İçeriğe Yönlendir

Akımsız Nikel, Gümüş V.s. Kaplama

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar daha önceden de yer yer geçmiş. Plastik yüzeylere elektrolizle direk olarak kaplama yapılamıyor. Piyasada bulunan boya sprylerde aynı işi görmüyor. Nette bir kaç videoya rastladım sizde görmüşsünüzdür. Bir kaç gündür araştırıyorum. Bir kaç kimyasalı suyla seyreltip bir biri üzerine tepkimeye sokuyorlar ve nikel, crom yada gümüş kaplama elde ediyorlar. Bir kaç yabancı sitede set halinde satıyorlar ama rakamlar uçuk kaçık.
Bununla ilgili bir pdf dosyası buldum ve labaratuar ve kimyasal ürünler satan bir yer. İyice merak ettim. Kimyager bir arkadaşım vardı onada mesaj attım yapabilir miyiz bunun içindekiler ne diye. Cevap bekliyorum. Eğer olursa çok hoş olacak. uygulama akımsız kaplama diye geçiyor kimyada.
Not: Bilgilendirme amaçlı linkleri verdim. Uygun değilse admin arkadaşlar düzenleyebilir.

http://www.boreaskimya.com.tr/img/documents/akimsiz%20nikel%20kaplama%20egitimi.pdf
http://magaza.hammaddeler.com/Ateks-Gumus-Nitrat-Cozeltisi-017-N-500-ml-A-0351,PR-26443.html

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Gerçekten müthiş bir şey, ilk defa gördüm  :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

baya bir operasyon var  :bravo:  :shok:

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Süper olay :) bende plastiğe nasıl yapıyorlar diye merak ediyordum....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
(düzenlendi)

Çok güzel uygulama.

Malzemeleri getirip bu işi yapan oldukça güzel kazanır.

Dayanıklı bir uygulamaysa otomobilden - dekorasyona her sektörde talep olur.

http://www.eureka-auto.com/#

tarihinde Cemal Cangöner tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Çok güzel uygulama.

Malzemeleri getirip bu işi yapan oldukça güzel kazanır.

Dayanıklı bir uygulamaysa otomobilden - dekorasyona her sektörde talep olur.

http://www.eureka-auto.com/#

malzemeleri dışarda buldum 300$-500$ dolar arası fiyat yazmışlar. Kimya ürünleri siteleri satan sitelerde nerede ise herşey var. Krom çözeltisi ile iyonize su yüzeyde tepkimeye giriyor. Tüm numara burada. Öyle extrem şeyler olduğunu sanmıyorum. Verdiğim pdf te detaylı anlatımları var. Fazla detaylı birşey anlamadım. Kimyada prof olan bir arkadaşım var. Ona gönderdim linkleri vereceği cevaba göre uygulamayı denicem.

Eğer olursa benim aracın farlarına yapacam. Jant için uygun değil diyorlar. Ama far içine olur 700 c ye kadar dayanımı varmış kimyasalın türüne göre. Bu boya değil direk malzeme ile kaplanıyor yüzey.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Arabaya uygulamak için bende araştiriyorum 1 haftadir ama fiyatlari çok pahali.sprey boyada yok bu şekilde uygulanabilecek.en yakin şekilde jant boyasi var oda ne kadar olur bilmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Basit oyuncaklarda veya eşyalardakiler krom renkli boya hocam. Bu direk krom, nikel, yada gümüşüm kendisi. Üzerine lehim dahi yapılabiliyormuş bunun

Arabaya uygulamak için bende araştiriyorum 1 haftadir ama fiyatlari çok pahali.sprey boyada yok bu şekilde uygulanabilecek.en yakin şekilde jant boyasi var oda ne kadar olur bilmiyorum

Aynı uygulama mı dediğiniz ? Ne kadar fiyat veriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
(düzenlendi)

[quote name=

Aynı uygulama mı dediğiniz ? Ne kadar fiyat veriyorlar.

Ayni uygulama degil küçük krom bir parça benim dedigim.

