İçeriğe Yönlendir

Yeni Fiat Egea-Tipo Hatchback

Fatih Hanoğlu

Recommended Posts

Guest Mert Boran

"Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur."

Albert Einstein

Kırmaya gerek yok abi. Şurda maximum 2 ay sonra heryerde göreceğiz zaten. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kırmaya gerek yok abi. Şurda maximum 2 ay sonra heryerde göreceğiz zaten. :)

Neyi kırmaya gerek yok?  :unsure2: Ben bişi demedim. Albırt demiş.  ;)  :fiuw:  Şakası bir yana 3 seneye yakın Stilo kullandım, ki ön yargının kralı vardı o dönem Fiat a karşı bende de.  ;) Şimdiki aracım malum.  :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Güzel olmuş hb kasa.. Zaten günümüzde pek beğenilmeyen hb tasarım yok gibi. Fiyat konusunda pek bir şey demeye gerek yok. Çünkü uygun fiyatlı kaliteli araç kalmadı. Yalnız akıllara hemen şu geliyor. Benim etrafımda ki insanların büyük kısmı fiat boyalarının kısa sürede vernik yanığına dönüştüğünü , farların sarardığını falan söylüyor. Adı çıkmış bir defa.. Ben fiat ın yerinde olsaydım bu aracı rakiplerine göre daha avantajlı bir fiyat ile sunardım. Çünkü kendisi bilmem farkında mı ama marka olarak gerçekten kendisine sınıf atlatacak model olmuş bu araç. Biraz daha hassas olması lazımdı fiyat konusunda yada opsiyonlarda. Belki o zaman ön yargıları daha kolay kırardı.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Doğrudur fakat, problemsizlik istatistiklerinde, kullanıcı anketlerinde fiat markası epey geridedir. Trim sesi pek olmayabilir fakat arıza yatkın görünüyorlar

Bence bu da bir mit. Mesela turbosu kronik bozulan bir multijet yoktur ya da enjektörü arıza yapan. 2000 yılında 97 marea kullandık ithal olanlardan. 1.6 motor. Hiç hatası olmadı. Kapı kollarındaki soyulan boyaları 3 sene sonra kapı kollarını direk değiştirerek telafi etti. Ben Fiat'ı alacağım zaman açıkçası motoru sağlam, problemsiz diye tercih ettim. 2 senede de akü boşalması haricinde marş basmadığı durum olmadı, yolda kalmadı, performansta değişimler göstermedi. Sadece baskı balatası bitiyor gibiydi, 30.000km daha kullandım bitmedi. Mükremin Abi'nin aracını denemek için kullanınca aradaki farkı zaten direk anladım ama 130.000km orjinal balata kullanan bir araç. Fiat'ın savnucusu değilim ama bir zamanlar taunus yüzünden Ford'a yapılan haksızlığın, hatta new age tasarım focus'lara bakalım ne sorun açacaklar düşüncesyle eğreti bakıldığı dönemleri hatırlayarak; kuş serisi yüzünden fiat'a yapıldığını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bugün C max 1,5 dizel otomatik test etmeye gittim. Test aracı düz vitesdi bende test etmeden çıkarken otomatik focus olarak var istermisiniz dediler. Hemen teste başladım.Dönüştede mondeo 1,5 benzinli otomatiğide kulanmak istedim ve aynı güzergahta onuda kullandım. Her iki aracınde vites geçişleri oldukça iyi idi.Fakat motor olarak focustaki 120 hp'lik 1,5 dizel mondeodaki 160 hp'lik 1,5 benzinliden daha zevkli geldi.Çok canlı oldukça hızlanmaya hevesli bir motor ve ps ile çok uyumlu hareket ediyordu. Yol sesi olarak focus mondeo'ya göre 2 tık daha kötü idi.Focus 2 ve 2,5 tan iyi ama bendeki c max ile nerdeyse aynı sayılırdı. İşin ilginç yanı bundan sonra :

