İçeriğe Yönlendir

S Max - Ciddi Güç Kaybı

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Oktay Demirağ

Merhaba,

Bugün şirkete gelirken, 6. vites 2100 devir bandında otoyol'da ilerken Hız Sabitleyicisini açmak istedim. Ancak hız sabitleyicisi çalışmıyordu. (On-Off-Hız yükselt- Hız Düşür komutlarına tepki vermiyordu) Ben de çok önemsemedim, bir aracı sollamak için sol şerite geçip gaz verdiğimde ise aracın gitmediğini hissettim. Genelde çok nazik araç kullandığımda acaba gaza mı basmıyorum tam diye düşünerek tam gaz yaptım ancak araç hafif hafif hızlanıyordu. Yani sanırım % 20 güç kaybı hissediyordum. :)

Aracı 5. vitese aldım bu şekil gaz verdim yine yavaş yavaş hızlanıyordu tabiki de paralel olarak devir de yavaş yavaş çıkıyordu. (Yani araç bağırıyor ama gitmiyor değil) Sanırım turboda bir sıkıntı var diye düşünerek şirkete varmaya 5 km kala Hız Sabitleyicisinin çalıştığını fark ettim ve tekrar gaz denemesi yaptım eskisi gibi gayet atik bir şekilde davranıyordu.

Şimdi sorun turboda olsa Hız Sabitleyicisi ile ilgisi ne olabilir ?, Sorun Debriyaj balatasında olsa bağırıp gitmemesi gerekmiyor muydu ? Yakıt olsa, son 30.000 km aynı yer aynı pompa. Bu sorunlar yaşandığı müddetçede herhangi bir duman atma problemi de hiç yok ve turbonun sesinide aynı normal gibi duyuyordum.  Acaba sorun sizce ne olabilir ?  :unsure2:

Not: Bilmiyorum ilgisi var mı aracımın aküsü oldukça zayıf değiştirecek vakit bulamadım, uzun yol yapmadığım zamanlar akü zayıf uyarısı veriyor.

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü ile alakalı olabilir çünkü zayıflayan akü sensörlere yanlış voltaj gönderdiği için sensörler yanlış komut veriyor motora. Bence önce akü değişecek, araç arıza kodları resetlenecek, sonrasında kontrol edilecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Sani'ye katılıyorum aküyü yükte kontrol ettirmekte fayda var derim Oktay bey  :good1:

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Dönüşte tekrar aynı sorun oluştu. Bana çok akü ile ilgili gibi gelmedi. Bu sefer sorun ne durumda oluştuğunu ve nasıl cözüldüğünü tespit ettim sayılır. 120 km hızla giderken birden yine hız düştü ve çekiş kaybı yaşadım. CC yine çalışmıyordu. Hız 70 e geldiğinde tekrar herşey normale dönüyor. 5 dk 120 ile gidip tekrar güç kaybı yaşanıyor. Yine 70 e düşüyorum tekrar hızlanıyor. Süreç bu şekilde işliyor. Gauge den baktığımda da kod DTC none yazıyordu tabikide cihaz ile bakmak gerekecektir.

Kızdırma bujileri benzer sorun yapabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Geçmiş olsun Oktay Bey. DTC none arıza kodu yoktur demek olmasın?

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Geçmiş olsun Oktay Bey. DTC none arıza kodu yoktur demek olmasın?

Teşekkür ederim. Tabiki de dediğiniz gibi ama demek istediğim sorunu, kod a yazmamış yani bir arıza kodu yok araçta. Ancak IDS cihazları muhtemelen detaylı olarak görecektir demek istemiştim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yuksek hizda da dusuk hizda da bujiler surekli devrededir. Ancak yetisemiyor olabilir tabii ki. Buji testi vardi forumda, onu yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bugün Elm ile bakma şansı buldum sorun sanırım turbo ile ilgili hatası veriyor.

1- Şimdi bunun aküyle ilgisi yoktur sanırım ? (Low Voltage dediği için acaba sizin de dediğiniz gibi akü ile mi ilgili ki )

2- Sorun turboda ise, aracı bu şekilde yaklaşık 20 km kadar kullanmanın bir mahsuru varmıdır. Hani turbo dağılır filen motora zarar verir gibi bir durum oluşur mu ?

Hata Kodu

DTC P0047, 00, 64: Turbocharger Boost Control Solenoid Control Circuit Low Voltage .

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Selenoid kontrole düşük voltaj geliyor gibi bir arıza göstermiş. yani turboda bir sorun yok ama onun ile bağlantılı parçada bir sorun var yada o parça az akım alınca sistemi yeterince beslemiyorda olabilir. Akü gibi görünüyor.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Selenoid yanık ise hatayı verebilir.

