İçeriğe Yönlendir

W203 M112 Motor Emme Manifoltu, Kelebek Temizliği

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan

Arkadaşlar merhaba. Emme manifoltuna giden ince bir hortum vardı. Giriş yeri ters ve üç parmak zar zor giriyordu. Hortum çürümüş bir kaç yerinden kırılmış ek yapmışlar. Kıtır kıtır olmuş dokununca dökülüyordu. Kargaburunla zar zor takarız dedim. Demez olaydım.Geçmeli değil manifoltun içine gidiyormuş. Akşam yedi gibi başladık gece 11 gibi bitti. Detaylı resim çekemediğim için kusura bakmayın En azından fikir verir dedim.

Manifoldun tamamı.

BPXbRD.jpg

İçe giden yanık boru. Manifold yerinde iken görmek nerede ise imkansız. Tam ters olarak dar bir yerde duruyor. Ayrıca takılan hortumun gövdeden içeri hava sızdırmaması gerekiyor.
8ZnL9k.jpg

Manifold sökülünce bu şekilde görünüyor.

E8lA2B.jpg

Hortumun içeride geçtiği meme.

m6lNRZ.jpg

Sıfıra sıfır oturacak bir boru taktık. Sızdırmasın diye İçine daha geniş sert bir boru sapladık ve kenarlarına silikon vurduk.

D2X5Gm.jpg

pek pis değildi ama sökmüşken kelebek temizliği ve manifolt temizliğide yapılmış oldu. 

D2X58l.jpg

Lgp ve benzin enjektörlerine gelen kablolar zamanla sıcaktan haşlanmıştı. Kıpırdatınca izoleler kıtır kıtır kömür gibi dökülüyordu. Ayrıca kulaklarını çınlattığım elektirikçi yada lpg ustaları 30 cm lik kabloda 4 kez ek yamışlar ve nerede ise tüm enjektörlerde. Bununla da kalmamış arıza aramak için soketlerin dibinden kabloları yarım cm soymuşlar. Değiyor deymiyor bakırlar birbirine. Geçen hafta Benzin ve Lpg enjektörlerinin tesisatlarını beyin soketine 2 karış kala kesip yeniden çektim, soket pimlerini ve ek yerlerini lehimli yaptım fakat 2 gün sürdü. Ayrıca motorla lpg enjektörleri arasında 4 boru tamamen delinmiş. Komle borularıda yeniledim. Piyasada yanmaz slikon izoleli kablolar var. metresi 1-15 tl arası. Çakmağı bir dakikadan fazla tuttuğum halde sadece izole biraz soluyor. O derece ısıya dayanıklı. Eskiden pasta fırınlarının tamirinde kullanırdık. Yine silikon yanmaz makaron ve ısıyla büzüşen supleks kablo izolleri var. 30 mt silikon kablo, 5mt supleks, 5 mt yanmaz makaron, 2 adet tüylü bant ve elektrik bandı toplam 50 tl ye mal oluyor. Lpg beyninden gelen kablolarda her silindir bir çizik ile ifade ediliyor.Benim aracımda motoru önünüze aldığınızda sağdan 1-2-3, sol sıradan 4-5-6 diye diziliyor silindirler. Ayrıca ben bir hata yapmıştım. Benzin ve lpg enjektörlerinin birbirine geçiş noktalarını ters yapmayın. Ben fark etmez artı yada eksi yoktur standart bobindir demiştim ama fark ediyormuş : :D Motor içindeki tesisatın çoğunu yeniledim. Boşta kaldıkça diğer kısımlarada bakacam inşallah. 
m6lNrP.jpg

Soket pimlerini sökmek bayağı uğraştırdı ama dışarda lehimleyip soketlere geri oturttum ve arkasına sert yapıştırıcı vurdum. Geri kaçamasınlar diye.
0nVpy8.jpg

bu arada internette yedek parça ararken gürcistan bu işi yapan birini buldum. Adam birde benim köylüm çıktı. Sen parçanın resmini çek hallederiz dedi :D

ljYNrk.jpg
nMPNmg.jpg
v5zN8R.jpg
LAPRg1.jpg
9oXrqQ.jpg

Yabancı sitelerde aradım manifolt ile ilgili pek birşey bulamadım. Buraya not edelim ki belki yabancılarda fordun siteden mercedes bakımı ile ilgili birkaç birşey öğrenir ;) 

w203 c240 M112 suction manifolt reparing
suction nanifolt

suction nanifolt

suction nanifolt

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Abi konularını takipteyim helal olsun valla elinden geliyor bu işler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aha benden bir tane daha :)