Ordan çıkınca zamanım var birde 1,6 otomatik egea sedan test edeyim dedim aynı güzergahta. Kendim bile inanamadım ama araç focustan sessiz geldi.Motorun çapı zaten belli 1,6 atmosforik 110 hp ama çok sessiz ve alt devirlerde çok tatmimkardı 60km.hızda 6 vites ile çok rahat yol alıyor. Fakat şanzıman hayrete düşürecek kadar iyi ve motor ile çok uyumlu çalışmayı başarıyordu.Araba ise tek kelime ile 65,000 tl.için mükemmel ve hakikaten ezber bozacak kadar kaliteli idi.Yanımdaki görevli arkadaş oldukça bilgili  ve araç hakkında dersini çok çalışmıştı.Dediğine göre şanzımanı Fiat için sadece bu motora özel zf tarafından geliştirilmiş deyince hak vermemek elde değildi ,çünkü şanzıman hakikaten çok iyi çalışıyordu. Fazla performans ile işi olmayan az km.yapan ucuz ama kaliteli bir araç olsun isteyenler için kesinlikle alınası bir araçtı bugün kullandığm egea (5 yıl/100,000 km.garanti).Acelem vardı hemen testten sonra ayrıldım ama nette biraz araştırınca:  1,6 benzinli otomatik. sıkı pazarlık ile 63,000 tl civarınada alınıyormuş ve lpg istenirse servis garantisi ile 3,000 tl civarınada takılması sağlanıyormuş. Ama çoğu kimse aldıktan sonra dışarda aynı kiti 1750 tl ye taktırabiliyormuş vs.vs...Sonra benim araç ile aynı güzergahta bir tur attım ve egea hakikaten sessizmiş onuda anlamış oldum. Tip, iç mekan konusunda herkesin farklı zevkleri var o konuda bir yorum yapmaya gerek duymadım. Yol tutuş için daha uzun test lazım tam olarak bir fikir edinmek için...Hb otomatik gelince bir kere daha test etmeye gideceğim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Otopark.com hatcback testini izleyince adama hak verdim 65 bin tl nin üstüne çıktıkça fiyat egeanın bir mantığı kalmıyor dizeline 77 bin verilmez ama 65bin benzin otomatik mantıklı geldi banada

İlla Fiat diyorsun yani :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Yerli üretim araç almam ama 500L mantıklı.

Neden yerli almam Eskişehirde bir firma hyundainin radyatörlerini üretiyor. Kullanmaları gereken kaynak türü yerine farklı sistem kullanıyorlar. Hyundai denetlemeye gelince olması gereken sistem kullanılıyor. Aslında hyundaiyede iş yok adamların ayık olması lazım. O firmanın o kadar ürünü üretecek kapatesi yok. Kolay yöntem 5 dk zor yöntem 15 dk mesela. Bunun senin paylaştığın linea koltukları gibi

Bu durumu hyundainin tesbit edememesi imkansız bence.Gelen malzemeler kalite kontrolde inceleme sonunda çıkması lazım yada çıkmaması için başka yolların uygulanması gerekiyor. Ben yerli üretim konusunda sana katılmıyorum. Son yıllarda üretim kalitesi çok yükseldi ve Dünya ile entegrasyon çok fazla artmış bulunuyor. Arada eskisi gibi aşırı farklar kalmadı. Ve ben Türkiyede üretimi  yada yatırımı olan firmaların araçlarını tercih ediyorum.Belki benim gibi düşünen birkaç kişi sayesinde fabrikalarda 1 işçi fazladan iş sahibi olur...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bugün C max 1,5 dizel otomatik test etmeye gittim. Test aracı düz vitesdi bende test etmeden çıkarken otomatik focus olarak var istermisiniz dediler. Hemen teste başladım.Dönüştede mondeo 1,5 benzinli otomatiğide kulanmak istedim ve aynı güzergahta onuda kullandım. Her iki aracınde vites geçişleri oldukça iyi idi.Fakat motor olarak focustaki 120 hp'lik 1,5 dizel mondeodaki 160 hp'lik 1,5 benzinliden daha zevkli geldi.Çok canlı oldukça hızlanmaya hevesli bir motor ve ps ile çok uyumlu hareket ediyordu. Yol sesi olarak focus mondeo'ya göre 2 tık daha kötü idi.Focus 2 ve 2,5 tan iyi ama bendeki c max ile nerdeyse aynı sayılırdı. İşin ilginç yanı bundan sonra :

