İçeriğe Yönlendir

Fusion - 1.4 Tdci Yakıt Tüketimi Sorunu

Cemal Doğan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

iki yönlü de genelleme yapılamaz. ancak küçük motorları yüksek hız kullanır çoğu şöför. bu durumda daha çok yakıyor. ECE 90 testinde az çıkar ama uygulamaya gelince 1.2 polo 1.6 polodan çok yakıverir. çünkü kullanım eğrisinin üstünde gezer türk şöförü.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

iki yönlü de genelleme yapılamaz. ancak küçük motorları yüksek hız kullanır çoğu şöför. bu durumda daha çok yakıyor. ECE 90 testinde az çıkar ama uygulamaya gelince 1.2 polo 1.6 polodan çok yakıverir. çünkü kullanım eğrisinin üstünde gezer türk şöförü.

Peki hocam 2.0tdci focus 6 vitesli olmasina ragmen neden 1.6tdci focustan fazla yakiyor. İkisini de kullanan benim ayni sekilde kullanirim. İki aractada problem yok
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

o iki motor birçok açıdan farklı.  istersen 180 ile 30 dakika git bir de öyle ölç.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

o iki motor birçok açıdan farklı. istersen 180 ile 30 dakika git bir de öyle ölç.

Onu diyorum iste. Yuksek hizda 2.0, dusuk hizda 1.6, daha az yakiyor. Toplam ortalama kullanimda 2.0 hep daha fazla yakiyor.

Normalde otobanda 120 gibi bir hizla gidildigine gore 2.0 ve 6 vites, 1.6 ya gore avantaj saglamiyor.

Ve evet iki motor, birbirinden farkli teknoloji ama normal kullanici bunu bilmez. Normal kullanici sadece 1600-2000 bilir. Genelleme yapilirsa yanilir.

Yani kucuk motorlu arac az yakar diye bir genelleme yapamayiz.

Ayni zamanda buyuk motorlu az yakar diye bir genelleme yapamayiz

Aslinda bu durumda hic genelleme yapamayiz cunku dediginiz gibi genelleme tek yonde olur. Bunun icinde butun araclarin, her turlu kullanimda, ne kadar yakit tukettigini bilmemiz gerekir.

Elimizde boyle bir veri olmadigina gore genelleme olmaz.

Aslinda buradan, Hüseyin Bey in dedigi gibi arac bazinda inceleyip, degerlendirme ve genelleme yapmak daha dogru olur.

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Yakıt konusunda fiesta 1.25 trend xler sabah sıkısık trafik dur kalk aksamda aynı sekilde günde 50 km yapıyor her gün yakıt tüketimi 6.5 litre benzinli. Aracın fabrika verisinin altında olması ilginç bir durum sayılabilir. Yol bilgisayarı verisi bu deger. Arac 15 bin kilometreyi geçti. Sadece haftaiçi 5 gün işe gidip gelmek için günde 50 km yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cemal Doğan
(düzenlendi)

Birebir aynı araca sahibiz benim arac 2011 1.4 tdci yakıt tüketimi fazla bence 5.5  6 litre civarı yakması lazım standart kullanımla cemal bey

Hüseyin abi senin arac 1.6 idi. Yakıt tüketimin sehir içi ne kadar?

ekin kardeşim bende yüksek olduğunu düşünüyorum. turbonun yeterince görev yapmadıgını düşünüyorum. " wastegate  " denilen parça turbonun üstündeki turbo yeterli basınç oluşturamadığı için galiba çekmiyor yakında bir turbocuya gidip gösterecem. Arac düz yolda da 130 140 hıza anca geliyor daha da fazla geçmiyor.

tarihinde Cemal Doğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Sami Ulusman

2005 1.4 tdci sehır ıcı en fazla 17 kurus sehır dısı (110 km) 19 kurus....

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Sami Ulusman
On 18.10.2016 at 20:28, Sami Ulusman yazdı:

2005 1.4 tdci sehır ıcı en fazla 1 litre mazot 17 kilometre sehırdısı 19 kılometre

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...