İçeriğe Yönlendir

Dizel Mi Benzinli Mi

Osman Yılmaz 83

Recommended Posts

Osman Yılmaz 83

Slm arkadaşlar 2015 focus almayı düşünüyorum dizel düşünüyorum benzinli de karar veremedim yanlış karar vermek istemiyorum sizin fikrinizi alabilir miyim

Yorum bağlantısı
Misafir

Size plaza da soracakları soru yılda kaç bin km yapıyorsunuz olacaktır? Onlardan önce biz soralım :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Eğer benzinli alıp tüp taktıracaksanız bence dizel alın.

Not: Dizel almaya gücünüz yettiğini düşünerek söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

yılda 8000-10000 arası yapıyorum ve dizel kullanıyorum genede hertürlü kârdayım. gerçi sıfır araç almadığım için kârdayım. benzinli araçla gezmek zor heleki tekirdağ gibi adam gibi yolu olmayan bir şehirde yaşıyorsanız. sürekli çarşıda gezdiğim için 3.vitese atmak imkansız sürekli dur kalk halindeyiz. 7.5 litre mazot yakıyorum şuanda benzinli araçla 11 litrelere çıkıyordu bu .

O yüzden ben oyumu dizelden yana kullanıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)

Güç+yakıt tasarrufu=dizel

Seszizlik+biraz daha seri+benzinden yana sorunum yok=benzinli

Gerçi ben tekrar alsam yine dizel alırım. Yılda ortalama 8000 km yapmışım. Kafadan her depo dolumunda 40-50 tl kârdasınız. Ayrıca şehir içi de dahil olmak üzere dizel çok taha tasarruflu.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Ben her türlü dizel diyorum. Ayrıca şunu da düşünüyorum benzinli arabayla yılda 8-10 bin km yapan bir dizelde çok daha fazla yapıyor genelde :)

Tüp olayına girmeyi düşünürseniz benzinliyle kesilikle dizel derim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bende km 'ye göre düşünenlerdenim. 15000- km için benzinli, 15000+km için dizel. (LPG yazmadığınız için mukayeseye dahil etmedim)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Lpg olacaksa benzinli alın . Dizel yakıttan dolayı avantajlı duruyor ancak masrafı çok fazla.

Dpf,  Egr,

Daha sık bakım, hava filtresi filan +yakıt filtresi +dpfye uygun yağ bunlar hep daha pahalı.

Enjektörler, Turbosu bunlar illaki bozulacak ne kadar dikkat etsenizde .

Katkısı, carbon cleanı vs vs bir sürü ıvır zıvırı var. Lpg de en fazla subab erir o kadar oda kaç bin km sonra.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kısa mesafede kullanılacaksa benzinli(3 km işe git gel gibi). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Sene olmuş 2016 hala turbo beslemesiz atmosferik araçlar üretiliyor. Bugun sifir benzinli alsam asla atmosferik almam . Turbo candır. Yakit tuketimi cok degisken olsada en azindan sakin kullanimlarda atmosferikten cok daha cimri olduğu ortada.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

arkadaşların hepsi doğru tespitlerle cevap vermiş.

Bende diyorum ki, Benzinli arabanız var ve gezmiyorduysanız yada dizel araba kullanıpda az geziyorduysanız.

Benzin+LPG ile alışkanlıklarınız değişiyor çok geziyorsunuz.

Bende fiesta 1.4TDCI varken yıllık ortalama 9-10 bin yapıyordum.

Lancer aldıktan sonra 8 ayda 11 bin km yapmışım ama 12 ci ayında 15 bini bulur.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sene olmuş 2016 hala turbo beslemesiz atmosferik araçlar üretiliyor. Bugun sifir benzinli alsam asla atmosferik almam . Turbo candır. Yakit tuketimi cok degisken olsada en azindan sakin kullanimlarda atmosferikten cok daha cimri olduğu ortada.

Bir kısım kullanıcı da turbo benzinli araçlara tüp takılmadığı için (yada tüp maliyetinin yüksek olması nedeniyle)  bunlardan uzak duruyor. Seçenek olması güzel. Atmosferik kalsın yani :)

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

yılda yapılan km önemli fakat ondan daha önemli olan unsur alacağınız aracın dizel ve benzinli araç modellerinin fiyatları. 

şimdi biraz teknik veriler altında 4 işlem yapalım;

focus sedan tit.   benzin  1.6 tivct   125ps  159 tork    6 litre      73.670 lira

focus sedan tit.   dizel     1.6 tdci    115ps   270 tork   4,5 litre    87.145 lira

misal benzinli focus ve dizel focus arasında 13.475 lira fark var. benzin ve mazot arasında 0,73 lira fark var.

eğer dizel alırsanız her 100 km için 9,78 lira kârınız var.

13475 / 9,78 = 1377,81 (adet 100 km gidiyoruz)

1377,81 * 100 = 137781 km

dizel araba alarak başta ödediğiniz fazladan 13.475 lirayı 137.781 km sonra sıfırlıyorsunuz, yılda da 14.000 km yol gittiğinizi farzedersek, yaklaşık 10 sene sonra, başta fazladan verdiğiniz parayı yakıttan kazanıp, daha sonra kâra geçiyorsunuz.

