İçeriğe Yönlendir

Seramik Korumada Çakmak Testi Gerçeği

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan
(düzenlendi)

Malumunuz bu seramik koruma baya meşhurlaştı. Neredeyse her yıkamacı yapıyor ve sorsan hepsi en iyisini yapıyor. Kimisi 500 liraya yapıyor kimisi 700 lira..

Kullanılan ürünün kalitesini ıspata gelince de çok meşhur çakmak testi uygulanıyor. Peki bu testin ürünün kalitesini tespite faydası var mı görün istedim.

Selamlar,Dün garajda Görkem ve Volkan ile otururken aklımıza bir test yapmak geldi. Bu da son dönemlerde meşhur olan Glass Coating(Seramik Kaplama) ürünlerine karşı yapılan "çakmak testi" wax üzerinde yapsak sonuç ne olur diye düşündük. Araca yıkama, kil, demir tozu sökücü vs yapmadık direk APC ile çamurluğu silerek çamuru, tozu sildik. Ardından wax uygulanmış ile wax uygulanmamış yüzey arasındaki farkın hidrofobik etkiden net bir şekilde gözlemlenmesini sağlamak amacıyla C-Coat Deep Cleanser uyguladık. Wax olarak da tercih ettiğimiz waxın adını vermeyeceğim çünkü insanlarda bu waxtan dolayı böyle sonuç oldu demek ki bu wax çizilmiyor gibi bir algı oluşmasını istemeyiz. Bu insanları yanlış yönlendirebilir Burada vurgulanmak istenen izlediğimiz onlarca sözde testin aslında boyu koruma ürünü seçiminde bir kıstas olmadığıdır. Zaten forumumuz bu bilince erişmiş durumdalar da biz yine de göstermek istedik.http://www.youtube.com/watch?v=stZsuccg_2UnMyP6l.jpgv5yz26.jpg1v7PWp.jpgPeki benim sorum şu olacak siz değerli insanlara. Bu testte waxın olduğu yüzey neden çizilmedi ?

Bu testi/incelemeyi profesyonelce butik uygulamar yapıp bu işten para kazanan, bilgi ve tecrübesine güvendiğim bir isim yaptı..

Evet normal bir wax ile de çizilme dayanımı videoda gördüğünüz gibi.. Sokak arası sözde seramikçilere para kaptırmayın :)

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Detaylı temizlikçiler toplanır birazdan. Ortalık kızışacak vaziyet alın :) Detaylı videonuz için elinize sağlık.Size birkaç sorum olacak.Waxın koruyuculuk süresi ile seramik kaplamanın koruyuculuk süresi konusunda bilgi alabilir miyiz? Waxın oluşturduğu yağlı katmandan dolayı normalde aşınan ve iz bırakan ayrıca boyaya zarar veren çakmağın iz bırakmaması,waxlı yüzeyde aradaki film tabakasının bu yıpratıcı etkiye kısmen koruma sağlaması zaten normal değil mi? Yani oraya margarin de yedirsek çakmağın aşındırıcılığı azalacaktır diye düşünüyorum.Önemli olan seramik kaplamalarda iddia edildiği gibi bu koruyuculuğu çok uzun süre sağlamak ise 15 günde bir aracımıza wax yapacağımıza bir seferde seramik kaplama yapsak hem işçilik hem de harcayacağımız malzeme miktarını düşünürsek seramik kaplama fiyatını amorti etmiyor mu? Hem seramik kaplamalarda 5 yıl garanti veren firmalar mevcut.Ayrıca seramik kaplama için kılcal ve ince çiziklerin oluşmasını önler,araçlarda yanlış şampuanla yıkamadan kaynaklanan boyadaki matlaşmayı önler,reçine,kuş pisliği,çamur,tuz,asit gibi boyaya zarar verebilecek her türlü ortam koşulundan aracı korur deniyor.Peki sadece wax ile aracımıza seramikte bahsedilen korumayı sağlayabiliyor muyuz? Aynı renkte aynı şartlarda çalışan iki aracı ele alalım. Birine seramik kaplama yaptık diğerini de düzenli olarak waxlıyoruz. 5 sene sonra iki aracı yan yana getirdiğimizde ikisinde de aracın kondisyonu aynı mı olacak bu durumda? Not: Sorularımı sadece meraktan dolayı soruyorum.Aracımda seramik kaplamaya sahip değilim. Seramik şudur wax budur diye hiçbirini savunmuyorum....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

