İçeriğe Yönlendir

Gaza Basınca Şerit Değiştirme

Erdem Terzioğlu

Recommended Posts

Erdem Terzioğlu

Arkadaslar merhaba;

Bir konuda fikirlerinize ihtiyacim var.Uzun uzadiya yapilanlari yazayim.

Aracimla geri geri bir yere yanasirken daha hizlanma falan olmadan iki uc adim gidip frene basinca onden küt diye bi ses geliyordu. Bi kere on takimciya biraktim salincaklar bozukmus degistirdim dedi ama ses kesilmedi. Baska sehirlerde bir iki ustaya daha gosterdim traver burcu dediler ama yaptirmamistim. Yazlik lastikleri takarken ustaya tekrar soyledim oda travers burcu dedi tamam degistirelim dedim ve Cumartesi gunu lastiklerle birlikte travers burcu degisti. Yazlik lastiler takildi. Rot balans ayari yapildi.

(Arabayi gecen yil aldigimda uzerinde sifir alinmis kumho marka lastikler vardi onlari taktim yani ikinci yili kendim alsam kumho hayatta almazdim ama madem uzerinde geldi yep yeni lastik diye taktim. Faturasi da duruyor.)

Arabayi ustadan cikardim duz yolda giderken direksiyonu birakip gaza yuklendigimde araba aniden sag seride geciyor. Ama bir anda tipki makas atar gibi. Gaza basarken arabayi seritte tutabilmek icin direksiyonu habire sol yapmak zorunda kaliyordum. Hafif gazda sorun yok ama 3000 devire yaklasinca araba saga gidiyordu.

Geri gittim ustaya usta dedi ki pazartesi ye kadar kullan ayarlar otursun bakalim. ( Saat 7 olmustu basindan atmak icin dedi) Pazartesi tekrar gittim tekrar rot ayari yapildi parca yerine oturunca rot ayari bozulmus dedi. Araba hazir dedi. Dun arabayi almadim bugun aldim araba hazir dediler. Tekrar bindim yine ayni. Ustayla tecrubeye ciktik ustada kabullendi durumu. Tekrar biraktim. Aksam gittigimde sorun lastiklerden on arka yaptik biraz azaldi gecmezse iki uc gun sonra capraz degistirelim deyip gecti usta. Lastikler kotu olmus ondan oluyormus guya. Ama sorun hala devam ediyor.

Uc kere rot ayari yapildi.

Aklimdan gecen yollar:

-Baska bir yerde yeniden rot ayari yaptirmak

-Gecmezse ya eski kisliklari yada cikma 4 tane lastik takip araci denemek eger sorun duzelirse ustanin dedigini kabullenip lastikleri ya garantiye yollamak yada 50 liraya bile olsa elden cikarip adam gibi lastik almak.

Yeniden rot ayari yaptirsam durduk yere bi 30 lira daha gidecek cozum olcak mi belirsiz,

Kisliklari geri takip denesem 40 tl kislik takma 40 da geri takma 80 lira cop

yeni lastik alcam en kotu 600 lira deneme yanilma maliyeti.

Siz olsaniz ne yapardiniz yada nereye bakmam lazim. Araba surekli olarak sag seride atlamak icin ugrasiyor [emoji17]

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Ben olsam birde fren tertibatına baktırırdım.

Ama gaza basarken yasiyorum bu sorunu gaza basmadigimda yada fren yaparken cekme yok. ;(
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ama gaza basarken yasiyorum bu sorunu gaza basmadigimda yada fren yaparken cekme yok. ;(

Birden, makas atar gibi çekiyor deyince, sanki tek taraf frenliyor gibi geldi. Ya da dönemiyor.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Salıncak burcu ile travers burcu aynı mı? Benim başıma geldiğinde salıncak değiştirmiştim. Düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Misafir

rot ayarı makinadan yapılıyor pek ustalıkla ilgisi yok boşuna rot ayarı yapmayın bence ,

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Salıncak burcu ile travers burcu aynı mı? Benim başıma geldiğinde salıncak değiştirmiştim. Düzelmişti.

değil. travers bumerang gibi olan ufak parça. travers komple mottoru taşıyan beşik gibi olan büyük parça. ford da salıncak röno grubunda travers burcu gidici. giderse tabii ford da :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

.....ford da salıncak röno grubunda travers burcu gidici. giderse tabii ford da :D

Caglar abi forda geri don diyorsun heralde :) tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Muhtemelen salıncaklar ile ilgili probleme benziyor. Bozuk, gevşek kalma, egrilik vb gibi kontrol edilmeli

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Salincaklar degiseli 6 ay olmustu ve araci alali 2 kez degistirdim salincaklari 1 yil icinde 3. Olacak eger degisirse. Yarin tekrar goturecegim insallah gevsek kalmistir diyelim. Bakalim ne cikacak.

