İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Deri Direksiyon Kılıfı Dikimi

Sami Demirpaz
Çözüme git Ertan Çabuk tarafından,

Recommended Posts

Mustafa Serhat

Eline sağlık, ilk defa icin sonuç çok iyi. Sonrakilerde daha da iyi olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Sami sıcak buhar ile düzelir sanki, ilk deneyim için tebrikler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Eline sağlık Maşallah.

Tesekkurler abi.

Elinize sağlık. https://www.facebook.com/otoderici/gördüğüm kadarıyla bu işi profesyonel yapan bir firma, isteğe göre de malzeme kullanıyor.

Evet yapan firmalar var, biz 150 vermeden kendimiz yapabilir miyiz dedik abi. :)

Valla bu maliyete çok güzel olmuş. :bravo: İyi günlerde kullanın :nazar:

Evet bizde fiyat performans karsilastirinca cok begendik :)

elinize sağlık, bozukluklar zaman ile düzelir diye düşünüyorum.

Aynen abi zamanla alisir zaten fotograftaki hafif bol olan yerler cok kucuk ve az. Deride biras desenli gibi.

Eline sağlık, ilk defa icin sonuç çok iyi. Sonrakilerde daha da iyi olacaktır.

Evet abi, ilk deneme basarili :)

Sami sıcak buhar ile düzelir sanki, ilk deneyim için tebrikler.

Abi sicak buhari da bulmak zor simdi ama dedigin iyi fikir.

Elinize sağlık . Çok güzel olmuş.

Saolasin abi.

Eline sağlık Sami tam bir azimli Fare işi olmuş... :)

Aynen azimli fare isi oldu. Yapar miyiz yapariz dedik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

eline sağlık Sami direksiyonu söksen aslında daha iyi yapardın ben de corsaya yapıcam deri ayarlayıp bi türlü fırsat olmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

elinize sağlık çok güzel olmuş. eski aracımda bende böyle bir deneme yapmıştım. Deriyi dikerken buharla yumuşattığınızda kırışıklıklar kalmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

ellerinize sağlık güzel uygulama olmuş.

Teşekkürler,

eline sağlık Sami direksiyonu söksen aslında daha iyi yapardın ben de corsaya yapıcam deri ayarlayıp bi türlü fırsat olmadı

Saolasın Eray. Direksiyonu özellikle sökmek istemedim. Yap yap çok güzel oldu.

Ellerinize sağlık Sami 10 numara olmuş  :good1:

Saolasın abi.

elinize sağlık çok güzel olmuş. eski aracımda bende böyle bir deneme yapmıştım. Deriyi dikerken buharla yumuşattığınızda kırışıklıklar kalmıyor.

Teşekkürler, kırışık olan bölüm çok az aslında oda ballyden oldu birazda. Buhar imkanımız yoktu zaten :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

ketilla buhar üretirim ben sana 

Yok yok şuan daha dokunmam.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ertan Çabuk

Ellerinize sağlık Sami. Gayet güzel. Bir işi kendi el emeğiyle yapıp ortaya çıkarmak çok keyifli bir şeydir. Hazır alınıp dikilir yapılır belki daha da güzel olur ancak bu tip işlerle uğraşmaktan zevk alıyorsanız önce ben bşr deneyeyim fikri oluşur kafanızda.

Deri gayet ucuzmuş ama. Ben burda vites körüğü için minnacık deriye verdim 15 lira.

Benimde aklımda var direksiyon derisini değiştirmek. Gayet yol gösterici bir çalışma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ellerinize sağlık Sami. Gayet güzel. Bir işi kendi el emeğiyle yapıp ortaya çıkarmak çok keyifli bir şeydir. Hazır alınıp dikilir yapılır belki daha da güzel olur ancak bu tip işlerle uğraşmaktan zevk alıyorsanız önce ben bşr deneyeyim fikri oluşur kafanızda.

Deri gayet ucuzmuş ama. Ben burda vites körüğü için minnacık deriye verdim 15 lira.

Benimde aklımda var direksiyon derisini değiştirmek. Gayet yol gösterici bir çalışma

Çok teşekkürler abi, dediğin gibi kendimiz yapmak istedik. En kötü 20 lira zarar edip yenisini yaptırırz diye düşünerek işe başladık. Sonuç olarak biz çok beğendik gayet yumusak ve kavramsı güzel. Deriyi babam merkezinden aldı, tam boy kuzu derisi ama bazı yerlerinde bıçak izleri vardı o sebeple ucuz olabilir, bize zaten kalan kısmı fazlasıyla yetti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

15TL'ye göre iyi, deri üzerinden deri dikiyorlar 30 tlye kötü oluyor. 2012'de 120 tl vermiştim elantranın direksiyonuna. Orijinal deri parlak oluyor, döşemecinin diktiği deri ise mat ve füme oluyor yani tam orijinal gibi yapamıyorlar ancak kalıp alması ve işçiliği güzel oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Harika işçilik olmuş, Babana tebrikler. Dikişler usta işi olmuş.

