İçeriğe Yönlendir

2007 Toyota Yaris Ortadaki Silindir Çalışmıyor ?

Tugay Aydın
Çözüme git Tugay Aydın tarafından,

Recommended Posts

Tugay Aydın

Araç 2007 Yaris 1.0 Otomatik benzinli. Egzoz'dan gelen pat pat sesiyle toyota servisine götürdük kabul etceklerini bilsem ustaellere baktırırım. Neyse usta 3 silindirinde üstündeki bujileri söktü basınçları ölçtü hepsi aynı çıktı. Yalnız ilk başta bujilere bağlanan kablonun soketlerini 1. 2. ve 3. olarak tek tek çıkartarak denedi ve. 1. soket çıkarttığında araç tepki verdi. 2.sokette hiçbir tepki yok(asıl problem burada) 3.soket çıkarttığında motor yine sarsarak tepki verdi. Böylece kanı olarak 2. silindir çalışmıyor dedi ve komple motor 6.000 TL. Ne yapalım atalım mı yakalım mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2. silindirin kompresyonu kaç çıktı.. 

Diğerleri kaç çıktı.. 

Yağlı yağsız test yaptı mı, 

Yağlı kaç çıktı yağsız kaç çıktı.. 

Belki ateşleme bozuktur.. Kontrol etti mi bu bunu.. 

Neden subaplar demedi de, komple motor dedi.. ?

Yorum bağlantısı
Tugay Aydın
(düzenlendi)

Yağ yokken arabada 180 di galiba. hepsi aynı çıktı ama rakamı hatırlamıyorum. Yağ değişti denemedi öyle. Direk motor komple dedi. Toyota arabası izmirde nereye götürsem bilemedim.  Ortadakini söküyor hiç tepki vermiyor araba. Silindir kırılmıştır diyor belki. üst kısmında sorun yok diyor motorun alt kısmında sorun var diyor. Ayrı bir şeyde araç hata kodu vermiyor hiçbir şekilde.

tarihinde Tugay Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

3 bobinide değiştirdi 2.silindire 1.bobini taktığında yine bir tepki yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buji kablosu denendi mi? Buji denendi mi?

Yazılımsal arıza kodlarıa bakıldı mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)

Yağ yokken arabada 180 di galiba. hepsi aynı çıktı ama rakamı hatırlamıyorum. Yağ değişti denemedi öyle. Direk motor komple dedi. Toyota arabası izmirde nereye götürsem bilemedim.  Ortadakini söküyor hiç tepki vermiyor araba. Silindir kırılmıştır diyor belki. üst kısmında sorun yok diyor motorun alt kısmında sorun var diyor. Ayrı bir şeyde araç hata kodu vermiyor hiçbir şekilde.

Kırık silindir dın dın ses yapar sonuçta krank dönüyor kol da dönecektir. Dın dın çarpma sesi yoksa ateşleme arızası daha mantıklı geliyor.

Örnek olarak : Link.

Edit: Link

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Delebe

Ne güzel ustaymış sorunu eliyle yapmış gibi bulmuş, daha motoru açmadan kapıyı 6000 den açması hiç hoş bi durum degil

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Basınç hepsinde aynı çıktıysa ve kabloyu çıkardığında değişmiyorsa büyük ihtimal ortadaki silindirin ateşlemesi sorunludur. Veya o silindire yakıt gitmiyordur.

Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Buji kablosu denendi mi? Buji denendi mi?

Yazılımsal arıza kodlarıa bakıldı mı?

Kablo denenmedi. Arıza kodu vermedi araba

Kırık silindir dın dın ses yapar sonuçta krank dönüyor kol da dönecektir. Dın dın çarpma sesi yoksa ateşleme arızası daha mantıklı geliyor.

Örnek olarak :

Edit: Link

bu örnekte ki gibi kesinlikle değil. Öyle çok bi ses yok.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ yokken arabada 180 di galiba. hepsi aynı çıktı ama rakamı hatırlamıyorum. Yağ değişti denemedi öyle. Direk motor komple dedi. Toyota arabası izmirde nereye götürsem bilemedim. Ortadakini söküyor hiç tepki vermiyor araba. Silindir kırılmıştır diyor belki. üst kısmında sorun yok diyor motorun alt kısmında sorun var diyor. Ayrı bir şeyde araç hata kodu vermiyor hiçbir şekilde.

Olmamış bu test. Başka usta bulun.