Ordan çıkınca zamanım var birde 1,6 otomatik egea sedan test edeyim dedim aynı güzergahta. Kendim bile inanamadım ama araç focustan sessiz geldi.Motorun çapı zaten belli 1,6 atmosforik 110 hp ama çok sessiz ve alt devirlerde çok tatmimkardı 60km.hızda 6 vites ile çok rahat yol alıyor. Fakat şanzıman hayrete düşürecek kadar iyi ve motor ile çok uyumlu çalışmayı başarıyordu.Araba ise tek kelime ile 65,000 tl.için mükemmel ve hakikaten ezber bozacak kadar kaliteli idi.Yanımdaki görevli arkadaş oldukça bilgili  ve araç hakkında dersini çok çalışmıştı.Dediğine göre şanzımanı Fiat için sadece bu motora özel zf tarafından geliştirilmiş deyince hak vermemek elde değildi ,çünkü şanzıman hakikaten çok iyi çalışıyordu. Fazla performans ile işi olmayan az km.yapan ucuz ama kaliteli bir araç olsun isteyenler için kesinlikle alınası bir araçtı bugün kullandığm egea (5 yıl/100,000 km.garanti).Acelem vardı hemen testten sonra ayrıldım ama nette biraz araştırınca:  1,6 benzinli otomatik. sıkı pazarlık ile 63,000 tl civarınada alınıyormuş ve lpg istenirse servis garantisi ile 3,000 tl civarınada takılması sağlanıyormuş. Ama çoğu kimse aldıktan sonra dışarda aynı kiti 1750 tl ye taktırabiliyormuş vs.vs...Sonra benim araç ile aynı güzergahta bir tur attım ve egea hakikaten sessizmiş onuda anlamış oldum. Tip, iç mekan konusunda herkesin farklı zevkleri var o konuda bir yorum yapmaya gerek duymadım. Yol tutuş için daha uzun test lazım tam olarak bir fikir edinmek için...Hb otomatik gelince bir kere daha test etmeye gideceğim.

Abi güzel bir inceleme olmuş. Şahsen merak ettiğim bir araç. Forumdan deneyimli şöförlerin böyle testler yapması çok yerinde. İmkanı olan başka arkadaşlardan da yorum bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sonuçta dandik olduğunu fark edip başkasına vermezler mi üretimi? Kendini kandırır bence. 

Yorum bağlantısı
Ali Herdem

Bence çok yerilmiş araba Fiat için büyük bir atılım oldu. İmajı düzeltmesi için bence linea üretmeyi bırakmalı artık. Otopark söyleşi için Kayseri'ye geldiğinde birisi bu aracı sörfü ve samimi bir şekilde açıkladılar üzerinde gerçekten çalışılmıştık var örnek olarak da park sensörlerini verdi sağ tarafta engel varsa o taraftan ses geliyor Dedi ben böyle bir özelliği ilk defa duyuyorum mesela. Fiyatı 60-70 arasında kalsaydı çok çok mantıklı olurdu kii bu şekilde bile peynir ekmek gibi satıyormuş

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı

Yerli üretim konusunda bencede sorun yok ama denetimi iyi yapamazsan çakallığı yapmakta kolay abi. İşi yapan yerde yakın arkadaşım çalışıyor. Firmanın işçiye yaptıklarıda kötü. Adamları sürekli girdi çıktı yaptırıyorlar. Kimse tazminat talebinde bile bulunamaz.

