İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Egr Soketi Sorunu

Hakkı Doğan

Recommended Posts

Hakkı Doğan
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar ve ustalar aracım 1.6 dizel Aracımla giderken motor sistemi arızası uyarısı verdi aracımı durdurup kaputunu açıp baktığımda adını sonradan öğrendiğim egr soketinin çıkmış olduğunu gördüm soketi takınca uyarı gitti ama araç çekişten düştü eski atikliği kalmadı ertesi gün ustaya gittim usta egryi iptal etti ama sorun gene aynı soketi takınca çekişten düşüyor çıkartınca normale dönüyor 2-3 gün sonra gene arıza uyarısı veriyor... bu fordların ikaz sistemini anlamış değilim bilgisayara bağlayınca hiçbir sorun çıkmıyor ama araçta sorun var :angry: Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Muhtemelen egr'niz arızalı. İptal olsa bile egr sensörü muhtemelen hatalı sinyal gönderiyor. Değişim harici başka bir yol gözükmüyor gibi.

Yorum bağlantısı
Hakkı Doğan

Merhaba,

Muhtemelen egr'niz arızalı. İptal olsa bile egr sensörü muhtemelen hatalı sinyal gönderiyor. Değişim harici başka bir yol gözükmüyor gibi.

Cevabınız için teşekkür ederim ancak böyle bir durumda hata kodu çıkmaz mı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cevabınız için teşekkür ederim ancak böyle bir durumda hata kodu çıkmaz mı

HAta kodu çıkması için gauge menu'ye bakmanız lazım. Ayrıca zaten kadranda motor arızası yazısını vermiş sistem.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Hakkı Doğan

birde eklemek istediğim nokta egr soketini takınca arıza lambası vermeden motor çekişten düşüyor 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak TONĞA

Selamlar Motor Sistem Arızası vermesinin Birden çok sebebi olabilir Kızdırma bujisinden verebilir en basiti veya da başka şeylerden verebilir ama sorunu bulmuşsunuz EGR valfi Muhtemelen valf kurum ile tıkanmıştır EGR yi iptal etmek çözüm olabilir ama buda egzos tan hafif hafif kara duman atmasına sebep olur tam yanmamış yakıtı çiğ olarak atılmaya başlar buda yakıt sarfiyatını arttırır. bildiğiniz gibi EGR pistonlardan tam yanmadan atılmış yakıtı ve  havayı tekrar alıp pistonlarda tam bir yanma sağlıyor. 

Ayrıca EGR vafli arızalarında genelde araçda

Yakıt sarfiyatının artması

Kara duman atması

motorda düzensiz çalışma

ayrıca araç çekişten düşüyor

gibi gibi  sorunlar yaşanıyor sanırım sizde sadece çekişten düşme var.

siz sorunu problemi çözdünüz mü nereden miş merak ettim benimde aracım motor sistem arızası veriyordu  bir süre sonra çalışmadı araç sorun mazot filtresi çıktı tıkanmış

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakkı Doğan

aracımı memlekette tanıdığım bir ustaya götürdüm sorunları anlattım o da filtreden diye tahmin etti ben hem depoyu temizletecem hem filtreyi orijinaliyle değiştirecem bakalım sonuçları buradan yayınlarım

Yorum bağlantısı
Selim gökçe

Benim arabam 2006 fokus otomatik cvt şanzuman egr yi değiştirdim sıfır takıldı orijinal kurum temizliği de yapıldı fakat arabanın çekili çok kötü düz yolda sıkıntı Yok fakat rampada tıkanıp kalıyor çekmiyor bayılıyor resmen araç sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Hakkı Doğan

uzun araştırmalar sonucu ulaştığım nokta şu birçok usta ve bilgisayar denemeleri sonucu bi arkadaş araç beynine güncelleme attı ve bundan sonra arıza kodu çıkmaya başladı sorun artık daha basit hal aldı bu süre zarfında beyinden diyenler oldu enjeksiyon sisteminden diyenler oldu yani arabanın bütün parçaları tek tek elden geçecekti sonuç olarak kafanıza yatmadığı durumlarda aracınızın arızasını kendiniz de araştırın neyse şimdi sorun şu şekilde hal aldı egr soketi takılı iken P042F kodu veriyor soketi çıkarınca da P0405 kodu veriyor bunları yorumlayabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

On 13.11.2016 at 00:53, Selim gökçe yazdı:

Benim arabam 2006 fokus otomatik cvt şanzuman egr yi değiştirdim sıfır takıldı orijinal kurum temizliği de yapıldı fakat arabanın çekili çok kötü düz yolda sıkıntı Yok fakat rampada tıkanıp kalıyor çekmiyor bayılıyor resmen araç sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir

arıza kodu veriyor mu

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

sanirim egr önceden iptal edilmis. yazilm ile gereken islemler yapilmamis veya yapilmis ama belki bir sekilde eski haline dönmüs bence.

dogal olarak soket yokken sinyal alamiyor, soket takiliyken de gecis olmadigi icin hep kapaliymis gibi algiliyor diye düsünüyorum.

egryi siz mi iptal ettirdiniz? neden?

