İçeriğe Yönlendir

Fusion - 1.4 Tdci Yakıt Tüketimi Sorunu

Cemal Doğan

Recommended Posts

Cemal Doğan
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba.

Benim aracım sehir için yaklaşık 560 580 km arası yol gidiyor.Yakıt biraz fazla geldi bana.

yakıt 3.45 tl

ortalama hız 32kmh 37 kmh arası değişiyor.

yakıt tüketimi 24krş 26krş civarı.

litre olarak 7.1lt 7.3 lt civarlarında.

Aracım çok mu yakıyor yoksa bütün fusionlar aynı değerde mi?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Kuruş olarak bir şey diyemem, çoğu yerde mazot fiyatları farklı ama litre ortalamanız bana yüksek geldi. Ki ortalama hızınız gayet iyi, enjektörlerin kontrolü, bakımı, yağ bakımı falan yaptırdınız mı?

Ben İzmir'de dur kalklı trafikte 18km ortalama hız, 1.6 tdci motorlu focus ile 6,5-7 litreyi anca görüyorum. Hadi şanzıman farkı var tamam ama sizin motor da daha küçük ve ortalama hızınız daha iyi.

Bence tüketiminizde bir sıkıntı var gibi..

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Sürekli ani kalkislar, dip gaz falan yapilmiyorsa bu ortalama hiza göre 7nin üzeri fazla bence. Lastik basinclarindan baslayin. Enjektör diplerine bakin, islaklik varmi diye. Turboya giren cikan hortumlari kontrol edin. Bakimlarinin zamani geldiyse acilen yaptirin

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı
(düzenlendi)

Benim 2005 Fiesta 1.4 tdci çok sıkıştırıldığında bile 6.8 lt yi geçmedi.Normal ortalaması 5.8 6 arası 20 km lik alan içerisinde geziniyor araç genelde,sizin değerlerinizde bir gariplik var hesaplamada bir yanlışlık olmasın. Depolarımız küçük ve ben ışık yandıktan sonra 30 km filan gezdiğimde 36 litre civarı anca alıyor deposu.

tarihinde Mehmet Türkkanı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

120 000 Km boyunca 2006 model 1.4Tdci kullandım hiç bir zaman 5.1-5.4 Geçmedi tüketim ortalama şehir içi şehir dışı bir depo 700 km üstüne yetiyordu

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

yakıt ortalaması çok yüksek geldi banada. 1.6 tdci araçla dediğinizden az bir yakıt tüketimim var. enjektörlerde sıkıntı olabilir muhtemelen. elinizden geldiğince 5-6 depoda bir enjektör temizleyici kullanmanız ve yakıt aldığınız istasyonda biraz daha seçici olmanız. ben dediğim sistemde würthün enjektör temizleyicisini kullanıyorum. yakıtta ve performansta hissedilir değişim olmakta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2006 asm, istanbul içinde 5-5.5, gebze gölcük civarları 4 litre en fazla tüketim. 130 tl ile 800 km civarı yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Doğan
(düzenlendi)

Aracın bakımlarını yaptırdım ama banada yuksek geldi yakıt tüketimi emin olmak istedim çok mu yakıyor diye.aracı alalı 3 ay oldu aracın sırasıyla kontrolünü yaptiracam yakıt tüketiminden net bir bilgiye sahip olmak istedim.Depoyu nerdeyse bitmeye yakin dolduruyorum. 40 lt ye görüyorum 550 560 gidiyor.

1. Turbo ya baktiracam kacak gözükmüyor 2000 devirde süratlaniyor fakat 5 viteste ivmeleniyor.

2. Subap ayarlarına baktiracam

3. Kızdırma bujisi kontrolü ve değişimi yaptiriyim diyorum.

4.enjektör kontrolü ve bakimi yaptiriyayim diyorum.

Ankarada varmı arkadaşlar iyi bir usta güvenilir aracımı göstereyim.

tarihinde Cemal Doğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

yakıt ortalaması çok yüksek geldi banada. 1.6 tdci araçla dediğinizden az bir yakıt tüketimim var. enjektörlerde sıkıntı olabilir muhtemelen. elinizden geldiğince 5-6 depoda bir enjektör temizleyici kullanmanız ve yakıt aldığınız istasyonda biraz daha seçici olmanız. ben dediğim sistemde würthün enjektör temizleyicisini kullanıyorum. yakıtta ve performansta hissedilir değişim olmakta.

1.6 tdci 1,4 den her türlü az yakar.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

1.6 tdci 1,4 den her türlü az yakar.

