İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Trend Arka Kapı Hoparlörü

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören
(düzenlendi)

Arkadaşlar uzun zamandır islerimden dolayı kafami kurcalayan arka kapilardaki hoparlör olayına el atamamıştım. Bugün bi boşluk bularak arkadaşımın elektronikci dukkanina geldim. Arka kapi hoparlör tesisati varmi yokmu bakmak icin. Daha once bi konuda ids ile beyinden teybin arka ayarini aktif ettiğimizi söylemiştim. Kapilari söktük ve tesisat yoktu. Daha sonra kapi direğindeki plastik kablo demeti içerisinde tesisat varmi yokmu ona baktık. Ve sevindirici haber tesisat hazır cekili. Hemen hoparlör montajini yaptik o soketten kablo çektik ve montaji bitirdik gayet başarılı oldu ses kalitesi muazzam oldu. Yaparken yol gostermek adina birkaç fotoda cektim . Tesisat kablosu ilk fotoda gozuken kahverengi sari ve kahverengi yeşil olan

f6a1b4797846c6955ce838094819ec70.jpg

63889b2503dde04b4d51e883592ed37b.jpg

d6aef6c756406f159e968237cc00f773.jpg

077374a578ce94d218c0d8b1fc46e896.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hayırlısı olsun Tuna. Cıstak cıstak gez..  :) Bi ara Clio da da varmı diye baktırcam bakalım bende.. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Abi trendlerde tesisat yok diye kablo çektiriyordu herkes ama idsten fade ayari acilinca kafamda ampül yandi :) mutlu sona ulaştık. Sanada demiştim kapi direğindeki demete bak orda vardir

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Kaç cm hoparlörler 13 mü 16 mı? İlerde yapacak kişiler için yararlı olur.  :good1:

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Kaç cm hoparlörler 13 mü 16 mı? İlerde yapacak kişiler için yararlı olur.  :good1:

Arkalar 16 ama bitane 16 denedik yuvaya ufak geldi sanirim orjinallerde cercevede var. Daha sonra yuvaya tam oturan çerçeveli 16 bulduk onlari taktik. Arkada tiz olmadigi için basslar falan cok iyi oldu bagajda sub varmış gibi caliyor artik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet ISTIL

Bir sorudan benden  gelsin ki çoğu kişide merak ediyordur tahminim  :)

Arka kapılar için cam tesisatı var mı acaba  direkte ?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Arka cam elektrik tesisatina bakmadım ama vardır. Fakat soyle birsey var arka cam icin kumanda beynininde değişmesi gerekli diye biliyorum o cok maliyetli olur. Şimdi sırada katlanir ayna olayi var sigorta kutusunda 2 tane role var onlar varsa aracta katlanir aynada oluyor birazdan kontrol edicem

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Fiestasi olan torpido gözünün arkasinda olan sigorta kutusunun resmini cekip paylasabilirmi burda ?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

terbiyesiz.. cok az kaldı sana resimleri çekip yollayacagım az daha dayan! :)

Ortağım şu bi-xenonları bana hediye neden etmiyorsun :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Hayırlı olsun :)

Teşekkür ettim sani ,, insallah trendcilere bir faydam dokunmuştur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Küçük bir ekleme daha yapayım.. İds ile araca bağlanıp fade ayarı açılması gerekli olabilir arka hoparlörlerden ses alabilmek için. benim fade ayarı daha öncede açıldığı için direkt olarak sesi aldık .  1.resimde görünen kablolardan kahverengi sarı ve solundaki kablo hoparlör çıkışları . ben hoparlör olarak 2 yollu taktım fakat arkalarda tiz olmadığı için fade ayarına arka yaptığımda ses biraz sönük kalıyor ön hoparlöre göre . Bu taktıklarımı söküp Vibe 3 yollu 16lık kompenant takıcam o zaman ses dahada iyileşecek

Yorum bağlantısı
Mehmet ISTIL

İşinize yarar mı bilmiyorum ama ben yineden göndereyim dedim  :)

jVD8Qr.jpg

Sigorta kutusunu çekerken başka bi modül daha var arkada ama tam olarak ne olduğunu anlamadım  sanırım  kapı kilidi ile alakalı fakat etikette alarm yazması acaba dedirtiyor  :)

MLZ011.jpg

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

İşinize yarar mı bilmiyorum ama ben yineden göndereyim dedim :)

jVD8Qr.jpg

Sigorta kutusunu çekerken başka bi modül daha var arkada ama tam olarak ne olduğunu anlamadım sanırım kapı kilidi ile alakalı fakat etikette alarm yazması acaba dedirtiyor :)

MLZ011.jpg

Araç trend dimi hocam ? Katlanir aynali bir fiestaninda çekip paylasmasi gerekli

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

2.resimde olan modul uzaktan kumanda alici modülü

Yorum bağlantısı
Mehmet ISTIL

Evet trend ama katlanır ayna sadece sigorta ve role iş değildir aracın kapıları aldığı açtığını ve kitleyince de kapattığını ama içeriden kitlediğimizdede kapatmaması gerektiğini algılayan birşey olması lağzım diye düşünüyorum .