çakmak testi çağmağı (plastik) sürtmek ise wax kullanılan durumda bunun kayganlığı (aşınabilirliği değil) yüksek olduğu için çakmağın sürtünme kuvvetini azaltması muhtemel. ama yukarıda da bahsedildiği gibi wax ne kadar kalır?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çizilmeyi wax durdurmaz, al anahtarı daya bak ne oluyor  :D  en baba silika kaplama bile hafif sürtmelere dayanıyor ki Gyeon gibileri bunlar, ben 3 kat nasiol attığım arabamda kapının birine çizik yedim, incelediğimde kaplamanın çizildiğini ve verniğe çok az girme olduğunu gördüm, tekrar seramik kaplama yapınca kapandı çizik, ama 3 kat kaplama vardı, böyle olduğu halde ve çok abanılmadan atılan çizikte zarar görme oluyor, wax hayatta dayanmaz bence, Colli kullanıyordum bir aralar, çiziğe karşı dayanımını denemedim bile, çünki koca bir sıfırdı, sizin test nasıl oldu açıklarmısın, nasıl bir şekilde çizmeye çalıştınız Mert?

Bu arada sizin wax ın kutuda camda, sanırım Colli  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bora değilmi o :)

Detailing video içeriklerinden oluşan sitesi de yakında hazır olacak şimdi linki eklemeyeyim daha bitmemiş

Birde böyle test edenler var :D

Sanırım gazete yanığını tam gideremedi. Videoyu çok hızlı sonlandırdılar gibi geldi bana :unsure2:

https://www.youtube.com/watch?v=FIEDOiLpDYw

Bu rezillik resmen iz kaldı arabada daha önce izledim bende apar topar kestiler videoyu 

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu rezillik resmen iz kaldı arabada daha önce izledim bende apar topar kestiler videoyu 

Komediye bak, boyanın canına okudular, ayrıca seramik kaplamaya pasta atılmaz, makineyle zaten atılmaz, makineyi dayadağın yerdeki kaplama soyulmuş olur, şimdi o kaputa pasta uyguladıkları yere tekrar seramik kaplama yaparlarsa dikkatli bakınca tabaka belli olur, yandaki sağlam tabaka ile fark olur yani, kaput gitti, kaputun tamamına pasta yapılıp yeniden seramik kaplama yapılmalı, bilinçsizce test, hele çekiçle dalmak nedir, yok böyle bir şey, böyle dayanım diye birşey zaten yok, istediğin kadar koru, istediğin kaplamayı at, hatta gerçek camla kapla, anahtarı dayadımmı çizerim, pencere camını çizen kapı anahtarı bunu havada karada denizde ve uzayda çizer zaten, bunların tek koruması hafif baskı ile olabilecek hasara karşı dayanımdır o kadar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Komediye bak, boyanın canına okudular, ayrıca seramik kaplamaya pasta atılmaz, makineyle zaten atılmaz, makineyi dayadağın yerdeki kaplama soyulmuş olur, şimdi o kaputa pasta uyguladıkları yere tekrar seramik kaplama yaparlarsa dikkatli bakınca tabaka belli olur, yandaki sağlam tabaka ile fark olur yani, kaput gitti, kaputun tamamına pasta yapılıp yeniden seramik kaplama yapılmalı, bilinçsizce test, hele çekiçle dalmak nedir, yok böyle bir şey, böyle dayanım diye birşey zaten yok, istediğin kadar koru, istediğin kaplamayı at, hatta gerçek camla kapla, anahtarı dayadımmı çizerim, pencere camını çizen kapı anahtarı bunu havada karada denizde ve uzayda çizer zaten, bunların tek koruması hafif baskı ile olabilecek hasara karşı dayanımdır o kadar.

Abi birde benim dikkatimi kaputun sıcakken beklemeden hemen bastıra bastıra polisaj yapması çekti o da yanlış değilmi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Abi birde benim dikkatimi kaputun sıcakken beklemeden hemen bastıra bastıra polisaj yapması çekti o da yanlış değilmi?

Nereden tutsan hata, oda ayrı hata, panikle dayamışlar polisajı, ateş testi nedir yahu, güneşe zor dayanıyor bunlar, verniği korumak için kaç takla atıyoruz, bunlar basmış ateşi, birde gazete kağıdı, yanarken başka gazlar salıyor, sarı duman gazetedeki kimyasallar, yahu yapacaksanız bari direk çakmağın alevini tutun, onuda 3-5sn. o bile yanlışya neyse...

Zavallı arabanın sahibinin haberi varmı acaba, ben olsam yanacak olan sadece araba olmazdı, zaten o yüzden bu tarz yerlere gitmiyorumya, güvenecek çok az insan var  :angry:

NASA teknolojisi.....

