İçeriğe Yönlendir

Lpg Filtre Değişimi Sonrası Tekleme

Mustafa Erhan

Recommended Posts

Mustafa Erhan

Forumdaşlar merhaba,

Bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Geçtiğimiz pazar günü 11 bin civarı km olması sebebiyle aracın lpg filtresini değiştirmek istedim ve değiştirdim. Sonrasında gaza geç geçme şikayetimden dolayı usta bir ayar yaptı. Sonrasında ayrıldım ve gaza geç geçme sorunu düzelmişti onu farkettim.

Pazar günü arabayı çok kullanmadım ancak akşamına yola çıktığımda aracın tekleme şeklinde çalıştığını, gazın bir gelip bir gelmediği gibi bir hissiyata yapıldım. Araç yolda kesiklik  yapıyordu. Geçer falan diye düşündüm ancak bugün günlerden çarşamba hala geçmedi. 

Lpg'dendir diye düşündüm ve aracı benzinde test ettim onda da aynısı oluşmuş. Sabahları benzinde çalıştırıp uzun süre bilerek benzinde gidiyorum lpg de nasılsa onda da aynısı mevcut.

Sorun şu ki LPG'ciye gitmeden önce her şey güzeldi. Tekleme yoktu ve performans iyiydi. Özellikle benzinde hiç bir şey yoktu. 

Acaba ne olmuş olabilir? Tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Lpg ayarı sonrası meydana gelmesi, ayar kaynaklı gibi geliyor. Ama aynı sıkıntıyı benzinde yapması şüpheli.  :unsure2: Aynı yere tekrar gidip sorunuzu anlatın. Büyük ihtimal yardımcı olurlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Lpg ayarı sonrası meydana gelmesi, ayar kaynaklı gibi geliyor. Ama aynı sıkıntıyı benzinde yapması şüpheli.  :unsure2: Aynı yere tekrar gidip sorunuzu anlatın. Büyük ihtimal yardımcı olurlar.

Beni de korkutan o... Benzin çeyreğin altına düştü ondan kaynaklı olabilir mi dicem ama daha öncede düşmüştü böyle yapmamımıştı.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Lpg li araç tekliyorsa hep ateşleme aklıma geliyor. Genelde öyle çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Aracımda Landirenzo marka lpg sistemi var, 4 senedir yaklaşık 70 bin km yol yaptım, bunun rahat 65 bini lpg li kullandım. Üstelik gazı sürekli aynı yerden alma durumum olmadı, benzini shell'den başka almam ama gaz da takıntı yapmam (öyle ölü yerler hariç tabi) ben daha lpg için ne bakım yaptırdım ne filtre değişimi yaptırdım, çok şükür çekişte de rolantide de hiç problemim olmadı, uzun yolda 22 kuruş, şehir içi 26 kuruş yakmakta bunu defalarca ama defalarca denedim. Hem gidişinden memnun olduğum hem ekonomik geldiği için filtre bile değiştirmedim. Bence 10 bin km de filtre değişimi gereksiz, birde ellettiğiniz zaman başka başka şeylerle karşılaşabiliyoruz. 

Tekrardan bir ayar yaptırın, benzinden gaza geçme 40-45 derecede olsun, kalibrasyon ayarını tekrar yaptırın, buji ve kablolarını kontrol ettirin. Çok önemli birşeyi çıkmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

lpg ayarı ile düzelecektir aracınız. siz lpg ayarı da yaptırsanız aracın yakıt ayarları ile oynamış olursunuz benzinde de yapması normal. gidip tekrar ayar yaptırın sorunu anlatın düzelecektir. aracınızda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Aracımda Landirenzo marka lpg sistemi var, 4 senedir yaklaşık 70 bin km yol yaptım, bunun rahat 65 bini lpg li kullandım. Üstelik gazı sürekli aynı yerden alma durumum olmadı, benzini shell'den başka almam ama gaz da takıntı yapmam (öyle ölü yerler hariç tabi) ben daha lpg için ne bakım yaptırdım ne filtre değişimi yaptırdım, çok şükür çekişte de rolantide de hiç problemim olmadı, uzun yolda 22 kuruş, şehir içi 26 kuruş yakmakta bunu defalarca ama defalarca denedim. Hem gidişinden memnun olduğum hem ekonomik geldiği için filtre bile değiştirmedim. Bence 10 bin km de filtre değişimi gereksiz, birde ellettiğiniz zaman başka başka şeylerle karşılaşabiliyoruz. 

Tekrardan bir ayar yaptırın, benzinden gaza geçme 40-45 derecede olsun, kalibrasyon ayarını tekrar yaptırın, buji ve kablolarını kontrol ettirin. Çok önemli birşeyi çıkmaz umarım.

Filtre değiştirmemek daha riskli. Hele ki dediğiniz gibi Lpg yi aldığınız yere özen göstermiyorsanız. Sizinki şansa sorun çıkmadan devam ediyor sanırım. İnşallah da çıkartmaz. Ama 25-30 Tl lik filtre değişimi yapmadığınızda, olası 600 Tl lik enjektör masrafınız olabilir.. + Yazılım ve diğer bakım vb ler ile 750 Tl yi bulur. 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Çok doğru ama 10 km de bir lpg filtresi değişimine gerek yok bence.

Yorum bağlantısı
Misafir

Büyük ihtimal geç gaza geçiyor diye ısıyı düşürdü. Çabuk geçsin diye ondan dolayıda tekleme yapıyor araç.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Filtre değiştirmemek daha riskli. Hele ki dediğiniz gibi Lpg yi aldığınız yere özen göstermiyorsanız. Sizinki şansa sorun çıkmadan devam ediyor sanırım. İnşallah da çıkartmaz. Ama 25-30 Tl lik filtre değişimi yapmadığınızda, olası 600 Tl lik enjektör masrafınız olabilir.. + Yazılım ve diğer bakım vb ler ile 750 Tl yi bulur. 

