İçeriğe Yönlendir

Mondeo Tdci 1700 - 2000 Devir Aralığında Vuruntu Yapıyor.

Mustafa Varol

Recommended Posts

Mustafa Varol

Merhaba, 15 gün önce 2006 model TDCİ otomatik Mondeo aldım ve araniza katildim. Tecrübesi olan arkadaşlardan her viteste 1750 - 2000 devir aralığında neden vuruntu sarsıntı yapabileceğini öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar

Yorum bağlantısı

Vuruntu veya sarsıntı derken bunu nasıl algılıyorsunuz?

Sarsıntıdan kastınız araç içerisindeki yolcuları da etkileyecek şekilde bariz bir sallantı mı?

Araç bir gaz yiyor bir yemiyor gibi ve bu durumda da sallantı mı yapıyor?

Konuyu biraz daha detaylı anlatmanız lazım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
(düzenlendi)

Mustafa beyin dedikleri aynısı bizim araçta da mevcut. Turgay bey aynen dediğiniz gibi bir gaz yiyor bir yemiyor gibi. Yolcuları aşırı derecede etkileyecek şekilde. Özellikle araç ısınınca yapıyor. Soğukken yapmıyor. Gaza aşırı basıp devirli kullanmaya çalışırsanız sıkıntı yok. Az basarsanız bu sorunlar oluyor. Çözümünü bulabilen çıkmadı henüz. 2 Senedir uğraşıyorum.

tarihinde Yusuf Gerdan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yıllar önce benzinli aracımda başıma gelmişti ve neticede benzin filtresi tıkalı çıkmıştı. Sizlerdeki mazot filtresi olamaz illaki değişmiştir.

Yusuf bey sizin aracın bu şekilde olması da ilginç. Belki çok basit bir sıkıntı vardır.

Bir kere kötü yakıttan kaynaklı silkeleme oldu bende. İstasyonu değiştirince düzeldi.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Denemediğimiz yöntem, gitmediğimiz usta kalmadı. Herkes araca yabancı. Herkes korkuyor. Ezbere konuşuyor arabaya yanaşmamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Filtreler, enjektörler, turbo, şanzıman dediklerine göre hiç birinde sıkıntı yok. Dediğiniz gibi belki de çok basit bir şey var fakat kimse yanaşmayınca sorun giderilmiyor maalesef. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

abi koskoca ankarada yokmu mondeodan anlayan biri.

forumda tasiye edilen ustaları bir araştır istersen

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Görüştük tavsiye edilenlerle de. Henüz kimsenin başına gelmediği için kimse tecrübeli değil. Tek sıkıntı bizim araçta sanıyordum Mustafa beyin aracında da varmış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5. viteste 1700 d/d civarı silkeleme yapabilir bu normalidr o diverde gitmemeli bunun dışında yapmamamlı o arızadır ve %90 enjektöre gider

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

5. viteste 1700 d/d civarı silkeleme yapabilir bu normalidr o diverde gitmemeli bunun dışında yapmamamlı o arızadır ve %90 enjektöre gider

Her viteste yapıyor. Silkeleme basit bir silkeleme değil. Aşırı derecede yolcuları sarsıyor. Şanzımanla alakalı olabilir mi ? Enjektör mü diyorsunuz? Enjektör ise 2000 lira gözden çıkarılabilir. Şanzıman ise bilmiyorum 2000e kurtulunabilir mi..

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

enjektördür o . rakamdan önce o enjektörü kodlayabilecek yer bulmalı

Peki araç soğukken yapmayıp, ısınınca yapması normal mi enjektör arızasında?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sami Demirpaz

Benzer sebeplerden dolayi bu hafta bizimde 2006 otomatik mondeo ya enjektor revizyonu yapildi. Suan daha iyi kodlamasi yapildi biraz km kullanmak gerekiyor kodun oturmasi icin.

Yorum bağlantısı
Eser Yıldırım

Merhaba, 15 gün önce 2006 model TDCİ otomatik Mondeo aldım ve araniza katildim. Tecrübesi olan arkadaşlardan her viteste 1750 - 2000 devir aralığında neden vuruntu sarsıntı yapabileceğini öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar

Bu vuruntu vites geçişlerinde mi yapıyor yoksa sabit giderken mi.zira o devirde vites geçişi de olmuyor zaten.sabit giderkende yapıyorsa enjektör olma ihtimali olabilir.ama en iyisi ustayı da yanına alıp onun test etmesi olacaktır
Yorum bağlantısı
Mustafa Varol

Sabit giderken oluyor, bostancı sanayi sitesinde gün otoyu tavsiye ettiler, oraya göstereceğim

Teşekkürler

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Enjektör sıkıntısız çıktı. Enjektörcü paranızı bana boşuna vermeyin sorun enjektör değil dedi.. Sorunun asıl noktası şanzıman. Ama kim yapar nasıl yapar, yaptırsak değer mi kimse bilmiyor. Herkes korkuyor.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Arif Büyükburgaz

Merhabalar, ben de aynı problemi uzun süre yaşadım. N75 diye 2 adet valf var onlardan kaynaklanıyormuş.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Gerdan

Tuncay usta ile görüştüm. Sorunun %90 ihtimal ile şanzıman valf gövdesi dedi. 2002-2007 arası mondeolarda kronik dedi. Tahmini tamir masrafı 6000-7000 tl dedi. Bana sorarsan hiç bulaşma dedi. Motora ya da şanzımana herhangi bir sıkıntısı olmaz dedi. Tuncay usta'ya güvenerek 1 senedir dokunmadık arabaya :) Ama içimde hala küçük de olsa enjektörden kaynaklandığı hissi var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...