Servet Bey, yanık Selenoid bazen sorunsuz bazen sorunlu çalışma yapabilir mi? Yani şunun için diyorum, bir cihaz yanık ise hep arızalıdır mantığı ile bilmeden yazdım.

Selenoid yanık ise hatayı verebilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selenoid e dusuk voltaj geldiginden bahsediyor. Bence yine akuye cikiyor kapilar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Sürekli hata yanık demek ama Sani'ye kulak vermekte gerek. Akü şarj gerilimi ölçülmesi iyi olur

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akü her an yolda bırakabilir.

Aküyü değiş. Düzelmez ise turbo selenoidi buna benzer sorun oluşturur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oktay Demirağ

Bugün aracı Ustaeller'e teslim ettim. Salih Usta sağ olsun detaylıca kontrol etti ve akü ile ilgili olmadığını selenoid valfin arızalı olduğunu söylediler ve değiştirdiler. Akünün durumunu da şimdilik bir sorun gözükmüyor tekrar ederse marş basmama değiştirelim diye karar aldık. Uzunca bir süre selenoid için test yaptık çok şükür eskisinden çok daha iyi oldu araba. 50.000 km dir araç bende ancak aracın eski haliyle bir benzer yanı yok. Çok daha atik artık. 

Bu arada ben artık araç kamerasını çakmaklıkta tutmuyorum, belkide kamera boşaltıyordur diye düşündüm açıkcası.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Oktay Demirağ

6 Temmuz 2016 da akünün tamamıyla bitmesi üzerine aküyü değiştirdim. Değiştirmez olaydım. :( Aynı sorunlar yine çıktı. Üstelik kodlar eklenerek. Cihaz ile kodlar silinmişti ancak kodlar tekrar çıkıyor. P0046 kodu ise arıza ışığı yaktırıyor ve araç güçten düşüyor. Her seferinde ELM ile kodu silip, devam etmek zorunda kalıyorum. 3000 km de yine mi bozuldu ki bu solenoid.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Demirağ

Sorunlari yaptırmak icin tekrar ustaya gittim benim için ciddi bir odeme yaptim oldu diye de teslim aldık turbo wastgate değiştirildi ancak uzun yolda 200 km sonra aynı sorunlar devam ettiğini maalesef yolda anladım ve yol ciddi anlamda çekilmez oldu arıza ışıkları da yanıyor kamyon modunda ilerliyorum. Işık yanınca aracı durdurup elm cihazıyla hatayı silip devam ediyorum 50 100 km sonra yanınca aynı işlemleri tekrarlıyorum. Elmde P0045 hatası veriyor. ( 3000 km öncede selonoid değişmişti)

Sözün özü arkadaşlar bunun çözümü yok mu ? Sorun gerçekten turboda mıdır? Bir arkadaş da kızdırma bujileri ayni hatayı yapabilir diyor ihtimali var mı? Nokta atışı yapabilecek bir çözüm olabilirmi? Bir turbonun ucreti öğrendiğim kadariyla sıfırı 2800 ancak ben selonoid mis watgatemis ödemeler ile 1500 tl yaptım zaten ve halen başladığım yerdeyim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pardon düzelttim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Yapılan işlem hatalı olabilir mi ?

Abi her konu ihtimal dahilinde ama usta konusu en son ihtimal olarak düşünüyorum. Yani araç ustaellerde yapılıyor tüm işlemleri.
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
4 dakika önce, Oktay Demirağ yazdı:

Abi her konu ihtimal dahilinde ama usta konusu en son ihtimal olarak düşünüyorum. Yani araç ustaellerde yapılıyor tüm işlemleri.

Oktay Bey, en başta söylenmesi gerekeni en sonda söylemişsiniz.

Ustaellerde de çözüm bulunamıyorsa bir yetkili serviste arıza tespiti yaptırın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Yuksek hizda da dusuk hizda da bujiler surekli devrededir. Ancak yetisemiyor olabilir tabii ki. Buji testi vardi forumda, onu yapabilirsiniz.

Nasıl birşey o ilk defa duydum.
Geçmiş olsun.
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Sonuç nedir arıza devam ediyor mu.

Mustafa Bey dün bu şekilde 600 700 km yol geldim. Nasipse yarın götüreceğim tekrar. Sonucu bildiririm muhakkak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Kaç model  s max dpf var mı.Km kaç binde.Katalizörle ilgili arıza vs var mı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...