İçeriğe Yönlendir

1.5 Dci Hızlanırken Tekleme Sorunu

Burak Çamak

Recommended Posts

Burak Çamak

2007 model 140.000km deki Scenic arabam her viteste 2000-2200 devir aralığında tatlı gazla hızlanırken 1-2 aydir tekleme yapmaya başladı. Ustam enjektörden dediği için Şaşmaz daki meşhur Seçkin pompaya gösterdim, ordaki usta enjektörleri temizleriz ama geçmeyebilir dedi, gaz potansiyometresi vb. başka bir nedeni olabilir, enjektörlerde sorun olsa teklemeyi devamlı yapar dedi.

Bu konuda üstadların yorumu olur mu acaba.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracınız 105'lik olması gerekiyor. Tekleme 105'liklerin tamamında var. Kaç km'dir sizde araç?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hataları bi okuyun. Varsa silin. Hataların silkeleme ile bağına bakın. Sonrasında carbon clean ile güzelce temizlik yapılsın, sonra biraz devirli şekilde bir iki km gidin. Yaklaşık 4000 devirde yürütün aracı. Düşük viteste. 1 veya 2. Düzelmez ise turbo sökülmeden vgt üzerindeki ayar somunu 5 mm kadar gevsetilecek. Düzelir araç.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Turbo elektro valfini de bir kontrol ettirin derim.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Hataları bi okuyun. Varsa silin. Hataların silkeleme ile bağına bakın. Sonrasında carbon clean ile güzelce temizlik yapılsın, sonra biraz devirli şekilde bir iki km gidin. Yaklaşık 4000 devirde yürütün aracı. Düşük viteste. 1 veya 2. Düzelmez ise turbo sökülmeden vgt üzerindeki ayar somunu 5 mm kadar gevsetilecek. Düzelir araç.

şu bilgiyle varılan sonuca dışarıda belki bin liraya yakın masrafla ulaşabilirsin belki de ulaşamazsın,forum gerçekten çok güzel bir yardımlaşma ortamı :flowers:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Aracınız 105'lik olması gerekiyor. Tekleme 105'liklerin tamamında var. Kaç km'dir sizde araç?

25.000km civarı oldu.

Bir ay kadar önce bakıma gittiğimde çok daha seyrek yapıyordu, o zaman ustam bununla ilgili bir hata yok demişti. 700km önce Würth enjektör katkısı koydum, pek faydası olmadı. Bu km de carbon clean tavsiye ediyormusunuz?

Not alıyorum, ustaya götürünce önerinizi ileteceğim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sizinkinde bu tatlı titreme yok mu :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

Tabi ki var :D

Tam böyle şaha kalkma anında ufaktan bir vuruntu tarzında yapıyor. Benim bindiğim 105'liklerin hepsinde var.

"benim bindiklerimde" diyeyim de sonra beni linç etmesin renocular :boks:

Ama arızalandığında daha sert şekilde titrettiğini duymuştum serviste. O yüzden dedim elektro valfe de baktırın diye.

Sizinkinde bu tatlı titreme yok mu :shok:

tarihinde Kazım Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Sani Bey tekleme tamamında var derken, bununla yaşamaya alışayım mı, yoksa çözümü var mı?

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Sani Bey'e sormuşsunuz ama bende cevap vereyim :)

Eğer aynı teklemeden bahsediyorsak; bununla yaşamaya alışmanızı tavsiye ederim...

Sani Bey tekleme tamamında var derken, bununla yaşamaya alışayım mı, yoksa çözümü var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sani Bey'e sormuşsunuz ama bende cevap vereyim :)

Eğer aynı teklemeden bahsediyorsak; bununla yaşamaya alışmanızı tavsiye ederim...

Öyle birşey yok, ben düzelttim sorunu ve yazdım yukarıda :)

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

Abi bendeki sorun sizin ve arkadaşın bahsettiğinden sanırım farklı.

Silkeleme şeklinde değil. Tam hızlanma anında çok ufak bir yığılma benzeri bir şey.

Eğer çözerim dersen bir iki hafta sonra İzmit'e geleceğim uğrarım yanına...

Öyle birşey yok, ben düzelttim sorunu ve yazdım yukarıda :)

tarihinde Kazım Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aynı hepsi. Tam güç patlaması olacakken yığılıp hafif silkeleme ve akabinde araç hızlanıyor.

Yazdım; hatalara bakılacak ( gaz pedalı potansiyometresi birebir aynı hatayı veriyor )

Senin araçta ne olduğunu anlamak için vgt selenoidi hortumlarını sök, bir pipet tarzı birşey ile direk bağla iki hortumu birbirine. O zaman daha belirgin hale gelecek.

Yapılacak olan turbo vgt ayarı kısılması. Bir somun boyu kadar kısılacak.

Ben yapmam, işim değil. Yapacak olan yer Tuzla'da.  Yardımcı olurum fikren insanlara :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Aynı hepsi. Tam güç patlaması olacakken yığılıp hafif silkeleme ve akabinde araç hızlanıyor.

Yazdım; hatalara bakılacak ( gaz pedalı potansiyometresi birebir aynı hatayı veriyor )

Senin araçta ne olduğunu anlamak için vgt selenoidi hortumlarını sök, bir pipet tarzı birşey ile direk bağla iki hortumu birbirine. O zaman daha belirgin hale gelecek.

Yapılacak olan turbo vgt ayarı kısılması. Bir somun boyu kadar kısılacak.

Ben yapmam, işim değil. Yapacak olan yer Tuzla'da.  Yardımcı olurum fikren insanlara :)

İlk müsait zamanda ustaya gidecem, önerilerinizi yaptırtacam. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ama turboyu sökmek gerekecek bizde? Yanlış mı hatırlıyorum?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sökmeye gerek kalmayacak muhtemelen. Üstten biraz zor ama imkansız değil

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sökmeye gerek kalmayacak muhtemelen. Üstten biraz zor ama imkansız değil

1,5 lar tekliyor muymuş [emoji15]
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Emmi, bi gidermisin lütfen

Paralelin internetten sorumlu abisi diye ihbar edip aldırabiliriz, derdini anlatıp serbest kalması 3 ay en iyi ihtimalle[emoji14]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...