İçeriğe Yönlendir

Makas Atanın Ehliyetine El Konulacak

Hüseyin Turan

Recommended Posts

Misafir

Nasıl maksimum hız sınırı var ise , minimum hız sınırı da olmalı ve katı derecede uygulanmalı. İstanbul için E-6'da hız üst limiti belli bölümlerde olmamalı. 

konu makas olunca bildirim geldi galiba :D 

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

konu makas olunca bildirim geldi galiba :D

Aynen. Bilelim de ona göre atalım. :D

Stop yaktırmadan atılan makaslar ceza kapsamı dışında olsun.  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Aynen. Bilelim de ona göre atalım. :D

Stop yaktırmadan atılan makaslar ceza kapsamı dışında olsun. :biggrin:

O kontrollü şerit değişimi oluyor
Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

O kontrollü şerit değişimi oluyor

Kontrollü şerit değiştirme oluyosa sıkıntı yok aynen devam ceza etklemiyo  :D

Yorum bağlantısı
Kenan Altay

Şahsi fikrimce akıl raporu falan istemek çok saçma. Onun bile bir yolu bulunur bizim memlekette. En temiz ve sağlıklısı şahsı tamamen trafikten men etmektir. Geri dönüşümsüz olarak. Böyle olunca kimse o riski almaz. Kurallar kesin net ve uygulanabilir olmalı. Başkasının özgürlüğünün başladığı yerde sizin haklarınız sona erer. 

Önce özgürlüğün ne olduğunu iyi bilmek lazım. O şerit çizgileri süs olsun diye çizilmedi oraya. Bahsedilen durumlar içerisinde min. hız limitin altında giden veya acil durumlarda vs. gibi durumlarda zaten gerekli ikaz yöntemleri kullanarak sollama yapılabilir. Ama sırf trafikte ben daha önce gideceğim diye 3-4 araba birden uyarı vermeksizin hatalı sollama veya sağlama? yapmak özgürlük değildir. Yaşadığınız şehrin bir gerçeği trafik. Çilesini çekmek istemiyorsan alternatif ulaşım yöntemlerini deneyeceksin. Bu tip hataların önüne geçilebilecek en güzel yöntem araç seyir kameralarının zorunlu hale gelmesidir. Hem kesin bir şekilde kanıtlanabilir hem de bu tip durumlar artık yaşanmaz. 

Bir arkadaş motosikletlerle ilgili çok makas attıklarından bahsetmişti. Bahsedilen makas bu videolardaki araçların yaptığı gibiyse o da suç, fakat şöyle bir fark var bu yorum bana biraz motosiklet kullanmayan insanın bilemeyeceği bir şey olarak geldi. Çünkü motosiklet sürücüsü kendini korumak için trafikten %15 daha hızlı gitmek zorunda. Sabit gitmeye kalktığında kör noktada kalma görülmeme ve bizim memlekette üstüne çıkılması gibi riskler doğuyor. Ayrıca Avrupa ve Amerikanın belirli eyalatlerinde bile motosikletin şerit aralarını kullanabileceği yasal olarak izin verilmiş bir hak. Gereklilikten doğuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

her gün otobandayım bu sürücüleri göremiyorum. bin yılın başı çıkar. siz allahaşkına "diğerlerini" niye görmezden geliyorsunuz ısrarla? Bin yılın başı yavaş giden dedeler makas atanları haklı mı yapıyor?

bugün örneğin 135 ile gidiyorum otoban yan bağlantı. 100-110 ile seyreden kamyonları geçiyorum. Arkamdan ukala a5 geliyor 170-180-190 allah ne verirse..şimdi ben ne yapayım? kim haklı. elinizi vicdanınıza koyun.

ben en soldan giden el kol hareketi yapan dede miyim?