Motor bloğumuz aynı faydalı bilgiler :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Abi konularını takipteyim helal olsun valla elinden geliyor bu işler :)

Merak etme kardeş. Bu araba daha çok konu çıkarır takip edilecek :) 7 yaşından beri arkadaşım olan ailecek görüştüğüm bir tamirci arkadaşım var. 15 sene opelin yetkili serviste çalıştı. Özel servis açtı. İlla opel alalım ben bundan anlamam. Şurayı sök tak dersen halledebilirim dedi. Lift işi falan olunca dükkanına çekiyorum. Sıkışınca seslenmeye başlıyorum :D

Aha benden bir tane daha :)

Motor bloğumuz aynı faydalı bilgiler :)

furkan senin açtığın konular çok işime yaradı. Direk level2 den başladım kurcalamaya :D yakın olsak abs arızasını çoktan çözmüştüm. Parça takası ile :D Hakkaten 220 beygir arabalara bakmaya başladım. Önceden millete kızıyordum yarışamı gireceksiniz diye. Sen gazlamasan almazdım bunu.

Birde merak edenler için araç 170 beygir 6 silindir 2600 motor ama Adapazarında lpg yi fulledim. 50-55 lt alıyor. yer yer 150-200 bastım ama genel 100 dolayı oldu hızım. Km de 21-22 kuruş yaktı araç. 2 kişi ve full bagajla.

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Merak etme kardeş. Bu araba daha çok konu çıkarır takip edilecek  yaşından beri arkadaşım olan ailecek görüştüğüm bir tamirci arkadaşım var. 15 sene opelin yetkili serviste çalıştı. Özel servis açtı. İlla opel alalım ben bundan anlamam. Şurayı sök tak dersen halledebilirim dedi. Lift işi falan olunca dükkanına çekiyorum. Sıkışınca seslenmeye başlıyorum <>

furkan senin açtığın konular çok işime yaradı. Direk level2 den başladım kurcalamaya :D yakın olsak abs arızasını çoktan çözmüştüm. Parça takası ile :D Hakkaten 220 beygir arabalara bakmaya başladım. Önceden millete kızıyordum yarışamı gireceksiniz diye. Sen gazlamasan almazdım bunu.

Birde merak edenler için araç 170 beygir 6 silindir 2600 motor ama Adapazarında lpg yi fulledim. 50-55 lt alıyor. yer yer 150-200 bastım ama genel 100 dolayı oldu hızım. Km de 21-22 kuruş yaktı araç. 2 kişi ve full bagajla.

Ben gazlamadım abi ya, alırsan yazık edersin kendine demedim mi :) Bulurum o mesajı birazdan, buldum.

Evet sizin kasa w203, ön farlar mercekli xenon ile değişmiş.

Yalnız kendinize büyük kötülük yapıyorsunuz haberiniz olsun  :) üstelik birde V6 mercedes alıyorsunuz.

Bu arada Benim C320 satılık (218 BG )  :fiuw:  :fiuw:

Yorum bağlantısı

Abi valla Tebrik ediyorum imreniyorum Sen ve Senin gibilerine. Ben hayatta girişemem bu işlemlere cesaret edemem. Umarım çiçek gibi olacak bu mersoda.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Abi valla Tebrik ediyorum imreniyorum Sen ve Senin gibilerine. Ben hayatta girişemem bu işlemlere cesaret edemem. Umarım çiçek gibi olacak bu mersoda.

inşallah

Ben gazlamadım abi ya, alırsan yazık edersin kendine demedim mi :) Bulurum o mesajı birazdan, buldum.

Bu arada Benim C320 satılık (218 BG )  :fiuw:  :fiuw:

Takasa girelim hacı abi :D

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

inşallah

Takasa girelim hacı abi :D

Model yükselteceğim ben ondan satıyorum :) :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

CLS 350

:good1:  :bravo:  :nazar:  :dribble:  :crazy:

Başka bir marka demezdin desen ben takmazdım zaten. İçim hopladı be yahu

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...