Sani paylaştı bugün facede. Lineada kullanılan koltukların tse belgesi bile yokmuş. Üretimi yapan yerli firma

Yerli üretim araç bana uzak olsun da ne olursa olsun 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

1 haftadır 1.3 multijet easy modelini kullanıyorum.

1- Yakıtı cok iyi (100km 4lt karısık)

2-  Konfor orta

3-  Plastik kalitesi iyi değil

4- Elektronik donanım tatminkar

5- Yol tutus iyi

6 - Motor çok iyi anında cevap veriyor

7-  Ses biraz yuksek

Tabii ben biraz da Cmaxden inip egeaya bindiğim için zor begeniyorum ,bunu da dikkate almak lazım.

Benim fiat tofas önyargılarımı kırdı bu araba.

Fiyatı biraz cazip olsa piyasayı süpürür.

Zaten şu anda üretilen arabalar filolara akıyor.

30 gün teslim dediler 50 günde verdiler.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Onceleri önyargı ile yaklaşmıştım ama egea gerçekten hoşuma gitmeye başladı. Hele bir de otomatik hb olursa hoş olur. Fiat arge e Teknolojide öncü bir markadır bence.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

egeanın görüntüsü süper bana göre. lakin fiyat aralığında jetta corolla gibi arabalarda var aynı paraya o sebeple tercih etmem. ( bir mantığı olmalı mesela onlardan az yakmalı veya onlardan güçlü olmalı yada acayip şekilde donanımı olmalı gibi gibi )

baz versiyon otomatik vites benzinli seçenekler için yorumum

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Finansman kampanyaları ile v.s. peynir ekmek gibi satarlar bence. Kayınpederime 29 bin TL peşin, bakiye 30 bin TLsi 15 ay sıfır faizle, 1.3 multijet 2 Urban beyaz araç aldık.  Sadece krediden en az 5 bin TL civarı avantajı oldu.  5 yıl garantisi de cabası.  Motoru bilindik sağlam 1.3 multijet.   Araçta fena olmamış, hele ki linea dan sonra devrim niteliğinde olmuş.  Bakımları ve yedek parçaları da hesaplı olursa tam bir piyasa arabası olur.  

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sınıfı lideri Golf ile karşılaştıralım:

uzunluklar  fiat :4.368 vw:4255    fiat önde

genişlikler    fiat: 1.792  vw:1799    vw önde

bagajlar:        fiat: 440 litre  vw: 380 litre  fiat önde

bu arabaya c segment değil demek hatalı olur. 

bu ara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sınıfı lideri Golf ile karşılaştıralım:

uzunluklar  fiat :4.368 vw:4255    fiat önde

genişlikler    fiat: 1.792  vw:1799    vw önde

bagajlar:        fiat: 440 litre  vw: 380 litre  fiat önde

bu arabaya c segment değil demek hatalı olur. 

bu ara

Araç zaten c segmenti compact car olarak geçiyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Tipo_(2015)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Alt_orta_s%C4%B1n%C4%B1f

lakin bizim insanımızın gözünde c de kalite algısı var hepsinde bir golf konforu focus yol tutuşu bekliyoruz ondan segmenti düşük gibi görüyoruz. d segment arabalar c segment arabalarla ikinci elde aynı fiyata gidiyor. örnek: 1.6  benzinli focus 1.6 benzinli mondeo, yinede satışı kolay, tutuluyor vs gibi etmenlerle c sınıfı tercih ediliyor ve b ye laf atılıyor :) bana göre araçlarda b c d segmentinin farkı yoktur ihtiyaçlar ve cevapları vardır. yinede fiatın imajı gereği fiyatları yüksek buluyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

58bine adam leon veriyorsa bunda da o kaliteyi beklerim, donanımı fazla olsun ki tercih edeyim egea yı .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...