Yazarken eksik bilgi yazmişim kusura bakmayin.

tarihinde Serkan Ünsalan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakamalr ucuz değilş uzun süredir marine sektörüne yapanlar çok. ancak rakamlar ucuz değil....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Bir arkadaşım 2 senedir uğraşıyor.Baya zor bir iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

içeriğine ulaştım. bayağı çeşitleri var. 

birinci karışım: Gümüş Nitrat Çözeltisi (%5)................250TL
  İkinci karışım:

sodyum potasyum tartarat...............113,4gr.................8 TL
formaldehitin......................................56,8ml..................10 TL Metil Alkol...........................................56,8ml...................5 TL
Saf su..................................................3,79Lt

http://www.galvanoteknik.org/form/dosyalar/13.pdf

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bir kişi hepsini ayarlayıp satışa sunsa da bizde oluşacak alım listesine yazılsak  :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pdf e göz gezdirdim de. 10 cm2 plastiğe 200 tl istese kim verecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

peki bu işte kullandıkları boya nedir, satılmıyormu, bu gerçek kaplama çok pahalıymış gerçekten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

pdf e göz gezdirdim de. 10 cm2 plastiğe 200 tl istese kim verecek?

Gümüş nitrat çözeltisi ile yapılıyor. Oda bayağı pahalı birşey.

peki bu işte kullandıkları boya nedir, satılmıyormu, bu gerçek kaplama çok pahalıymış gerçekten...

boya değil hocam. İlk sıkılan yüzeyin yağını alıyor. Asit tarzı bir ürün. daha sonra tutturucu bir madde peşinden gümüş nitrat sıkılıyor. peşinden tepkimeyi sonlandıracak bir madde daha ve yıkama. Gümüş nitrat yüzeyde tepkimeye girip gümüş kaplamaya dönüşüyor. Boya falan yok yani.

Kimyacı arkadaşımdan gelen cevap.

Hamit Bey Merhabalar

Aktivatör ile yüzeye tutturuyor. Piyasada içeriğini bulman zor. Kurcalamasan daha iyi bence. Zaten bu ürün satılıyordur piyasada ama uygulama işi göründüğü gibi kolay değil. Saygılar 
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Gümüş nitrat çözeltisi ile yapılıyor. Oda bayağı pahalı birşey.

boya değil hocam. İlk sıkılan yüzeyin yağını alıyor. Asit tarzı bir ürün. daha sonra tutturucu bir madde peşinden gümüş nitrat sıkılıyor. peşinden tepkimeyi sonlandıracak bir madde daha ve yıkama. Gümüş nitrat yüzeyde tepkimeye girip gümüş kaplamaya dönüşüyor. Boya falan yok yani.

Kimyacı arkadaşımdan gelen cevap.

Hamit Bey Merhabalar

Aktivatör ile yüzeye tutturuyor. Piyasada içeriğini bulman zor. Kurcalamasan daha iyi bence. Zaten bu ürün satılıyordur piyasada ama uygulama işi göründüğü gibi kolay değil. Saygılar 

anladım, benim boya dediğim, senin anlattığın değil, ben diğerini kasttettim, hani arabalarda olan boya olan versiyon yani, o boyadan bulunmazmı, seninki gerçek metalize kaplama, çok pahalıymış...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

anladım, benim boya dediğim, senin anlattığın değil, ben diğerini kasttettim, hani arabalarda olan boya olan versiyon yani, o boyadan bulunmazmı, seninki gerçek metalize kaplama, çok pahalıymış...

Plastik yüzeylerdeki kaplamayı diyorsan onsa sanırım ABS diyorlar sanayide yapan yerler var. Yine boya değil krom kaplama. Metal aksamada uyguluyorlar aynı işlemi. Boya olarak krom efekt boyası diye geçiyor. Ama o normal parlak boya. Kromla falan bir ilgisi yok. Isıyı görünce pert oluyor. 

Bu arada şimdi hatırladım hocam. Benim ilk aracım vardı. Fiesta 5 sene falan olmuştu. Hiç bir şey bilmezken geri dönüş oring arızasını senin sayende çözmüştüm sanırım. Tekrardan teşekkür ederim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Plastik yüzeylerdeki kaplamayı diyorsan onsa sanırım ABS diyorlar sanayide yapan yerler var. Yine boya değil krom kaplama. Metal aksamada uyguluyorlar aynı işlemi. Boya olarak krom efekt boyası diye geçiyor. Ama o normal parlak boya. Kromla falan bir ilgisi yok. Isıyı görünce pert oluyor. 

Bu arada şimdi hatırladım hocam. Benim ilk aracım vardı. Fiesta 5 sene falan olmuştu. Hiç bir şey bilmezken geri dönüş oring arızasını senin sayende çözmüştüm sanırım. Tekrardan teşekkür ederim :)

Rica ederim, faydalı olduysak ne mutlu :)

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Rica ederim, faydalı olduysak ne mutlu :)

Olmaz mı  6 tl oringlere 10 tl ustaya vermiştim 600 km de biten depo 750 çıkmıştı. Sen cevap vermeden önce ustaya sorunu göstermiştim sen böyle bin bir sıkıntı olmaz demişti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...