Hep böyle söylüyoruz, aciklamasi da mantikli geliyor ama pratikte hicbir zaman ayni aracin, kücük motorlusunun daha az yaktigini görmedim, spritmonitor sitesinde de kullanicilarin verileri bunu dogruluyor. belki uzun yolda daha az yakabilir (110-120 ve üstü hizlarda). misal ben 1.6 ve 2.0 tdci focus kullandim, ikisini de genel olarak ayni karaktarde aylarca kullandim. 1.6tdci 6-6,5 yakiyorken 2.0 tdci 7.2-8 arasi yakiyordu. Kayin pederin 2.0 tdci cmax1 ortalamasi 8,5 ten asagi düsmüyor. kayin biraderin 2.0 tdci cmax ise kullanimina göre 8-12 litre yakiyor (genel olarak gaza fazla yükleniyor).

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hep böyle söylüyoruz, aciklamasi da mantikli geliyor ama pratikte hicbir zaman ayni aracin, kücük motorlusunun daha az yaktigini görmedim, spritmonitor sitesinde de kullanicilarin verileri bunu dogruluyor. belki uzun yolda daha az yakabilir (110-120 ve üstü hizlarda). misal ben 1.6 ve 2.0 tdci focus kullandim, ikisini de genel olarak ayni karaktarde aylarca kullandim. 1.6tdci 6-6,5 yakiyorken 2.0 tdci 7.2-8 arasi yakiyordu. Kayin pederin 2.0 tdci cmax1 ortalamasi 8,5 ten asagi düsmüyor. kayin biraderin 2.0 tdci cmax ise kullanimina göre 8-12 litre yakiyor (genel olarak gaza fazla yükleniyor).

Araç bazında düşünmek daha doğru olacaktır, Fusion için düşündüğümüzde mevcut ağırlığa göre 1.4 motor zorlanmakta bu da sarfiyatı arttırmaktadır.

Yorum bağlantısı

Ankarada varmı arkadaşlar iyi bir usta güvenilir aracımı göstereyim.

Öner oto - Tuncay usta.

Ankara ahalisi genelde buraya götürür araçlarını. Sevidiğimiz ve güvndiğimiz abimizdir.

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Arkadaşlar merhaba. Benim aracım sehir için yaklaşık 560 580 km arası yol gidiyor.Yakıt biraz fazla geldi bana. yakıt 3.45 tl ortalama hız 32kmh 37 kmh arası değişiyor. yakıt tüketimi 24krş 26krş civarı. litre olarak 7.1lt 7.3 lt civarlarında. Aracım çok mu yakıyor yoksa bütün fusionlar aynı değerde mi?

Birebir aynı araca sahibiz benim arac 2011 1.4 tdci yakıt tüketimi fazla bence 5.5  6 litre civarı yakması lazım standart kullanımla cemal bey

Araç bazında düşünmek daha doğru olacaktır, Fusion için düşündüğümüzde mevcut ağırlığa göre 1.4 motor zorlanmakta bu da sarfiyatı arttırmaktadır.

Hüseyin abi senin arac 1.6 idi. Yakıt tüketimin sehir içi ne kadar?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hüseyin abi senin arac 1.6 idi. Yakıt tüketimin sehir içi ne kadar?

sadece şehir için kullanımda 5,5 Max. gördüğüm tüketim, şehir dışı 3,8 - 4 arası değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

sadece şehir için kullanımda 5,5 Max. gördüğüm tüketim, şehir dışı 3,8 - 4 arası değişiyor.

1.6 ile kıyaslama yapmak istedim en saglam veriyi senden alırım.Benimki normal kullanımda 5.7 5.8 civarı yakıyor hiç 5.5 altına düşmedi şehir içi. uzun yol maksimum 120 km hız klimasız 110 tl civarı yaktı (ankara- izmir 600 km) yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

1.6 ile kıyaslama yapmak istedim en saglam veriyi senden alırım.Benimki normal kullanımda 5.7 5.8 civarı yakıyor hiç 5.5 altına düşmedi şehir içi. uzun yol maksimum 120 km hız klimasız 110 tl civarı yaktı (ankara- izmir 600 km) yanlış hatırlamıyorsam.