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

İzlediğim videolarda arac ayarlari menusunde katlanir ayna sekmesi var. Yarin servise gidicem ids ile araca baglanip power folding diye sekme varmi bakicam eger varsa onu actigimda arac ayarlarina gelicek zaten tıpkı teypte gizli olan fade ayari gibi. Onu açarsam eger bu sefer ayna soketine kapilari kilitledigimizde tetikleme geliyormu onu olçucem vs vs bir sürü plan var kafamda bakalim yapabilecekmiyiz. Pek ümitli degilim orjinal olarak yapilacagindan ama genede aklimda kalmasin diye bakmak istiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet ISTIL

Bu ids olayını baya merak etmeye başladım fırsatını bulup sanayiye gidebilirsem aracın yazılımını güncelleyip menüleri kontrol etmek istiyorum ne var ne yok diye büyük ihtimal bu ayna olayıda 2. resimdeki moldülle alakalı olabilir sadece uzaktan kumanda için çok teferruatlı inceledikçe birşeyler çıkıyor.

Bende camlara ve usb ye taktım dün akşam teybi ve sol cam kumandasını söktüm cam kumandasında sol cam için elektronik ve röle ile kontrol sağlamışlar sağ cam içinse mekanik düğme ile internetten dörtlü kumandalara baktığımda görünene fark sadece diğer iki arka cam için tuş eklemişler büyük ihtimal onlarda mekanik ve tek dokunuş özelliği titaniumlarda da yok galiba en azından bizim serilerde. Titanium aracı olanlar 4 cam için tek dokunuş özelliği ve kumanda ile cam control özelliği olup olamadığı konusunda bilgi verebilirlerse memnun olurum.

Teybe gelincede açtığım konuda da resimlerle anlattığım bir gelişme var http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/279051-2011-fiesta-trend-usb-arka-hoparl%C3%B6r-ve-otomatik-cam-eklemek/

aux kablosunun yanında bir kaç kablo var eğer oraya uygun bir parça yoksa direk flash belleği basit bir devre ile oraya adapte edip deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bugün serviste ids ile bağlanıp pcm modülünden açılacak özellikleri tekrar kurcaladım .  Teypte USB aktif edilebiliyor ancak Katlanır ayna olayı olmuyor. Yazılımsal olarak kapalı . Çekilebilir ayna olarak var ama yanında açılır kutucuk malesef yok.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Atagenç

MyFiestanın da arkalarda kolon yok. Teypte fader ayarı da yok.

Yardım bekliyorum.

kablo tesisatının nerede olduğunu tam anlamadım, nereyi sökmeliyiz,  kahve-sarı, kahve-yeşil kablo varsa bende de var olduğunu mu gösterir?

İDS'den özellik açma işine tamamen uzağım?!?!..

Titaniumdan çıkma orj kolon alıp takayım bana yardım edin lütfen :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teybin şemasını bulmaya çalış.
Fader yoksa iki çıkış olabilir.
Aynı aracın 4 hoparlörlüsü var mı ?
Teybi aynı mı ?

Yorum bağlantısı
Emir Yapıcı
On 30.01.2016 at 15:11, Tuna İşgören yazdı:

Bugün serviste ids ile bağlanıp pcm modülünden açılacak özellikleri tekrar kurcaladım .  Teypte USB aktif edilebiliyor ancak Katlanır ayna olayı olmuyor. Yazılımsal olarak kapalı . Çekilebilir ayna olarak var ama yanında açılır kutucuk malesef yok.

Tuna bey acaba auxu olmayan ama usbsi olan araca aux ekleme şansımız var mı? Her yere yazıyorum, 4-5 tane servisi de aradım ama sonuç alamadım

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Fader ayari fabrikasyon kapali, servis cihazıyla açılabiliyor, arka hoparlör tesisatında yan direkteki kablo demetinin içinde hazır,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Tuna İşgören yazdı:

Fader ayari fabrikasyon kapali, servis cihazıyla açılabiliyor, arka hoparlör tesisatında yan direkteki kablo demetinin içinde hazır,

Güzel bilgi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...