İçeriğe Yönlendir

Transit - Stop Ediyor Yol Ortasında Kalıyorum-Çözüldü

Aykut Soydan

Recommended Posts

Aykut Soydan

Aracı 2 ay kadar evvel aldım. 2 akü alırken serviste değişti.araç servis bakımlı ancak "bazen" araç soğukken rolantide veya sıcakkende uzun yol yapmıştım o zamanda 90 da yani 1.viteste gaz yemedi ve stop etti.nedense bunu bazen yapıyor.bazen rolanti dalgalı çalışıyor ve biraz beklersem stop ediyor.veya 1den2 ye atınca yada 1 de yapıyor 2 atamıyorum anlayamadım stop ediyor düşük viteslerde oluyor ve tehlikeli biçimde yol ortasında kalıyorum.hemen kontagı kapayıp açıp çalıştırınca alıyor ve devam ediyorum.bir dahada birkaç gun yapmıyor.geçenlerde deneme yaptım hani yeni sürmeyi öğrenirken olur debriyajı ayarlayamayıp stop ettırısın benzınlı aracı oyle yapayım bunu dedım stop bile ettırmedım.hangi hallerde niye yapıyor anlayamadım.sogukkende yaptı sıcakkende.benzer konuları okudum onlar bıraz farklı geldi ayrı konu açtım.ne yapmamı onerırsınız.dizel aracın acemısıyım bu arada.stop ettırmeye calısınca debrıyajı zamansız kaldırsam bıle otomatık vites gibi kendi toplayıp gitti 1 de ve 2 de sasırdım.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan
(düzenlendi)

öncelikle cevap için sagolun. ek olarak şunları da belirteyim arıza lambalarında yanan yok,yakıtı aynı firmadan değişik bölgelerinden alıyorum söylememde reklam olurmu bılmem ama shell den.ilk oncelık mazot filtresini değiştireyim bari.birçok kişi yakıttan diyor etrafta kimisi opetten al diyor kimisi shell den. şöyle gidince servite ustanın yanında yapsa hemen goturucem ama herzaman yapmıyor ancak boyle tarıf etmem gerekıyor tarifide biraz uzun anlatımı gördüğünüz gibi.tüm bakımları serviste 60 binde yapılmış araç şuan 62 binde.aklıma gelen bılgıler bunlar şimdilik.

tarihinde Aykut Soydan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

bi cihaza bağlanıp hata kodlarına bakılsın oradan sonuç çıkacaktır büyük ihtimalle,göstergede yanmasa bile arkada arıza oluşturur.

Denildiği gibi ucuzdan pahalıya kontrol şart. Öncelik mazot filtresi..

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan

cihaza baglandıgında bu bahsettıgım arızayı gostermeme olasılıgı varmı ? sormamın nedeni ; aracı alırken cihaza baglatmıstık akulerın birinde zayıflık vardı sadece o çıkmıştı iki akuyu bırden değiştirdik.ve bu olaydan 1-2 gun içinde bahsettıgım olay olmaya basladı yani 100- 200 km içinde.yani alırken baglattıgımızda yada şimdi baglatacagımda cıkmama ıhtımalı varmı.birde biz alırken arada çalışmıyordu kontaktan suphelendıler baktılar bırsey cıkmadı akulerden cıktı.yanı demek ıstedıgım her azrızaya farklı bolgelerdenmı bakılıyor cihazla kontaga baktıkları için çıkmamış olabilirmi.yoksa kontaga baktıklarında aracın farklı bolgelerınde sorun varsa cıhaz gosterırmı ? mesela kontak için gidiyorsun baglıyorlar cihaza mazot filtresi olayı gözükürmü gibi.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan

Galiba sorunu buldum ......

yakıt filtresini değiştirdim hava filtresini polen filtresini değiştirmedim temizlettim onlar temiz çıktı zaten.sonuç yine tekrarladı bu sefer araç çalşır durumda kaldı stop etmedi ama gaz yemedi.gaz pedalına bastım sonuna kadar iniyor araç gaz yemedi devir saati oynamadı hiç.anahtarı aç kapa yaptım düzeldi.