Sonradan görmüştür o a5. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Misafir

her gün otobandayım bu sürücüleri göremiyorum. bin yılın başı çıkar. siz allahaşkına "diğerlerini" niye görmezden geliyorsunuz ısrarla? Bin yılın başı yavaş giden dedeler makas atanları haklı mı yapıyor?

bugün örneğin 135 ile gidiyorum otoban yan bağlantı. 100-110 ile seyreden kamyonları geçiyorum. Arkamdan ukala a5 geliyor 170-180-190 allah ne verirse..şimdi ben ne yapayım? kim haklı. elinizi vicdanınıza koyun.

ben en soldan giden el kol hareketi yapan dede miyim?

ben bu tür durumlarda gıcıklık yapıp yol vermiyorum.sağımdan geçiyorlar.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Makas attığını burada "itiraf" edenlerin üyeliklerine son verilsin. Ne yaptıklarını farkında değiller demek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Makas attığını burada "itiraf" edenlerin üyeliklerine son verilsin. Ne yaptıklarını farkında değiller demek.

Neden burası makas atanları cezalandırma yeri mi?

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

her yaz iş gereği yurt dışında yaklaşık 1 ay araba kullanıyorum , bu yaz yanıma kamera götürüp çekim yapacağım.. Özellikle bence otomobil kültürünün avrupada doruğu olan avusturyada ve almanyada ... en son Avusturyada altımda otomatik astra steyşın var en sağdan gidiyorum(az yaksın) hız sınırı 130... en sağ şerit gidiş hızı ;ip gibi herkes...en az 120, orta şerit biraz daha hızlı 125,130 gibi gidiyorlar (tabi kadrana gibi söylüyorum naviden 10 km koyun gerçek hız) en soldanda bir an yavaşlayanları falan geçip ortaya geçen dip hızda gidenler... yani bizdeki gibi yok yavaş gidicem,yakıt ekonomisi yapıcam keyfim 50 ile gitmek istiyorcular yok , herkes makina gibi hız sınırında basıyor ve gidiyor abi, en solda değil en sağdada gidiyor... trafikte gidemiyen araç trafiğe çıkamıyor zaten... parası yokmuş reno 12 kullanıyor yani 6 yıldırda bakım yaptırmamış falan filan yok yani....makas atanlar kadar  birde bunları konuşalım. Kimse kimsenin keyfini beklemek zorunda değil yani... şehir içinde 30 km yazar bende 30 km ile giderim etrafıma bakar gezerim... ama otobanda kimsenin kimseyi bekletmeye hakkı yok... Makas atmak tabikide hoş olmayan bi durum, atan dahil herkesi riske atmak... ama bazen acil bir durum oluyor, iştir sağlıktır ... selektör üstüne sellöktör.. ya sabır ya sabır, der devam ederim diye DEĞİŞTİRDİM... yanlış anlamaya müsit arkadaşlar çıkabiliyor... forumu provoke etmek isteyenlere fırsat verdiğim için kusura bakmayın... daha dikkatli yazmak lazım ... komik olsun diye yazdığım bir şey dile dolanabiliyor işte :(

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Neden burası makas atanları cezalandırma yeri mi?

Hayır, potansiyel katillerin bulunmaması gereken bir yer.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yollarda yaşadığımız sıkıntılar genelde aynı.. 

Otoyol hız sınırı 120 km diye hiç kimse sol şeridi 120 km hız ile işgal edemez. Hiç kimse sağ şeridi de 30 ile işgal edemez.. 

Bunlar yapıldığı zaman sağından solundan geçmeye mecbur kalıyoruz. 

Ha genel olarak makascı birisi değilim.. Sevmem de mecbur kalmadıkça yapmam da ama gerekirse hızlı giderim.. 

Sık şerit değiştirmeyle ilgili bir anım var.

İstanbulda İlteberin düğününden çıktık, dreksiyonda malum bir arkadaşım vardı.. Gebzeye kadar şerit değiştirerek geldi.. 

Sonuç ne mi oldu.. 

Yolun başlangıcında karşılaştığımız ve hiç şerit değiştirmeyen 1974 turuncu 131 ile aynı zamanda geldik..

Makas farklı bir durum..

Yapmıyorum, yapanlara da kızıyorum, belgeleyebilirsem şikayet de ediyorum.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sık şerit değiştirmeyle ilgili bir anım var.