Daha önce damdan düşmüş biri olarak iki tavsiyede bulunacağım.

1. Dana derisi kullanılmalı, kuzu derisi hem çok yumuşak hem de çok esnektir. Dana derisine göre daha dayanıksızdır. Hafifçe desenlendirilmiş dana derisi harika olur. (oluyor). :yes:

2. Çıkardığınız kalıp aslında 10 cm. kadar küçük kesilip, bally ve alıştırma ile direksiyona gergin bir şekilde geçirilmiş ve zamanla o hali almıştır. Siz de benim Rover'e yaparken yaptığım hataya düşmüşsünüz. Yeniden deri yapılacaksa kaplanacak derinin toplam uzunluğu direksiyonun (dikiş bölümüne denk gelen) iç çevresinden büyük olmamalıdır. Yapıştırma işlemi kısım kısım yapılırsa daha başarılı oluyor.

Yine de zevkle kullanılacak güzel bir iş çıkarmışsınız. İkincisi çok daha mükemmel olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Harika işçilik olmuş, Babana tebrikler. Dikişler usta işi olmuş.

Daha önce damdan düşmüş biri olarak iki tavsiyede bulunacağım.

1. Dana derisi kullanılmalı, kuzu derisi hem çok yumuşak hem de çok esnektir. Dana derisine göre daha dayanıksızdır. Hafifçe desenlendirilmiş dana derisi harika olur. (oluyor). :yes:

2. Çıkardığınız kalıp aslında 10 cm. kadar küçük kesilip, bally ve alıştırma ile direksiyona gergin bir şekilde geçirilmiş ve zamanla o hali almıştır. Siz de benim Rover'e yaparken yaptığım hataya düşmüşsünüz. Yeniden deri yapılacaksa kaplanacak derinin toplam uzunluğu direksiyonun (dikiş bölümüne denk gelen) iç çevresinden büyük olmamalıdır. Yapıştırma işlemi kısım kısım yapılırsa daha başarılı oluyor.

Yine de zevkle kullanılacak güzel bir iş çıkarmışsınız. İkincisi çok daha mükemmel olacaktır.

Çok saolasın abi. Dediğin gibi dana derisi kullanılabilirdi. Babam özellikle kuzu derisi almış ki işçiliği kolay olsun odun gibi gergin olup bize hata payı bırakmasın diye. 

Bunu bu şekilde kullanacağız, kalıp duruyor ileride sıkılırsak veya bozulursa daha tecrübeli olarak yaparız artık ama buda on numara oldu şimdi. 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

ellerinize sağlık. harika görünüyor  :nazar: ufak detaylar hariç ama o kadar olur zaten. ( makineyi söküp taktıktan sonra parça arttırmayana usta mı denir ;) )

ben de severim böyle "kendin yap" işleri. ipten ve deriden kalan parçaları da hesap edersek maliyeti 15 lirayı bile bulmaz. evet dışarıda yaptırılabilir, hazır alınıp takılabilir ama o anın duygusu  satın alınabilir mi peki?  :good1:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Sami Demirpaz

elinize sağlık valla süper iş çıkmış birlikte bu paraya  :bravo:

Evet güzel iş çıktı sonucunda. Hatta şimdi deride direksiyona baya alıştı daha güzel oldu zaman geçince.

ellerinize sağlık. harika görünüyor  :nazar: ufak detaylar hariç ama o kadar olur zaten. ( makineyi söküp taktıktan sonra parça arttırmayana usta mı denir ;) )

ben de severim böyle "kendin yap" işleri. ipten ve deriden kalan parçaları da hesap edersek maliyeti 15 lirayı bile bulmaz. evet dışarıda yaptırılabilir, hazır alınıp takılabilir ama o anın duygusu  satın alınabilir mi peki?  :good1:

Maliyeti ap ayrı bir konu, kendi yaptığın işin zevki paha biçilemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Metin Bulak

arkadaş yanlış anlama ama olmamış deri tercihin yanlış dana derisi  kullanman gerek ayrıca döşemelik deri farklıdır özel işlem görür  kalıplarda en ölcüsü 10.2mm olmalı    saraç yaparken deri hafifce tavlanır sarsın  ya pıştırıcı direksiyonun dış capına surun kaymayı önler  diğer  taraflara sürdüğünüzde kırışmalar oluşur  saygılar

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
8 saat önce, Metin Bulak yazdı:

arkadaş yanlış anlama ama olmamış deri tercihin yanlış dana derisi  kullanman gerek ayrıca döşemelik deri farklıdır özel işlem görür  kalıplarda en ölcüsü 10.2mm olmalı    saraç yaparken deri hafifce tavlanır sarsın  ya pıştırıcı direksiyonun dış capına surun kaymayı önler  diğer  taraflara sürdüğünüzde kırışmalar oluşur  saygılar

Teşekkürler :) Meslek ayakkabı imalatı olunca  göz farklı ve doğruyu görüyor.

Yanlız bu ilk deneyimdi, bizim meslekte turizm otelcilik :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...