Ancak az önce bir şey denedim şimdilik sonuç iyi gidiyor gelişmeleri buraya yazıcam ki aynı sorunları yaşayan olursa fikir olsun .

aracın kumandalı anahtarını değilde orjinal yedek anahtarı var onu denedim.kumandasız manuel.araç onunla çalıştıgında şimdiye kadar sorunu yaşamadım şimdilik yapmadı en azından denemeleri yazıcam.belki tesadüftür ama anahtardan boyle bir sorun yapma olasılıgı varmıdır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Aracın Gaz pedalı elektronik kumandalı ise bundan da kaynaklanıyor olabilir bence

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Yakıt galerisinin arka tarafına giren yakıt geri dönüş hortumu varmı sizin araçta

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan

Aracın Gaz pedalı elektronik kumandalı ise bundan da kaynaklanıyor olabilir bence

bilmiyorum ancak bu akşam aracı gosterdıgım bır arkadas bunların gaz pedalı dırekt beyınle baglantılı bızımkıler gıbı degil demişti karsan mınıbus var onda koltuklu.yani elektronik demek ıstedı gaz pedalıyla ılgılendı oda.anahtar olayını ona anlatınca olabılır dedi.

Yakıt galerisinin arka tarafına giren yakıt geri dönüş hortumu varmı sizin araçta

bilmiyorum açıkcası.ancak şöyle bir şey keşfettım boş viteste çok yavaş duzenli gaz veriyorum devır saatı 1 in 1-2 kertik uzerıne gelince belli bir yerde yani  duruyor ılerlemıyor gaza basmayı sertleştırısem ılerlıyor tabii.ancak orada bır durma yapıyor sabit.o durma sırasında bırden gazdan ayagımı cekersem devir saati rolantı konumuna gelıyor ve bu rolantıde sarsma dalagalanma başlıyordu genelde.oda her zaman değildi yinede.ancak anahtarı değiştirince ne yaptıysam rolantide dalgalanma yada stop olayı falan hiçbir şey olmadı.herşey yolunda şimdilik.

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan

iki gündür yedek anahtar ile kullanıyorum daha dediğim sorun olmadı.oldurmaya çalışıyorum yine olmuyor denkmi geldi yoksa anahtardan olma olsılığı varmı boşunamı denıyorum acaba.anahtar alakasız gelıyor da ondan soruyorum.gelişmeleri denedikçe yazıyorum.

eski anahtarda 2 aşınma izi var derin yeni anahtarda o yok bu arada.

iz dediğim epey derin neredeyse diş denecek gibi.yedek anahtarda o yok ve yedek anahtar zor çıkıyor kontaktan .

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Kontak anahtarından olacagını sanmıyorum. Ama kontak termiginden olabilir

Yorum bağlantısı
Aykut Soydan
(düzenlendi)

bugün yedek anahtar ile aynı sorunu yaptı araba şimdi bazen stop ediyor bazende stop etmeden kalıyor gaz yemiyor devir saati 0 yakın değere dusuyor.

o sekılde bekleyıp gaza basınca gaz yemıyor epey ugrasınca gaz yemeye baslıyor.

ayrıca kontakta anahtarın gırdıgı yere baktım oradaki metal sabit değil elle itince asagı yukarı sağa sola geziniyor hareket ediyor.

anahtarı soktugumuz yerdeki parlak metal.

tarihinde Aykut Soydan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aykut Soydan

aracı yaptırdım arıza yakıt ölcek valfinden serviste yakıt olcek valfı degıstırıldı sorun cozuldu.benzer sorunu yasayanlara yardımı olabılır bu yuzden dalgalaı rolantı yapıp stop edıyor veya gaz yemıyormus.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Sait Aktaş

Aykut bey benim araçta aynısı oluyo yağ pompası ve benzin filitresini değiştirdik yine aynı 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Sait Aktaş yazdı:

Aykut bey benim araçta aynısı oluyo yağ pompası ve benzin filitresini değiştirdik yine aynı 

Yakıt ölçek valfini bir kontrol ettirin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Sait Aktaş
(düzenlendi)

Tamm teşekürler 🙏

tarihinde Mehmet Sait Aktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...