İçeriğe Yönlendir

Dizel Mi Benzinli Mi

Osman Yılmaz 83

Recommended Posts

Misafir

Hay azını yidim kardeşim şunu çevreme anlatana kadar göbem çatlıyor.ki çoğu 3 ve 5 yıl arasında aracı yeniliyor.en doğru tespit ve matamatiksel hesaplama bu aslında ikon olmalı  :bravo:  :bravo:  :bravo:

Bu hesap guzel de 6lt yakan benzinli arac bulunursa.

8.5lt benzin, 5.2lt mazottan hesap yaptiginda 71.000km'ye dusuyor. Bu arada 13.000tl fark tabi cok yuksek. Eskiden 7-8.000Tl idi bu fark. 45-50.000km arasi basabas gelirdi.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önceden dpf yoktu, bu da maliyeti arttırmış olmalı. 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Arkadaşın profilinde 2015 Focus dizel yazıyor. :biggrin:

2015 model yılı fiyat farkı 12700 tl. onda da 130.000 km yapıyor. değişen pek de bişey yok yani.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Bir de şu var ağır araçlarda benzinli motor aşırı tüketiyor. Örnek benzinli tucson 10-12 litre yakarken, dizel kadjar 5-6 yakabiliyor. Suv gibi araçlarda bence dizel mantıklı. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Bu hesap guzel de 6lt yakan benzinli arac bulunursa.

8.5lt benzin, 5.2lt mazottan hesap yaptiginda 71.000km'ye dusuyor. Bu arada 13.000tl fark tabi cok yuksek. Eskiden 7-8.000Tl idi bu fark. 45-50.000km arasi basabas gelirdi.

Saygilarimla.

abi katolog verisinden gidince ortalama tüketim öyle oluyor.

zaten ikinci bölümde dediğim gibi, iş yola döküldüğünde veriler çok değişiyor.  hatta antalya opet fiyatlarına göre 75.000 km ye bile çıkıyor.

Bir de şu var ağır araçlarda benzinli motor aşırı tüketiyor. Örnek benzinli tucson 10-12 litre yakarken, dizel kadjar 5-6 yakabiliyor. Suv gibi araçlarda bence dizel mantıklı. 

zaten onları her türlü tork kurtarıyor (dizellerde)

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Her marka ve modeli kıyaslayamam ama ben aracı 2011 de aldığımda tdci ile ecoboost arasında yaklaşık 1500 tl fark vardı. Şu anda ecoboost c-max pek tutulmadı. Siz olsanız hangisini alırdınız?

Yorum bağlantısı
Misafir

Her marka ve modeli kıyaslayamam ama ben aracı 2011 de aldığımda tdci ile ecoboost arasında yaklaşık 1500 tl fark vardı. Şu anda ecoboost c-max pek tutulmadı. Siz olsanız hangisini alırdınız?

2. Elde bakimli ise dizel. Ben dizelde yasadigim ozgurlugu benzinliye artik degismem. Dizel arac kullandigimdan beri hic dusunmedim benzinlisini alsam hala kardaydim diye ama mazotlu aractan sonra benzinliye bakamaz oldum:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

dizel almaya bütçeniz yetiyorsa dizel. yetmiyorsa tartışmaya gerek yok

eve tencere alsam dizel alırım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

2. Elde bakimli ise dizel. Ben dizelde yasadigim ozgurlugu benzinliye artik degismem. Dizel arac kullandigimdan beri hic dusunmedim benzinlisini alsam hala kardaydim diye ama mazotlu aractan sonra benzinliye bakamaz oldum:)

Saygilarimla.

Aynen Evren Bey, özellikle özgürlük konusunda çok haklısınız.  :good1:

Yorum bağlantısı
Hasan Molla
(düzenlendi)

Hep bakım fiyatların öne çıkartarak dizel aracın masraflı olacağını öne sürerler. Ben 5 senedir senelik ortalama 30 bin kilometre yol yapan birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. 

