İçeriğe Yönlendir

Motor Suyu Balçık Kıvamında Çamur Renginde

Ömer Çayırtepe

Recommended Posts

Ömer Çayırtepe

İyi akşamlar arkadaşlar,

Aracımı yaklaşık 1 saat kullandıktan sonra eve yaklaşırken soğutma su seviyesi uyarısı verdi. Ben de park ettikten sonra kontrol edeyim dedim, kapağı yavaş yavaş açtım ama motor sıcak olmasına rağmen beklenildiği gibi bir buhar çıkması olmadı. Suya bir baktım rengiyle kıvamıyla çamur gibi olmuş. Çok tedirgin oldum ki resimde görüldüğü üzere tedirgin olunmayacak gibi değil. Neden olabileceği konusunda fikirleriniz var mıdır ? Bu durumuda aracı çalıştırmalı mıyım ?

ljrJlp.png

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

aracın yağına baktınız mı renk değişimi vs gibi bir durum var mı?

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

sistem kontrol edilmeli hayrı halemet degil olmadı temizleyip tekrar deneyin 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Muhtemelen su yağ karışımı var. Biraz meşakkatli günler bekliyor sizi. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Barış Adak

Selamlar ,

Arkadaşların dediği gibi . Su-yağ karışmış . Motor yağını kontrol edin acilen. Bu şekilde daha fazla kullanmadan servise gitmenizi öneririm.Hatta yağa da su karışmış ise hiç kullanmadan. Benim aklıma ilk etapta kapak contası geliyor. geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Yağa da bakmıştım ama normal gibi geldi, bugün gündüz gözüyle bidaha bakayım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Korkulacak bişi yok. Antifrizi değiştirmeniz yeterli.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ömer bey size bir kaç öneride bulunacağım. Radyatör alt hortumununun kelepçesini açın ve hortumu çıkartın. Soğutma sıvısının tamamını boşaltın.  Genleşeme kabı yani kapağını açtığınız kaba varsa eğer su hortumu sokun ve kenarlarını bir bez yardımıyla  kapayın hortumun suyunu açın ve temiz su gelene kadar bekleyin. Temiz su geldiğinde suyunu tamamlayıp aracınızı fan açana kadar çalıştırın. Fan açtığı zaman aracınızı soğumaya bırakın. Soğuduğunda tekrar radyatör alt hortumunu sökün ve tekrar genleşme kabına su koyup temiz su gelene kadar bekleyin.  Temiz su gelmesine mütaakip suyunu tamamlayın.  Bu şekilde biraz gezin. 

Aracınızın yağında eksilme oluyormu suyun rengi tekrar balçığa dönüyormu takip edin. Eğer balçıklaşma tekrar ederse  ki balçıklaşması biraz zaman alacaktır silindir kapak contasından soğutma suyuna yağ basıyor anlamına gelir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Ömer bey size bir kaç öneride bulunacağım. Radyatör alt hortumununun kelepçesini açın ve hortumu çıkartın. Soğutma sıvısının tamamını boşaltın.  Genleşeme kabı yani kapağını açtığınız kaba varsa eğer su hortumu sokun ve kenarlarını bir bez yardımıyla  kapayın hortumun suyunu açın ve temiz su gelene kadar bekleyin. Temiz su geldiğinde suyunu tamamlayıp aracınızı fan açana kadar çalıştırın. Fan açtığı zaman aracınızı soğumaya bırakın. Soğuduğunda tekrar radyatör alt hortumunu sökün ve tekrar genleşme kabına su koyup temiz su gelene kadar bekleyin.  Temiz su gelmesine mütaakip suyunu tamamlayın.  Bu şekilde biraz gezin. 

Aracınızın yağında eksilme oluyormu suyun rengi tekrar balçığa dönüyormu takip edin. Eğer balçıklaşma tekrar ederse  ki balçıklaşması biraz zaman alacaktır silindir kapak contasından soğutma suyuna yağ basıyor anlamına gelir.

Eyvallah Şahin abi. Bunları yapabileceğim bir bahçem olmasa da yakında biryer bulabilirsem yapayım. Ayrıca motor yağının rengi de çok koyuydu. İnşallah çok iş açmaz başıma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Motor yağının rengi kahverengi ye çalan bir renk olur. Eksilme varmı yağında.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Soğutma suyuna yağ karışmış gibi görünüyor...

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Yağda eksilme yotu. Ama rengi her zamanki renginden koyuydu maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Suyu komple boşalttım ve temiz su ekledim, ancak fan açacak kadar zorlamaya korkuyorum fan açmazsa diye :) motor yağı sıcakken baktım rengi normal geldi bu sefer. En iyisi yarın servise götürene kadar dokunmayayım.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

bence bu:

http://www.yedekparcagm.com/urun_2050_opel-astra-h-astra-j-insignia-mokka-vectra-c-zafira-b-yag-sogutucu--z16xer-a16xer-5650364--93186324.html

kapaktan olunca çoğunlukla hortumlardaki basınç da yüksek olur elleyince.

Pek değerli bir parçaymış kendileri, inşaallah bu ve bunun gibi masraflı bir sebepten değildir :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Aracı 2. El aldiysaniz sizden onceki sahipleri radyatör çatlak tıkayıcı gibi bi kimyasal kullandiysa oda bu şekilde yapar.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Kırmızı antifiriz ile mavi veya yeşil antifriz karıştırdılarsa da çamurlaşma olur. Ama conta daha ağır basıyor.

Yorum bağlantısı
Ferdı Koyuncu

öbür olasılık daha masraflı. gerçi bunun da belki çıkması vs bulunuyordur bu fiyat gerçek olmayabilir.

bu da var kenarsız sizin aleti tam bilmiyorum haliyle:

http://www.opelgm.com/Opel-Astra-J-16-Yag-Sogutucu-GM,PR-6420.html

evet değişecek malzeme bu. bende de astra j var 4 ay önce değiştirdim aynı nedenden 600 tl civarında masrafı olmuştu

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Yarın ustama götüreyim bakalım neymiş derdi ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

suya yağ karıştığı kesin aynı tahin benzeri karışım eski aracımda vardı sürekli eski aracımı örnek veriyorum bende ne arabaymış başımıza açmadığı dert kalmadı benimki sadece suya yağ karıştırıyordu yağa su karışmıyordu ve yağ seviyeside öyle büyük eksilmiyordu en son komple suyunu değiştirdim aracın yağ temizleyici ile 3 4 gün dolaşıp tekrar değiştirdim en sonunda su kabının üzerine çıkan yağı gözümle görmüştüm  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Sabah ustaya götürdüm aracı. Motor yağına su karışmadığını, yağın normal olduğunu söyledi. Yağ soğutucudan kaynaklanıyor dedi. Ben de gerekli parçaların listesini aldım onları temin edip götüreceğim yaptırmaya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sabah ustaya götürdüm aracı. Motor yağına su karışmadığını, yağın normal olduğunu söyledi. Yağ soğutucudan kaynaklanıyor dedi. Ben de gerekli parçaların listesini aldım onları temin edip götüreceğim yaptırmaya.

:good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...