İçeriğe Yönlendir

Marea - İlk Çalıştırmada Nazlanıyor

Misafir

Recommended Posts

Bir iki aydır dikkatimi çeken bir sorun oluştu. İlk marşta motor çalışmıyor.

- Israrla marşa basmaya devam edilirse bir iki öksürükten sonra ambeleli bir  şekilde 15-20 saniye çalışıyor ve bu esnada asla gaz yemiyor. Gaza basmakta ısrar edersek stop ediyor. 15-20 saniyede kendini toparladıktan sonra rölanti normale dönüyor. Bir keresinde aracı bu esnada dıştan gözleme imkanım oldu. Ambeleli çalışma esnasında yoğun benzin kokusu ve beyaz duman atıyor. Normale döndükten sonra hiç bir sorun kalmıyor.

- Marşa basılmadan önce mutlaka ilgili uyarı lambaları sönene kadar bekleniyor.

- Marşa basmakta ısrar edilmez ve kontak geri çevrilip tekrar marşa basılırsa hemen çalışmaya başlıyor. Bazen sorunsuz bir şekilde devam ediyor, bazen de stop ediyor. iki-üç marştan sonra normal çalışmaya başlıyor.

- İlk marş mutlaka benzinde yapılıyor. LPG'de denemedim.

- Motorun sıcak  veya soğuk olması bu durumu etkilemiyor. Yolda giderken bir nedenle durup motoru stop edip tekrar yürümek istediğinizde yine ilk marşta çalışmıyor.

- Soğutma sıvısında eksilme yok, motor yağında eksilme/artma yok. Hararet normalde, çekişte zayıflık yok. Rölantide sıkıntı yok. Gaz/benzin sarfiyatı normal sınırlarda.

Bu, gözardı edilebilir, katlanılabilir bir durum. Ancak ciddi bir sorun oluşturma riski kafa kurcalıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ateşleme problemi gibi görünüyor abi anlatıma göre. Benzin pompası diyeceğim ama çiğ benzin atması ateşlemeyi daha da kuvvetlendiriyor.

Yorum bağlantısı

Ateşleme problemi gibi görünüyor abi anlatıma göre. Benzin pompası diyeceğim ama çiğ benzin atması ateşlemeyi daha da kuvvetlendiriyor.

Bujiler değişti, buji kabloları ve bobin kontrolü yapıldı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Motor boğuluyor gibi geldi banada. Hangisi var o motorda bilemem ama maf, hava akış falan kontrol edilmeli bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Motor boğuluyor gibi geldi banada. Hangisi var o motorda bilemem ama maf, hava akış falan kontrol edilmeli bence.

Maf kontrolünü ve temizliğini yaptım. Boğaz kelebeğini söküp temizleyip kontrolünü yaptık.

Olmadı arabayı aldığım adama geri verecem. :crazy:

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bujiler değişti, buji kabloları ve bobin kontrolü yapıldı.

Buji kablolarının ve bobinin kontrolleri pek sağlıklı olmuyor deniliyor abi. Nasıl yapılıyor kontrol ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Buji kablolarının ve bobinin kontrolleri pek sağlıklı olmuyor deniliyor abi. Nasıl yapılıyor kontrol ?

Ölçü aleti ile. Ayrıca ilk çalıştırmadan sonra her şey gayet güzel.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Maf kontrolünü ve temizliğini yaptım. Boğaz kelebeğini söküp temizleyip kontrolünü yaptık.

Abi içinde sigara içilmedikçe o araba kendine gelmez :p

Alışmış birkere.

En sona enjektörler kalıyor hiç girmiyorum o konuya. İşeme falan olabilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın

Mükremin abi benim aracımdada senin anlattığına benzer bi sorun vardı. İlk marşta aynı şekilde çalışmıyordu. Gösterdiğim 2 tamircide benzi pompası demişti. Benimde aynı senin anlattığın gibi çiğ benzin kokusu geldiği için benzin pompasının sorunlu olduğuna inanmamıştım.Şüpheşendiğim gibi sorunlu olan sensör çıktı. Mareada bu şekilde bir sensör var mı bilmiyorum. Eğer varsa kontrol edilmeli bence. Sorunumla ilgili foruma açtığım konu

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/281279-megane-2-ge%C3%A7-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-sorunu/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deneyelim:

bir süre. her marş öncesi kontak aç kapa aç kapa 3 defa yavaş yavaş yapalım. benzin pompası basıncı tam oluşsun .. sonra marş yapalım. gaz pedalına hiç dokunmayın.

moor çalışıtı . 10 -15 saniye hiç az vermeyin dokunmnayın.

1. kolay çalıştı 10 saniye içende rölanti düzgün: benzin pompası gidici

2. kolay çalıştı rölanti düzensiz: bezin pompası + subapta kurum

3. bişi değişmedi aynı tas aynı hamam: subapta kurum veya yatakta aşınma

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

10 yıl marea elx kullanmış biri olarak;

Benzin pompası 1. ihtimal. Uzerinde çatlak olmuştı bide. Sunfix macun ile çözmüştük. Orjinal walbro pompa olacak.