şimdide gerçekleri konuşalım:

*elbette gerçek yakıt tüketim değerleri fabrika verilerini tutmuyor. o yüzden bu hesaplamayı gerçek tüketim değerleri üzerinden yapmalıyız.

*ikinci el alacaksak dizel benzinli araç fiyat farkı bu kadar olmayacak. dizeli pahalı fiyattan alıp daha sonra pahalı fiyattan satacaksınız, zararınız az olacak.

*dizelin bakım masrafları daha fazla olacak, turbosuna dikkat ederek kullanacaksınız, daha gürültülü çalışacak ama daha fazla tork değeri elde edeceksiniz. araç kalkışlarda ve yokuşlarda zorlanmayacak.

*depo doldurma bazında cebinizden daha az para çıkacağı için psikolojik olarak mutlu olacaksınız, uzun yolda az yakacak ama sürekli kısa mesafe kullanacaksanız dizel motor hem geç ısınacak hem de tüketiminiz fazla olacak.

kısaca son karar gene sizde bitiyor.  ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

misal ben yılda yaptığım 6500 km için benzinli fiesta aldım. hem dizel fiestanın otomatiği yoktu.  ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

Slm arkadaşlar 2015 focus almayı düşünüyorum dizel düşünüyorum benzinli de karar veremedim yanlış karar vermek istemiyorum sizin fikrinizi alabilir miyim

Bu soruda verileriniz eksik. Dizel alabilecek butceniz varsa neden benzinli ihtimalini soruyorsunuz bunu bilmeden herkes kendi zevkine ve dusuncesine gore oneri getirir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

her türlü dizel yılda 1 km de yapılsa 100000 km de yapılsa her türlü dizel, 15bin km altındaysa benzinli alınmalı düşüncesi bence çokta mantıklı değildir dizel alırkende pahalı ancak sonuçta satarkende pahalı ayrıca bakım fiyat farkları eskisine oranla fark yok denilebilecek seviyede sonuçta

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

yılda yapılan km önemli fakat ondan daha önemli olan unsur alacağınız aracın dizel ve benzinli araç modellerinin fiyatları. 

şimdi biraz teknik veriler altında 4 işlem yapalım;

focus sedan tit.   benzin  1.6 tivct   125ps  159 tork    6 litre      73.670 lira

focus sedan tit.   dizel     1.6 tdci    115ps   270 tork   4,5 litre    87.145 lira

misal benzinli focus ve dizel focus arasında 13.475 lira fark var. benzin ve mazot arasında 0,73 lira fark var.

eğer dizel alırsanız her 100 km için 9,78 lira kârınız var.

13475 / 9,78 = 1377,81 (adet 100 km gidiyoruz)

1377,81 * 100 = 137781 km

dizel araba alarak başta ödediğiniz fazladan 13.475 lirayı 137.781 km sonra sıfırlıyorsunuz, yılda da 14.000 km yol gittiğinizi farzedersek, yaklaşık 10 sene sonra, başta fazladan verdiğiniz parayı yakıttan kazanıp, daha sonra kâra geçiyorsunuz.

şimdide gerçekleri konuşalım:

*elbette gerçek yakıt tüketim değerleri fabrika verilerini tutmuyor. o yüzden bu hesaplamayı gerçek tüketim değerleri üzerinden yapmalıyız.

*ikinci el alacaksak dizel benzinli araç fiyat farkı bu kadar olmayacak. dizeli pahalı fiyattan alıp daha sonra pahalı fiyattan satacaksınız, zararınız az olacak.

*dizelin bakım masrafları daha fazla olacak, turbosuna dikkat ederek kullanacaksınız, daha gürültülü çalışacak ama daha fazla tork değeri elde edeceksiniz. araç kalkışlarda ve yokuşlarda zorlanmayacak.

*depo doldurma bazında cebinizden daha az para çıkacağı için psikolojik olarak mutlu olacaksınız, uzun yolda az yakacak ama sürekli kısa mesafe kullanacaksanız dizel motor hem geç ısınacak hem de tüketiminiz fazla olacak.

kısaca son karar gene sizde bitiyor.  ;)

Hay azını yidim kardeşim şunu çevreme anlatana kadar göbem çatlıyor.ki çoğu 3 ve 5 yıl arasında aracı yeniliyor.en doğru tespit ve matamatiksel hesaplama bu aslında ikon olmalı  :bravo:  :bravo:  :bravo:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Hay azını yidim kardeşim şunu çevreme anlatana kadar göbem çatlıyor.ki çoğu 3 ve 5 yıl arasında aracı yeniliyor.en doğru tespit ve matamatiksel hesaplama bu aslında ikon olmalı  :bravo:  :bravo:  :bravo:

azıcık hesap, birazcık kitap, çok ça ihtiyaç...  ;)  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...