İçeriğe Yönlendir

B-Max - 1.0 Ecoboost Kaç Beygir?

Utku oğuz

Recommended Posts

Utku oğuz

Selamlar...2 gün önce 2013 model b-max 1.0 ecoboost titanium x aracımı satın aldım...şuan keşif aşamasındayım.. Fakat bu aracın kaç beygir olduğu muamma...satarken 125 hp dendi, servis kayıtlarında 120 gözüküyor, girdiği expertiz testinde 102 çıktı, ruhsatta motor gücü olarak 88 yazıyor! Sizce durum nedir? Bir aracın beygir gücü bu kadar muamma olmamalı...

Araç 45bin km ye yeni geliyor ve bujilerin değişmesi gerektiğini söylediler...bir performans eksikliği hissetmiyor değilim, sizce bujiler testte çıkan sonucu etkilemiş olabilir mi?

Bir de aracın garantisi bitmek üzere sizce garantiyi uzattırmlı mıyım?bilgisi olan arkadaşlardan yardım,özellikle 1.0 kullanıcılarından da yorum ve tavsiyeler bekliyorum...çok çok teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Türkiyed satılan B-max ler 100 bg diye biliyorum.

100 bg olanlar Fiesta ve B-max.

125 bg olan Focus.

140 bg olan Fiesta Red ve Black de kullanılıyor.

Bu motor seçenekleri Türkiye için böyle, aynı motorlar başka ülkelerde farklı kombinasyonlarda kullanılıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Utku oğuz

Hakan bey servis kayıtlarında 120 gözükmesinin sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

88 kw ise 120 beygir o halde? Ruhsatta yazan bu...çok kafam karıştı hangisi doğru?

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

Mert bey teşekkür ederim açıklamanız içi...

Bir de şöyle bir durumla karşılaştım..Daha önceki aracımda kullandığım gps cihazını şimdi b-max aracımda da kullanıyorum...gps cihazımın gösterdiği hız önceki aracımın gösterdiği hız ile bire bir aynı idi...b maxin kadranında bu hızın 7 km fazla gösterdiğini fark ettim...lastik ebatı orijinal olmasına rağmen hız sizce neden 7 km fazla?

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

aracınız hayırlı olsun. araç firmaları güvenlik açısından ibrede görünen hızı, gerçek hızın üzerinde gösteriyorlar.

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

aracınız hayırlı olsun. araç firmaları güvenlik açısından ibrede görünen hızı, gerçek hızın üzerinde gösteriyorlar.

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim....

iyi halt ediyorlar o zaman !!! Ne diyeyim ki... benim bütün sürüş karakterimle oynamaktan başka bişeye yaramıyor bu gerçek hız farkı.....

bütün 1.0  b-max türkiye tanıtımlarında 120 hp olarak lanse edilen araç serviste dahi 120 hp kayıtlı iken gerçekte 100 hp....Ford-otosan ikilsi neyin peşinde ?? Çocuk oyuncağı değil ki bu iş...

Ayrıca 2. elde de bütün 2013 1.0 b-max araçlar 125 hp diye satılıyor....Bu karmaşanın tek sorumlusu ford-otosan....Mağdur olan kullanıcılar...Ben istiyorum o 25 hp yi  :)    yazılım ile mümkün müdür sizce ?

Yorum bağlantısı
Safak Acar

1.0 EcoBoost 125 hp focus Canavardı ,  25 beygir hissedilir derecede farklıdır eminim. Hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

Bu arada bir şey aklıma takıldı...Start stop araç için zararlı olabilir mi ? turbolu bir motorun sık sık durup çalışması çok sağlıklı gelmiyor bana....??

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bu arada bir şey aklıma takıldı...Start stop araç için zararlı olabilir mi ? turbolu bir motorun sık sık durup çalışması çok sağlıklı gelmiyor bana....??

ÇAlışıp durmalar arasında fazla zaman yok dolayısı ile yağlanma devam ediyor, zaten dizellerde yıllardır kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Utku oğuz

aracımı alalı 15 gün oldu...

şehir içi tüketim 9.2 lt....evet çok kısa mesafelerde kullanıyorum belki bunun etkisi olabilir ama insan 9 litreyi görünce üzülüyor...1 kere şehirler arası yol yapma şansım oldu onda da tam 5 litre tüketimi gördüm....uzun yol verisi çok güzel bence ama şehir içi neden bu kadar çok yakıyor ???

1.0 motorun karakteristiği bu mudur yoksa bir sorun mu var sizce ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu
(düzenlendi)

Ruhsatta kilowatt cinsinden yazar.