Yorum bağlantısı
Hakkı Doğan
Bir saat önce, Eren Gökmen yazdı:

sanirim egr önceden iptal edilmis. yazilm ile gereken islemler yapilmamis veya yapilmis ama belki bir sekilde eski haline dönmüs bence.

dogal olarak soket yokken sinyal alamiyor, soket takiliyken de gecis olmadigi icin hep kapaliymis gibi algiliyor diye düsünüyorum.

egryi siz mi iptal ettirdiniz? neden?

ilk aldığımda soket takılı değildi muhtemelen ustaya götürdüğümde takınca çekiş düşüklüğü oldu usta sonra kör tapa ile egr iptal etti gel gelelim arıza vermeye başladı güncelleme attık arızasını bulduk derken EGR ye geri döndük yani en başından beri egr arızası veriyormuş ilk başlarda egr yi de deneme amaçlı değiştirdik fakat çekiş düşüklüğü devam edince bizde soketi çıkarmak zorunda kaldık. Şimdiki araştırmam yazılımsal egr iptali konusu mekanik olarak iptal ettik yazılımsal olarak da etsek arıza kodu verir mi?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

O zaman egr arizali oldugu icin fisini cekmisler. Ama neden o zamana kadar ariza vermedigini ben de cozemedim. Egr iptalinde hem yazilimsal hem de fiziksel mudahale gerekiyor diye biliyorum. Ben olsam yeni egr taktirirdim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

egr nin kendisi arızaı ise körlemek hiçbir işe yaraamz. bunu söyleyemeyen usta yerine başka arayışa da girişin.

Yorum bağlantısı
Hakkı Doğan
6 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

O zaman egr arizali oldugu icin fisini cekmisler. Ama neden o zamana kadar ariza vermedigini ben de cozemedim. Egr iptalinde hem yazilimsal hem de fiziksel mudahale gerekiyor diye biliyorum. Ben olsam yeni egr taktirirdim.

öyle yapmayı düşünüyorum bende ama bazılarında çekiş sorunu devam ettiği için kökten çözüm olur mu ki diye düşündüm

4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

egr nin kendisi arızaı ise körlemek hiçbir işe yaraamz. bunu söyleyemeyen usta yerine başka arayışa da girişin.

ah ah diyorum ya çok usta değiştirdim diye :nea:

Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Bu egr yi komple fiziksel ve yazılımsal iptal ettirmek mi araç sağlığı ve performansı açısından iyi yoksa yenileyip kullanmaya devam etmek mi veyahut temizletip devm etmek mi sanırım coğu mondeo da egr iptal edilmiş durumda 

Yorum bağlantısı
Hakkı Doğan

EGR konusu artık kapandı benim için diyebiliriz arkadaşlar çünkü bugün yazılımsal egr iptali yaptırdım öncelikle bilgisayara bağladığımızda P042F arıza kodu veriyordu iptal ettikten sonra bu kodu vermemeye başladı yazılım yapmadan önce araba çekmiyordu egr iptalinden sonra araç eski performansına döndü elimiz değmişken bide performans yazılımı atalım dedik şahane oldu 110 HP den 130 ile 145 HP arası değişir dedi usta :good1:önceden bu sorunlar yüzünden satmayı düşünüyordum şimdi tam tersi :yes: bu işlemi konyada Dr.Ecu adında bi yerde yaptırdım isteyene adresini de verebilirim. En başında bu yere gitseymişim arıza vermeme sorununu ve bu sorunu da halledebilirmişiz siz siz olun bu şekilde faydalı forumları okumadan araştırmadan sebebi belli olmayan tamir işlerine girmeyin herkese hayırlı bayramlar arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 dakika önce, hakkı doğan yazdı:

EGR konusu artık kapandı benim için diyebiliriz arkadaşlar çünkü bugün yazılımsal egr iptali yaptırdım öncelikle bilgisayara bağladığımızda P042F arıza kodu veriyordu iptal ettikten sonra bu kodu vermemeye başladı yazılım yapmadan önce araba çekmiyordu egr iptalinden sonra araç eski performansına döndü elimiz değmişken bide performans yazılımı atalım dedik şahane oldu 110 HP den 130 ile 145 HP arası değişir dedi usta :good1:önceden bu sorunlar yüzünden satmayı düşünüyordum şimdi tam tersi :yes: bu işlemi konyada Dr.Ecu adında bi yerde yaptırdım isteyene adresini de verebilirim. En başında bu yere gitseymişim arıza vermeme sorununu ve bu sorunu da halledebilirmişiz siz siz olun bu şekilde faydalı forumları okumadan araştırmadan sebebi belli olmayan tamir işlerine girmeyin herkese hayırlı bayramlar arkadaşlar

sevindim hallolmasina. Ne kadar garip degil mi? ustaya (!) güvenemiyoruz. Hos onlar da foruma güvenmiyor. biz cok biliyoruz, klavye artisiyiz biz.... heleki fordclubtrci mi? evlerden uzak...

usta olduk bunlar yüzünden... 

Umarim aracinizi sorunsuzca ve zevkli bir sekilde kullanmaya devam edersiniz

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
32 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

sevindim hallolmasina. Ne kadar garip degil mi? ustaya (!) güvenemiyoruz. Hos onlar da foruma güvenmiyor. biz cok biliyoruz, klavye artisiyiz biz.... heleki fordclubtrci mi? evlerden uzak...

Fordcluctr çok güzel bir forumdu. Özlemiyorum dersem yalan söylemiş olurum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakkı Doğan
3 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

teşekkür ederim keşke herkes bildiğini yapsa da paralar zai olmasa :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...