İçeriğe Yönlendir

Mevsimsel Sıcaklıklara Göre Sae Yağ Viskozite Değerleri

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Servet Aydın

Saklama koşulu olabilir ama blok içinde durum farklı. İlk çalıştırma biraz fark eder anca

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

isme baktım rote gördüm videoya baktım ay... gördüm ... o ne yahu

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

isme baktım rote gördüm videoya baktım ay... gördüm ... o ne yahu

Yat dinlen, shell rotella 20-50
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hyundai kitapçığında benzer bir tablo vardı, bir çok japon, kore aracında motor yağını ortam sıcaklığına göre seçin diyor. Ford lardaki gibi her durumda 5w30 gibi değil. Gerçi fiesta focus falan genelde avrupa kıtası dışında yok gibi, japonlar daha küresel ,her kıtada benzer motorlar ile satılıyorlar, ona bağlı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Madem nostaljik gavur videolarına bakıyoruz şu da çok güzel:

pushrod sistemi çok da güzel anlatmış bu arada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Araçtan araca değişir bu yalnız, her motorun istediği sıcaklık-viskozite değeri farklı. Yani tabloya bakıp aa bize en uygunu 5-40 veya 10-40 deyip, üreticinin 5-30 tavsiye ettiği motora koymamız doğru olmaz. Üretici ne dediyse o.

Güç ve hacim olarak benzer motorları ele alalım; Örneğin Ford, 1.6L Ti-VCT (115ps) için Türkiye şartlarında bu motora 5-30 uygun olur demiş. Opel, 1.6L Twinport (115ps) benzinli motoru için Türkiye şartlarında bu motora 10-40 uygun olur demiş. Subaru, XV'de bulunan 1.6L Boxer (114ps) motorunda bu bölgede 0-20 tavsiye ediyor. Dediğim gibi, her motorda ideal çalışma için istenen viskozite değeri ayrı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...