Yada Sabri beye ulaşın ya yapsın ya yönlendirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Silindir kirik olsa basinc nasil uretecek ki... Baska usta bulun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Aynen ya Salih Veya Sabri usta yapsın gidim abi etme eyleme diyelim başkasıyla uğraşmayalım yoksa satın derler başkasıda

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

kolay para kazanma yolu. araç kaç km de?

buji kablosunu söküp yedek buji ile denediğinde çakıyor değil mi buji havada? (kenarını şase yaptırın).

enjektör sorunu olabilir enjektörleri kontrol edecek. mekanik bir sorun var ise bunu hissetmiş olmanız lazım. arabayı kalkışta istop felan ettirme huyunuz var mı? ya da yüksek viteste unutarak yavaşlama? durma.

3 bobinide değiştirdi 2.silindire 1.bobini taktığında yine bir tepki yoktu.

kablo mu dendi? öyle olmaz ki zaten? onun ateşleme zamanı başka :)  tepki verse bile saçmalar. buji ateşliyorsa ateşliyordur. motorun üzerinde sök takla denemeye gerek olmayabilir. dışarda kablo ucundan bakılabilir. buji sağlam mı? içinden kırık felan olmasın?

ben oyumu enjektör solenoidi yanık diye kullanıyorum.

şuna bir bakmalı: 

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın
(düzenlendi)

kolay para kazanma yolu. araç kaç km de?

buji kablosunu söküp yedek buji ile denediğinde çakıyor değil mi buji havada? (kenarını şase yaptırın).

enjektör sorunu olabilir enjektörleri kontrol edecek. mekanik bir sorun var ise bunu hissetmiş olmanız lazım. arabayı kalkışta istop felan ettirme huyunuz var mı? ya da yüksek viteste unutarak yavaşlama? durma.

kablo mu dendi? öyle olmaz ki zaten? onun ateşleme zamanı başka :)  tepki verse bile saçmalar. buji ateşliyorsa ateşliyordur. motorun üzerinde sök takla denemeye gerek olmayabilir. dışarda kablo ucundan bakılabilir. buji sağlam mı? içinden kırık felan olmasın?

ben oyumu enjektör solenoidi yanık diye kullanıyorum.

şuna bir bakmalı: 

Abicim kafam o kadar dağıldı ki bobin değiştirdi yazmışım.  3 tane buji değiştirdi. Ortadaki bujide yağ yokmuş. Bujileri çıkardığında hepsi sağlamdı fiziksel olarak. Zaten tüm yaptıkları sök tak dene. Enjektörlere el attı fakat 1 dakikada bitirdi işini. Onun hakkında birşey demedi. enjektör solenoidi nedir. Video var tapatalktan atarım şimdi. 

Yorum bağlantısı
Tugay Aydın
(düzenlendi)

https://vimeo.com/157863518 Bu egzoz ses videodakinden daha az. Sürücü koltuğuna oturduğum zamanki anlaşılmaz bence. Motor kısmından da 2 bin devire kadar bu sesten daha az bi şekilde pırrr diye bi ses geliyor. Yalnız pcde dinlerken motor sesini duyabiliyoruz. İlk gaz vermeme dikkat edelim

Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Salih ve Sabri ustayı aramadım. Onlar kabul etmezse B planı devreye girsin. Toyotadan anlayan var mı İzmirde önerebileceğiniz?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Tugay Aydın

İzmir oğuz otomotivde gayette güzel ilgi ve alakayla bobin arızasından kaynaklı olup çözümü bulduk

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Geçmiş olsun, sorununuz çözülmüş. Ya önceki ustaya inanıp 6000 tl masraf olsaydı.  :angry:

Bu sorunun ateşleme veya yakıttan olduğunu bilmeyen bir usta! nasıl işyeri açabiliyor hayret doğrusu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor yapacam diyen de bobin olduğunu anlamış olabilir :seytan: zaten...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Geçmiş olsun, sorununuz çözülmüş. Ya önceki ustaya inanıp 6000 tl masraf olsaydı. :angry:

Bu sorunun ateşleme veya yakıttan olduğunu bilmeyen bir usta! nasıl işyeri açabiliyor hayret doğrusu.

Bence hiçbirşey bilmiyordu salladı ya tutarsa..

motor yapacam diyen de bobin olduğunu anlamış olabilir :seytan: zaten...

Çok çakal insanlar var. Bilmiyorsan yolmaya çalışan
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Silindirde ateşleme olmayan arabanın bobinine bakmayan ustaya usta denirmi?

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence hiçbirşey bilmiyordu salladı ya tutarsa..

Çok çakal insanlar var. Bilmiyorsan yolmaya çalışan

Yada yollamaya... 

Yap desen, yapamam işim çok diyecekti belkide.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yada yollamaya... 

Yap desen, yapamam işim çok diyecekti belkide.. 

Evet o da var. "Kim yaptı bunu diye sorarlarsa usta öldü de diyen bir akraba ustam var mobilyacı"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Sonuç olarak böyle işinin ehli,durust adamları heryere söyleyeceksin. Hem adamlar kazanacak hem arabadan fazla anlamayan bizim gibiler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...