İçeriğe Yönlendir

S Max - Yedek Parça Temini Hakkında.

Tarık KARASAY

Recommended Posts

Tarık KARASAY

Merhaba ustalar, abiler, büyükler, küçükler...

2008 s-max ile aranızdayım. aracı 2 el (3 el aslında) aldım. bazı ufak tefek ihtiyaçları (sorunları var desem daha doğru olur) var.

siz parça teminini (çıkma veya sıfır) nasıl sağlıyorsunuz_?

bulunduğum il Ordu. araçtan bu ilde gördüğüm kadarı ile 1 tane var :) (yazın gurbetçiler ile şenleniyor ortam)

yetkili servisi hariç hangi sanayi esnafına gidersem gideyim hepsi beni düzeltmeye çalışıyor.

- hocam merhaba, s-max parçası soracaktım,
* c-max olmasın o_? :)

kısaca ihtiyaçlarımdan bahsetmeye başlayayım;

1. aracımda çıkan bir sorundan dolayı kaput keçesi kullanılmaz (daha doğrusu kaputu açtığımda bakmak istemeyeceğim) halde. kaput keçesi (izalatör) lazım.
2. aracım otomatik vites, önceki kullanıcı viteste bulunan o/d tuşunu içine geçirtmiş, söktüm, buton özelliğini yitirmiş. vites topuzu ile olay çözülür mü bilemiyorum ama lazım.
3. yine önceki kullanıcı el freni butonunun olduğu bölümdeki koruma klipsini düşürmüş, göze hoş gelmiyor.
4. lastik basınç sensörü lazım.

--------

araç sahiplerine sormak istediklerim;

* içeriye aşırı motor sesi alıyor, sizde de durum bu şekilde midir_? önceki aracım 1.5 idi. araç 130 kmlere geldiğinde bas bas bağırıyordu, bunda diyorum 2.0 motor var ondandır ama ses yükseldikçe teyip sesine yükleniyorum.
* göstergede esp sürekli aktif görülüyor, butona basıyorum fayda yok, zaman sonra kendiliğinden gelip gidiyor, yaşayan oldu mu bu sorunu_?

dertlerimi ufak ufak paylaşayım... kaçmayın anlattıklarımdan. :)

araç 10 numara 10 yıldız. tek şansım, önceki sahiplerinin hor kullanmış olmaları. (ısmarlama işi alındı, ben yoktum ilk kontrollerde)

(185 bin km de.)

saygılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. motosal birçok parça mondeo ile aynıdır parça ararken kolaylık. 2008- mk4 kasa ile

2. tamir edilebilse iyi olur ucuz bir parça değil.

3. o klips doğuştan yerinen fırlamak üzere tsarlanmış gibi.

4. basınç sensörü mü var sizinknde?

motor sesi hiç almamalı . motor bölümü ile aradaki göğüste izolasyon/tapa yerinden çıkmış olabilir? aşırı sessiz bir araçtır.

esp lambası yanıyorsa arıza var demektir. ford ids arıza teşhiz cihazına bağlanıp arıza bulunacak.

parça arayıp bulamassınz tavisye verebilirm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tarık KARASAY
(düzenlendi)

mondeo ile aynı olduğunu duymuştum ama kaput şekli ve içerideki yuvaları birebir uyar mı bilemiyorum. vites olayını servise sormuştum 650+kdv demişlerdi. aracı servis haricinde ustaya götürmedim, güvenemiyorum. aracı ilk aldığımda bosh servise götürmüştüm, usta gitti arkaya, modeline baktı. ford 'da böyle arabada mı varmış, demişti. bi çok kişi arabayı bilmiyor bile. gerçi servisinde yaptığı işçiliğe hasta oldum açıkçası. (1nci madde servisin hatası yüzünden oluşmuştu) bulunduğum ilde çıkmacı yok denilecek kadar az, olanda da mondeo yok. gidip, bakıp alamıyorum, tavsiyelerinize açığım. motor sesi özellikle 1 ve 2 nci viteslerde oluyor. araba devirini yakaladığında ses azalıyor. basınç sensörü olayı da önceki kullanıcıların vurdum duymazlığından kaynaklı eksik aracımda. lastiklerdeki sensörler yoktu aldığımda. ekranda hata mesajı geliyor, yok, alsan ne duruyorsun diye :)

tarihinde Tarık KARASAY tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaput keçesi farklıdır . motorsal aksam mondeo olarak da bakılabilir.