1. Dizel ile benzinli aracın arasında bakım masrafı olarak  incir çekirdeğini doldurup az birşey taşıracak kadar bir fark vardır. Biraz iddialı olsa da durum budur. İki araca da 10 bin kilometrede periyodik bakım yaparsınız, Dizele ekstra olarak 20 bin de 60 ile 150 lira arasında değişen mazot filtresi  masrafı ilave olur.

6 sene Fİesta 1.6 TDCİ kullandım.  yaptığım masraflar şunlardır.

İki sefer triger seti değişimi: 500-500= 1000 TL

Motor takozları değişimi  : 100 TL

Krank kasnağı değişimi : 90 TL

Kızdırma bujilerinin değişimi : 200 TL

Balataların değişimi : 60 TL

Amortisör takozu değişimi: 60 TL

Devir daim değişimi : 150 TL

Hava filtresine giden hortum değişimi: 150 TL

100 bin kilometrede turbo revizyonu : 500 TL

Alternatör tamiri : 200 TL

7  sefer yağ ve filtre bakımı 7x200=1400 TL

7 sefer mazot filtreli yağ bakımı 7x300=2100 TL

Akü: 200 TL

Senede 1000 TL aracımın bakım masrafı olmuş. senede 30 bin kilometre yapan  bir benzinli araçta acaba ne kadar masraf çıkar. 

Özetle dizel aracın masraflı olmasının nedeni çok kilometre yapıyor olmasıdır.  30 bin kilometreyi 3 senede yapacak benzinli bir araçla dizel bir aracın masrafları aşağı yukarı aynı çıkar.

tarihinde Hasan Molla tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Yukarıda yazdığım mesaj yeterince açık değil galiba. Ya da benim gözden kaçırdığım bir şey var.

Konuyu açan Osman Yılmaz 83 isimli arkadaşın profilinde belirttiği kendi aracı  2015 Focus dizel zaten.

Sorduğu soru ise;

Slm arkadaşlar 2015 focus almayı düşünüyorum dizel düşünüyorum benzinli de karar veremedim yanlış karar vermek istemiyorum sizin fikrinizi alabilir miyim

Kısaca bu arkadaşın sahip olduğu araç zaten 2015 Focus dizel ve biz ona halen dizel veya benzinli araç tavsiyesinde bulunuyoruz.

Kendimden şüphe etmeye başladım. Benim kaçırdığım bir şey mi var?

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Ben başka bir yönden bakayım 100-120 hp civarı olacaksa benzinli almam hem trafikte 10 lt yakacak hem gitmeyecek, bide atmosferikse tork azlığından yokuşta düş babam vites düş. 150 hp ve üzeri olacaksa örneğin ecoboost bari yaktığına değer deyip alırım , yoksa her türlü 1.5, 1.6 dizel alırım. Az yakar yokuşta bayılmaz, torkuyla üzmez...

Yorum bağlantısı
Misafir

Yukarıda yazdığım mesaj yeterince açık değil galiba. Ya da benim gözden kaçırdığım bir şey var.

Konuyu açan Osman Yılmaz 83 isimli arkadaşın profilinde belirttiği kendi aracı  2015 Focus dizel zaten.

Sorduğu soru ise;

Slm arkadaşlar 2015 focus almayı düşünüyorum dizel düşünüyorum benzinli de karar veremedim yanlış karar vermek istemiyorum sizin fikrinizi alabilir miyim

Kısaca bu arkadaşın sahip olduğu araç zaten 2015 Focus dizel ve biz ona halen dizel veya benzinli araç tavsiyesinde bulunuyoruz.

Konu da fiesta 4'e acilmis:)

Sqygilarimla.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ben şu an benzinli bi araç alacak olsam Leon 1.2 Tsi Style alırım hem yakıtı az hemde donanımı çok iyi. Fiyat suan 58.700 bayiye gittiğin zaman direk 56,500 e bırakıyolar.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Turan

yılda isterseniz sadece 1000 km yapın isterse 10-20 bin  hatta  50 bin km yapın bence dizel alın keyfinize bakın,

şimdi bazıları diyecek ki dizlin masrafı fazla, bakım masraflarında fark olarak mazot filitresi parası ve 1-2 kg fazladan koyulacak yağ onun dışında  bir fark göremiyorum, dizelin motoru arıza yaparsa çok masraf gerektirir derler, komple sıfır motor alsanız 7-8 bin tl ye bilemedin 10 bin alır koyarsınız.

arabanın dizeli, severim ben güzeli derler. dizel dizel dizel diyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Turan

Saygilarimla.