Atmosfere girerken mekiği koruyacağız diye türlü taklalar atan NASA amatörmüş, gelsinler bize halledelim dimi ama  :D çekeriz wax ı, üstelik UV de geçirmez, ooh ne rahat...

uzay-mekigi-kaplama.jpg

bundan kaplasak arabayı bu sefer oksijen kaynağı yada plasma kesiciyle falan test eder yine bozarlar bizimkiler  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Nereden tutsan hata, oda ayrı hata, ateş testi nedir yahu, güneşe zor dayanıyor bunlar, verniği korumak için kaç takla atıyoruz, bunlar basmış ateşi, birde gazete kağıdı, yanarken başka gazlar salıyor, sarı duman gazetedeki kimyasallar, yahu yapacaksanız bari direk çakmağın alevini tutun, onuda 3-5sn. o bile yanlışya neyse...

Zavallı arabanın sahibinin haberi varmı acaba, ben olsam yanacak olan sadece araba olmazdı, zaten o yüzden butarz yerlere gitmiyorumya, güvenecek çok az insan var  :angry:

Youtubede videonun altına yorum yapanlara da atarlanmış elemanlar  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Youtubede videonun altına yorum yapanlara da atarlanmış elemanlar :biggrin:

dur irdeleyim :D yahu yanınca en pis ve çıkmayan leke bırakan şeylerin başında gazete kağıdı gelir, bunu bile bilmeyenler... yanan sadece kağıt değil, pes diyorum ne diyim...

Edit: irdeledim, gülüyorum şuan :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

dur irdeleyim  :D  yahu yanınca en pis ve çıkmayan leke bırakan şeylerin başında gazete kağıdı gelir, bunu bile bimeyenler... yanan sadece kağıt değil, pes diyorum ne diyim...

Edit: irdeledim, gülüyorum şuan  :D

Düşündükçe gülüyorum güldükçe düşünüyorum bende kısır döngüye girdim  :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Önür konusunda tabi ki Seramikler, wax â göre daha kalıcı bunun aksini iddia etmiyorum. Konu o da değil. Konu çakmak testi, gidin herhangi bir yıkamacıya Seramik koruma sorun size hemen çakmak testini dayayacak. Çünkü başka bir argümanı yok. Ama videoda gösteriyor yüzeye ne sürersen sür oluşan kayganlıkla çizilme azalıyor.

Seramik için çakmak testi ıspatı, çürümüş oldu.

En kötü marka wax bile 2ay dayanıyor 15 gün nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çakmak testi zaten masal, korumasız metalik boyaya dene, birşey olmadığını göreceksin :)

Benim yapmamdaki esas sebebler: 1- UV ve asit koruması 2- parlak temiz ıslak görünüm (araba sıfır gibi duruyor) 3-uzun ömür 4- az da olsa hafif temasa karşı mukavemet, en azından yıkarken çizilmiyor, zira her zaman özel itimam çift kova über hassas yıkama yapamıyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Detaylı temizlikçiler toplanır birazdan. Ortalık kızışacak vaziyet alın :) Detaylı videonuz için elinize sağlık.Size birkaç sorum olacak.Waxın koruyuculuk süresi ile seramik kaplamanın koruyuculuk süresi konusunda bilgi alabilir miyiz? Waxın oluşturduğu yağlı katmandan dolayı normalde aşınan ve iz bırakan ayrıca boyaya zarar veren çakmağın iz bırakmaması,waxlı yüzeyde aradaki film tabakasının bu yıpratıcı etkiye kısmen koruma sağlaması zaten normal değil mi? Yani oraya margarin de yedirsek çakmağın aşındırıcılığı azalacaktır diye düşünüyorum.Önemli olan seramik kaplamalarda iddia edildiği gibi bu koruyuculuğu çok uzun süre sağlamak ise 15 günde bir aracımıza wax yapacağımıza bir seferde seramik kaplama yapsak hem işçilik hem de harcayacağımız malzeme miktarını düşünürsek seramik kaplama fiyatını amorti etmiyor mu? Hem seramik kaplamalarda 5 yıl garanti veren firmalar mevcut.Ayrıca seramik kaplama için kılcal ve ince çiziklerin oluşmasını önler,araçlarda yanlış şampuanla yıkamadan kaynaklanan boyadaki matlaşmayı önler,reçine,kuş pisliği,çamur,tuz,asit gibi boyaya zarar verebilecek her türlü ortam koşulundan aracı korur deniyor.Peki sadece wax ile aracımıza seramikte bahsedilen korumayı sağlayabiliyor muyuz? Aynı renkte aynı şartlarda çalışan iki aracı ele alalım. Birine seramik kaplama yaptık diğerini de düzenli olarak waxlıyoruz. 5 sene sonra iki aracı yan yana getirdiğimizde ikisinde de aracın kondisyonu aynı mı olacak bu durumda? Not: Sorularımı sadece meraktan dolayı soruyorum.Aracımda seramik kaplamaya sahip değilim. Seramik şudur wax budur diye hiçbirini savunmuyorum....

