İçeriğe Yönlendir

Lpg Devreye Girme Sıcaklık Tecrübesi

Feriz AY

Recommended Posts

Feriz AY

Merhaba,arkadâşlar.yardımcı olmak ve fikir vermek maksatlı 2 gündür yaşadığım olayı anlatmak istedim.

Aracım 2002mondeo benzin+LPG li,gaziantep te oturuyorum.dün 24 saat arabam sitenin kapalı garajında idi,gece dışarı çıktım 800mt de lpg ye geçiş yaptı.

Geldiğimde garajda yer olmadığından açık otoparka park ettim.(sıcaklık -1 derece).

sabah aracı çalıştırdım,(sıcaklık +4 derece)çocuğu okula bıraktım,eve geldim tam 2 km araç hala benzinde lpg ye geçmemişti.

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Lpg ayarına bi baktırın. Normal şartlarda hareret suyu 35 derecede iken lpg ye geçer. 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Motor Geç ısındığı için geç lpg ye geçiyor normal bir durum bu :) Sonuçta kapalı otoparkta sıcaklık daha yüksek aracınız daha çabuk ısınıyor.

tarihinde Samet Daz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Feriz AY

Evet normal bir durum farkındayım.lpg ayarı 35 derece ama hava sıcaklığının, yaşadığımız şehrin mevsim şartları lpg li araca etkisini belirtmek maksatlı yazdım.

Formumuzda ki arkadaşlarımıza faydamız olsun[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

İçerik ve başlık biraz alakasız olmuş Yaşanmış bir tecrübe değilde yaşanacak bir tecrübe gibi :D geçmiş olsun,soğuk havalarda oluyor bu durumlar bende civic varken o da geç geçiyordu lpg ye soğuk havalarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

İçerik ve başlık biraz alakasız olmuş Yaşanmış bir tecrübe değilde yaşanacak bir tecrübe gibi :D geçmiş olsun,soğuk havalarda oluyor bu durumlar bende civic varken o da geç geçiyordu lpg ye soğuk havalarda.

Ben de onu diyecektim; yaşanmamış tecrübe olmaz ki. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

2001 Corsa  lpg aracım 25 dereceye ayarlı. 4 yıldır sorunsuz.

İzmir içi en soğuk zamanda max 400  m içerisinde lpg devreye giriyor.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Bende de aynı durum vardı. Normalde su hararet suyu sıcaklığı 40 derece olunca geçiyormuş. Bilgisayara bağlayıp onu 30 dereceye düşürdüler. Böylelikle daha az benzin harcar oldum. Gölbaşı'nın ayazında şükür hiçbir sorun çıkarmadı.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Motorun en az 2-3 km benzinle gitmesi iyidir yakıt açısından zarar algılansa da araç açısından oldukça faydalıdır

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

2001 Corsa  lpg aracım 25 dereceye ayarlı. 4 yıldır sorunsuz.

İzmir içi en soğuk zamanda max 400  m içerisinde lpg devreye giriyor.

Enjeksiyonlu araçlarda 30 derecenin altına düşmek pek doğru değil. Gaz tam buharlaşmadan püskürtüleceğinden zamansız patlama, vuruntu, verimsiz yanma veya manifoldda yanma durumu gerçekleşebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı lpg tam gaz fazına geçiş yapmadan silindirlere göndermek motorun sağlığı açısından iyi olmuyor.

BRC bayileri standart olarak 35-38 yapıyorlar. Doğal olarak risk almıyorlar, işlerini garantiye alıyorlar. Ben bunu çok yüksek bulduğum için her araçta 30-31 e çektiriyorum. Ancak dediğim gibi 30 derecenin altına inmek kesinlikle tavsiye edilmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Şunu belirtmeden yapamayacağım Lpg geçişi için mesafenin önemi yok hareret suyunun önemi var. Bazı arkadaslar mesafe ile  değerlendirmekteler.

Her aracın modelin hava koşullarının dur kalkın önemli boyutu vardır. 

Bu yazdıklarımdan emin olarak kulaktan duyma değil test ve yaşanmış tecrübelerim ile söylemekteyim.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Şunu belirtmeden yapamayacağım Lpg geçişi için mesafenin önemi yok hareret suyunun önemi var. Bazı arkadaslar mesafe ile  değerlendirmekteler.

Her aracın modelin hava koşullarının dur kalkın önemli boyutu vardır. 

Bu yazdıklarımdan emin olarak kulaktan duyma değil test ve yaşanmış tecrübelerim ile söylemekteyim.

Evinizin hafif rampada olduğunu düşünün. Sabah aracı çalıştırdığınızda LPG ye geçmesini beklemek yerine, ikinci vitese takıp asfalta inene kadar  hiç gaza basmadan (yaklaşık 2 km) ( Devir göstergesi 2500 ün altında) LPG ye geçmiş olursunuz. Bana göre bu da mesafe ile değerlendirmedir. Durduğu yerde benzinde çalışmamış olur. Ben böyle yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Merhaba,arkadâşlar.yardımcı olmak ve fikir vermek maksatlı 2 gündür yaşadığım olayı anlatmak istedim.

Aracım 2002mondeo benzin+LPG li,gaziantep te oturuyorum.dün 24 saat arabam sitenin kapalı garajında idi,gece dışarı çıktım 800mt de lpg ye geçiş yaptı.

Geldiğimde garajda yer olmadığından açık otoparka park ettim.(sıcaklık -1 derece).

sabah aracı çalıştırdım,(sıcaklık +4 derece)çocuğu okula bıraktım,eve geldim tam 2 km araç hala benzinde lpg ye geçmemişti.

Bence ya termostad  ya da LPg ayarında sorun var. 2 km çok ciddi bir rakam. Hava -5 derece 500 metrede geçiyor lpg araç. İbrahim ustaya bir danışın derim.

Yorum bağlantısı
Feriz AY

Mehmet hocam aracım normalde tam 800mt de lpg ye geçiş yapıyor,ama dün aracım kapalı otoparkta değilde açık otoparkta kaldı.sabah çocukları okula bırakıp geldim.fakat okuldan eve döndüm 2km mesafe aracım halen benzinde çalışıyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...