İstanbulda İlteberin düğününden çıktık, dreksiyonda malum bir arkadaşım vardı.. Gebzeye kadar şerit değiştirerek geldi..

Sonuç ne mi oldu..

Yolun başlangıcında karşılaştığımız ve hiç şerit değiştirmeyen 1974 turuncu 131 ile aynı zamanda geldik..

Vay arkadaş iki şerit değiştim neler yazdı.

Makas atma başka, şeride uygun gitmeyen sürücünün sağından solundan girmek başka. Ne zamanki aynadan görünen araca göre muamele yapmayı bırakan medeni ülke seviyesine geliriz, o zaman bu tip konular forum karanlığına gömülür

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Ben özel bir şirkette yaşıyorum kullandığım arabada şirket arabası olunca radarlara v.s insan daha dikaktli oluyor ama bazı durumlarda şirket yetkililerinden baskı geliyo hemen şirkete gel ceza yemen önemli değil biz ödicez bu çoğunlukla oluyo bazı durumlarda desemde demem  o ki sadece kendi keyfimiz için değil gerçekten zorunda kaldığımız zamanlarda oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vay arkadaş iki şerit değiştim neler yazdı.

Makas demedim bak... Şerit değiştirme dedim..  :tongue:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben özel bir şirkette yaşıyorum kullandığım arabada şirket arabası olunca radarlara v.s insan daha dikaktli oluyor ama bazı durumlarda şirket yetkililerinden baskı geliyo hemen şirkete gel ceza yemen önemli değil biz ödicez bu çoğunlukla oluyo bazı durumlarda desemde demem o ki sadece kendi keyfimiz için değil gerçekten zorunda kaldığımız zamanlarda oluyor.

Öyle bir mazeret olamaz. İşveren suç işliyor. Şikayet etseniz ağır ceza alırlar

Makas demedim bak... Şerit değiştirme dedim.. :tongue:

Sende haklısın. 2006 yerine 2007 mondeo olsa altımda uçar giderdim. Anca 74 arabaya denk 2006 olanlar
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sende haklısın. 2006 yerine 2007 mondeo olsa altımda uçar giderdim. Anca 74 arabaya denk 2006 olanlar

Vaaay.. Bu güzeldi. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Zevk icin serit desgitirmekle, hiz sinirini son hiz kabul edip, sol seritte yol vermemek ayni kapiya cikar. Ikisi de yasal olarak cezai islem gerektirir. Trafik kurali yavas gitmekten ibaret degildir. Trafik kurali kendi hayatin kadar baskasinin da hayatini tehlikeye sokmamayi gerektirir ama kendini tehlikeye atani koruma refleksi gerektirmez.

Saygilarimla,

Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Öyle bir mazeret olamaz. İşveren suç işliyor. Şikayet etseniz ağır ceza alırlar

Yapılanın yanlış olduğunun farkındayım zaten ama hem öğrenci olup hem iş bulmak kolay değil bana kalsa şirket arabası kendi arabamı kullandığımdan daha dikkatli olurum ben haftada ortalama 800-900TL trafik cezası ödüyorum ptt çalışanları sizin sayenizde devlet kalkınıyor demişti en son :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Servet Abi, güzel şerit değiştiriyor iyi bilirim..

O 131 miafori'dir [emoji2]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

makas atana ceza verilecekse eğer sol şeridi kapatıp kornadan sellektörden anlamayan vurdumduymaz insanlarada ceza verilsin onlarında ehliyetlerine el konulsun, keyfi olarak makas atan insanların canını ve malını tehlikeye atanlara ceza tabiki uygulansın ama ''insan bazen makas atmak zorunda kalıyor'' lafıda kısmen doğrudur bence..

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Makas atan kefenine makas atar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Gelsinler TEM e, Gebze ye geldim şimdi, bayan erkek, otobüs otomobil ayrımı yok, herkes makas atıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Makas atan kefenine makas atar...

Sadece kendisine zarar verse...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...