1 kilowatt = 1,35962 pferdestarke (Alm: Beygir gücü)

yani aracınız 88 kw ise (88 x 1,35962) = 119,6 ps (beygir) yapıyor.  :good1:

aracımı alalı 15 gün oldu...

şehir içi tüketim 9.2 lt....evet çok kısa mesafelerde kullanıyorum belki bunun etkisi olabilir ama insan 9 litreyi görünce üzülüyor...1 kere şehirler arası yol yapma şansım oldu onda da tam 5 litre tüketimi gördüm....uzun yol verisi çok güzel bence ama şehir içi neden bu kadar çok yakıyor ???

1.0 motorun karakteristiği bu mudur yoksa bir sorun mu var sizce ?

Benzinli tüm motorlar şehiriçinde bu rakamlara ulaşıyor, sizin motorunuza has değil. Kullanım stilinize göre uygun. Aynı durumu 1.6 ti-vct 125ps motor ile yapmaya kalksanız 12-13 litreleri görebilirsiniz ortalamada.

tarihinde Ahmet Nalbantoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Utku oğuz

Ruhsatta kilowatt cinsinden yazar.

1 kilowatt = 1,35962 pferdestarke (Alm: Beygir gücü)

yani aracınız 88 kw ise (88 x 1,35962) = 119,6 ps (beygir) yapıyor.  :good1:

Benzinli tüm motorlar şehiriçinde bu rakamlara ulaşıyor, sizin motorunuza has değil. Kullanım stilinize göre uygun. Aynı durumu 1.6 ti-vct 125ps motor ile yapmaya kalksanız 12-13 litreleri görebilirsiniz ortalamada.

teşekkürler...bir önceki aracım dizel olduğu için ve dizelden başka araç çok az kullandığım için bu rakamlar beni biraz ürküttü açıkcası...1.0 motordan en fazla 7.5  -  8 litre bekliyor insan... 9'u geçince ister istemez gözüm tüketime takılı kaldı :)

bir de şu vites değiştirmeyi öneren ok meselesi var...O oka bakarak vites değiştirirsem evet çok güzel bir ekonomi sağlanıyor fakat bu seferde devir çok düşük kalıyor...5. viteste 55-60 km ile gitmek bana pek mantıklı gelmiyor motor sağlığı için...bilmem yanılıyor muyum ?

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

daha sağlıklı olur. 

teşekkür ederim evren bey...yani bu ''devirli kullan'' meselesi tamamen yalan o zaman ??  Eğer sebebini de teknik olarak açıklarsanız çok sevinirim...kolay gelsin.. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sizin araç zaten turbolu. En kuvvetli olduğu devirler 2000 devir altı. Normal kullanımda 2000 devir üstü gereksiz, ayrıca ekonomik değil. Yapılan devir sayısı artıkça motor ömrü kısalır, örnek racing motosikletler100 bin km yi pek göremez, ama kamyonlar milyonlarca km gider. Düşük devirde çalıştıklarından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Utku oğuz

Sizin araç zaten turbolu. En kuvvetli olduğu devirler 2000 devir altı. Normal kullanımda 2000 devir üstü gereksiz, ayrıca ekonomik değil. Yapılan devir sayısı artıkça motor ömrü kısalır, örnek racing motosikletler100 bin km yi pek göremez, ama kamyonlar milyonlarca km gider. Düşük devirde çalıştıklarından.

teşekkürler tekrar...o zaman düşük devirde motor kurum yapar gibi ya da 'devirli kullan abicim'  gibi şeylere kulak tıkayıp her viteste maximum 2000 devir görecek şekilde kullanıp kolaylıkla ekonomi yapılabilir...sadece sağ ayak hassasiyeti gerekiyor bu durumda...

Yorum bağlantısı
Utku oğuz

bende de 1.2 tsi 90 hp polo var 5. viteste 60 ile giderken 1400 çeviriyor. Zaten 1400 devirde maksimum torku verdiği için herhangi bir sorun olmaz. Sizin aracınızda o hzılarda maksimum torku veriyor. Motor teknolojileri çok değişti artık yıllar geçtikçe bazı şeyler değişecek

öyle gözüküyor mert bey... şehir içi 5. viteste 55-60 km ile dolaşmakta varmış demekki :)  Bu şekilde kullanımla şehir içi rahatlıkla 6 - 6.5 litre yakalanır...Fakat çok ciddi bir efor gerekiyor...trafik,vites ve devir takibine bir de özel bir sağ ayak alışkanlığı eklemek lazım...alışıcaz zamanla...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

teşekkürler tekrar...o zaman düşük devirde motor kurum yapar gibi ya da 'devirli kullan abicim'  gibi şeylere kulak tıkayıp her viteste maximum 2000 devir görecek şekilde kullanıp kolaylıkla ekonomi yapılabilir...sadece sağ ayak hassasiyeti gerekiyor bu durumda...