ebay den alışveriş imkanı varsa vites kolu gibi parçalarda ucuz rakama getirilebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tarık KARASAY

ebay tarafına son çare olarak bakayım diyorum. yurt içinden çözüm bulabilen var mıdır diyerek sorayım dedim.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur
(düzenlendi)

Motor sesi ile ilgili olarak motor kulaklarını kontrol ettirmenizde fayda var. Bende connectimde motor kulağını değiştirttiğimde seste muazzam bir azalma yaşamıştım.

Yurt içinden çözüm en sağlıklı olarak Ankara'da oturan bir yakınınızın olması. Sizi kırmayıp gidip çıkmacıları gezecek ve ihtiyacınız olan parçayı size getirecek.

Bana kalırsa yurt içi de çözüm olmayacaktır aslında, çıkma parça işiyle uğraşan vatandaşlar çıkma parça piyasasını belirlerken sıfır fiyatlara bakarak yakın rakamlar söylediği için hiç sıcak bakamıyorum çıkmacılara.. Dayıma bagaj kilidi sorduğumuzda serviste 70 liraya satılan kilit takımının çıkmasını 85 liraya bırakırım dediği zaman anlamıştım olayı; ne tuttururlarsa hani.. Şanslıysanız vicdanlı iyi niyetli biri denk gelirsiniz ve ihtiyacınız görülür ama binde bir işte...

tarihinde Sarp D. Uygur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Atasanayi'de üstadlar isimli özel ford servisi mevcut.  Ford servisinde başteknisyen olarak uzun süre çalışan Erdal isimli bir arkadaşımıza ait.

Yorum bağlantısı
Tarık KARASAY

bilgilendirmeler için teşekkürler. aracım kaldırım üzerinde belediyenin arnavut kaldırımlarını asfalta çevirme projesine yakalandı. ben işteyken önündeki taşlar sökülmüş, mahsur kaldı oracıkta :) 3 hafaftadır yola çıkaramayacağım şekilde duruyor, sadece ara ara gidip tozunu alıyorum torpidonun. :) ilk fırsatta dediğiniz yere selamınız ile gidip bir bakacağım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Şükrü Baştürk
On 15.06.2016 at 20:17, Tarık KARASAY yazdı:

Merhaba ustalar, abiler, büyükler, küçükler...

2008 s-max ile aranızdayım. aracı 2 el (3 el aslında) aldım. bazı ufak tefek ihtiyaçları (sorunları var desem daha doğru olur) var.

siz parça teminini (çıkma veya sıfır) nasıl sağlıyorsunuz_?

bulunduğum il Ordu. araçtan bu ilde gördüğüm kadarı ile 1 tane var :) (yazın gurbetçiler ile şenleniyor ortam)

yetkili servisi hariç hangi sanayi esnafına gidersem gideyim hepsi beni düzeltmeye çalışıyor.

- hocam merhaba, s-max parçası soracaktım,
* c-max olmasın o_? :)

kısaca ihtiyaçlarımdan bahsetmeye başlayayım;

1. aracımda çıkan bir sorundan dolayı kaput keçesi kullanılmaz (daha doğrusu kaputu açtığımda bakmak istemeyeceğim) halde. kaput keçesi (izalatör) lazım.
2. aracım otomatik vites, önceki kullanıcı viteste bulunan o/d tuşunu içine geçirtmiş, söktüm, buton özelliğini yitirmiş. vites topuzu ile olay çözülür mü bilemiyorum ama lazım.
3. yine önceki kullanıcı el freni butonunun olduğu bölümdeki koruma klipsini düşürmüş, göze hoş gelmiyor.
4. lastik basınç sensörü lazım.

