İçeriğe Yönlendir

Amatör Elden Temizlik

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Yaklaşık 2 ay önce ikinci el 2006 model bir araç aldım. Araba mekanik olarak temiz kullanılmış fakat dış ve iç temizliğe çok özen gösterilmemiş gibi. El becerim fena sayılmaz meraklı ve ilgiliyimdir de. Aracımla kendim ilgilenmek istiyorum ve maddi olarak da çok açılmamak istiyorum. Güzel bir köpüklü temizlikten sonra aracın her yerine kil uygulamayı ve tüm talimatlara uygun şekilde nasiol zr53 uygulamayı düsünüyorum. Fırça çizikleri ve hareler çok fazla. Bunları yapsam yeter mi sizce? Neler önerirsiniz bana?

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Firca ve hareler zr53 ile kaybolmaz. Abrazif bir urun (polisaj) kullanmaniz gerek zr'den once.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

zr53 yapmayı basaramassanız komple boyatmak zorunda kalabilirsiniz :D diyim bende

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Önce pasta şart. bende aldığımdan beri sürekli boya koruma yapıyorum ama hareler artık yeni yeni gözükmeye başladı. Fırça da değmedi hiç arabama. Hiç yıkamacıya da götürmedim.

Önce pasta sonra zr53. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Firca ve hareler zr53 ile kaybolmaz. Abrazif bir urun (polisaj) kullanmaniz gerek zr'den once.

Önce pasta şart. bende aldığımdan beri sürekli boya koruma yapıyorum ama hareler artık yeni yeni gözükmeye başladı. Fırça da değmedi hiç arabama. Hiç yıkamacıya da götürmedim.

Önce pasta sonra zr53. 

O zaman mutlaka bi pasta yaptırmalıyım gibi duruyor.

zr53 yapmayı basaramassanız komple boyatmak zorunda kalabilirsiniz :D diyim bende

Demeyin şöyle şeyler ya :D Hatalı uygulamarda polisajla çıkar yazıyor komple boya da nedir :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

O zaman mutlaka bi pasta yaptırmalıyım gibi duruyor.

Demeyin şöyle şeyler ya :D Hatalı uygulamarda polisajla çıkar yazıyor komple boya da nedir :D

Duzeltilemedigini duydum bende komple boyadan baska birsey kurtarmiyo
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Polisaj değil zımpara ile çıkar diyor üreticisi. Hevesinizi kırmayın, zr53 önceki adım adım ilerleyin, emeklemeden koşmak olmaz.

Aracın fotosu var mıdır? Rengi, boya durumu vs nasıl bir görsek

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Önce pasta sonra zr53. 

Dikkat ederseniz, hareler daire şeklinde olur. Bana göre arabayı yıkarken fırça kullanmasanız da , kurulama bezini daire şeklinde harketlerle kullandığımız için, hare yapma olasılığı vardır. O nedenle fırçayı, süngeri ve bezi çok bastırmadan kullanmakda fayda vardır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Dikkat ederseniz, hareler daire şeklinde olur. Bana göre arabayı yıkarken fırça kullanmasanız da , kurulama bezini daire şeklinde harketlerle kullandığımız için, hare yapma olasılığı vardır. O nedenle fırçayı, süngeri ve bezi çok bastırmadan kullanmakda fayda vardır diye düşünüyorum.

Ben arabamı sıfır almıştım. 4 ayda bir meguiars m21 kullandım. Sealent diye geçen bir ürün. Ama harelenme var. Gündüz değil ama  gece ışık altında anlaşılıyor. (ehli anlar) 

Mikrofiber bezle yıkayarak arabamı 3 yıl ancak gitti. Ama daha pasta yapmayacağım. Boya korumaya devam. Zr53 çok pahalı geldiği için almadım hiç.

Gerçi sokaklarda haresiz araba görmek çok zor.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Ben arabamı sıfır almıştım. 4 ayda bir meguiars m21 kullandım. Sealent diye geçen bir ürün. Ama harelenme var. Gündüz değil ama  gece ışık altında anlaşılıyor. (ehli anlar) 

Mikrofiber bezle yıkayarak arabamı 3 yıl ancak gitti. Ama daha pasta yapmayacağım. Boya korumaya devam. Zr53 çok pahalı geldiği için almadım hiç.

En kaliteli, cilalar bile en fazla 6 ay bir süre için korurlar. O nedenle kuru bezi kaput üzerine bırakıp, aşağıya doğru kendiliğinden kayıp, gitmiyorsa hemen cila işlemini gerçekleştirmek lazım (KİL ŞART)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Polisaj değil zımpara ile çıkar diyor üreticisi. Hevesinizi kırmayın, zr53 önceki adım adım ilerleyin, emeklemeden koşmak olmaz.