Ara sıra gazlayarak kurumları atarsınız :) , dizel araç değil  zaten bu daha çok dizellerde sorun o,  filtre tıkandı falan gibi derdimiz yok. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu
(düzenlendi)

Kısmen yanlış olmuş. Çok düşük devirde kullanmak vuruntuya sebep olur. Sürekli 2000 altı kullanmak doğru değil.

Önce grafiği vereyim:

Eco_Sport_Eco_Boost_Torque_Curve.jpg

Grafiğe bakarsak;

- Ecoboost motorun en kuvvetli olduğu devirler derken Torktan bahsediyorsak 1500 den sonra turbodan dolayı maksimum torkunu 4500 devire kadar sabit şekilde veriyor. Yani 1500-4500 arası devirler verimli devirleri. 1400-1500 altı, motorun kendini toparlayamadığı devir.

- En kuvvetli olduğu deviri beygir açısından soruyorsak,  denklemi şu şekilde : [ Beygir = Tork x Devir / 5252 ] Buna bakarak ta en kuvvetli anının 5900-6000 devir olduğunu söyleriz.

Kullanım açısından 1500 devir ile 4500 arası dengeli şekilde kullanılırsa ideal kullanım yakalanmış olur. Vites oranlarını bilmiyorum ama örneğin 2100-2200'de vites yükselttiğinizde devir 1600 e düşüyorsa uygun kullanım tam bu şekilde. 1500'ün biraz üstüne düşecek vites değiştirdiğinizde. Yani 1500 -------------- 4500 arası devir bandının orta noktalarının biraz aşağısında olacak şekilde. Bu şekilde şehiriçi kullanım yakıt/performans açısından en verimlisi olacaktır.

Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bir şey olmaz benzinli arabada, niye vuruntu yapsın . 1.25 duratec bile 1400 devirde rahat yürüyor( düz yolda)

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu
(düzenlendi)

Bir şey olmaz benzinli arabada, niye vuruntu yapsın . 1.25 duratec bile 1400 devirde rahat yürüyor( düz yolda)

Yukarıda grafiğini gösterdim :)

Rahat yürümesi, sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor, bende yüksek devire çıkan biri değilim. Ancak motor bu devirlerde ciddi anlamda kuvvetsiz, düşük tork veriyor. Aynı zamanda verimli de değil, yaktığı birim yakıt başına oldukça düşük bir performans sunuyor. Bunun sebebi de bu devirlerde verimli çalışamaması. Bu da motorda patlama sonucu piston, piston kolu ve benzeri ekipmanların daha fazla güce-darbeye maruz kalması anlamına geliyor. Bunu şu şekilde düşünün, düşük bir hızda bisikletinizde en yüksek vitese attınız. Düz yoldasınız. Ancak pedallar oldukça yavaş dönüyor. Birden hızlanmak için bacağınızı ittirdiniz tık! Siz o baskıyı yaptınız ama bacağınız o kadar yavaş aşağıya doğru ilerliyor ki... Çünkü tork gücünüz kuvvetli değil, gücü lastiğe verip hızlanamadınız, gösterilen direnç fazla geldi. İşte o anlık gücü bacağınız, pedal ve diğer ekipmanlar emdi. Bu da haliyle sağlıklı bir durum olmadı.

1.0 EcoBoost için verimli kullanım tam tarif ettiğim biçimde olacaktır. Zaten o göstergedeki ok ta vites oranlarına göre tam buy grafiğe uygun şekilde programlanmıştır. Ok doğruyu söylüyor yani  :good1:

Mesela özellikle dizellerde devirli kullanın derler. Grafikte 1.6 TDCi motorun da grafiği var. Dizelcilerin "yüksek devirde boğulma" dedikleri mesele apaçık ortada. Motor o kadar ciddi bir düşüş yaşıyor ki tork bakımından, denklemdeki diğer kalem olan Devirin yükselmesi bile onu kurtaramıyor.  Hal böyle iken bu motorda "devirli kullan kurum bağlamasın" diye 3500-4000 devirde vites atanlar hiç mantıklı iş yapmadıkları gibi, gece huzur nturuna çıkanlar en yüksek vitese atıp en düşük devirde "nasıl olsa dizel rolantide bile yürür" diyerek gezmeleri de mantıklı bir iş değil. Bu motorda da 1600 gibi gaza asılınacak 1600 ün altına düşmeyecek şekilde maximum 2500 'e kadar vites yükseltilecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...