Asit, kuş pisliği ve özellikle kostik içerir yıkama şampuanlarına en kral seramik bile 9 ay dayanamaz. Aşındırıcı olana hiç bir şey dayanamaz 9h denilen sertlik bile dayanamaz bu yüzden uygulama sonraları ph î nötr şampuan ile yıkıyoruz. tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Asit, kuş pisliği ve özellikle kostik içerir yıkama şampuanlarına en kral seramik bile 9 ay dayanamaz. Aşındırıcı olana hiç bir şey dayanamaz 9h denilen sertlik bile dayanamaz bu yüzden uygulama sonraları ph î nötr şampuan ile yıkıyoruz.

şu nasıl

http://www.erdemboya.net/GTECHNIQ-GWASH-PH-NOTR-ARAC-SAMPUANI-BOLUNMUS-1-L-ITRE,PR-773.html

bunun detayını bilmem Mert, Ph nötrmüdür bu?

http://www.erdemboya.net/MEGUIARS-GOLD-CLASS-CILALI-BOYA-KORUYUCU-SAMPUAN-189-LT,PR-816.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Geçen yıl glass coating uygulamasını yaptırdım. Yerli bir firmanın ürününü kullandık. İlk etapta benimde kafamda soru işaretleri vardı. Ama daha önce yanlış uygulanan bir seramiğin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını ve seramiğin etkisini gördüm. Seramik öncesi, kaporta yüzeyi iyi hazırlanıp temizlenmediği için araçta muthiş bir haralenme söz konusuydu. Ne pasta, nede hare gidericiler hiç fayda etmedi ve seramiği ancak zımpara yaparak çıkarabildiler..

Burada markanın öneminden çok seramik öncesi yapılacak işlemler çok önem arz ediyor.

Sadece çakmak testine göre değerlendirmek yanlış. O vax'ın 3 yıkama sonrası ve seramiğin 3 yıkama sonrası testini görmek lazım. Önemli olan anlık ne kadar koruduğu değil ömür olarak ne kadar uzun olduğu

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Seramik wax'a gore cok daha iyi koruma saglar, ben bunu bir wax/sealant kullanicisi olarak iddia ediyorum. Burada asil konusulmasi gereken seramikten seramige fark var. Cunku atiyorum Gyeon veya Optimum Opti Coat seramigin fiyati yikamacilarda kullanilan seramigin fiyayinin 10 kati. Opti Coat'in 2.5 yil dayanikligina bizzat sahit oldum devamli cift kofa yikama ile ve ustune herhangi bir hizli cila kullanmadan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

ben geçen sene nasiol zr53 yapmıştım kendim, bu senede yapacağın, urunu aldım havaların düzelmesini bekliyorum. Bu arada serak kaplama yaptıktan sonra kolay kolay şampuan kullanımına gerek yok, ben 5-6 ay boyunca sadece basınçlı su ile yıkadım, köpük sürmeden basınçlı su ile çok güzel yıkanıyor ama dediğim gibi ilk 5-6 sonra köpüklü yıkamaya geçiyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Mesele wax mı nano mu(2015 den beri seramik diye bilinir oldu Öncesinde glass coating olarak geciyordu)değil de para için yapılan tüketiciyi yanıltıcı sunumlar. 9h sertlik de kurşun kalem ile ölçülen bi sertlik diye biliyorum, bazı mekanlar öyle bir lanse ediyor ki kurşun işlemez sanıyor müşteri.

Paylaşım için Merte de teşekkür ederim. Heroic detailing Bora da yakından tanıdığım, sevdiğim bir arkadaşımdır. Uygun bir zamanda mekanında detayla ilgili bir buluşma bile düzenleyebiliriz. Uygulamalı anlatımlar vs olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

adamın sıfır egeasını ne hale getirdiler,aracın sahibi görse aynı ateşi kafalarında yakar heralde

Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Car Pro nano korumayı 2 yıl çeşitli eziyetlerle kullanan biri olarak ben bile üzerinde gazete kağıdı yakmadım :)

Şakası bir yana biraz araştırmak gerek..

Genel olarak hiç bir araştırma yapmadan kulaktan dolma bilgilere inanarak giden çok araç sever var ..

Çakmak , ateş , çekiç , keser , balta vs bunlar boş işler ..

Amacın wax nano karşılaştırması olmadığı söylenmiş zaten ..

Wax ile nanoyu karşılaştırmak zaten anlamsız olur ..

Wax ile koruma sağlayanlar genelde arabası ile sık ilgilenmekten ve bu işten zevk alan insanlar ..

İşin özü biraz araştırmak gerek bu tarz hikayeleri dinlemeden önce ...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...