dediği parçayı değiştirdik, içini de düzgün bir şekilde gresledikten sonra zırıltı sesi de kesildi, şu anda gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.

Problemin halledilmesine sevindim, güle güle kullanın..  :good1:

Yorum bağlantısı
Ramazan Taş

Problemin halledilmesine sevindim, güle güle kullanın..  :good1:

Serkan bey sizin açıklamanız sayesinde cesaret edip parçayı tamir ettik, ustaya ben tarif ettim . Paylaşımınız için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Necati Şahinn

Merhaba benimde farklı bir sorunum var aracım benzinli otomatik,vites topuzu tuttuğumuzda sağa sola boşluk var sallanıyor,Bu bölgeyi sokebilsem kendim hallederim diye düşünüyorum Biraz bakındım ama anlamadım nasıl sokebilirim hiç fikrim yok bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Merhaba benimde farklı bir sorunum var aracım benzinli otomatik,vites topuzu tuttuğumuzda sağa sola boşluk var sallanıyor,Bu bölgeyi sokebilsem kendim hallederim diye düşünüyorum Biraz bakındım ama anlamadım nasıl sokebilirim hiç fikrim yok bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

Benzinlide nasıl bilmiyorum ama vites topuzunun teybe bakan tarafında alyan vida var, onu sökünce kol çıkıyor bizimkilerde. Sonrasında vida falan yok, çerçeveyi yukarı çekince geliyor..Teybin altındaki bardaklık tarafından başlamak iyi olur..

Yorum bağlantısı
Necati Şahinn

Tesekkür ederim bi bakinayim oralara da.

Benzinlide nasıl bilmiyorum ama vites topuzunun teybe bakan tarafında alyan vida var, onu sökünce kol çıkıyor bizimkilerde. Sonrasında vida falan yok, çerçeveyi yukarı çekince geliyor..Teybin altındaki bardaklık tarafından başlamak iyi olur..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm.. 2007'ler bozuluyor demekki..  2006'da böyle bir sorun görmedim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hımm.. 2007'ler bozuluyor demekki..  2006'da böyle bir sorun görmedim.. 

Arabası olanlar konuşsun lütfen, Mondeosu olanlar eklesin.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arabası olanlar konuşsun lütfen, Mondeosu olanlar eklesin.. 

Hırr... 

Yeni bir grup kurayım ben... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Akbal

SA. Serkan beyle telefon görüşmemizde sağolsun yardımcı oldu. Ön konsolu biraz ezbere dağıttık. Bizde ilk diyotu değiştik ama yine tutukluk yapıyordu. Sonra bobini kontrol ettirmeye gittik elektrikçi bobine kolay kolay birşey olmaz dedi. Mekanizmanın içini açınca hareketli kısmı gresledik sorun çözüldü. Serkan beye teşekkürler, Serkan beyin telefonunu ulaştıran Murat Sağdaş, Özlem Kaya ve onlara da bu numarayı veren herkese teşekkür ediyorum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

SA. Serkan beyle telefon görüşmemizde sağolsun yardımcı oldu. Ön konsolu biraz ezbere dağıttık. Bizde ilk diyotu değiştik ama yine tutukluk yapıyordu. Sonra bobini kontrol ettirmeye gittik elektrikçi bobine kolay kolay birşey olmaz dedi. Mekanizmanın içini açınca hareketli kısmı gresledik sorun çözüldü. Serkan beye teşekkürler, Serkan beyin telefonunu ulaştıran Murat Sağdaş, Özlem Kaya ve onlara da bu numarayı veren herkese teşekkür ediyorum :)

İftara yetişti mi bari ?  :D  Problemin çözülmesine sevindim, fotoğraf çektiyseniz eğer eklerseniz memnun olurum..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İftara yetişti mi bari ?  : :D Problemin çözülmesine sevindim, fotoğraf çektiyseniz eğer eklerseniz memnun olurum..

İftar 19.30 başlangıç 15.00, sanayi gezmesi vs oldu 18.15 te bitti :) Foto olan fotolardı Cavit hoca çekti ama ondan isteriz :) Kendisi dedi ki dağıtmayın toplayamazsınız, sonra yanımıza geldi yav Metin hocanın olduğunu bilseydim başta girişin derdim diyordu :D

19.55 iftar pardon :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İftar 19.30 başlangıç 15.00, sanayi gezmesi vs oldu 18.15 te bitti :) Foto olan fotolardı Cavit hoca çekti ama ondan isteriz :) Kendisi dedi ki dağıtmayın toplayamazsınız, sonra yanımıza geldi yav Metin hocanın olduğunu bilseydim başta girişin derdim diyordu :D

19.55 iftar pardon :)

İyiyimiş sizin iftar bizde 20:26 gibi falan, bizde sizin orada iftar yapalım.. :D Ben Ankara iftarına göre yetişir demiştim ama siz yine de yetiştirmişsiniz, elinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Valla Tebrikler. Gerçekten iyi işti.

Bu arada Hasan abiye Teşekkürler. Her aklımıza takılan soruya Anamızın kızlık soyadının harflerini sormadan ,çağrı merkezi gibi bekletmeyip cevap veren Hasan Basri abim saol.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla Tebrikler. Gerçekten iyi işti.

Bu arada Hasan abiye Teşekkürler. Her aklımıza takılan soruya Anamızın kızlık soyadının harflerini sormadan ,çağrı merkezi gibi bekletmeyip cevap veren Hasan Basri abim saol.

Üstad sende çok sağol peşimizi dolandın sanayiye götürdün :) Hep bu İlker in acemilikleri yorduk senide :)

İyiyimiş sizin iftar bizde 20:26 gibi falan, bizde sizin orada iftar yapalım.. :D Ben Ankara iftarına göre yetişir demiştim ama siz yine de yetiştirmişsiniz, elinize sağlık..

Valla bizde sahuru orda yapsak ne güzel olacak :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Halil İbrahim Arslan

Bendede benzer sorun var. Gecmenezlik yapmiyor fakat kontak kapaliyken yani arac calismiyo. P,d,r,n hepsibe geciyor vites. Bu normal degil sanirim focusda p ye almayinca kontak bike cikmiyodu kapalu ijen vites gecmezdi. Basina boyke bisey gelen duyan var mi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...