+++++1000 :good1:

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Hay azını yidim kardeşim şunu çevreme anlatana kadar göbem çatlıyor.ki çoğu 3 ve 5 yıl arasında aracı yeniliyor.en doğru tespit ve matamatiksel hesaplama bu aslında ikon olmalı  :bravo:  :bravo:  :bravo:

Serhat Bey beni de baya zahmetten kurtardı. Yani yılda yaptığın kilometreye göre  amortisman süresi değişebilir ancak amortisman kilometresi değişmez. Önemli olan bu para başta verilir mi, verilmez mi? Bence varsa verilir. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Aynen abi tam cuk oturmuş bu açıklama +1903  :D  :D AZ km yapacaksan dizel niye alırsın ki  zaten ?  ;)

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

araba üğreticileri diyor yılda 15 bin km yol yapmıyorsanız benzinli kullanın üzerinde dizel alın bakımları vs. farklılık gösteriyor diye tamam kabul adamlar haklı ama burası türkiye burca bakımı değil anlık yakıtı düşünnülüyor :) yani benzinliğe gittiğimde aldığım yakıtla ne kadar giderim? cebimden çıkan o an için önemli olduğu düşünüldüğü için kapa gözlerini dizele gir benzinliyi satması da zor olacaktır hem ileride sonuçta ömür boyu binmeyeceksiniz satmaya çalıştığınızda benzinli mi dizel mi ? elbette alan almışken dizel olsun diyor yılda kaç km yaarım bakımları ağırdır vs bunu türkiye kimse düşünmüyor :) nacizane görüşüm :) yanlışsam düzeltin ama bu hep böyle olmadı mı ? 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

dizel almaya bütçeniz yetiyorsa dizel. yetmiyorsa tartışmaya gerek yok

eve tencere alsam dizel alırım :D

tencere alacaksan düdüklüsünü al  :D

Sorduğu soru ise;

bence almayı düşündüğü aracı yazmış oraya

ayrıca konuyu da fiesta 4 modifiye bölümüne açmış

araba üğreticileri diyor yılda 15 bin km yol yapmıyorsanız benzinli kullanın üzerinde dizel alın bakımları vs. farklılık gösteriyor diye tamam kabul adamlar haklı ama burası türkiye burca bakımı değil anlık yakıtı düşünnülüyor :) yani benzinliğe gittiğimde aldığım yakıtla ne kadar giderim? cebimden çıkan o an için önemli olduğu düşünüldüğü için kapa gözlerini dizele gir benzinliyi satması da zor olacaktır hem ileride sonuçta ömür boyu binmeyeceksiniz satmaya çalıştığınızda benzinli mi dizel mi ? elbette alan almışken dizel olsun diyor yılda kaç km yaarım bakımları ağırdır vs bunu türkiye kimse düşünmüyor :) nacizane görüşüm :) yanlışsam düzeltin ama bu hep böyle olmadı mı ? 

herkes bu mantıkla yaklaştığında zaten sıfır alırken dizel alırlar haliyle ortada benzinli araç kalmaz. her malın bir alıcısı var sonuçta. her şey ihtiyaçlarımızda bitiyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

tencere alacaksan düdüklüsünü al  :D

bence almayı düşündüğü aracı yazmış oraya

ayrıca konuyu da fiesta 4 modifiye bölümüne açmış

herkes bu mantıkla yaklaştığında zaten sıfır alırken dizel alırlar haliyle ortada benzinli araç kalmaz. her malın bir alıcısı var sonuçta. her şey ihtiyaçlarımızda bitiyor.

mantık bu ama elbette her malın alıcısı vardır fakat genel düşünceyi söyledim ben sadece ihtiyaç ve bütçe herşeyin başında ona şüphe yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...