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur

Benzer bir sorun da ben yaşıyorum. Megane II sedan 2005  1.5dci sportway. Hızlanırken direksiyonu bırakınca sola gidiyor araba. Kimi gün hiç yapmıyor. Kimi gün de o kadar bariz şekilde kaçıyor ki anlatamam. Ustama götürdüm lifte kaldırdı ve salıncaktı, burçtu, fren disklerine kadar baktı, tecrübeye çıktık. Tam birşey olmadığını söyleyecekti ki, dükkana varmak üzereyken o da farketti. Hemen yan dükkandaki ön düzenci arkadaşa sorduk. İlk söylediği şey ' Abicim, bir Megane II ,  bir Hyundai Getz. Nefret ediyorum bunların elektrik takviyeli direksiyonlarından.' oldu... 1 kere  30 lira alıp 5 kere aynı işlemi yapıp araç sahibiyle tartıştığı bile olmuş. Tek tek balanslarını kontrol ettikten sonra 'sehpada balans' yaptığı, rot ayarına ön düzene soktuğu ve buna rağmen birkaç gün sonra 'Olmamış bu, yapamamışsın usta' diye geri getirilen onlarca Megane olmuş. Başka forumlarda da günlerce aradım, okudum. Renault ' nun bunu bir fabrikasyon hatası olarak kabul etmesi için % 2 den fazla şikayet olması gerekiyormuş, fakat öyle bir şikayet yoğunluğu maalesef yokmuş. Direksiyon pompası değiştiren, düzeneği sökülüp iç mekanizması ve -yanlış hatırlamıyorsam- kömürleri elden geçirilen vs.  o kadar çok Megane II okudum ki internette... Hatta bir tanesi durmadan arıza bildirimi alıyormuş : Direksiyon Pozisyon Hatası :shok: Ama çözüm bulabilmiş kimseye rastlamadım. Aracım hala canı istedikçe sola sola kaçmaya devam ediyor.  Çözüm bulabilen olursa konuyu takipteyim. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Bugun farkli bir ustaya daha gosterdim arabaya bindi birlikte tecrubeye ciktik. Dedigi su oldu. Rot ayari yapilirken direksiyon cok azda olsa solda ayarlanmis. Direksiyon duz durmuyor dedi. Ve su sekilde anlatti. Arabayla u donusu yaparken direksiyonu biraktiginizda araba kendiliginden toplar ya iste direksiyon az bisey solda oldugu icin araba surekli direksiyonu toplamaya calisiyor dedi. Ama bakan usta lastik sezonu oldugunu islerinin cok yogun oldugunu bi gun aksam 9 da falan birakirsam gece yapip sabaha alabilecegimi soyledi. Bir saatlik isi var dedi.

Dusunun burdaki sanayinin halini 1 saatlik isim var ama usta anca gece benim icin fazla mesai yaparak isimi yapacak. Onun icin de iki gun sonraya randevu veriyor. Gelismeleri tekrar paylasacagim insallah sorun duzelir.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Bugun farkli bir ustaya daha gosterdim arabaya bindi birlikte tecrubeye ciktik. Dedigi su oldu. Rot ayari yapilirken direksiyon cok azda olsa solda ayarlanmis. Direksiyon duz durmuyor dedi. Ve su sekilde anlatti. Arabayla u donusu yaparken direksiyonu biraktiginizda araba kendiliginden toplar ya iste direksiyon az bisey solda oldugu icin araba surekli direksiyonu toplamaya calisiyor dedi. Ama bakan usta lastik sezonu oldugunu islerinin cok yogun oldugunu bi gun aksam 9 da falan birakirsam gece yapip sabaha alabilecegimi soyledi. Bir saatlik isi var dedi.

Dusunun burdaki sanayinin halini 1 saatlik isim var ama usta anca gece benim icin fazla mesai yaparak isimi yapacak. Onun icin de iki gun sonraya randevu veriyor. Gelismeleri tekrar paylasacagim insallah sorun duzelir.

Teknik bilgim yok bu konuda ama ustanın açıklaması çok mantıklı geldi, umarım bu sefer düzelir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bu bana mantıklı gelmedi.bence aracın yönünü toplaması direksiyondan değil tekerleklerden.araçlar hep düz gitmek ister,tekerlekleri hep düzz konuma gelir(misal sürücüsü düşen motosikletin,hızı bitene ya da bir yere çarpana kadar devrilmeden gitmesi).yani direksiyon tekerleri değil,tekerler direksiyonu toplar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Gaz verince sola, gazı kesince sağa çekme olayını eski aracımda yaşamıştım.  Ön takım revizyonu sonrası mis gibi olmuştu.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Arkadaslar bu aksam araca yeniden rot ayari yapildi. Direksiyon duzlendi. Hatta rot ayarini bilgisayardan takip ettim butun ayarlar sifira sifir yapildi. Ve usta her adimi gosterdi.

Direksiyon duz mu dedi baktim duz. Bilgisayari gosterdi hepsi yesil yani okey dedi ve tum ayarlar sifira sifir olana kadar ince ayarini yapti. Ve rot ayarindan inerken gene sorunun duzelmiyecek gor bak dedi. Sana en az 2 lastik lazim lastiklerden yapiyor dedi.