Sanırım sağ çamurluk içinde benzin havalandırması vardı o tıkanmış olabilir. Koku yapar.

Boğaz kelebeği fiyatlarını yetkili servisler aşağı çekmişti aklınızda bulunsun

Yorum bağlantısı

Abi %90 benzin pompası

gaz kelebeği

Mükremin abi benim aracımdada senin anlattığına benzer bi sorun vardı. İlk marşta aynı şekilde çalışmıyordu. Gösterdiğim 2 tamircide benzi pompası demişti. Benimde aynı senin anlattığın gibi çiğ benzin kokusu geldiği için benzin pompasının sorunlu olduğuna inanmamıştım.Şüpheşendiğim gibi sorunlu olan sensör çıktı. Mareada bu şekilde bir sensör var mı bilmiyorum. Eğer varsa kontrol edilmeli bence. Sorunumla ilgili foruma açtığım konu

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/281279-megane-2-ge%C3%A7-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-sorunu/

deneyelim:

bir süre. her marş öncesi kontak aç kapa aç kapa 3 defa yavaş yavaş yapalım. benzin pompası basıncı tam oluşsun .. sonra marş yapalım. gaz pedalına hiç dokunmayın.

moor çalışıtı . 10 -15 saniye hiç az vermeyin dokunmnayın.

1. kolay çalıştı 10 saniye içende rölanti düzgün: benzin pompası gidici

2. kolay çalıştı rölanti düzensiz: bezin pompası + subapta kurum

3. bişi değişmedi aynı tas aynı hamam: subapta kurum veya yatakta aşınma

Akşam bu denemeyi yapacağım, sonucu buraya yazarım. :yes:

Enjektörler damlatıyor olabilir..

10 yıl marea elx kullanmış biri olarak;

Benzin pompası 1. ihtimal. Uzerinde çatlak olmuştı bide. Sunfix macun ile çözmüştük. Orjinal walbro pompa olacak.

Sanırım sağ çamurluk içinde benzin havalandırması vardı o tıkanmış olabilir. Koku yapar.

Boğaz kelebeği fiyatlarını yetkili servisler aşağı çekmişti aklınızda bulunsun

Bizim de şüphelerimizin yoğunlaştığı iki konuda yığılma var.

1. Benzin pompası. Yakın zamanda pompa elektrik hattına röle taktırdık. Bu sorunun röleden sonra daha hissedilir olduğunu düşünüyorum. Pompayla ilgili cevabını aradığım soru şu; sadece ilk marştaki pompa sorunu araç normal çalışma düzenine geçtikten sonra tamamen ortadan kalkar mı? Çünkü aracı benzinde kullandığımızda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

2. Enjektör damlatması; Bu ihtimali de fazlaca önemsememe rağmen, aracı LPG'de stop ettiğimizde ve motor sıcak iken, zaten benzin enjektörleri devrede değil, dolayısıyla kontak da kapalı olduğu için damlama ihtimali var mı? İlk marş esnasında bekleme süresi 5-10 saniye, bu sürede aracı boğacak, bujileri ıslatacak kadar benzin damlar da bu enjektör daha sonra normal çalışır mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tek denem değil. tesadüf faktörü olmamalı. 1 hadta bu şekilde çalıştımalı her marş.

Yorum bağlantısı

Lpg ve benzin aynı anda yanma odasına hücum ediyor olabilir mi? 

Motor sıcak ta olsa ilk çalışma benzinle oluyor abi?

Bu arada iyiki satmışım ha :crazy:

Yemin ederim aklıma gelmişti :mamba:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sistemde sıkışık bulunan benzin her zaman enjektörlerin ucunda olur benim bildiğim. Aslında İlkay da demiş gerçi depodan gazı kesip deneyebilir misin abi ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

1. Benzin pompası. Yakın zamanda pompa elektrik hattına röle taktırdık. Bu sorunun röleden sonra daha hissedilir olduğunu düşünüyorum. Pompayla ilgili cevabını aradığım soru şu; sadece ilk marştaki pompa sorunu araç normal çalışma düzenine geçtikten sonra tamamen ortadan kalkar mı? Çünkü aracı benzinde kullandığımızda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Evet abi araç marş basarken benzin pompası basıncı ile çalıştıktan sonra ki basınç farklı. Bu yüzden marş basmayan yada zor basan bir benzin pompası araç yürüdükten sonra görevini tam olarak yerine getirir.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Stop etmeden 15 saniye önce benzine alın öyle stop edin bakalım devam edecek mi Mükremin abi

Yorum bağlantısı
Mustafa Akçeşme

Benim mareada da ayni sorun olmustu. Yetkili serviste herseyi (sebep olabilecek) degistirerek denememe sansimiz oldu. Netice benzin pompasi cikti. Normalde 6 bar basmasi gerekirken 9 bar basiyordu. Bu fazla basincta motor bolumunde adini hatirlamadigim bir parcanin esnekligini yitirmesine neden olmustu. Benim sorunu boyle cozmustuk. Mareada yansanayi benzinpompa kullanilmasi tavsiye edilmiyor. Orjinali de ozamanlar 400 tl gibi bir rakamdi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...