--------

araç sahiplerine sormak istediklerim;

* içeriye aşırı motor sesi alıyor, sizde de durum bu şekilde midir_? önceki aracım 1.5 idi. araç 130 kmlere geldiğinde bas bas bağırıyordu, bunda diyorum 2.0 motor var ondandır ama ses yükseldikçe teyip sesine yükleniyorum.
* göstergede esp sürekli aktif görülüyor, butona basıyorum fayda yok, zaman sonra kendiliğinden gelip gidiyor, yaşayan oldu mu bu sorunu_?

dertlerimi ufak ufak paylaşayım... kaçmayın anlattıklarımdan. :)

araç 10 numara 10 yıldız. tek şansım, önceki sahiplerinin hor kullanmış olmaları. (ısmarlama işi alındı, ben yoktum ilk kontrollerde)

(185 bin km de.)

saygılar.

Tarık bey işallah aracınızı henüz satmamışsınızdır. Bende ordu merkezde ikamet ediyorum ve bu ara S-Max almayı planlıyorum. sizinlede tanışıp şahsi fikrinizi almak isterim araçla ilgili 7 kişilik araç ihtiyacım var, 2,0 ın altına tövbe ettiğim için hiç başka markayada bulaşasım yok. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tarık bey işallah aracınızı henüz satmamışsınızdır. Bende ordu merkezde ikamet ediyorum ve bu ara S-Max almayı planlıyorum. sizinlede tanışıp şahsi fikrinizi almak isterim araçla ilgili 7 kişilik araç ihtiyacım var, 2,0 ın altına tövbe ettiğim için hiç başka markayada bulaşasım yok. 
Ben tatil için memleketim Giresun'da idim dün döndüm haberim olsa benim aracımı da inceleyebilirdiniz.
Yorum bağlantısı
Şükrü Baştürk
On 17.08.2017 at 23:06, Köksal Yılmaz yazdı:
On 17.08.2017 at 16:35, Şükrü Baştürk yazdı:

Ben tatil için memleketim Giresun'da idim dün döndüm haberim olsa benim aracımı da inceleyebilirdiniz.

Can sagligi olsun cok tesekkur ederim. Genel olarak bilgi edindim ama kullanip gormek cok baska oluyor. Grand scenic kullandim aman allahim, 2.0 dci laguna kullaniyorum suan sanki scenice motor koymayi unutmuslar gibi cok vasat geldi. Bakalimbuldugum ilk firsatta smax kullanmak istiyorum. En cok merak ettigim ise sanzumani. Jatko durashift diye biliyorum. Eger oyleyse hic sorun yok. Fordun kendi sanzumani ise supeliyim...

On 17.08.2017 at 16:35, Şükrü Baştürk yazdı:

Esp uyari isiklari ve bazi sanzuman sorunlari on takim sorunlarindan olur. Bi inceleyin.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Esp uyari isiklari ve bazi sanzuman sorunlari on takim sorunlarindan olur. Bi inceleyin.
Şanzımanı aisin af21 diye hatırlıyorum forumda konusu vardı. 6 ileri tam otomatik tork Konvertorlu, sürüş tarzınızı öğrenen bir şanzıman. Ben şahsen telepatik iletişim kuruyorum :)
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Deniz Söğüt
On 15.06.2016 at 20:24, Çağlar Bayur yazdı:

1. motosal birçok parça mondeo ile aynıdır parça ararken kolaylık. 2008- mk4 kasa ile

2. tamir edilebilse iyi olur ucuz bir parça değil.

3. o klips doğuştan yerinen fırlamak üzere tsarlanmış gibi.

4. basınç sensörü mü var sizinknde?

motor sesi hiç almamalı . motor bölümü ile aradaki göğüste izolasyon/tapa yerinden çıkmış olabilir? aşırı sessiz bir araçtır.

esp lambası yanıyorsa arıza var demektir. ford ids arıza teşhiz cihazına bağlanıp arıza bulunacak.

parça arayıp bulamassınz tavisye verebilirm.

Kardeşim merhaba, s max çıkmanızı ya da parçacı tavsiyen var mı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...