Ciktim evet dedigi gibi hic duzelme yok.

Diger ustaya gittim bugun yapamam pazartesi gece arabayi birak dedi. Ordan ciktim petlas acikti oraya gittim bi lastik fiyati sorayim diye ustaya araba du sekilde surekli saga gidiyor dedigimde direk lastikten dedi. Lastik daha yeni bir yaz kullandim faturasi da duruyor dedim aldigin yeri ara tuketici mahkemesine vercem bana yeni lastik verin de diye soyledi.

Eve geldim simdi faturami buldum 15.10.2014 de alinmis lastikler.

Daha once garantiden lastik degistiren oldu mu hic? Eger tuketici mahkemesine versem sonuc alana kadar kis geri gelir. Bana yeni lastik alma yolu gorunuyor sanirim :(

Gaz verince sola, gazı kesince sağa çekme olayını eski aracımda yaşamıştım. Ön takım revizyonu sonrası mis gibi olmuştu.

Benimkinde hizlanirken saga cekiyor ama sabit hizla giderken veya gaz vermezken cekme yok. Gaza basmadigim surece araba dum duz gidiyor.
Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Hemen orda çıkma lastikle test yapsaydınız keşke...Yetkili servis ne diyor bu duruma ?

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Hemen orda çıkma lastikle test yapsaydınız keşke...Yetkili servis ne diyor bu duruma ?

Cikma lastik yoktu kisliklar da yanimda degildi geri taktiramadim.

Burdaki yetkili servis on takim islemlerini disarda yaptiriyor o kadar yetkili servis iste :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yetkili servislerin bir cogu disarida yaptirir on duzen ve lastik isini.

Garantiden lastik degisimi neredeyse imkansiz ama bir deneyin sansinizi. Kac km de lastikleriniz?

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Yetkili servislerin bir cogu disarida yaptirir on duzen ve lastik isini.

Garantiden lastik degisimi neredeyse imkansiz ama bir deneyin sansinizi. Kac km de lastikleriniz?

Lastikler 15 Ekim 2014 de alinmis. Ben araci 17 Kasim 2014 de aldim. O gund3n bu yana 25.000 km yol yaptim. Ancak bu surede iki kere kis lastigi taktirdim.

Yani hepi topu bir yaz kullanildi lastikler. Oda toplasaniz 10-15.000 km anca.

Dediginiz gibi bende pek umutlu degilim ama sansimi deneyecegim.

Ya saklama hatasi diyecekler ya kullanim ama yine de bi deneyelim bakalim.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Evet degerli arkadaslar sorun cozulmustur.

Gelelim nasil cozuldugune.

Is yerimin lastiklerini goturdum ustaya. O ise beni bosuna ugrastirma bu araba lastikten yapiyor git lastik al olmazsa ben veririm parasini dedi. Yinede bi tecrubeye ciktik. Sonra dukkanin onune geldiginde sag on lastikle sag arka lastigin yerini degistirdi ve tekrar ciktik. Bu kez saga cekme yine vardi bunun yaninda arabanin arka tarafi sag sol sallanmaya basladi ve yavas giderken 20 km falan hizda asiri bir sallama vardi. Kesin ve kesin lastik dedi.

Lastik arayisina gectim ve michelin saticisi ayni zamanda eski lastiklerim kumho nun bayisi idi. Michelin energy saver 205/55/16 lastige 240 tl dedi 04/16 uretim. Continental ise 225 tl idi. Uspa nin michelinde kampanyasi vardi 225 tl idi ama ellerinde lastik yoktu. Garanti donusu yerine lastik alirken indirim alirsin demislerdi bende michelin i simdi alirsam parami geri alma konusunda pazarlik ettim ve 4 adet michelin lastik aldim. Lastik takildi balans yapildi baska hicbisey yapilmadi ve araba ok gibi oldu su an direksiyonu hic tutmadan 2-3 km duz gidiyor.

Eski lastik isine gelince sadece 1 tanesinde sorun var deyip bayi birini garantiye gonderdi. Ben israr ettim bosuna kargo verdirme zaten satan biz degiliz ayagi yapti. En azindan simdilik biri bi gitsin dedim bende. Lastik dis derinligini olcup % kaci eskidi ise fatura tutarindan o kadar kesinti yapip kalan tutari indirim veriyormus ben yeni lastikleri aldigimdan iade olarak alacagim tabiki.

Ben araci aldigimda uzerinde gelmisti ama bi daha kumho falan yanina bile yaklasmam. Kimsenin begenmedigi petlas kisliklarim bile 3 yildir sorun yasatmadi.

Tabi michelin kalitesi arabanin gidisini bile degistirdi. Su an cok memnunum. Sorun gunlerdir uykularimi kaciriyordu nihayet cozuldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Emre Şimşek

Bu konuyu hortlatmış olacağım ama aynı sorunu ben de yaşıyorum. Lastiklerim şu an diş olarak çok iyi görünse de 5. seneyi doldurmak üzereler.  Yaz sonu ben de değiştireyim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...