Aracın fotosu var mıdır? Rengi, boya durumu vs nasıl bir görsek

NA31lQ.jpg

bDjGdZ.jpg

v5mp3A.jpg

peu29p9g.jpg

5s6rjho5.jpg

9n66yhzd.jpg

39zx4hcg.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Renk tam parlamalık, kil-polisaj-koruma üçlüsü ile ilk günden daha temiz,parlak ve korunmuş olur. Bence polisajsız uygulama düşünmeyin. Nasıl yaparım/nerde yaptırırım diye ufaktan incelemekte fayda var. Tek seferlik uygulama için ürün/makine vs almaya değmez hem astarı yüzünü geçer hem de acemiliği atmadan işiniz bitmiş olur, acemilik eserinize binersiniz :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Renk tam parlamalık, kil-polisaj-koruma üçlüsü ile ilk günden daha temiz,parlak ve korunmuş olur. Bence polisajsız uygulama düşünmeyin. Nasıl yaparım/nerde yaptırırım diye ufaktan incelemekte fayda var. Tek seferlik uygulama için ürün/makine vs almaya değmez hem astarı yüzünü geçer hem de acemiliği atmadan işiniz bitmiş olur, acemilik eserinize binersiniz :biggrin:

Sizin bir çok paylaşımınızı takip ediyorum Köksal hocam fikriniz çok değerliydi benim için, dediğiniz gibi renk tam parlamalık daha bi gösterişli duracak eminim :D Dediğiniz gibi şimdiden başladım ben aramalara keşke izmir'de olsaydınız sizi rahatsız ederdim biraz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Sizin bir çok paylaşımınızı takip ediyorum Köksal hocam fikriniz çok değerliydi benim için, dediğiniz gibi renk tam parlamalık daha bi gösterişli duracak eminim :D Dediğiniz gibi şimdiden başladım ben aramalara keşke izmir'de olsaydınız sizi rahatsız ederdim biraz :)

İzmirde bu işlere Okan abi bakıyor ;) ama sonuç keyif verici olacağından imkan varsa kendim uğraşırdım.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

İzmirde bu işlere Okan abi bakıyor ;) ama sonuç keyif verici olacağından imkan varsa kendim uğraşırdım.

Polisaj, pasta, kil ve Zr53 mü almam yeterli mi sizce ?

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Sadece daha once bu islerde deneyiminiz varsa bu ise girisin yoksa sonuc husran olma olasiligi yuksek.

Eger illa kendiniz yapmak istiyorsaniz ben olsam el ile uygulanan urunler secerdim.

- katran ve zift cikarici

- ipa

- kil

- ipa

- polisaj olarak meguiars ultimate compound. Ped olarak g3 waffle applicator veya german applicator

- ipa

- kirmizida wax'tan sasmazdim

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
(düzenlendi)

Bunların etkisini canlı canlı gördük benimde alacak listemde var ;)

Aldım notumu teşekkürler adaş :D

Renk bizim kız ile aynı :) güzel bir uygulama ile nefis parlar

Kardeşim senin aracını biliyorum zaten maşallah benimki de parlasın şöyle güzelinden bi :)

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

unut bunları Ahmet :)   arabana bin.  o paralara da gidip güzel bir yemek yersin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Poxy güzel ürün test etmiştim de eldekiler bitmeyince almadım.

Polisaj, pasta, kil ve Zr53 mü almam yeterli mi sizce ?

Ne yazık ki yetmez, makine pedler tablalar bir sürü ivir zivir gerekiyor. elle çizik gidermeye de hiç vakit ve nakit harcamayın kısa süreli beğeni ile ileri aşamada pişmanlık ve kas ağrısı kaçınılmaz.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Poxy güzel ürün test etmiştim de eldekiler bitmeyince almadım.

Ne yazık ki yetmez, makine pedler tablalar bir sürü ivir zivir gerekiyor. elle çizik gidermeye de hiç vakit ve nakit harcamayın kısa süreli beğeni ile ileri aşamada pişmanlık ve kas ağrısı kaçınılmaz.

O zaman yapacak tek şey izmir'de bu işten anlayan güzel bir ustaya bunu yaptırmak Köksal hocam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

İzmir'de detailing point Batu var, işinde zirvedir, bütçeyi bilmiyorum tabi ama, bi araştırın :)

Hemen görüşürüm bi konuşmak ve araştırmakta fayda var :)

Yorum bağlantısı

Foto tanıdık birinden sanırım  :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...