Normal değerler, tabi ki trafik yoğunluğu var, 10 kmyi 1 saatte almakta trafik, trafik ışığında durmak ta trafik olarak düşünüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

1.6 tdci 300 bin km de olan  fuziyonumuzu çekinmeden epeyce kurallar dahilinde hızlı kullandığımız halde tüketim 5.1.

bu sözkonusu 1.4 araçta bir binişte kaç km gidiyorsunuz? ayda kaç km yapıyorsunuz? benim mesela en az 50 en çok 200 günlük.

bu yanlış.  1.3 suzuki jimny 10 litre yakarken 1.6 vitara daha az yakıyor. bir sürü parametre ve teknoloji olayı var. 1.4 ün normal intercooler yok mesela. 1.4 tdci ile 1.6 tdci arasında çok çok fark var motor yapısı. buna bir de euro3-4-5  programlarına uyum için yapılan artı ya da eksi (genellikle olumsuz) değişimleri de ekleyince olay bambaşka noktaya gidiyor.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

1.6 tdci 300 bin km de olan  fuziyonumuzu çekinmeden epeyce kurallar dahilinde hızlı kullandığımız halde tüketim 5.1.

bu sözkonusu 1.4 araçta bir binişte kaç km gidiyorsunuz? ayda kaç km yapıyorsunuz? benim mesela en az 50 en çok 200 günlük.

Benim bir binişte genelde 5 km, o yüzden biraz fala yakıyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Eren bey in dediği güzel bir veritabanı. Araç alacakken buradan incelemek lazım. Düşük güçte araçların genelde daha az yaktığını görüyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

1.6 tdci 300 bin km de olan fuziyonumuzu çekinmeden epeyce kurallar dahilinde hızlı kullandığımız halde tüketim 5.1.

bu yanlış. 1.3 suzuki jimny 10 litre yakarken 1.6 vitara daha az yakıyor. bir sürü parametre ve teknoloji olayı var. 1.4 ün normal intercooler yok mesela. 1.4 tdci ile 1.6 tdci arasında çok çok fark var motor yapısı. buna bir de euro3-4-5 programlarına uyum için yapılan artı ya da eksi (genellikle olumsuz) değişimleri de ekleyince olay bambaşka noktaya gidiyor.

Mehmet hocam, bende benzer seyi soyluyorum aslinda. Birbirine yakin, ayni marka, ayni zamanin benzer teknolojili araclarin kucuk ve buyuk motorlarini kasdediyorum . Teknoloji, euro normlari vs katiliyorum En basta sanzimanlar farkli oldugu icin, farkli tuketim degerleri oluyor ki bir suru parametre var dediginiz gibi. Ama ben kucuk motor daha fazla yakar genellemesinin dogru olmadigini, bununda tecrube ve sprit monitor ve araclarin fabrika verileriyle (her ne kadar dogru deger olmasada aradaki fark artarak korunuyor) dogrulandigini gayet net gorebiliyorum. Ayni zamanda gercekten kucuk motorlu ayni aracin fazla yakitigini gosteren verilerde mevcut. Ama illa genelleme yapacaksak bence ayni aracin buyuk motorlusu, sehir ici ve disi karisik normal kullanimda daha fazla yakar. Sadece sehir icinde kucuk motorlu ve sadece sehir disinda buyuk motorlu aracin daha az yakacagi genellemesinin daha dogru oldugunu dusunuyorum.

Farkli markalarla karsilastirma yapmak tamamen yanlis ki cok farkli teknolojiler. Ornegin buyuk motorlu otomatik bir bmw, kucuk motorlu kompakt baska marka bir aractan daha az yakabiliyor, ozellikle de uzun yolda (sanziman farki bence en buyuk etken burada)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Eren bey in dediği güzel bir veritabanı. Araç alacakken buradan incelemek lazım. Düşük güçte araçların genelde daha az yaktığını görüyoruz.

Spritmonitor bu anlamda cok iyi verilere sahip. Dikkat edilmesi gereken nokta, orada atiyorum bir arac 5lt yakiyorken benim aracim neden 8lt yakiyor diye dusunmeden once kullanim sartlarini dusunmek. Orada her turlu kullanim kosullarinin bir ortalamasi var, istanbul trafiginde cok daha fazla yakacaktir mesela. Ama karsilastirma ile fikir edinmek icin cok yararli bir site tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

anlaşılmadı.

Yani araclarin farkli teknolojilere sahip oldugunu, özelliklede ayni arabanin farkli motorlar seceneklerinde, farkli sanzimanlar kullanildigi icin:

Kucuk motorlu araclarin daha cok yakar gibi bir genelleme yapilamayacagini soyluyorum.

Ayni zamanda tecrubelerime ve verilere gore:

buyuk motorlu araclarin genelde daha fazla yaktigini soyluyorum.

Yine ayni zamanda bazi verilere gore:

Gercekten bazi ayni aracilarin kucuk motorlusunun daha fazla yaktigini soyluyorum

Yine yine ayni zamanda: farkli markalar arasinda cok fark oldugunu, örnegin x marka 2.5 motorlu bir aracin, y marka 1.6 motorlu aractan daha az yakabildigini de soyluyorum

Ortaya karisik bir nevi[emoji1] gunumuz teknolojisinde genelleme yapmak pek dogru degil

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...