Abi Teleflex 150 TL istiyor. Benim de bir türlü yolum düşmüyor. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Büyük ihtimal geç gaza geçiyor diye ısıyı düşürdü. Çabuk geçsin diye ondan dolayıda tekleme yapıyor araç.

Bilmedigimden soruyorum: ayardan sonra gec gecen gaz istedigim seviyeye geldi.

İsiyi dusurmus ise arac belirli bi km gittikten ve isindiktan sonra normale donmesi gerekmez mi? Bu surekli bu sekilde

Yorum bağlantısı
Misafir

Bilmedigimden soruyorum: ayardan sonra gec gecen gaz istedigim seviyeye geldi.

İsiyi dusurmus ise arac belirli bi km gittikten ve isindiktan sonra normale donmesi gerekmez mi? Bu surekli bu sekilde

Şimdi Şöyle birşey var sizin araç neye göre geç gaza geçiyordu ? Kime göre Kimin arabasına göre eskiden hemen geçiyordu da sonradan mı oldu ? Çiğ gaz atma varmı arabada bide benzinde bak çiğ benzin atıyormu ? Ateşleme sisteminde de sorun olabilir denk gelmiş olabilir lpg bakımına 

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi Teleflex 150 TL istiyor. Benim de bir türlü yolum düşmüyor. :biggrin:

Filtre mi 150 Tl? 4 adet enjektör mü? Eğer filtre ise çok pahalı. Netten filtreyi alın. 2 kelepçeye bakıyor. Sök tak çok basit bir işlem.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Filtre mi 150 Tl? 4 adet enjektör mü? Eğer filtre ise çok pahalı. Netten filtreyi alın. 2 kelepçeye bakıyor. Sök tak çok basit bir işlem.

2 adet filtre varmış. Teki 100 çifti 150 lila imiş. Kitten çok memnunum. Bayadır lpg servisine girmedi. Yazılım, kontroller için gitmem gerekir diye düşünüyorum. Tatil döneminde bi 10bin km yol yapacağım. Alternatif yok ki teleflexte. Nerden filtre bulup nerde ayar yaptıracağım?

Yorum bağlantısı
Misafir

2 adet filtre varmış. Teki 100 çifti 150 lila imiş. Kitten çok memnunum. Bayadır lpg servisine girmedi. Yazılım, kontroller için gitmem gerekir diye düşünüyorum. Tatil döneminde bi 10bin km yol yapacağım. Alternatif yok ki teleflexte. Nerden filtre bulup nerde ayar yaptıracağım?

Ok. Ayar zamanı geldiyse ve filtre durumu alengirli ise elbet servis şart. Bende Landirenzo vardı. Bende bilmediğimden servise gittim. Filtre değişimi, ayar ve bakımı için. Ama gördüğüm filtre değişim işlemini kendimde yapabilirdim. Ve Landirenzo filtreleri nette satılıyor. Ona istinaden söyledim.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Konu sahibi hakkını helal etsin. Son bombayı da bırakıp müsade isteyim. Teleflex Ankara filtre değişimini istanbuldaki servislerinin yarı fiyatına yapıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Şimdi Şöyle birşey var sizin araç neye göre geç gaza geçiyordu ? Kime göre Kimin arabasına göre eskiden hemen geçiyordu da sonradan mı oldu ? Çiğ gaz atma varmı arabada bide benzinde bak çiğ benzin atıyormu ? Ateşleme sisteminde de sorun olabilir denk gelmiş olabilir lpg bakımına

Onceki lpg li araclarimla kiyasladigimda bu durum ortaya cikdi. Sabahlari 3-4 km yi buluyor ve motor sicakken diyelim kapattim kontagi sonra calistirdiginda yine hemen gecmiyor 1 km falan sora geciyor.

Diger hsusularda bi belirti yoktu. Cig gaz atma falan yoktu. Her sey stabildi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

araç hakkında bugünkü izlenimim şudur: sabah çalıştırdığımda normalde olmayan bi benzin kokusu duydum. normalden biraz daha fazlaydı. araç önceye göre daha geç toparlıyor. 1.6 aolmasına rağmen 2. viteste bile çok geç toparlıyor. bunu benzinde de yapıyor sorun orda. 

lpg ci ayar yaparken bi yer vardı. orda sayılar yazıyordu 2 satır 4-5 sütun şeklinde . ayarcı onu mouse ile seçip deleteye basıp0 komple sildi. sonra bana tamam dedi. acaba o ne olabilir? kafamda deli sorular :) yarın inşallah gidecem sanayiye

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Cok sukur sorunu hallettik. Birilerine yardimci olur diyerekten yazayim.

Sorunu yukarda bahsetmistim.

Saglamligina inandigim bi lpgci buldum. Aracin benzinde rolanti sorunu vardi. İlk once gaz kelebegini temizlettim. Buji ve kablolari kontrol ettik. Kablolar saglamdi bujiler hafif yaglanmis ve eskimisti. Degistirdim. Tek tirnak buji taktik. Kelebegide degistirdik makineye baglayip arizalari sildik. Bu islemlerden sonra rolanti duzeldi cok sukur benzinde.

Ardindan lpg ci guzel bi ayar yapti. Su an hem cabuk geciyor ve tekleme falan yok. Performansini hafif artirdik. Gaz yemesi falan cok guzel oldu. Simdilik memnunum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...